Z serii "Malta 1940-43" - Blenheim Mk.IV, 105 Sq. Airfx 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Z serii "Malta 1940-43" - Blenheim Mk.IV, 105 Sq. Airfx 1/72

Postprzez dewertus » poniedziałek, 13 lipca 2009, 09:25

Witam,
Z serii "maltańskiej" chciałbym zaprezentować Wam model samolotu Bristol Blenheim Mk. IV w służbie RAF.

Samolot w barwach 105 dywizjonu RAF operującego z bazy Luqa na Malcie przeciwko żegludze państw Osi w okresie czerwiec - wrzesień 1941.

Model wykonany w oparciu o produkt firmy Airfix (skala 1/72). Model wywodzi sie technologicznie z lat 70 XX wieku, stad nie dziwi skromne i uproszczone wyposażenie, wypukle linie i koszmarnie przerysowane nity. W moim modelu największym mankamentem była "niedolana" albo obkurczona osłona kabiny pilota / bombardiera. Szpary pomiędzy osłoną, a kadłubem wahały sie w przedziale 0,5 do 2 mm (sic!) - dzięki temu mogłem twórczo przetestować rożne metody szpachlowania elementów przezroczystych :)

Model przeszedł kuracje odchudzającą (usuniecie nitów) i drobna waloryzacje - dodane panele / tablice przyrządów oraz wymienione fotele na bardziej zbliżone do oryginału. Model w całości pomalowany pędzlem przy pomocy farb akrylowych Model Master i Tamiya oraz lakierów Tamiya (połysk) i Agama (matt). Kalki to mieszanina kokard i "finu" z Techmodu z literami kodowymi z .... Novo Export. Proces nakładania kalkomanii wspierany był chemicznie przez Mr. Mark Softer.

Komentarze i uwagi mile widziane :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Z serii "Malta 1940-43" - Blenheim Mk.IV, 105 Sq. (1/72)

Postprzez spiton » piątek, 17 lipca 2009, 12:11

W sumie mam te same zastrzeżenia co w przypadku tupolewa. Zwłaszcza przy malowaniu ręcznym, i prymitywnym modelu(ja tez takich nie unikam) należałoby troche pomęczyć powierzchnie.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Z serii "Malta 1940-43" - Blenheim Mk.IV, 105 Sq. (1/72)

Postprzez dewertus » poniedziałek, 20 lipca 2009, 15:52

Rozumiem Twoje podejście, ale jestem świadom własnych ograniczeń :mrgreen: więc nie porywam się na działania, których rezultaty mogą skutkować "nauką latania".

W tym modelu skasowałem orginalne nitowanie, które po przeliczeniu skali sugerować by mogło, że orginał składany był przy pomocy nitów mostowych :D . Oprócz tego powodem usunięcia wspomnianych nitów były przykre doświadczenia z innym wyrobem Airfix'a: Firefly Mk.V (seria Korea 1950-53), kiedy to kalki za nic nie chciały pozostać na modelu - mimo zastosowania ekstremalnej chemii modelarskiej :?

P.s co do wstępów - zawsze lubię przedsatwić "zaplecze" historyczne, które nieżadko jest inspiracją do wykonania jakiegoś modelu :mrgreen: i czasem pobudza dyskusję 8-)

pzdr.
Hubert
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości