Front Północny 1939-44; Bulldog Mk.IIA LLv 35, INPACT 1/48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Front Północny 1939-44; Bulldog Mk.IIA LLv 35, INPACT 1/48

Postprzez dewertus » wtorek, 31 marca 2015, 00:19

Rys historyczny
W marcu 1934 Finowie podpisali umowę na zakup 17 Buldogów Mk.IV z zamiarem wyposażenia w nie 5 Stacji Lotniczej (od 1938 przemianowanej na 1 Pułk Lotniczy). Dostawa nowych myśliwców do pierszoliniowej jednostki została zrealizowana niemal rok po podpisaniu umowy – w lutym 1935 roku. Równo trzy lata później Buldogi zostały przekazane do LLv 26 gdzie stanowiły wyposażenie 1 eskadry aż do wybuchu Wojny Zimowej.

30 listopada 1939 roku na stanie 1 eskadry znajdowało się 10 Buldogów, 2 i 3 Eskadra były już w pełni przezbrojone w Fokkery D.XXI (zaraz po rozpoczęciu wojny obie eskadry zostały przeniesione do LLv 24). Zadaniem Buldogów była ochrona zaplecza i infrastruktury na Przesmyku Karelskim. Do Buldogów należy pierwsze zwycięstwo odniesione przez Finów w Wojnie Zimowej ale i pierwsza strata – co ciekawe oba te „tytuły” dzierży ten sam samolot:

1 grudnia Buldogi były często wysyłane na przechwycenie sowieckich SB, podczas jednej z takich prób Finowie zostali zaatakowani przez pięć I-16 eskorty. Sierżant Toivo Uuttu został oddzielony od pozostałych i musiał samotnie stawić czoło przeciwnikom – w wyniku starcia zestrzelił jednego z napastników, lecz chwilę potem sam także został zestrzelony (szczęśliwie udało mu się wyjść niemal bez szwanku z kraksy podczas awaryjnego lądowania w lesie):

Poleciałem na południowy wschód od Muolaanjärvi, ale nie widziałem tam żadnych ruchów n-pla, więc zszedłem niżej. Nagle zobaczyłem wokół mnie smugi po pociskach. Kiedy spojrzałem przez ramię, zobaczyłem trzy I-16 strzelające do mnie. Podciągnąłem w lewo i jeden z atakujących wyprzedził mnie na tyle blisko że byłem w stanie wystrzelić krótką serię która trafiła w jego silnik, który za chwilę zaczął dymić. Rata zaczęła się palić więc podążyłem za nią w dół. Niemal natychmiast wkoło mnie pojawiły się smugi od pocisków. Nagle mój samolot zadrżał, a drążek przestał się poruszać. Chciałem wyskoczyć ale w obawie, że Sowieci mogą mnie rozstrzelać gdy będę wisiał na spadochronie postanowiłem walczyć go do końca. Uniki mogłem wykonywać tylko sterami. Gdy zszedłem na 200 metrów obejrzałem się za siebie i zobaczyłem że został już tylko jeden, ale ciągle strzela. Postanowiłem wyłączyć silnik i spróbować wylądować awaryjnie w lesie. Podczas lądowania pociągnąłem ze wszystkich sił drążek, który cofnął się trochę. Chwilę potem Bulldog uderzył w las i zmarł.

Zwycięstwem nad Buldogiem podzieli się piloci 7 IAP: St.Ltn F.Shinakarenko (dowódca eskadry), St. Politruk G.Didenko i B.A. Grigoriev. W tej walce brał udział także por. P.Pokryszev, który z postrzelonym silnikiem awaryjnie wylądował Kerrola – nie jest wykluczone że on także był zaangażowany w walkę z sierż. Uuttu.

23 grudnia Buldogi przechwyciły formację 13 Tupolewów SB – por. Teva zestrzelił dwa z nich (ostatecznie potwierdzono jedno zwycięstwo) a kpt. Mildh uszkodził jednego SB. Dwa dni później nie udało się przechwycić bombowców, ale Finowie uszczuplili eskortę (I-16) o jeden samolot. Od 28 grudnia Buldogi zostały przesunięte na lądowisko na zamarzniętym jeziorze Littoinen z zadaniem osłony Turku. To położone na zachodzie Finlandii miasto było ważną bazą marynarki fińskiej i obiektem częstych ataków lotnictwa sowieckiego. Pomimo wielu przechwyceń dokonanych przez Buldogi tylko raz uzyskały one zestrzelenie – 14 stycznia ich ofiarą padł jeden SB. Buldogi walczyły w pierwszej linii do połowy stycznia 1940, kiedy to zostały (na krótko) zastąpione przez Gladiatory. Ostatecznie w lutym 1940 LLv 26 przezbroił się na nowe Fiaty G.50 a ocalałe Buldogi zostały przekazane do jednostek szkolnych (T-LLv 35 i 2 T-LentoR). Ostatni lot w służbie fińskiej Buldogi wykonały w dniu 22 lutego 1944 roku (BU-59). W trakcie całej służby w warunkach bojowych utracono tylko jednego Buldoga.

Ogółem piloci latający na Buldogach zgłosili następujące sukcesy:
1/12/39 >>> I-16 (prawdopodobny) >>> Ylikersantti Toivo Uuttu (BU-64)
23/12/39 >>> SB(uszkodzony) >>> Lentomestari Lennart Mildh(BU-74)
23/12/39 >>> SB(zestrzelony) >>> Luutnantti Pentti Tevä(BU-68)
25?27/12/39>>> I-16(uszkodzony) >>> Kersantti Valio Porvari(BU-68)
14/01/40 >>> SB(zestrzelony) >>> Lentomestari Lauri Lautamäki(BU-72)

Dwa tygodnie po rozpoczęciu Wojny Zimowej Szwedzi przekazali Finom dwa Buldogi w wersji Mk.IIA (BU-214 i BU-216). Żaden z nich nie „wąchał prochu” – oba w charakterze samolotów szkolnych zostały skierowane początkowo do LLv 29 (gdzie w marcu 1940 utracono w wypadku BU-214) a następnie do T-LLv 35. BU-216 także nie doczekał końca wojny – w dniu 9 listopada 1942 został utracony w wypadku podczas szkolenia (ppor. L. Pontinen został ranny).

Model
Zmagania z materią dostępne są w wątku warsztatowym : viewtopic.php?f=12&t=75324

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Front Północny 1939-44; Bulldog Mk.IIA LLv 35, INPACT 1/48

Postprzez xspace » wtorek, 31 marca 2015, 01:50

Świetny model, świetne zdjęcia.
xspace
 
Posty: 415
Dołączył(a): wtorek, 22 stycznia 2013, 02:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Front Północny 1939-44; Bulldog Mk.IIA LLv 35, INPACT 1/48

Postprzez zegeye » wtorek, 31 marca 2015, 10:35

No i prezes Mc'eyka będzie zadowolony ;o)
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Front Północny 1939-44; Bulldog Mk.IIA LLv 35, INPACT 1/48

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 31 marca 2015, 10:55

Brzydki samolot, ładny model.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9948
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Front Północny 1939-44; Bulldog Mk.IIA LLv 35, INPACT 1/48

Postprzez skusz » wtorek, 31 marca 2015, 16:25

O ładny, podoba mi się, a fotki super. Chyba jakieś nowe sprzęcicho?
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3152
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Front Północny 1939-44; Bulldog Mk.IIA LLv 35, INPACT 1/48

Postprzez Nacktgeboren » wtorek, 31 marca 2015, 16:48

Pierwszorzędny Kukuruźnik, bardzo mi się podoba.
Zło zawsze zwycięża, bo dobro jest głupie.
http://grim-jester.deviantart.com/
Avatar użytkownika
Nacktgeboren
 
Posty: 675
Dołączył(a): niedziela, 2 czerwca 2013, 09:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Front Północny 1939-44; Bulldog Mk.IIA LLv 35, INPACT 1/48

Postprzez Marin » wtorek, 31 marca 2015, 20:22

Bardzo fajny model. Troszke przeszkadzają mi linki - moim zdaniem trochę za grube. Reszta miodzio.
Marin
 
Posty: 235
Dołączył(a): sobota, 15 lutego 2014, 16:20

Re: Front Północny 1939-44; Bulldog Mk.IIA LLv 35, INPACT 1/48

Postprzez Mac Eyka » wtorek, 31 marca 2015, 20:44

Nie no normalnie fajna ta psinka.

Taki całkiem całkiem.
Zestaw startowy był taki. Można by powiedzieć kiepawy.
A na koniec wyszło gitesowo.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Front Północny 1939-44; Bulldog Mk.IIA LLv 35, INPACT 1/48

Postprzez dewertus » wtorek, 31 marca 2015, 21:01

Dzięki Panowie.

Biorąc pod uwagę, że to jest mój drugi model (po Swordfishu) w którym robiłem "olinowanie" nieskromnie muszę przyznać, że sam (co nieczęsto się zdarza) jestem kontent z finalnego produktu. Miło zaskoczył mnie smoke i sądzę, że od tej pory chętniej będę po niego sięgał. Teraz kolej na eksperyment z pre/post szajdingiem :)
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Front Północny 1939-44; Bulldog Mk.IIA LLv 35, INPACT 1/48

Postprzez DUDE » wtorek, 31 marca 2015, 21:43

Szanowny Pan pozwoli:
Bądź Pan kontent, bo model i zdjęcia są pierwszorzędne. Zaiste ciekawa konsrukcyja. Niegroteskowa rzekł bym.
pzdr
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 11:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Front Północny 1939-44; Bulldog Mk.IIA LLv 35, INPACT 1/48

Postprzez Aleksander » wtorek, 31 marca 2015, 21:52

Bardzo bardzo!
I w zacnym malowaniu.
Pomyśleć tylko, że Bulldog stał się "pogromcą" takiego przyszłego asa jak Douglas Bader
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 75 gości