F-14D Trumpeter 1/32 Kocur brudas.

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

F-14D Trumpeter 1/32 Kocur brudas.

Postprzez KRL » wtorek, 19 maja 2015, 12:46

Moja nowa galeria a w niej F-14D firmy Trumpeter 1:32,
O samym modelu nie będę się rozpisywał ponieważ wszystko co chciałbym napisać znajdziecie w odpowiednim warsztacie.

Model jak dla mnie przełomowy - zdecydowałem się wypróbować w czasie jego budowy technik których do tej pory nie używałem lub robiłem to w drobnym zakresie. Kocur nie jest idealny i widzę jeszcze sporo błędów choć to mój 10 jubileuszowy model ;o) - więc przede mną jeszcze DUŻO nauki.
Pozwólcie jednak, że trochę się nacieszę ponieważ ogólnie jestem zadowolony - mimo kilku błędów z których zadaję sobie sprawę i połamania kabiny co spędza mi sen z powiek.

Mam nadzieję, że i wam choć odrobinę przypadnie do gustu.

Niestety model jest także obarczony dość poważnym felerem o czym wspomniałem wyżej, mianowicie pękła mi kabina jak ja to uczyniłem nie wiem jednak fakt jest taki, że to mój błąd.

Nie ma co zwlekać z prezentacją która tym razem rozpocznie się od fotek z tyłu:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Tyle w temacie F-14D obserwuję aukcję i czekam na odpowiedź w sprawie osłony kabiny z Trumpka a tym czasem powoli zaczynam już myśleć co teraz położyć na warsztat.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2015, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

modele polskich samolotów

Re: F-14D Trumpeter 1/32 Kocur brudas.

Postprzez Seweryn » wtorek, 19 maja 2015, 12:58

Kapitalny, świetnie wygląda.
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2073
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:05
Lokalizacja: Ustroń

Re: F-14D Trumpeter 1/32 Kocur brudas.

Postprzez MadYarpen » wtorek, 19 maja 2015, 13:50

Super, przydałoby się kilka fotek z "perspektywy człowieka":)
Avatar użytkownika
MadYarpen
 
Posty: 379
Dołączył(a): poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 17:53

Re: F-14D Trumpeter 1/32 Kocur brudas.

Postprzez Solo » wtorek, 19 maja 2015, 13:53

Model bardzo udany, świetnie pomalowany, choć nie bez drobnych błędów.
Jeśli miałbym na coś zwrócić uwagę, to chyba na brudzenie, szczególnie na górze kadłuba.
Wszędzie praktycznie zrobiłeś smugi, a zwróć uwagę że Tomcaty z reguły na zdjęciach są uwalone "obszarowo".
To efekt działania nie tyle strug powietrza w locie (tam się raczej maszyna mało brudzi), a bardziej butów obsługi i mechaników, czynników atmosferycznych, soli, wilgoci, kurzu i tego wszystkiego co brudzi różne rzeczy na ziemi, tudzież na lotniskowcu.
No ale to detal.
Owiewka to przykry wypadek, ale pokaż mi takiego, któremu on nie pękła w trakcie polerowania, szlifowania czy czegokolwiek innego - zdarza się, a na zdjęciach nie widać.

Wspominasz o następnym modelu.
Zastanów się czy warto dalej robić model 1/32 - skala ogromna (jeśli chodzi o wielkość modeli) i daje możliwość zrobienia pięknych maszyn, jednak w 1/48 znajdziesz o wiele więcej dobrych i ciekawych modeli współczesnych maszyn.
Druga sprawa to detale: warto byś pomyślał o ich odtwarzaniu. 1/32 to bardziej wymagająca skala, bo wszystko w niej jest większe i daje możliwości znacznie poważniejszych waloryzacji modelu niż w 1/48. Innymi słowy, pod tym względem 1/32 jest (tak przypuszczam, bo sam w tej skali niczego nie robiłem) znacznie bardziej wymagająca, jeśli w przyszłości chciałbyś na serio ją robić.
Jeśli upierasz się przy tej samej skali, to w 1/32 jest ponoć genialny F-16 Tamki, więc może to?

Kolejna sprawa, jaką mógłbym Ci doradzić, a chyba mogę, bo wydaje mi się że jesteśmy na zbliżonym poziomie jeśli chodzi o ilość zrobionych modeli i poziom umiejętności malarskich, to lekkie przystopowanie z tempem prac na rzecz ich dokładniejszego wykonania.
W tym Tomcacie aż się prosi o choćby delikatne waloryzacji golenia podwozia (okablowanie), jakieś waloryzacje kabiny i wnęk podwozia, może otwarte hamulce aero, czyli to wszystko co dodaje smaku modelowi, a nie jest aż tak trudne do wykonania, a co sprawia że model jest bardzo efektowny.
Malować na pewno potrafisz, udowodniłeś to na kilku modelach, więc moim zdaniem czas pójść nieco dalej.
Kolejna sprawa to zabawa w zróżnicowanie powierzchni, wszelkiej maści cieniowanie, brudzenia, sól, obicia, wszelkiego rodzaju efekty weatheringu czy eksploatacji. To ocean możliwości i technik, trudniejszych i łatwiejszych, ale dających czasami niesamowite efekty.
Pomyśl o tym, bo warto rozwijać się jako modelarz.

Na koniec jeszcze pytanie, bo spodobały mi się silniki w Twoim wykonaniu: jak udało Ci się zrobić takie fajne, jasne przetarcia wewnątrz dyszy (takie jasne kratki)?

Kończąc wypowiedź: jeszcze raz gratuluję wykonania pięknego modelu, naprawdę robi świetne wrażenie.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: F-14D Trumpeter 1/32 Kocur brudas.

Postprzez KRL » wtorek, 19 maja 2015, 14:09

Solo,
Szybka odpowiedz i postaram się tu o daleko posuniętą szczerość - jeżeli chodzi o modele w skali 1:48 to po prostu obawiam się ich w sensie wielkości detali mam wrażenie a zrobiłem dwa takie modele, że przy moich umiejętnościach części są zbyt małe i jest mi ciężko z tymi detalami.

Może w przyszłości tym bardziej że i wybór jest większy i nie da się ukryć cena także przystępna.

W kwestii detalizacji sprawa wygląda tak, uwielbiam oglądać fotki z tymi rurkami, kabelkami, dziurkami versus główka zapałki czy groszówka.
Jednak mnie kręcą same modele jako takie z pudełka i tak jest tam dla mnie oszałamiająca ilość części do złożenia.
Na tą chwilę kompletnie nie czuję takiej zajawki by wykonywać detalizację raczej staram się nauczyć podstaw - szlifowania, szpachlowanie, docinanie wykonanie linii podziału co jeszcze sprawia mi WIELKIE problemy a w przyszłości może dotrę do tego momentu gdy będzie bawić mnie detalizacja.
Dobrze by było także podejrzeć na jakiś warsztatach techniki - jak to się robi z czego itd. by nie wywarzać otwartych drzwi, choćby w dobrze i skompletowaniu odpowiednich narzędzi.

No i silniki o podkładzie nie będę pisał więc zacznę od pierwszej bazy kolorystycznej czyli Graphit z kropelką czarnego, później biały i biały z odrobiną koloru musztardowego.
Tu ważna sprawa ten biały z plusem nałożony i natychmiast przetarty suchym pędzlem.
Później oczekiwania na wyschnięcie i tu cała tajemnica widocznych kratek - użyłem Trizact'a firmy 3M gradacja 3000 można także użyć innego papieru o takiej gradacji i przetrzeć tylko dobrze by było gdyby materiał ścierny był na materiale a nie na papierze.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2015, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: F-14D Trumpeter 1/32 Kocur brudas.

Postprzez Solo » wtorek, 19 maja 2015, 15:08

W modelach 1/48 często tych części jest bardzo mało, patrz na przykład wiele dobrych, a prostych w montażu modeli Hasegawy, a i ich wielkość jest tak, rzekłbym, w sam raz.
Nie będę Cię na siłę namawiać, ale na serio, moim zdaniem 1/48 to przyszłość i świetny kompromis pomiędzy szczegółowością a prostotą montażu.
Dla mnie 1/72 to trudna skala, jeśli się chce coś samemu waloryzować i bawić w detale.
1/48 jest doskonałą skalą do takich celów.
No i powtórzę: spójrz na ilość znakomitych modeli jaką ona oferuje.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: F-14D Trumpeter 1/32 Kocur brudas.

Postprzez wisa » wtorek, 19 maja 2015, 15:35

KRL - jak napisałem na innym forum - bardzo ładny kocur.
No i najważniejsze - trzymaj tak dalej chłopie! I - broń Boże - nie zmieniaj skali modeli! Trzydwójka jest piękna i basta! A dobrych i fajnych modeli na rynku nie brakuje.
Avatar użytkownika
wisa
 
Posty: 130
Dołączył(a): niedziela, 9 września 2012, 13:52
Lokalizacja: Elbląg

Re: F-14D Trumpeter 1/32 Kocur brudas.

Postprzez Adam » wtorek, 19 maja 2015, 15:50

Kocur też mi się bardzo podoba.
Ostatnio polubiłem skalę 32, choć moje modele są z początku osi czasu. :)
Moje modele są zdecydowanie mniejsze. Ta skala wymaga dużo miejsca i trochę zasobniejszego portfela. ;o)
Ale te modele wyglądają ciekawiej.

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: F-14D Trumpeter 1/32 Kocur brudas.

Postprzez Aleksander011 » środa, 20 maja 2015, 08:19

Model ładnie się prezentuje, widać u Ciebie przywiązanie do staranności wykonania i na pewno, jeśli to jest Twój 10 ty model, to całkiem nieźle Ci idzie to dłubanie.Natomiast mam uwagę ideologiczną co do zasadności takiego podejścia, że omijam detale i poprawność merytoryczną modelu.Jasne, każdy robi modele jak uważa i jak chce, ale po co odwzorowywać realistycznie każde przetarcie, zadrapanie, cieniować zabrudzenia z najwyższą starannością, jak z daleka widać, że model wcale nie wygląda jak prawdziwy samolot pomimo tylu zabiegów bo po prostu sam w sobie ma błędy, które strasznie rażą (choćby wspomniane przeze mnie wloty powietrza), braki w kokpicie, złe koła, uproszczone do minimum kratki, żaluzje zła owiewka itd.Każdy kto choć trochę się zna na technice lotniczej z pewnością się zastanowi dlaczego coś tu nie gra. Oczywiście to nie Twoja wina, że Trumpeter tak profanuje swoje modele, ale warto by było w Twoim przypadku bardziej przyjrzeć się tym właśnie szczegółom, bo moim zdaniem warsztat malarski i nanoszenie kalkomanii w Twoim wykonaniu są niezłe...
Modelarza poznać po tym jak kończy ,a nie zaczyna
Obrazek
Avatar użytkownika
Aleksander011
 
Posty: 583
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2007, 13:02
Lokalizacja: Grodzisk Wlkp

Re: F-14D Trumpeter 1/32 Kocur brudas.

Postprzez posejdon » środa, 20 maja 2015, 11:42

No i bardzo ładnie wyszło. Dobra robota! Może dysze mogły by być mniej sterylne ale to tylko moje zdanie. Bardzo ciężko wymalować ten wymęczony szary tak, żeby wyglądało realistycznie a Tobie się to udało.

KRL napisał(a):W kwestii detalizacji sprawa wygląda tak, uwielbiam oglądać fotki z tymi rurkami, kabelkami, dziurkami versus główka zapałki czy groszówka.
Jednak mnie kręcą same modele jako takie z pudełka i tak jest tam dla mnie oszałamiająca ilość części do złożenia.

No i o to chodzi. Na kabelki, rurki, dziurki przyjdzie czas na emeryturze. Teraz trzeba się bawić a nie pół roku ślęczeć nad jakimiś drobinami a na koniec rzucić model w kąt "bo nie wyszło".
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: F-14D Trumpeter 1/32 Kocur brudas.

Postprzez FlyFan » piątek, 29 maja 2015, 21:47

Model świetny!! Małe niuanse rzucające się w oczy to "za mocno umalowany otwarty" wydech, w tej skali pokusił bym się już o podmalówki i wisienka na torcie to sznureczek przed owiewką.
FlyFan
 
Posty: 10
Dołączył(a): piątek, 29 maja 2015, 21:12
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: F-14D Trumpeter 1/32 Kocur brudas.

Postprzez Aleksander » sobota, 30 maja 2015, 21:44

Nie mój obszar zainteresowań, ale też mi się podoba!
Jak tak dalej pójdzie, nie zmieścisz się z modelami w domu ;o)

PS Z innej beczki - jakbyś potrzebował "nowych" ostrzy do skalpela (info z innego wątku - o liniach podziału), daj znać na pw - trochę tego jeszcze mam :)
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: F-14D Trumpeter 1/32 Kocur brudas.

Postprzez KRL » sobota, 30 maja 2015, 22:01

Aleksander napisał(a):Jak tak dalej pójdzie, nie zmieścisz się z modelami w domu ;o)



Tak w ramach miejsca na modele w domu, żona od kilku dni prowadzi w domu wojnę o modele i miejsce gdzie je będziemy stawiać.

Dziś przed wyjściem z domu powiedziałem żonie w żartach, że muszę sobie znaleźć jakąś "nową" drugą połowę najlepiej taką lat 18'ie i nie narzekającą na modele.

Po powrocie widzę żonę uśmiechnięta, więc pytam co się stało, że ma taki dobry humor?
Moja druga połowa stwierdziła, że teraz będę spał z modelami i w sypialni znalazłem coś takiego:

Krótko mówiąc 18'ka w łóżku ;o) :D

Obrazek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2015, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: F-14D Trumpeter 1/32 Kocur brudas.

Postprzez Aleksander » sobota, 30 maja 2015, 22:05

Marzenia się spełniają! Tylko uważaj, żebyś niżej MiGa-15 nie schodził, bo będzie prokurator :lol:
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości