Mitsubishi A6M Zero; Hasegawa 1:72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Mitsubishi A6M Zero; Hasegawa 1:72

Postprzez Bolo07 » poniedziałek, 8 czerwca 2015, 01:19

Witam,

Postanowiłem pobawić się moimi "antykami" i nieco odkurzone zaprezentować na forum.
Tylko jak to nazwać ? "Vintage" ? "Zasoby muzelane" ? "Końcówka ubiegłego wieku" ? :mrgreen:

Stary model Hasegawy, do tego pokaźny zestaw blaszek Eduarda. Oczywiście odsuwana kabinka, własnoręcznie wytłaczana osłona kabinki.
Wtedy był to wymarzony model (bodaj pierwsza moja hasegawa) i w ogóle ulubieniec, bo miał na oryginale latać mój ówczesny idol - Saburo Sakai.
Sklejałem go tak z piętnaście lat temu :lol:

Tu zapewne narażę się na krytykę, czemu zero z bazy na lądzie ma hak do lądowania na lotniskowcu.
Czytałem gdzieś, że je rzeczywiście usuwano, lub blokowano w kadłubie, aczkolwiek nie zawsze.
I znowu - Sakai przez całą książkę narzeka na brak radiostacji (czytaj - we wszystkim, na czym latał); zatem zero V-103 powinno mieć, czy nie maszt antenowy ?

Model z epoki "przedaerografowej", malowany pędzlem.
Już wtedy byłem na etapie Pactry, ale numeru nie pamiętam - coś ze złamanych żółtym szarości.
W sumie to wiosna 1942, więc i nieco samolot mógł być wypłowiały.
Wnętrza oliwkowe, klapy niebieskie potraktowane rozrzedzonym transparentnym zielonym błyszczącym.

Samo malowanie... wiem, że dzisiaj budzi kontrowersje.
V-103 jest rzeczywicie identyfikowany jako jeden z myśliwców, na których latał Saburo Sakai, ale wiem, że są rózne opinie n/t kolorystyki.
Pas na kadłubie w/g niektórych osób powinien być czerwony, a ten na stateczniku biały, co do koloru wisienek to nie spotkałem się z jednoznaczną interpretacją. Również co do oznaczenia kodowego to zdania między uczonymi są podzielone.
Z drugiej strony, skoro V-107 jest wszędzie pokazywany z niebieskimi pasami, a I. Baker i Z. Szeremeta opisują w "Barwach i oznaczeniach Japońskiego Lotnictwa Morskiego przed i w czasie wojny na Pacyfiku 1941-45" zero V-103 z oznaczeniami w kolorze niebieskim, to pozostałem przy tym, co dawno temu nakleiłem na model.

Dobra, mogłem dać V-107 w kolorze czarnym i byłoby po krzyku, ale tak lubię te wisienki na stateczniku... :oops:

Reanimacja polegała na delikatnym zapuszczeniu szarej farby w linie podziału blach, naklejenie nowych hinomaru (oryginalne stare Tech-modowskie były wręcz różowe...), potraktowanie całości bezbarwnym matem. OK, to już był aerograf. Trochę przykurzyłem, troszeczkę odrapałem - drżyjcie airacobry !

Krytykujcie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

C.D.N.

Pozdrawiam, Bolek
Ostatnio edytowano wtorek, 9 czerwca 2015, 10:03 przez Bolo07, łącznie edytowano 1 raz
Modelarstwo to nie tylko wieczorne dłubanie - to zabawa z historią.
Avatar użytkownika
Bolo07
 
Posty: 503
Dołączył(a): środa, 26 lutego 2014, 11:05
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Mitsubishi A6M Zero; Hasegawa 1:72

Postprzez Bolo07 » poniedziałek, 8 czerwca 2015, 01:33

Kilka detali.
Chociaż, ja wiem, czy dobrze, że je pokazuję :oops:

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek

I zero w dżungli.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam, niedługo znowu coś ze staroci wrzucę na stronkę ku ogólnej wesołości forumowiczów.

Dobranoc, Bolek
Modelarstwo to nie tylko wieczorne dłubanie - to zabawa z historią.
Avatar użytkownika
Bolo07
 
Posty: 503
Dołączył(a): środa, 26 lutego 2014, 11:05
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości