F-16I Sufa 1:32 Academy

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

F-16I Sufa 1:32 Academy

Postprzez KRL » poniedziałek, 13 lipca 2015, 13:23

Mała prezentacja mojego ostatniego modelu.

Na warsztacie pojawił się model F-16I Sufa w wydaniu Academy. Samolot za którym ja z racji urody a w zasadzie jej braku nie przepadam ale faktycznie w tym kamo wydaje się dość ciekawy.

Model dość przyjemny w składaniu bez większych wad a jedyna naprawdę problematyczna część to spasowanie kabiny w opcji zamkniętej.
Sam model wydany dość ładnie z bardzo bogatym wyposażeniem do podwieszenia pod pylony elementami goleni z jednego odlewu i plastikowymi kołami w całości czego przy dzisiejszych standardach zrozumieć nie mogę.

Model ogólnie dobry - natomiast zapewne nie przedstawiający wartości 500zł dodatkowo wnikliwie wgłębiając się w wypraski można wykonać polską wersję F-16 bez jakiś karkołomnych ćwiczeń, cięcia, gięcia i spawania. ;o)

Co do samego wykonania.
Sufę - polakierowałem w zasadzie bez pre shadingu a sam kamuflaż z ręki po prostu tak mi jest wygodniej.
Wszelkie ślady i zróżnicowanie kolorystyczne jest wykonane już na gotowym kamuflażu + post shading.

Tyle w kwestii wprowadzenia, czas na fotki poza tymi wykonanymi we wnętrzu dodaję także trzy fotki wykonane w drzwiach balkonu gdzie dziennego światła jest znacznie więcej.
Znika wtedy ta dziwna błyszcząca poświata która mój aparat odnalazł w matowym lakierze a i odrobinę lepiej widać różnice w odcieniach.
Resztę trzeba zobaczyć na żywo.

Na początek kilka fotek braci w skali 1:1

ObrazekObrazekObrazek

No i wersja 1:32

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2015, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

modele polskich samolotów

Re: F-16I Sufa 1:32 Academy

Postprzez Solo » poniedziałek, 13 lipca 2015, 16:25

Ładna robota, ładnie pomalowany, staranny, czysty, lubię takie.
Brakuje mi tylko detali, efektów zużycia, no po prostu czegoś co ten model trochę ożywi.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: F-16I Sufa 1:32 Academy

Postprzez KRL » poniedziałek, 13 lipca 2015, 17:05

Solo napisał(a):Ładna robota, ładnie pomalowany, staranny, czysty, lubię takie.
Brakuje mi tylko detali, efektów zużycia, no po prostu czegoś co ten model trochę ożywi.


Solo, ja chętnie podejmę rękawicę i spróbuje coś poprawić jednak coś co ożywi model nie wiele mi mówi.

Jakbyś mógł wskazać mi na konkretnych fotkach co masz na myśli bo jak patrzę na fotki Sufy w oryginale nie ma tam nic rzucającego się w oczy samoloty są dość czyste zresztą klimat temu sprzyja.

Jeżeli chodzi o wytarcie czy raczej płowienie kolorów to nie bardzo wchodzi w grę ponieważ w realu są one polakierowane warstwą lakieru HB/HP a więc ani brud ani inne czynniki zewnętrzne w tym UV nie straszne F'om szesnastym.
Co innego F'y które latały podczas Pustynnej Burzy wtedy jeszcze nie używał się tak zaawansowanych powłok.
Model posiada ślady wycieków od spodu - starałem się także odwzorować charakterystyczne plamy i różne kolory na zbiornikach konforemnych w tym bardzo (overspray) między kolorami co przy moim sposobie lakierowania jest dość łatwe do zrobienia.

By wykonać coś więcej musiałbym mieć jakieś wskazówki, musiałbym zobaczyć i zrozumieć co się kryje pod słowem ożywić model.
Tak jak napisałem ci na MW ja jestem czeladnikiem dlatego potrzebuję wskazówek od artysty lub mistrza jak wolisz i pisze to absolutnie bez żadnego przekąsu.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2015, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: F-16I Sufa 1:32 Academy

Postprzez Solo » wtorek, 14 lipca 2015, 14:07

Żaden ze mnie mistrz ani artysta, co widać patrząc na moje modele.
Ale skoro pytasz, to postaram się odpowiedzieć jak ja to widzę.
Dobrze wyglądający model, to dla mnie model spełniający dwa warunki: dobrze zdetalowany i dobrze pomalowany (i pobrudzony).
Żadne odkrycie.
Każdy z tych dwóch elementów upodabnia model do prawdziwej maszyny i w tym sensie jest to droga do poprawienia wyglądu takiej miniatury.
Metod jest wiele, wystarczy popatrzeć na co niektóre modele dobrych modelarzy, można się wiele nauczyć z samych zdjęć, jeśli zaś nie nauczyć, to znaleźć inspiracje i spróbować samemu wypracować techniki pozwalające na osiągnięcie podobnych efektów.
Dla mnie zawsze dodawanie detali (własnoręcznie wykonanych) było stosunkowo prostsze niż dobre malowanie i brudzenie samolotu, warto jednak próbować jednego i drugiego.
Nie chcę Cię na siłę przekonywać, że warto to robić, skoro nie czujesz tego i nie masz na to ochoty, jednak może kiedyś poczujesz chęć żeby spróbować.
Zacznij od prostych rzeczy: dodaj okablowanie podwozia. Popraw albo dodaj czujniki których nie ma model, a ma oryginał. Dodaj jakieś drobne elementy , okablowanie w kabinie. To nie są trudne rzeczy, choć czasami bardzo pracochłonne.
Od takich drobiazgów można przechodzić do większych rzeczy, choć niekoniecznie.
Podobnie w przypadku malowania. Piszesz że powłoki lakiernicze nie płowiały. No i ok, ale lekkie zróżnicowanie łat kamuflażu postshadingiem doda nieco życia takiemu malowaniu.
Do tego lekkie zabrudzenia powstające na skutek prac obsługi na kadłubie maszyny to też jakiś efekt, który urealnia model.
Zacieki, obicia - niemal w każdym samolocie takie rzeczy są, więc czemu ich nie zrobić na modelu?

To tylko takie sugestie z mojej strony - możesz to rozważyć albo i nie.
Fajnie sklejasz te swoje modele, fajnie je malujesz, widać że masz to opanowane, dlatego warto zastanowić się, czy nie ruszyć trochę do przodu.
Tak to widzę.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 86 gości