"Prawie" MiG-17P Wrak - Trumpeter 1:32

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

"Prawie" MiG-17P Wrak - Trumpeter 1:32

Postprzez KRL » niedziela, 9 sierpnia 2015, 13:54

Po ostatniej "Wojnie Domowej" o model a w zasadzie jego wykonanie, uległem prośbą mojego syna.

Prośba dotyczyła wykonania modelu samolotu z bardzo głębokimi i rozległymi śladami zużycia jak to ujął mój syn to ma być bardzo sfatygowany samolot a nawet wrak. Dadał, że jak zrobię taki model to odpuści mi zmianę koncepcji Su :D


Młody dostał do wyboru samolot z jakiego miał powstać ów Sfatygowany model.

MiG-23
MiG-17PF
A-4 Skyhawk
F-4 Phantom

Obejrzał fotki w necie i stwierdził, że tak naprawdę nie może doszukać się zdjęcia które przedstawiałoby to o co mu chodzi a jedyny samolot będący blisko to LiM 5P.
Musiałby jednak być nie co mocniej podniszczony.

Rozpocząłem więc pracę nad modelem MiG'a-17PF Trumpetera - mój pierwszy plan związany z tym samolotem był zupełnie inny i miał powstać MiG z bazy w łasku w zdecydowanie lepszym stanie ponieważ mnie wraki się nie podobają i uważam że należy je odnawiać.

Szkoda też samego samolotu bo to naprawdę kawał historii a i sam MiG-17 w mojej opinii to naprawdę ładny samolot o przepięknym skosie skrzydeł, jednak powiedziałem A to teraz muszę powiedzieć B.

Oryginał na fotce nie był jeszcze w stanie krytycznym.

Obrazek

Jednak ustalenia były jasne ma być głębszy rozkład.

Rozpocząłem od złożenia samego modelu Trumpetera, który jest bardzo daleki od ideału i co ważne od pierwowzoru jakim jest MiG-17PF.
Jednak materiał jest taki i mam nadzieje, że zwolennicy tego wspaniałego samolotu wybaczą mi ten wybór ale w skali 1:32 nie ma nic innego.

Sam model jest bardzo nie doskonały i wymaga bardzo obfitego szpachlowania na całej długości kadłuba oraz w jego połowie ponieważ w pierwotnej wersji Trumpek przewidział rozkładanie kadłuba na pół tak by można było obejrzeć jednostkę napędową.

Mnie ta opcja się nie podoba poza tym do wizji mojej i młodego zupełnie nie pasowała więc model został sklejony w całość.
Linie podziału są miejscami bardzo głębokie w innych miejscach płytkie i ogólnie jest ich jak na lekarstwo.
Z drugiej strony ten model można kupić za 50zł tyle zapłaciłem, więc uważam że za taką kasę nie ma co narzekać.

Lakierowanie powstało na bazie dwóch materiałów tworzących konflikt powłok na metalizer nałożyłem powłokę 2K tak by można było miejscowo usunąć ją tworząc specyficzne plamy.

Reszta to już brudzenie, przecieranie, tonowanie i odrobina Tuszu do powiek Tamki.

Tyle w kwestii wprowadzenia resztę widać na fotkach:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2015, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

Re: "Prawie" MiG-17P Wrak - Trumpeter 1:32

Postprzez GrzeM » niedziela, 9 sierpnia 2015, 14:54

Moim zdaniem wyszedł ci bardzo fajnie, chociaż jak na muzealny egzemplarz stojący latami pod gołym niebem jest nieco za bardzo błyszczący.
Te które znam (np. w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej na Sadybie) są bardzo zmatowiałe. No i ta osłona radaru - niebieski kolor za mało wypłowiały.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: "Prawie" MiG-17P Wrak - Trumpeter 1:32

Postprzez KRL » niedziela, 9 sierpnia 2015, 14:56

Niestety tak to wygląda na fotkach wykonanych na ustawieniu HDR inaczej nie widać niuansów i wszystko ginie - model jest matowy jak diabli a niebieski także pościerany i wypłowiały.

Na prośbę wysłaną na PW wklejam zdjęcie z bliska zbiorników.

Obrazek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2015, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: "Prawie" MiG-17P Wrak - Trumpeter 1:32

Postprzez Aleksander » niedziela, 9 sierpnia 2015, 20:03

No bardzo fajny "wycieruch", którego nie powstydziłoby się Muzeum Wojska Polskiego - mógłby swobodnie stanąć u nich obok Jaka-9 lub Iła-2. :lol:
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: "Prawie" MiG-17P Wrak - Trumpeter 1:32

Postprzez Arcturus » niedziela, 9 sierpnia 2015, 20:22

Fajny pomysł, brudzenie kadłuba mi się podoba, oszklenie też żywcem "jak z muzeum". Moim zdaniem trochę skrzydła odstają od całości, takie smugi wzdłuż opływu miałyby jakiś sens w maszynie latającej, a to jest, jak rozumiem, nielot. Ale generalnei odczucia bardzo pozytywne!
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 20:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: "Prawie" MiG-17P Wrak - Trumpeter 1:32

Postprzez klajus » niedziela, 9 sierpnia 2015, 20:23

Do tej pory podziwiałem Twoje tempo i ilość miejsca w domu.
Jednak na ostatnim zdjęciu widać, że skala 1:32 nie wybacza...
Czy na krawędzi natarcia na wysokości tych belek jest wszystko okay? I na "szpicu" (nie wiem jak to się nazywa) nie zostały szwy?
Pozdrawiam z mojego brodzika intelektualnego, Paweł Klaja, Fun-sklejacz tworzący rzeczy z gruntu słabe albo przeciętne...
http://pawelklaja.blogspot.com
Tekst roku:
[..] ... więc nie ma go co manieryzmem rodem z "Super modelu" psuć. Modelarstwo redukcyjne to fakty w skali a nie mity i radosna twórczość. ... [...]
Avatar użytkownika
klajus
 
Posty: 1913
Dołączył(a): środa, 24 października 2007, 14:24
Lokalizacja: Jülich/Niemcy

Re: "Prawie" MiG-17P Wrak - Trumpeter 1:32

Postprzez KRL » niedziela, 9 sierpnia 2015, 21:15

klajus napisał(a):Do tej pory podziwiałem Twoje tempo i ilość miejsca w domu.
Jednak na ostatnim zdjęciu widać, że skala 1:32 nie wybacza...
Czy na krawędzi natarcia na wysokości tych belek jest wszystko okay? I na "szpicu" (nie wiem jak to się nazywa) nie zostały szwy?



Czy aby model nie przedstawia wraku?

Dlatego też z założenia nie naprawiałem wszystkich defektów, których jest na tym modelu znacznie więcej.
Jedne są wynikiem braku mojej ingerencji co wydaje mi się logiczne w przypadku takiej koncepcji pozostałe to kwestia samego modelu o czym wspomniałem w opisie zanikające linię podziału czy wręcz krzywizny i nadlewki w wielu miejscach.

Ten konkretny defekt który zauważyłeś wynika nie z łączenia górnej części skrzydła wynika on z łączenia w tym miejscu skrzydła z ramką i z jednej strony to łączenie było zrobione odpowiednio a tu było wlane aż w linie podziału.

Robiąc model przez chwilę zastanawiałem się nad poprawieniem nie tylko tej linii ale i kilku innych jednak uznałem, że w przypadku tej koncepcji i założeń nie ma to sensu.

Co do miejsca to mimo skali samolot jest malutki. :)
Przyznaje się także, do poświęcenia naprawdę nie dużej ilości czasu - model rozpocząłem w piątek w południe i skończyłem w niedzielę w południe (dodam w tym samym tygodniu).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2015, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: "Prawie" MiG-17P Wrak - Trumpeter 1:32

Postprzez FlyFan » niedziela, 9 sierpnia 2015, 22:26

Tempo imponujące. Na zbiornikach zastosowałeś technikę "soli" ?
FlyFan
 
Posty: 10
Dołączył(a): piątek, 29 maja 2015, 21:12
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: "Prawie" MiG-17P Wrak - Trumpeter 1:32

Postprzez KRL » niedziela, 9 sierpnia 2015, 22:29

FlyFan napisał(a):Tempo imponujące. Na zbiornikach zastosowałeś technikę "soli" ?


Nie, w ogóle nie stosuje tej techniki to jest klasyczna między warstwa z wycieraniem.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2015, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: "Prawie" MiG-17P Wrak - Trumpeter 1:32

Postprzez Nacktgeboren » poniedziałek, 10 sierpnia 2015, 01:14

Jaką techniką matowiłeś szkło? Wygląda bardzo naturalnie.
Zło zawsze zwycięża, bo dobro jest głupie.
http://grim-jester.deviantart.com/
Avatar użytkownika
Nacktgeboren
 
Posty: 675
Dołączył(a): niedziela, 2 czerwca 2013, 09:14
Lokalizacja: Łódź

Re: "Prawie" MiG-17P Wrak - Trumpeter 1:32

Postprzez KRL » poniedziałek, 10 sierpnia 2015, 06:24

Nacktgeboren napisał(a):Jaką techniką matowiłeś szkło? Wygląda bardzo naturalnie.



Natrysnąłem na szkło aceton lakierniczy, należy zwrócić uwagę na sam aceton by nie użyć technicznego bo ten może zniekształcić osłonę kabiny jest zdecydowanie bardziej agresywny od czystego acetonu lakierniczego.
Ewentualnie można dodać do acetonu wody by osłabić jego agresywne działania i wydłużyć czas penetracji powierzchni.

Na koniec główną część oszklenia od środka trysnąłem delikatnie Yellow Mustard by nadać ten efekt zażółcenia.

BTW. Widzę że w tytule wątku zjadło mi jedną ale jakże istotną literkę F :(
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2015, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: "Prawie" MiG-17P Wrak - Trumpeter 1:32

Postprzez Slash » poniedziałek, 10 sierpnia 2015, 08:32

Koniecznie dorób mu podstawkę, która doda muzealny (muzealny po polsku) kontekst.
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: "Prawie" MiG-17P Wrak - Trumpeter 1:32

Postprzez KRL » poniedziałek, 10 sierpnia 2015, 08:38

Slash napisał(a):Koniecznie dorób mu podstawkę, która doda muzealny (muzealny po polsku) kontekst.



Szczerze mówiąc mam taki plan, muszę tylko poszukać jakiegoś płotu w skali.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2015, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: "Prawie" MiG-17P Wrak - Trumpeter 1:32

Postprzez Slash » poniedziałek, 10 sierpnia 2015, 09:08

Płotek bym sobie odpuścił. Wystarczy trawa z cokolikami i tabliczką z informacjami o "eksponacie". Kiedyś tak zrobiłem MiGa-21
Obrazek
;o)
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: "Prawie" MiG-17P Wrak - Trumpeter 1:32

Postprzez Maciej Gruca » poniedziałek, 10 sierpnia 2015, 11:30

Ewentualnie coś takiego (mojego :mrgreen: )
viewtopic.php?f=13&t=9514
Avatar użytkownika
Maciej Gruca
 
Posty: 666
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 10:20

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 69 gości