Wołodii RWD-8 DWL - IBG 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Wołodii RWD-8 DWL - IBG 1/72

Postprzez Przemek - MaXus » niedziela, 6 września 2015, 11:17

Taki ón wyszł - Włodzimierz Kurec aka Wołodia aka Motylek pierwowzorem latał.

W ramach mini projektu stworzon.

Podziękowania dla tankmanii (płat), Timi'ego (wykonanie masek) oraz reszty zakał sf'u za wsparcie techniczno-wykonawcze.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Przemek - MaXus
 
Posty: 964
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:11
Lokalizacja: dolnośląskie

Reklama

Re: Wołodii RWD-8 DWL - IBG 1/72

Postprzez radoslaw6363 » niedziela, 6 września 2015, 11:59

Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2544
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: Wołodii RWD-8 DWL - IBG 1/72

Postprzez Ireneusz » niedziela, 6 września 2015, 12:37

Model ładny ale pisownia i słownictwo nie z tej ziemi.
Ireneusz
 
Posty: 460
Dołączył(a): środa, 2 marca 2011, 16:16
Lokalizacja: Łask

Re: Wołodii RWD-8 DWL - IBG 1/72

Postprzez Przemek - MaXus » niedziela, 6 września 2015, 12:55

Jaki projekt, takie i słownictwo, choć przyznaję, nie jestem pewien: un czy ón
Avatar użytkownika
Przemek - MaXus
 
Posty: 964
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:11
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Wołodii RWD-8 DWL - IBG 1/72

Postprzez Flyzloty » niedziela, 6 września 2015, 14:11

Przemek - MaXus napisał(a):Obrazek

Jakby unego prawdziwy samolot stał w oddali.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 01:13
Lokalizacja: Kraków

Re: Wołodii RWD-8 DWL - IBG 1/72

Postprzez radoslaw6363 » niedziela, 6 września 2015, 14:22

Dodam tylko że ze wszystkich prezentowanych dotąd erwudziaków Twój zrobił na mnie największe wrażenie !
RWD-8 pięknym samolotem był :lol: A Twoje wykonanie to podkreśla :idea:
Oj przydałby się taki na półeczce :cry:
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2544
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: Wołodii RWD-8 DWL - IBG 1/72

Postprzez Sparrow » niedziela, 6 września 2015, 21:39

Dołączę się do pozytywnych opinii o modelu. Podoba mi się precyzja detalu i jakość wykonania. Dorzucę jednak dwie wątpliwości:
1. Ster wysokości wychylony ku górze, więc drążek (drążki, bo są dwa) sterowy powinien być ściągnięty w stronę fotela. W samolocie wykonalne jest to przy użyciu pasów pilota zapiętych na drążku. Na postoju, jeżeli ster nie jest zablokowany, masa steru wysokości powoduje, że opada swobodnie a drążek wychyla się do przodu. W Twoim modelu drążek raczej jest z przodu lub może w neutrum.
2. Malowanie jest efektowne, ale srebrny kolor jest bardzo matowy i jakby przydymiony. Wygląda jakby samolot latał cały dzień nad kominem elektrowni opalanej węglem. Farbę srebrną uzyskiwano dodając pył aluminiowy do lakieru bezbarwnego, więc raczej była to farba błyszcząca.
Sparrow
Avatar użytkownika
Sparrow
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 14:08
Lokalizacja: Poznań

Re: Wołodii RWD-8 DWL - IBG 1/72

Postprzez potez » niedziela, 6 września 2015, 22:20

Sparrow napisał(a):Malowanie jest efektowne, ale srebrny kolor jest bardzo matowy i jakby przydymiony. Wygląda jakby samolot latał cały dzień nad kominem elektrowni opalanej węglem.

Drogi Sparrowie, no nie mogę się z tym zgodzić.
Znalazłem archiwalne zdjęcie z lotów dookołą elektrowni opalanej węglem i RWD wygląda wtedy tak :P :
Obrazek
To co widzisz na modelu, to próba - udana moim zdaniem - oddania efektu lekko zużytego srebrzankowanego płótna.
Akurat na zdjęciach widać, że wcale takie sterylne to te RWD nie były. I bardzo błyszczące też nie. raczej taki półmacik, co akurat wygląda na tym modelu dobrze. Do tego niezbędne podcieniowanie powierzchni, żeby z tego nie wyszedł model jak z zajęć ZPT malowany NRDowską srebrzanką 8-)
Mój faworyt ze wszystkich srebrnych :)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wołodii RWD-8 DWL - IBG 1/72

Postprzez skusz » niedziela, 6 września 2015, 22:27

No i pozamiatane w tym (RWD-8 IBG) temacie. Model superowy. Podoba mi się bardzo.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3151
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Wołodii RWD-8 DWL - IBG 1/72

Postprzez Sparrow » poniedziałek, 7 września 2015, 00:18

potez napisał(a):To co widzisz na modelu, to próba - udana moim zdaniem - oddania efektu lekko zużytego srebrzankowanego płótna.
Akurat na zdjęciach widać, że wcale takie sterylne to te RWD nie były. I bardzo błyszczące też nie. raczej taki półmacik, co akurat wygląda na tym modelu dobrze.


Zawsze zastanawiało mnie, skąd panele blachy na samolotach (raczej w modelach) "wiedziały", że na środku muszą być jaśniejsze, niż na brzegu? Dlaczego płótno między żebrami musi być ciemniejsze, niż na krawędzi żebra?
Co to jest zużycie płótna? Wypłowienie, wytarcie, podziurawienie? Na skrzydle górnopłata, szczególnie płóciennym, nikt nie chodził. Więc raczej się nie wytarło. Wypłowieć raczej nie miało jak, jeżeli już to chyba równomiernie. W aeroklubie oglądałem i organoleptycznie badałem płótno Jaka-12 i Gawrona (w trakcie mycia) i nie stwierdziłem aby pomiędzy żebrami płat brudził się bardziej. Wiem, że to kilkadziesiąt lat później, ale technologicznie i konstrukcyjnie RWD-8 i Jak-12 są porównywalne. Najbardziej płótno brudziło się na spodzie kadłuba, gdzie były wyloty wydechu (naprawdę ciężkie do domycia!). W modelu Przemka tam akurat jest czysto.
Poniżej jest zdjęcie oryginału. Jako żywo jest on czysty jak łza. Przyznam, że rzeczywiście nie błyszczy się, ale brudasem, to on raczej nie jest. Niżej jeszcze dwa przykłady srebrnych RWD-8. Zdjęcia z zawodów, nie z uroczystości przekazania nowych maszyn prosto z fabryki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
i jeszcze kilka linków:
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/220604/c493a89a513158c1af0ca963ea2af9fb/
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/220799/c493a89a513158c1af0ca963ea2af9fb/
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/220656/c493a89a513158c1af0ca963ea2af9fb/
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/221142/c493a89a513158c1af0ca963ea2af9fb/
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/221392/c493a89a513158c1af0ca963ea2af9fb/
Sparrow
Avatar użytkownika
Sparrow
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 14:08
Lokalizacja: Poznań

Re: Wołodii RWD-8 DWL - IBG 1/72

Postprzez fragles » poniedziałek, 7 września 2015, 09:28

Sparrow napisał(a):Zawsze zastanawiało mnie, skąd panele blachy na samolotach (raczej w modelach) "wiedziały", że na środku muszą być jaśniejsze, niż na brzegu? Dlaczego płótno między żebrami musi być ciemniejsze, niż na krawędzi żebra?


ŚWIATŁO, Panie Kolego, ŚWIATŁO. A właściwie jego odbicie. To nie brud. Przyjrzyj się - nawet niespecjalnie uważnie - choćby tym zdjęciom, które podałeś. Na wszystkich właśnie widać to zjawisko.

Trochę to podobne do oglądania całunu turyńskiego:
- patrzysz z bliska - tkanina
- patrzysz z daleka - widać obraz
(- patrzysz na negatyw - o! dopiero widać!)
Ostatnio edytowano poniedziałek, 7 września 2015, 09:36 przez fragles, łącznie edytowano 1 raz
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1560
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wołodii RWD-8 DWL - IBG 1/72

Postprzez potez » poniedziałek, 7 września 2015, 09:35

potez napisał(a): Do tego niezbędne podcieniowanie powierzchni, żeby z tego nie wyszedł model jak z zajęć ZPT malowany NRDowską srebrzanką 8-)

O to chodzi przede wszystkim. Nie oglądaj samolotu z bliska gdzie i czy się brudzi tylko popatrz jak wygląda z odległości ~ 20m. są na nim cienie? I wszystko jasne...
Aczkolwiek dyskusja jest bezprzedmiotowa, bo zaraz wejdziemy na minę pod tytułem " udokumentowane slady ekspoloatacji" wymyśloną wieki temu i zacznie się napinka.
Samoloty kryte płótnem z bliska wyglądaja poza wyciekami i śladami po spalinach dość czysto. Najcżestszym syfkiem na ich powierzchni jest zresztą delikatne popękanie ostatniej warstwy lakieru. I wcale nie sa takie gładkie, na płótnie sa różnego rodzaju nakładki, łatki, w tamtych czasach często gęsto wszystkie obszycia żeber, były wzmacniane paskami płótna , których brzegi były cięte w ząbki itp, itd... Z większej odległości konstrukcja zaczyna dawać cienie a sama powierzchnia tez nie trzyma idealnie koloru, siłą rzeczy płowienie jest najintensywniejsze od góry i tam gdzie najmocniej był myty 8-) . I o to chodzi w ich malowaniu żeby było te cienie widać.
Żeby tem samolot nie był płaski tylko, żeby żył. To jest maleńkie gówienko w 72, trzeba to ożywić, bo inaczej wygląda jak zabawka dla dzieci.
Można długo dyskutować na temat malowania samolotów. Ale powiem ci jedno. Widziałem malowanie purystów typu samoloty sie nie brudzą są czyste itp itd... w Bytomiu rok temu. Na wingnutach w 32. I wiesz co. Wyglądały ochydnie, to w ogóle nie wyglądało jak samolot. Niczym się nie różniło poza wielkościąod modeli juniorów, które stały obok i to tych gorzej pomalowanych.
Cała sztuka polega na tym, źeby bryłę ruszyć z umiarem. Światłocieniami a nie gadanie na temat brudzenia. bo jedno nie ma nic wspólnego z drugim.
Zresztą samo słowo brudzenie albo brudzing mi się nie podoba. Nie ma sensu, poz tym, że jest pejoratywne dla purystów. Ubrudzić model to każdy może. A ożywić brudzeniem to jest już sztuka - nie w sensie artystycznym ;o) - tylko w sensie umiejętności technicznych - wymyślenia jak to zrobić i zrealizowania tego z wyczuciem i smakiem.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wołodii RWD-8 DWL - IBG 1/72

Postprzez Arkady72 » poniedziałek, 7 września 2015, 10:58

Jak dotąd najbardziej podobający mi się erwudziak w Polsce wykonany z zestawu IBG.
Tworzona dziś przyszłość będzie naszą teraźniejszością!
Avatar użytkownika
Arkady72

WM2
 
Posty: 1910
Dołączył(a): sobota, 19 stycznia 2008, 10:27

Re: Wołodii RWD-8 DWL - IBG 1/72

Postprzez posejdon » poniedziałek, 7 września 2015, 11:17

Bardzo ładny erwudziak. Chyba najładniejszy z tych, które dotychczas zostały ujawnione opinii publicznej. W takim czyściutkim wykonaniu to maleństwo na pewno pięknie się prezentuje w witrynce.

potez napisał(a):Ubrudzić model to każdy może. A ożywić brudzeniem to jest już sztuka - nie w sensie artystycznym ;o) - tylko w sensie umiejętności technicznych - wymyślenia jak to zrobić i zrealizowania tego z wyczuciem i smakiem.

Otóż to - świetnie napisane.
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: Wołodii RWD-8 DWL - IBG 1/72

Postprzez Sparrow » poniedziałek, 7 września 2015, 11:36

Potez, dzięki za obszerne wyjaśnienia. Wiem, po co stosuje się te cieniowania. Zgadzam się, że model wygląda lepiej, bardziej plastycznie, atrakcyjnie i nie jest płaski. NIe chcę z tym polemizować. Mam tylko zastrzeżenia co do nasilenia tych zabiegów. Tylko dlatego w ogóle sie odezwałem w tym temacie. W przypadku modelu Przemka sprawił to płat, który w moim subiektywnym odczuciu wygląda jak przydymiony, zakurzony, co nieco kłóci się z wyglądem oryginału. Nie mówię, że cieniowanie jest złe, tylko w tym wypadku, na płacie wydaje się za mocne. Tak wyglądał samolot, ktory stał rok w kącie hangaru. Oczywiście, ja tak to odbieram, bo tak na mnie działa przekaz modelu (jeśli można użyć tak górnolotnego sformułowania).
Sparrow
Avatar użytkownika
Sparrow
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 14:08
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości