Focke-Wulf Ta154 1/48 - produkcja "masowa"

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Focke-Wulf Ta154 1/48 - produkcja "masowa"

Postprzez niwm » czwartek, 19 listopada 2015, 16:02

Witam,
Zacznę może od końca, bo mało kto czyta długi tekst, a chodzi mi o konkretną pomoc : z okazji ukończenia pierwszej "produkcji masowej" zastanawiam się nad wyborem modeli do następnych projektów. Jutro w dziale Lotnictwo/Rzeczywiste stworzę nowy wątek na ten temat z moimi przemyśleniami i prośbą o radę i opinie. Jest to dla mnie ważne bo po prostu na to będę wydawał pieniądze przez najbliższe lata (modele i literatura). Liczę na Wasz odzew :)
Z moich dwudziestu Tajfunów mam już kilka ukończonych, ale czekają jeszcze na drewniane śmigła, za które jakoś się nie mogę zabrać, także "w międzyczasie" zrobiłem trzy Tanki. Produkcja "masowa" w cudzysłowie, bo samolot ten nie był produkowany seryjnie, ale i tak jak na tak małą ich ilość są trzy różne i dobrze udokumentowane malowania. Modele zrobione wg. moich standardów, czyli czysto sklejone i malowane, ale bez brudzenia, waloryzacji wnętrza czy otwierania. Podkreśliłem jedynie linie oddzielające ruchome powierzchnie (stery, lotki, klapy, pokrywy silnika), bo moim zdaniem podkreślanie wszystkich linii podziału blach to przesada - w prawdziwych samolotach nie są aż tak widoczne. Wymieniłem jedynie rury wydechowe na żywiczne, bo okazało się, że otwieranie rur okrągłych jest łatwe (Tajfuny), ale owalnych nie. Kilka wyjdzie dobrze, ale kolejna się spieprzy i całość wygląda już źle. Także wniosek na przyszłość - okrągłe otwieram sam, owalne wymieniam. Kolejny wniosek na przyszłość - zdobywać źródła nawet jeśli wydają się zbędne. Miałem okazję kupić okazyjnie monografię Kagero, ale pomyślałem, że mam sporo zdjęć (może wszystkie istniejące) tego samolotu i nie kupiłem. Potem w czasie budowy modeli nie wiedziałem jak zrobić różne szczegóły (zwłaszcza anteny) i być może część wątpliwości wyjaśniła by ta książka.
Są to moje pierwsze modele skończone po kilkunastu latach przerwy w działalności modelarskiej i jestem średnio zadowolony. Jest kilka usterek, malowanie wyszło średnio, znaki dość dobrze. Nie wiem jak zrobić nasady łopat śmigieł w kolorze metalu aby wyglądało to przyzwoicie. Namęczyłem się przy jednym śmigle i chyba je z powrotem pomaluję całe na czarnozielony.. Chyba trzeba pomalować na srebrno przed przyklejeniem kołpaka?
O ile dobrze pamiętam to wielkość krzyży na dołączonych do modelu kalkomaniach to 70cm (wymiar rzeczywisty). Według moich pomiarów powinno to być 90-100cm. Wszystkie znaki udało mi się ładnie pomalować od jednego kompletu masek, a ponieważ zawsze robię dwa komplety to drugi lada chwila wystawię na allegro.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 15:24 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

Re: Focke-Wulf Ta154 1/48 - produkcja "masowa"

Postprzez niwm » czwartek, 19 listopada 2015, 16:44

V1 czyli pierwszy prototyp - jeszcze przed pierwszym lotem.. ;o) Dopiero później dodali mu kod wywoławczy i ciemny panel przeciwodblaskowy przed kabiną. Ten model trzeba najbardziej zmienić - samolot ten nie miał uzbrojenia, statecznik pionowy miał mniejszą szerokość, inny był widelec przedniej goleni, choć dopiero teraz widzę, że trochę źle go zrobiłem - powinien być bardziej pionowy.

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 15:30 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Focke-Wulf Ta154 1/48 - produkcja "masowa"

Postprzez niwm » czwartek, 19 listopada 2015, 17:07

V7 - nocny myśliwiec, bo z osłonami na rurach wydechowych, ale bez anten radarów (na szczęście :) ). Malując kamuflaż kombinowałem z maskami uniesionymi nad powierzchnię modelu aby uzyskać rozmycie na brzegach plam, ale efekt był słaby i doszedłem do wniosku, że jednak najlepiej malować z ręki , ale uprzednio bardzo delikatnie zaznaczyć ołówkiem zarysy plam - oczywiście nie zewnętrzne, tylko linie po których jadę potem aerografem a następnie wypełniam wnętrze. Nie patrzcie na osłonę kabiny. Ten model sklejałem jako pierwszy "w nowej turze" i zapomniałem , że przyklejając szybki nie należy nakładać kleju prosto z tubki :(

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 15:34 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Focke-Wulf Ta154 1/48 - produkcja "masowa"

Postprzez niwm » czwartek, 19 listopada 2015, 17:48

A-1 - wersja dzienna... Nie mogę pojąć po co Niemcom był dwumiejscowy myśliwiec dzienny pod koniec wojny? Co miał robić drugi członek załogi - liczyć zwycięstwa pilota ? :)
Kiepsko pomalowałem : farba za gęsta, granica plamek na boku kadłuba powinna być niżej, jasny kolor podkładu na tylnym grzbiecie kadłuba i tylnych panelach osłon gondol silnikowych jest u mnie mniej widoczny niż na oryginale, za to plamki są za bardzo widoczne. Także charakter plamek nie bardzo wyszedł - widać to na stateczniku pionowym.... ale poza tym.. bardzo dobrze :D

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 15:40 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Focke-Wulf Ta154 1/48 - produkcja "masowa"

Postprzez marco2607 » czwartek, 19 listopada 2015, 17:58

Fajne, temu trzeciemu możesz jeszcze parę plamek na kadłub dorobić. Widać różnice na zdjęciach.
Ten 2 to mój ulubieniec tego samolotu i widać sporą dbałość :!: o rozkład plamek. BRAWO.
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3305
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Focke-Wulf Ta154 1/48 - produkcja "masowa"

Postprzez Murek » czwartek, 19 listopada 2015, 19:27

marco2607 napisał(a):Ten 2 to mój ulubieniec tego samolotu i widać sporą dbałość :!: o rozkład plamek.

"Spora" to bardzo nieprecyzyjne pojęcie, co niestety widać przy porównaniu zdjęć modelu i oryginału :-/
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3003
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Focke-Wulf Ta154 1/48 - produkcja "masowa"

Postprzez Marin » czwartek, 19 listopada 2015, 23:04

Ciekawe podejście do tematu. Fajnie porównać oryginały z modelami. Szkoda że same modele takie mało plastyczne. Chociaż linie podziału leciutko wartałoby czymś wypełnić. Tak sa strasznie płaskie i monotonne te powierzchnie.
A wykonanie staranne i czysto. Gratulacje.
Marin
 
Posty: 235
Dołączył(a): sobota, 15 lutego 2014, 16:20

Re: Focke-Wulf Ta154 1/48 - produkcja "masowa"

Postprzez niwm » piątek, 20 listopada 2015, 16:59

Tak, te brakujące ciapki dorobię przy okazji, natomiast faktycznie kształt szarych plam może nie wyszedł idealnie, bo poprawiałem je kilka razy, ale w sumie sam się podkładam umożliwiając dokładne porównanie modelu ze zdjęciami, niemniej uważam, że tak powinni robić wszyscy. Stworzyłem nowy wątek na temat planów produkcyjnych, ale w dziale WARSZTAT, bo po namyśle wydał mi się bardziej odpowiedni - zapraszam :)
viewtopic.php?f=12&t=80033
Maski są na allegro.. też zapraszam bo chciałem zlecić wycięcie następnych, a za darmo tego nie robią ;o)
http://allegro.pl/maski-do-znakow-focke ... 50252.html
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Focke-Wulf Ta154 1/48 - produkcja "masowa"

Postprzez net_sailor » piątek, 20 listopada 2015, 17:19

Murek napisał(a):
marco2607 napisał(a):Ten 2 to mój ulubieniec tego samolotu i widać sporą dbałość :!: o rozkład plamek.

"Spora" to bardzo nieprecyzyjne pojęcie, co niestety widać przy porównaniu zdjęć modelu i oryginału :-/

Moim zdaniem przy TE+FK plamki namalowane są całkiem wiernie. Może niektóre są mniej kształtne lub odrobinę różnią się wielkością (najwięcej odstępstw jest na górnej części kadłuba) ale tak ogólnie wiadomo, która jest która.
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości