PZL P-11c, 113EM, Mastercraft 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

PZL P-11c, 113EM, Mastercraft 1/72

Postprzez Aurel » sobota, 22 sierpnia 2009, 09:50

Chciałem przedstawić mój drugi model, który zrobiłem po latach przerwy.

Model przeszedł wiele renowacji, zmian na podstawie opinii, wskazówek. Wyeliminowałem w nim kilka błędów, które popełniłem wcześniej.

Model przedstawia malowanie ze 113EM. Niestety nie znam nazwiska pilota, który tę maszynę pilotował w trakcie Wojny Obronnej 1939. Nieznany jest również numer kolejny P-11c. Nie natrafiłem nigdzie na zdjęcie tego egzemplarza. Widziałem maszynę Hieronima Dudwała ze 113, ale "8-ki" nie.

Model malowany Humbrol 26 kadłub, wierzch płatów i stateczników, spód płata i stateczników Pactra A70. Malowanie aerografem pseudoiwatą.

W modelu zmieniłem:

1. Cięgna łączące golenie podwozia z kadłubem - zrezynowałem z części oryginalnej z zestawu, na rzecz żyłki wędkarskiej w oplocie
2. W miejsce km-ów z plastiku, wkleiłem wykonane km-y z igieł od zastrzyków 0,8 mm, wewnątrz 0,45mm. Swoją drogą, ciekawe czy ten samolot miał akurat 4 km-y.
3. Dodałem kalkomanie z Techmodu, których brakowało w oryginalnym zestawie
4. Dodałem celownik na załamaniu płata
5. Dzięki radom wielu Kolegów z Forum, pomalowałem wewnętrzne dekle kół na khaki, a nie błękit, jak sugeruje instrukcja.

Niestety nie-/zrobiłem kilku/-a rzeczy, które rażą:

1. Nie zmieniłem płozy ogonowej
2. Nie dodałem śladów użytkowania (niestety, jeszcze nie jestem gotowy, umiejętności narazie nie na tym poziomie)
3. Mimo trzech wartsw Sidoluxu, niektóre kalki głównie z tyłu napisy eksploatacyjne i oznaczenie P 11 srebrzą się
4. Niekorzystne wrażenie srebrzenia wyciągnął niestety nałożony lakier mat Vallejo

Następnym razem spróbuję to zmienić. Polakieruję model lakierem połysk, już nie Sido, a na wierzch dam półmat.

Zaznaczam, że to dopiero mój drugi model i to w stanie z pudełka, właściwie.

Proszę o konstruktywną krytykę i ocenę modelu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Tomek
Na warsztacie Fokker F.VII 3M Valom 1/72 - 30%
Heinkel He-51A ICM 1/72 - 20%
Kawasaki Ki-10 ICM 1/72 - 25%
Arado Ar-76 RS Models 1/72 - 25%
Avatar użytkownika
Aurel
 
Posty: 49
Dołączył(a): piątek, 7 sierpnia 2009, 21:41
Lokalizacja: Poznań

Reklama

Re: PZL P-11c 1/72 Mastercraft 113EM

Postprzez Aleksander » sobota, 22 sierpnia 2009, 11:59

Bardzo ładnie i czysto zrobiony model. o mankamentach sam napisałeś, więc nie będę ich powtarzał ;o) . Za największy "babol" tego modelu (ale to wina producenta, nie twoja) uważam łopaty śmigła, które nijak się mają do rzeczywistości - szkoda że nie próbowałeś tego poprawić. Trochę razi też grubość skórzanego obicia kabiny. Poza tym - jak na drugi model ;o) po powrocie, to bardzo ładny.
Mnie się podoba.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7962
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: PZL P-11c 1/72 Mastercraft 113EM

Postprzez Grzegorz2107 » sobota, 22 sierpnia 2009, 12:02

Postaraj się następnym razem, uczynić połączenie połówek kadłuba niewidocznym.
Czasem papier ścierny do tego wystarcza , czasem też trochę szpachlówki.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: PZL P-11c 1/72 Mastercraft 113EM

Postprzez RAV » sobota, 22 sierpnia 2009, 12:16

Fajny model. Akurat też mam ten zestaw na warsztacie (ale na 1 września raczej nie zdążę). Jestem więc na bieżąco z poprawkami...

Aurel napisał(a):Niestety nie-/zrobiłem kilku/-a rzeczy, które rażą:

1. Nie zmieniłem płozy ogonowej
2. Nie dodałem śladów użytkowania (niestety, jeszcze nie jestem gotowy, umiejętności narazie nie na tym poziomie)
3. Mimo trzech wartsw Sidoluxu, niektóre kalki głównie z tyłu napisy eksploatacyjne i oznaczenie P 11 srebrzą się
4. Niekorzystne wrażenie srebrzenia wyciągnął niestety nałożony lakier mat Vallejo

Kiedyś robiłem już ten zestaw "prosto z pudła" i nie zastosowałem nawet tych poprawek, co Ty. Teraz jadę ostrzej. Przeciąłem kadłub na wysokości kabiny i przedłużyłem o 1,5 mm, wykorzystując kwadratowe profile Evergreen. Z profili 0,5 mm zrobiłem kratownicę kadłuba i skleiłem go - resztę wyposażenia umieszczę metodą "ginekologiczną". ;o) Przy okazji skorygowałem kształt wykroju kabiny - najbardziej widoczną zmianą jest przedłużenie wykroju aż pod wiatrochron. Pozatykałem otwory w spodzie kadłuba i po bokach ogona (producent wymyślił mocowanie zastrzałów do steru kierunku) i zaokrągliłem przód. Dzisiaj będę nacinał linie. Zastanawiam się, co zrobić z chłodnicą...

W płacie poprawiłem długości lotek, żeby zaczynały się i kończyły na żebrach, a nie pomiędzy nimi. Powinienem zrobić wystające żebra na spodzie, ale boję się, że ta operacja nie wyjdzie modelowi na dobre, więc chyba zrezygnuję. Problemem są też koła, których dekle nie bardzo przypominają oryginał, oraz śmigło, które zupełnie go nie przypomina.

Parę lat temu zacząłem inną "jedenastkę", wykorzystując zestaw blaszek Parta, ale doszedłem do formowania przodu kadłuba z blachy i prace stanęły. Aktualnie rozgrzebany model traktuję jako wprawkę przed kontynuacją tamtego.

Ogólnie zestaw PZW Siedlce/Mastercraft jest OK - wychodzi z niego fajna "jedenastka", jak widać powyżej. A jednocześnie jest co poprawiać. Przydałyby się dodatki żywiczne - głównie koła i śmigło.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: PZL P-11c 1/72 Mastercraft 113EM

Postprzez Aurel » poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 18:30

No to podziwiam RAV.

Generalnie nie wypada nie mieć P-11c w swoich zbiorach, i faktycznie jeśli chodzi o ten model, jest on P-11-tko podobny, niestety - alternatywy w tej skali brak.

Obecnie buduję P-11c ze 111EM, wzbogacam go o parę dodatkowych detali, ale czas pokaże co z tego wyjdzie. M.in. zmieniłem kształt śmigła, powinno być teraz ok. Myślę, że za około 2 tygodnie będzie skończony. Ot, taka modelarska wprawka!! ;o)
Pozdrawiam
Tomek
Na warsztacie Fokker F.VII 3M Valom 1/72 - 30%
Heinkel He-51A ICM 1/72 - 20%
Kawasaki Ki-10 ICM 1/72 - 25%
Arado Ar-76 RS Models 1/72 - 25%
Avatar użytkownika
Aurel
 
Posty: 49
Dołączył(a): piątek, 7 sierpnia 2009, 21:41
Lokalizacja: Poznań

Re: PZL P-11c 1/72 Mastercraft 113EM

Postprzez Aleksander011 » wtorek, 25 sierpnia 2009, 09:24

Zainwestuj w płyny do zmiękczania i nakładania kalek, bo na Twoim modelu "srebrzą", nie powinno się też kłaść kalek na matowe powierzchnie.Najpierw pomaluj błyszczącym lakierem, połóż kalkomanie, a potem całość zmatuj ,albo połyskiem/półpołyskiem potraktuj..
Modelarza poznać po tym jak kończy ,a nie zaczyna
Obrazek
Avatar użytkownika
Aleksander011
 
Posty: 583
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2007, 13:02
Lokalizacja: Grodzisk Wlkp

Re: PZL P-11c 1/72 Mastercraft 113EM

Postprzez wojtek_fajga » wtorek, 25 sierpnia 2009, 09:29

Aleksander011 napisał(a):.... na Twoim modelu "srebrzą", nie powinno się też kłaść kalek na matowe powierzchnie.Najpierw pomaluj błyszczącym lakierem, połóż kalkomanie, a potem całość zmatuj ,albo połyskiem/półpołyskiem potraktuj..



Czytaj Olek, czytaj...


Aurel napisał(a):
...
3. Mimo trzech wartsw Sidoluxu, niektóre kalki głównie z tyłu napisy eksploatacyjne i oznaczenie P 11 srebrzą się
4. Niekorzystne wrażenie srebrzenia wyciągnął niestety nałożony lakier mat Vallejo

Następnym razem spróbuję to zmienić. Polakieruję model lakierem połysk, już nie Sido, a na wierzch dam półmat.

Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: PZL P-11c 1/72 Mastercraft 113EM

Postprzez Aleksander011 » wtorek, 25 sierpnia 2009, 11:11

wojtek_fajga napisał(a):
Aleksander011 napisał(a):.... na Twoim modelu "srebrzą", nie powinno się też kłaść kalek na matowe powierzchnie.Najpierw pomaluj błyszczącym lakierem, połóż kalkomanie, a potem całość zmatuj ,albo połyskiem/półpołyskiem potraktuj..



Czytaj Olek, czytaj...


Aurel napisał(a):
...
3. Mimo trzech wartsw Sidoluxu, niektóre kalki głównie z tyłu napisy eksploatacyjne i oznaczenie P 11 srebrzą się
4. Niekorzystne wrażenie srebrzenia wyciągnął niestety nałożony lakier mat Vallejo

Następnym razem spróbuję to zmienić. Polakieruję model lakierem połysk, już nie Sido, a na wierzch dam półmat.


Fakt uleciało mi co nieco, :oops: ale nie zmienia to tego ,co napisałem,
bo nawet na matowej powierzchnii można dobrze, bez srebrzenia
nałożyć najgorsze kalki za pomocą chemii,
oczywiście połysk to ułatwia...
Modelarza poznać po tym jak kończy ,a nie zaczyna
Obrazek
Avatar użytkownika
Aleksander011
 
Posty: 583
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2007, 13:02
Lokalizacja: Grodzisk Wlkp

Re: PZL P-11c 1/72 Mastercraft 113EM

Postprzez Aurel » środa, 26 sierpnia 2009, 10:23

Użyłem płynów pod kalki i potem zmiękczających Agama. Ładnie kalki ułożyły się na modelu, a jednak na stateczniku się srebrzą. Pozostałe wyszły ok.
Pozdrawiam
Tomek
Na warsztacie Fokker F.VII 3M Valom 1/72 - 30%
Heinkel He-51A ICM 1/72 - 20%
Kawasaki Ki-10 ICM 1/72 - 25%
Arado Ar-76 RS Models 1/72 - 25%
Avatar użytkownika
Aurel
 
Posty: 49
Dołączył(a): piątek, 7 sierpnia 2009, 21:41
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości