Albatros DIII Oef 1:72 Roden

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Albatros DIII Oef 1:72 Roden

Postprzez Bolo07 » wtorek, 2 lutego 2016, 01:48

Rok 1918. Lotnisko Romagnano w Tyrolu.
Bazuje na nim C.K. 3/J Flik, a wśród C.K. pilotów tej jednostki sporo jest polskich nazwisk.
Wśród samolotów jest taki jeden ze znakiem na kadłubie, który 1 grudnia 1918 roku stanie się znakiem rozpoznawczym polskiego lotnictwa.
Wiem, że zdania co do tego, czy to Stefan Stanisław Stec jest twórcą polskiej szachownicy są podzielone.
Jeżeli więc Albatros DIII Oef nr 253.08 nie był pierwszym to na pewno jednym z pierwszych samolotów z biało czerwoną szachownicą.

Model Rodena skleiłem relaksacyjnie jakiś już czas temu, w zasadzie prosto z pudełka. dodałem osłony luf kaemów, lusterko, naciągi, kilka przyrządów do kabiny.

Zapraszam do krytyki (oj, dostanie mi się, dostanie od historyków i znawców tematu) i przy okazji dyskusji; jak to właściwie z ta naszą szachownicą nad Alpami było.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam, Bolek
Modelarstwo to nie tylko wieczorne dłubanie - to zabawa z historią.
Avatar użytkownika
Bolo07
 
Posty: 503
Dołączył(a): środa, 26 lutego 2014, 11:05
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Reklama

Re: Albatros DIII Oef 1:72 Roden

Postprzez Bolo07 » wtorek, 2 lutego 2016, 01:53

Nie wiem, czy te widoczki w tle są z Tyrolu, ale przyjmijmy roboczo, że tak to mogło wyglądać:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czekam na Wasze opinie, pozdrawiam, Bolek
Modelarstwo to nie tylko wieczorne dłubanie - to zabawa z historią.
Avatar użytkownika
Bolo07
 
Posty: 503
Dołączył(a): środa, 26 lutego 2014, 11:05
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Albatros DIII Oef 1:72 Roden

Postprzez GrzeM » wtorek, 2 lutego 2016, 02:06

Model wyszedł nieźle, tylko szachownica jedna jest obrócona. Godła we Fliku 3 były lustrzanymi odbiciami. Ale to nie jest poważny błąd.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Albatros DIII Oef 1:72 Roden

Postprzez DUDE » wtorek, 2 lutego 2016, 09:21

Cześć,
ładnie wyszło kamo liściowe i ogólnie aparat wygląda poprawnie w moich oczach. Trochę mnie martwi ten wznios dolnych płatów, bo bardziej przypomina Nieuporta niż Albiego.
Druga sescja zdjęć zdecydowanie lepsza, w pierwszej brak zbalansowania bieli zdecydowanie zaburzył odbiór modelu
Gratuluje
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 11:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Albatros DIII Oef 1:72 Roden

Postprzez TK » wtorek, 2 lutego 2016, 11:24

DUDE napisał(a): Trochę mnie martwi ten wznios dolnych płatów

Niestety akurat DIII Rodena tak ma. Też to zauważyłem u siebie zbyt poźno.
Avatar użytkownika
TK
 
Posty: 191
Dołączył(a): niedziela, 18 lipca 2010, 12:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Albatros DIII Oef 1:72 Roden

Postprzez GrzeM » wtorek, 2 lutego 2016, 12:46

To chyba przez za długie zastrzały baldachimu (na kadłubie). Podnoszą górny płat, ciągnąc do góry i dolne.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Albatros DIII Oef 1:72 Roden

Postprzez Bolo07 » środa, 3 lutego 2016, 18:15

Dziękuję za opinie.

Wznios - to chyba rzeczywiście kwestia zastrzałów, mam też drugiego rodenowskiego DIII tyle, że nie C.K. i wznios jest zdecydowanie mniejszy. Pamiętam, że były dwie albo i trzy wersje zastrzałów w zestawie.

Druga sescja zdjęć zdecydowanie lepsza, w pierwszej brak zbalansowania bieli zdecydowanie zaburzył odbiór modelu
- wiesz Dude, zdjęcia robiłem na tych samych ustawieniach. Czyżby tło aż tak ogłupiło aparat ?
Identyczna sytuacja jest ze zdjęciami SE-5 (zapraszam do galerii). Dopiero teraz zwróciłem na to uwagę.
Modelarstwo to nie tylko wieczorne dłubanie - to zabawa z historią.
Avatar użytkownika
Bolo07
 
Posty: 503
Dołączył(a): środa, 26 lutego 2014, 11:05
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Albatros DIII Oef 1:72 Roden

Postprzez xmald » środa, 3 lutego 2016, 22:16

Oprócz skrzydeł - model bardzo elegancki! Tu śmigiełko Knoller Jaray wyszło zdecydowanie fajnie. ;o)
Albatrosy to chyba najładniejsze pod względem kształtów samoloty Wielkiej Wojny, a Oeffagi podobają mi się szczególnie!
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Re: Albatros DIII Oef 1:72 Roden

Postprzez Voltan » czwartek, 4 lutego 2016, 09:42

Mam ten zestaw ale na razie się go boję. Bardzo podoba mi się kamuflaż.
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Albatros DIII Oef 1:72 Roden

Postprzez siara1939 » czwartek, 4 lutego 2016, 10:06

Panowie, badzcie obiektywni.
jak w jednym watku wytykacie bledy przy budowie modelu, to w drugim tez tak powinno byc.
Wiem, ze jest to Wasza piaskownica- te modele pierwszo- wojenne, ale nie wszystko jest tak kolorowo jak Wy to malujecie.
Skoro galerie i warsztaty maja sluzyc polepszaniu swoich umiejetnosci, to w tym przypadku malowanie, oraz spasowanie czesci pozostawia wiele do nauki.
Jakkolwiek model na zdjeciach z daleka wyglada fajnie, tak na zblizeniach rzuca sie w oczy slabe spasowanie czesci, oraz bledy warsztatu malarskiego. Wash jest tego najlepszym przykladem- prawdopodobnie nalozony na matowa powierzchnie, gdzie sie wgryzl w farbe i byl niemozliwy do roztarcia.
Po prawej stronie kokpitu widac wielka szpare, ktora powinna byc zaszpachlowana przed malowaniem, za kabina po lewej stronie burty tez.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Albatros DIII Oef 1:72 Roden

Postprzez Bolo07 » piątek, 5 lutego 2016, 00:43

Zgadzam się, model jest sprzed kilku lat, ma sporo niedoskonałości.

Wash jako taki ograniczał się do upaćkania piaskowym kół i zalania rozcieńczonej czarnej tamiyi w linie łączenia poszycia. Prawda, po werniksie matem, co istotnie nie jest dobre.
Ciapki na kadłubie i górnych powierzchniach skrzydeł były nakładane ostrzyżonym pędzlem, natomiast płaty i stateczniki poziome były pierwotnie pomalowane jak płótno, natomiast statecznik pionowy i kadłub jako sklejka. Stąd i widoczne różnice, ale na takim efekcie mi zależało.

Wasze opinie, te pozytywne, oczywiście radują, ale i te krytyczne też mnie cieszą, bo po pierwsze widzę, że moje zabawki mają swoich widzów, po drugie wiem, czego na drugi raz nie zepsuć.
Modelarstwo to nie tylko wieczorne dłubanie - to zabawa z historią.
Avatar użytkownika
Bolo07
 
Posty: 503
Dołączył(a): środa, 26 lutego 2014, 11:05
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości