Messerschmitt Bf109F-4 Hermann Graf, Hasegawa 1:48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Messerschmitt Bf109F-4 Hermann Graf, Hasegawa 1:48

Postprzez Ripper1 » niedziela, 17 kwietnia 2016, 17:18

Ukończyłem pracę nad samolotem Bf109F-4 wykonanym w malowaniu maszyny na której latał Oblt Hermann Graf

Obrazek

Obrazek

na załączonej grafice widać okres z jakiego pochodzi samolot oraz lotnisko będące w tym czasie bazą JG52
Bazą do budowy był zestaw firmy Hasegawa zakupiony jakieś 25 lat temu uzupełniony w kokpit żywiczny firmy Aires, k-my metalowe Air Master AM-48-010 oraz zetaw nitów firmy HGW.

Ciekawa jest historia znaku i nazwy kodowej 9./ JG52 - "Karaya", nie będę się wymądrzał i pozwolę sobie zacytować kolegę "Pik" który przy okazji prezentacji swojego modelu w 2012 roku pięknie ją opisał:
"Wiosną 1942 Ofw. Ernst Suss z 9./JG52 znalazł gdzieś starą płytę gramofonową, którą puszczał na okrągło w pomieszczeniu dla pilotów. W ucho wpadała szczególnie jedna z piosenek, zapewne o miłości. Tekst był co prawda niezrozumiały (domyślano się że jest to tatarski!), ale melodia była rzewna i sentymentalna. W refrenie brzmiało coś w stylu "Karaya, Karaya..." Piosenka tak chodziła za pilotami, że sobie ją nucili i pogwizdywali, nawet w eterze podczas akcji. Pewnego razu, Graf zirytowany tymi przyśpiewkami w czasie lotu, krzyknął "Uwaga piloci Karaya, wchodzimy na 3000 metrów!". Od tego czasu nazwa Karaya przylgnęła do 9. Staffel, a na burtach ich samolotów zadomowiło się czerwone serce z napisem Karaya."

Kilka zdjęć z epoki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i to co mnie udało się zrobić z zestawu Hasegawy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i cóż to tyle. Dzięki za wszystkie uwagi które pomogły mi w budowie tego modelu. Bardzo starałem się zrobić zdjęcia które pokazały by nitowanie z HGW ale mam za małe umiejętności. Pozostaje uwierzyć na słowo że nity są :twisted:
Avatar użytkownika
Ripper1
 
Posty: 361
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 10:14

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Messerschmitt Bf109F-4 Hermann Graf

Postprzez Jarek Gurgul » niedziela, 17 kwietnia 2016, 19:09

Ripper1 napisał(a):...Bardzo starałem się zrobić zdjęcia które pokazały by nitowanie z HGW ale mam za małe umiejętności. Pozostaje uwierzyć na słowo że nity są :twisted:

Ja Ci wierzę. Chociaż gdzieniegdzie na Twoich zdjęciach je widać, więc nawet nie musi to być kwestią wiary :).

Model mi się podoba, szczególnie żółty nos - nie zawsze nosy Messerów w tym kolorze wychodzą jak należy.

Gratulacje!

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6058
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Messerschmitt Bf109F-4 Hermann Graf

Postprzez HubertKendziorek » poniedziałek, 18 kwietnia 2016, 09:13

Bardzo udany! Fajnie, że przygasiłeś plamki na bokach kadłuba, moim zdaniem jest blisko tego, co widać na fotografiach.
Nity też wyszły moim zdaniem realistycznie - na prawdziwym samolocie z tej "odległości" nie powinny rzucać się w oczy.
Udany także dobór kolorów i wykonanie kabiny pilota. Podoba mi się.

Efekt odrobinę psują kalkomanie, w niektórych miejscach przesunięte, w niektórych srebrzące - ale to widać tylko w zbliżeniach.

PS. Zdjęcia na ciemnym tle - moim zdaniem lepsze.

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2144
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Messerschmitt Bf109F-4 Hermann Graf

Postprzez Ripper1 » poniedziałek, 18 kwietnia 2016, 18:05

Dzięki, co do kalek to niestety pochodzą z modelu a ten jak pisałem jest sprzed 25 lat i tak musiały długo leżeć na słońcu żeby stracić żółty odcień
Avatar użytkownika
Ripper1
 
Posty: 361
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 10:14


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości