Henschel Hs 129 B - PRODUKCJA SERYJNA, 1:48 Hasegawa

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Henschel Hs 129 B - PRODUKCJA SERYJNA, 1:48 Hasegawa

Postprzez niwm » sobota, 23 kwietnia 2016, 00:01

Witam, Miało być siedem, ale na razie jest pięć. Nagle okazało się, że do jednego modelu nie mam osłony kabiny – może ktoś ma na zbyciu takową, lub złomiasty model, z którego można by ją wyciągnąć? Drugi, który został w tyle ma być rumuński. Ponieważ kalki Hasegawy są do wyrzucenia (widziałem kilka, wszystkie tak samo zepsute) kupiłem Techmodu do Karasia. Oprócz tego, że są one raczej za duże to nie umiem sobie poradzić z nałożeniem kalkomanii – no ale robię to pierwszy raz, tzn. ostatnio nakładałem ok 20 lat temu i nie było wtedy płynów do kalek. Problem w tym, że kalki Techmodu nie reagują na płyn Tamiya Mark Fit, ani na „Na kalki” Wamodu (który na dodatek zaczął rozpuszczać jasnoniebieską farbę) – absolutnie nie chcą wejść w linie podziałowe – co mam zrobić ? Zorientowałem się też, żę model Esci, w sumie kiepski, ale ma ponoć dobre kalki właśnie do mojego malowania – może ktoś mógłby odstąpić ?
Hasegawa wypuściła kilka edycji tego modelu, czym ‘zabrała’ mi trochę ciekawych malowań (zwłaszcza żal mi tego pustynnego w piaskowe wężyki, ale może i dobrze, bo nie wiem czy udało by mi się to namalować), niemniej znalazłem jeszcze kilka ciekawych schematów. Wszystkie znaki udało mi się namalować ładnie za pierwszym razem, także mam do sprzedania maski (proszę pisać na niwm@o2.pl). Wymyśliłem, że cena będzie zmienna w zależności od ilości kupionych masek i tak: 1 sztuka 40zł, 2 szt – 50zł, 3szt.-60zł itd. Możliwa jest też zamiana za modele, które wytypowałem tutaj (doszedł jeszcze A-20 Boston):
viewtopic.php?f=12&t=80033
Sam model bardzo fajny. Jedynie brzydkie komory podwozia, no ale tego nie poprawiałem. Jedynie zalałem klejem dwuskładnikowym obniżenie wewnątrz osłony silników, ale okazało się, że kołpaki są na tyle duże, że prawie nie widać tej korekty. No i wymieniłem lufy kaemów na iglane, bo te z zestawu mają raczej kaliber działka 40mm  I tu ciekawostka – grubość wtryskowej osłony kabiny odpowiada rzeczywistej grubości szkła pancernego, a więc nie ma sensu jej wymieniać na vacu.
Samolot wersji B był produkowany w trzech podwersjach:
B-1 – okrągłe wloty do silników – Hasegawa robi osobne wtryskowe części, ale sam model w tej wersji jest trudny do zdobycia i drogi. Oprócz tego samolot miał zewnętrzny reflektor do lądowania – części te są we wszystkich modelach. W takim razie trzeba zaszpachlować szczeliny reflektora wbudowanego w skrzydło i włazu dostępowego.
B-2 – wersja najbardziej popularna. W trakcie produkcji wprowadzono kilka modyfikacji bez oznaczania wersji. Były to:
- rury wydechowe – najpierw długie, potem krótkie – oba rodzaje w modelu,
- masz anteny – najpierw był (jest w modelu), potem go usunięto(zaszpachlować dziurę).
- otwory w dziobie (wentylacyjny i dla fotokaemu) – pojawiły się od W.Nr. 331 – oba typy w modelu.
B-3 – z działem 75mm i celownikiem lunetowym – Hasegawa dokłada je w postaci żywicznej + metalowa lufa. Pomimo tego, że nie znam żadnego malowania tej wersji innej niż z zestawu, to chciałem zrobić taki model ze względów sentymentalnych – był to jeden z pierwszych modeli jakie kupiłem gotowy na Jarmarku Dominikańskim w latach osiemdziesiątych – byłem wtedy pewien, że taka wielka wystająca lufa to jakaś lipa  - ale ceny tego rzadkiego modelu mnie przerosły.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 15:17 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

Re: Henschel Hs 129 B - PRODUKCJA SERYJNA

Postprzez niwm » sobota, 23 kwietnia 2016, 00:22

Na bazie modelu B-1 zrobiłem przedseryjny B-0. Dodatkowo różnił się on tym, że kanały wylotowe działek 20mm (te pod kabiną) były zakryte. Po sklejeniu zorientowałem się, że przód kadłuba powinien być bardziej kanciasty, jak w wersji A. Trochę piłowałem pilnikiem, ale efekt jest trochę słaby – powinno się raczej wyciąć przednią część i przykleić płaskie „płyty pancerne”. Dodatkowo ten egzemplarz nie miał szczelin na górze osłon silników oraz antenę na stateczniku pionowym. Zgodnie ze schematem malowania z monografii MMP przyjąłem, że kolor, którym w niewiadomym celu oszpecono elegancki samolot to RLM 02.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 14:58 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Henschel Hs 129 B - PRODUKCJA SERYJNA

Postprzez niwm » sobota, 23 kwietnia 2016, 00:53

Przyjąłem, że jest to standardowy kamuflaż europejski z piaskowymi plamami nałożonymi ławkowcem (a może nawet wałkiem?) szerokości 20cm (czyli w skali pędzelek płaski 4mm). Uwagę zwracają inne sposoby zamalowani statecznika pionowego oraz rejonu znaku na kadłubie - dodatkowo inaczej po obu stronach. Ponieważ nie mam zdjęcia góry samolotu to kamuflaż skrzydeł mógł być bardziej jednolity. Z uwagi na miejsce jego zdobycia przez Amerykanów (Afryka, także pewnie rok 1942 lub początek 1943) przyjąłem, że samolot był uzbrojony w działko MK101 (w modelu są dwa rodzaje, chodzi o to bez obejmy na lufie). Widać ,że ma wyrzutniki bombowe pod skrzydłami, masz anteny, długie rury wydechowe, a ponieważ był to W.Nr.326 to dziób bez otworów. Zwracam też uwagę, że K znajduje się przed krzyżem po obu stronach kadłuba. Sądzę, że przed wiatrochronem jest osłona na celownik, która „trochę spada” -miałem zrobić, ale jakoś nie wyszło ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 15:05 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Henschel Hs 129 B - PRODUKCJA SERYJNA

Postprzez niwm » sobota, 23 kwietnia 2016, 01:16

Samolot z końca wojny, a więc działko MK103 o większej szybkostrzelności, brak masztu anteny, za to okrągła antena radionamiernika, krótkie rury wydechowe, otwory w dziobie. Nie bardzo mi się podoba jak mi wyszedł biały kamuflaż – może trzeba było zrobić go pędzlem a nie aero…albo dać więcej warstw (dałem dwie, ale bardzo „rozwodnione”) Na zdjęciach kolor kamuflażu jest „bardziej biały” niż krzyża, a u mnie odwrotnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 15:07 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Henschel Hs 129 B - PRODUKCJA SERYJNA

Postprzez niwm » sobota, 23 kwietnia 2016, 01:36

Samolot miał zdemontowane wyrzutniki bombowe pod skrzydłami oraz działko pod kadłubem (zaszpachlować dziurki). Dziób bez otworów, długie rury wydechowe, a na kadłubie był masz anteny, ale został zdemontowany i została po nim dziura. Uwaga na celownik, który nie jest kompletny (ale łatwe jest to do zrobienia). Niestety za nisko nakleiłem znaki na kadłubie - żółta obwódka nie powinna stykać się z żółtym kolorem spodu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 15:11 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Henschel Hs 129 B - PRODUKCJA SERYJNA

Postprzez niwm » sobota, 23 kwietnia 2016, 02:04

Także ten samolot nie ma wyrzutników ani działka. Długie rury, masz anteny jest, ale inny (amerykański?) – krótszy, cieńszy i w innym miejscu, brak celownika (wyszlifować na obło miejsce gdzie w modelu się go przykleja), otwory w dziobie są (bo to W.Nr.385) ale zaślepione. W przypadku niemieckich Hs 129 nie zauważyłem żadnych odstępstw od standardów w wielkości i lokalizacji znaków rozpoznawczych. W tym wypadku jest oczywiście inaczej – znaki były pewnie malowane przez Amerykanów z pamięci..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 15:14 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Henschel Hs 129 B - PRODUKCJA SERYJNA

Postprzez Aleksander » sobota, 23 kwietnia 2016, 07:42

Świetna kolekcja i bardzo fajna "konfrontacja" modeli ze zdjęciami oryginałów. Muszę powiedzieć, że zaimponowała mi Twoja praca - zarówno podejściem do autentyzmu, jak i ogromem warsztatu.
Bardzo ciekawy temat z tego wyszedł.
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7967
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Henschel Hs 129 B - PRODUKCJA SERYJNA

Postprzez Hal Bregg » sobota, 23 kwietnia 2016, 10:30

Podpisuję się pod powyższym. Zapomniałeś napomknąć o skali (zdaje się 1:48).
Hal Bregg
 
Posty: 243
Dołączył(a): piątek, 23 sierpnia 2013, 22:49
Lokalizacja: War-saw

Re: Henschel Hs 129 B - PRODUKCJA SERYJNA

Postprzez niwm » sobota, 23 kwietnia 2016, 23:29

Hal Bregg napisał(a):Podpisuję się pod powyższym. Zapomniałeś napomknąć o skali (zdaje się 1:48).

Tak, zapomniałem, przepraszam. To oczywiście 1/48
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Henschel Hs 129 B - PRODUKCJA SERYJNA, 1:48 Hasegawa

Postprzez niwm » piątek, 22 września 2017, 17:06

Różne źródła różnie podają: B-3 przerobiony z B-2, lub B-2 z doczepionym "wielkim działem" - problem w tym, że ten samolot zachował oryginalny celownik Revi, a B-3 miały celownik lunetowy. Samolot był używany w czerwcu 1944 roku w E-stelle Rechlin do testów uzbrojenia. W wypadku tej wersji wielkiego wyboru nie ma i musiałem zrobić malowanie pudełkowe.

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Henschel Hs 129 B - PRODUKCJA SERYJNA, 1:48 Hasegawa

Postprzez niwm » piątek, 22 września 2017, 17:15

I tu znowu nie ma zgodności źródeł.. B-1 lub B-2. W monografii MMP jest opisany jako B-2, ale osłony silników narysowane jak B-1. Również nie ma zgodności co do koloru tła misia z godła.. ale przynajmniej misio ładnie wyszedł :)

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Henschel Hs 129 B - PRODUKCJA SERYJNA, 1:48 Hasegawa

Postprzez niwm » piątek, 22 września 2017, 17:35

Samolot znaleziony przez aliantów na lotnisku El Aouina w Tunisie (stolica Tunezji) w lutym (lub maju) 1943 roku. Wcześniej służył w 8.(Pz)/Sch.G 2. Początkowo nie chciałem robić tego modelu, bo mimo, że źródła są w tym zgodne, nie byłem przekonany, że jest to typowy europejski kamuflaż z namalowanymi piaskowymi ciapkami. Dopiero gdy dorwałem zdjęcie w dużej rozdzielczości okazało się, że miałem rację. Zresztą jego zestrzelony kolega "Z" też nosił taki kamuflaż. Ciekawe, czy kiedyś pokaże się zdjęcie Henschla w jednolicie piaskowym kamuflażu bez ciapek.. przydałby się do kolekcji :)

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Henschel Hs 129 B - PRODUKCJA SERYJNA, 1:48 Hasegawa

Postprzez niwm » piątek, 22 września 2017, 17:54

Kapitan Alfred Conrad 21 stycznia 1944 roku ćwiczył na tym samolocie akrobację na niskim pułapie (?) nad lotniskiem Lepetikha na Ukrainie. Okazało się, że do tego celu ten samolot nie za bardzo się nadaje. Ciekawe malowanie wykonane, jak sądzę, ławkowcem - różne od zwykłych okrągłych ciapek na innych rumuńskich zimowych Henschlach. Niemcy nie mieli zaufania do Rumunów (jak się okazało słusznie) i nie udostępnili im samolotów uzbrojonych w działka - dlatego bomby pod kadłubem.
Widziałem kilka kalkomanii Hasegawy - wszystkie tak samo pożółknięte i niecentryczne (po prawej stronie). Dość trudno mi było określić wielkość znaków rumuńskich na podstawie innych zdjęć, ale kalki z modelu Supermodel są na pewno za małe (po lewej). Uznałem, że krzyże powinny być tej samej wielkości na skrzydłach i na kadłubie (Hasegawa uważa inaczej) i najbardziej odpowiednie wydały mi się kalki do Karasia Techmodu.

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Henschel Hs 129 B - PRODUKCJA SERYJNA, 1:48 Hasegawa

Postprzez marco2607 » wtorek, 26 września 2017, 15:29

JESTEŚ POZYTYWNIE ZAKRĘCONY. ;o)
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3303
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Henschel Hs 129 B - PRODUKCJA SERYJNA, 1:48 Hasegawa

Postprzez niwm » wtorek, 26 września 2017, 15:54

marco2607 napisał(a):JESTEŚ POZYTYWNIE ZAKRĘCONY. ;o)


Taaa.. dzięki. Jeszcze będą dwa. Jeden w esy-floresy.. boję się go malować, więc najpierw będę ćwiczył na Storchu, a drugi, wstyd się przyznać.. zapomniałem namalować litery kodowej i muszę zrobić nowe maski.
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości