Spitfire PR XI - Arma Hobby 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Spitfire PR XI - Arma Hobby 1/72

Postprzez zegeye » niedziela, 24 kwietnia 2016, 22:58

Model żywiczny naszej krajowej firmy. Zlepiony prosto z pudła. Rozpoznawczy spitfire z rejonów Pacyfiku. 681 dywizjon RAF, Kuala Lumpur 1945 rok.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Reklama

Re: Spitfire PR XI - Arma Hobby 1/72

Postprzez RAV » niedziela, 24 kwietnia 2016, 23:19

Co to za jasne plamy na końcówkach skrzydeł? Element kamuflażu, zużycia czy jakiś refleks świetlny? Nigdy czegoś takiego nie widziałem...
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Spitfire PR XI - Arma Hobby 1/72

Postprzez zegeye » niedziela, 24 kwietnia 2016, 23:31

Rozpoznawcze spitfiry latające w gorącym klimacie miały na skrzydłąch takie rurki przez które wystrzeliwane było paliwo. Miało to zapobiegać wybuchom paliwa w rozgrzanych zbiornikach. Są to ślady po paliwie.
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Spitfire PR XI - Arma Hobby 1/72

Postprzez RAV » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 08:52

zegeye napisał(a):Rozpoznawcze spitfiry latające w gorącym klimacie miały na skrzydłąch takie rurki przez które wystrzeliwane było paliwo. Miało to zapobiegać wybuchom paliwa w rozgrzanych zbiornikach. Są to ślady po paliwie.

Hmmm... Poszukałem wczoraj trochę na ten temat i nie znalazłem żadnego zdjęcia z takim śladem. Za to znalazłem opis, że ta rurka przeprowadzała paliwo do dodatkowego zbiornika za dźwigarem, co raczej wykluczałoby wystrzeliwanie go na zewnątrz. A co Ty masz na ten temat?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Spitfire PR XI - Arma Hobby 1/72

Postprzez dewertus » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 10:11

zegeye napisał(a):Są to ślady po paliwie.

Jak je zrobiłeś? Oby w jakiś prosty sposób...
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spitfire PR XI - Arma Hobby 1/72

Postprzez skusz » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 10:54

Elegancki Spitek, podoba mi się.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3151
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Spitfire PR XI - Arma Hobby 1/72

Postprzez zegeye » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 11:07

RAV napisał(a): Hmmm... Poszukałem wczoraj trochę na ten temat i nie znalazłem żadnego zdjęcia z takim śladem. Za to znalazłem opis, że ta rurka przeprowadzała paliwo do dodatkowego zbiornika za dźwigarem, co raczej wykluczałoby wystrzeliwanie go na zewnątrz. A co Ty masz na ten temat?


Pamiętajmy o tym, że nawet jeśli czegoś nie widzieliśmy do tej pory to jeszcze nie oznacza że tego nie było ;o)
RAV, poszukaj tu: https://www.goodreads.com/book/show/123 ... e-spitfire

Oczywiście nie wiem czy to rozwiązanie było zastosowane konkretnie na moim egzemplarzu, bo na kilka fotek jakie mam żadna nie pokazuje końcówek skrzydeł.... ale wiem, że je stosowano, że na Spitach PR XI było i że stosowano je na spitach dalekowschodnich.... to wystarczyło abym chciał to rozwiązanie odwzorować :D

A tu fotki, które myślę rozwieją twe wątpliwości...widać wyrażnie że rurka ta niczego nie łączyła...

Obrazek

A to zacieki:

Obrazek
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Spitfire PR XI - Arma Hobby 1/72

Postprzez zegeye » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 11:20

dewertus napisał(a):
zegeye napisał(a):Są to ślady po paliwie.

Jak je zrobiłeś? Oby w jakiś prosty sposób...


W prosty, tym:
http://www.migjimenez.com/en/streaking- ... fects.html
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Spitfire PR XI - Arma Hobby 1/72

Postprzez Flyzloty » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 11:51

Bardzo fajny :)
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 01:13
Lokalizacja: Kraków

Re: Spitfire PR XI - Arma Hobby 1/72

Postprzez Mac Eyka » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 12:38

Nie no normalnie klawy ten twój Spitek.
O śmigiełko nie pytam, bo to żywica czy jakoś tak, a w wypadku tych bezeceństw najważniejszy wymóg naszej modelarskiej branży nie ma zastosowania.

Fajowe malowanie, delikatny no ten no szajding czy cóś.

Trochę może za mocno mu sie gumy świecą ale można przyjąć że kółka chłopaki pastą do butów wytegesowali.

Ogólnie prima sort.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Spitfire PR XI - Arma Hobby 1/72

Postprzez RAV » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 13:30

zegeye napisał(a):Pamiętajmy o tym, że nawet jeśli czegoś nie widzieliśmy do tej pory to jeszcze nie oznacza że tego nie było ;o)

Przecież nie twierdzę, że nie było. Temat jest dla mnie nowy, dlatego drążę. Na razie to, czego się dowiedziałem, nie bardzo do siebie pasuje, dlatego drążę dalej.

zegeye napisał(a):RAV, poszukaj tu: https://www.goodreads.com/book/show/123 ... e-spitfire

Na str. 20 jest zdjęcie PR.XI ze smugą z tego miejsca. Pomijam fakt, że tylko na jednym skrzydle i bardzo wąska. Ciekawsze jest to, że nie widać tam tej rurki. Wytłumaczenie, jakie przychodzi mi do głowy (i które chciałbym zweryfikować, licząc na Twoją pomoc), jest takie: były dwa rozwiązania: w jednym zawór bezpieczeństwa wyrzucał fontannę paliwa do atmosfery (co zapewne miało swoje wady), a w drugim (późniejszym, ulepszonym?) ten nadmiar był kierowany rurką do zbiorniczka za dźwigarem.

zegeye napisał(a):A tu fotki, które myślę rozwieją twe wątpliwości...widać wyrażnie że rurka ta niczego nie łączyła...

Czyżby? Moim zdaniem wyraźnie widać, że jej tylny koniec szuka czegoś w skrzydle za dźwigarem. Nie widać zacieków. To pasuje do mojej hipotezy: albo zacieki, albo rurka.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Spitfire PR XI - Arma Hobby 1/72

Postprzez zegeye » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 13:41

RAV napisał(a):Czyżby? Moim zdaniem wyraźnie widać, że jej tylny koniec szuka czegoś w skrzydle za dźwigarem. Nie widać zacieków. To pasuje do mojej hipotezy: albo zacieki, albo rurka.


Ta rurka niczego nie szuka za dzwigarem... ona zza niego wychodzi w kierunku ''ku przodowi'' tam przed krawedzia skrzydla sie urywa... ma swoj koniec przez ktory to paliwo wytryskiwało w przód.... jako że działo się to podczas startów czy kołowań to pęd powietrza kierował opary w tył na skrzydło.... Tyle w tym temacie mogę powiedzieć. To jest przecie napisane wyraźnie w podpisach pod zdjęciami które zamieściłem. A że nie widać tego na innych fotkach... nie na wszystkich spitach to było montowane. Mam fotki innych spitów PR XI z tego samego rejonu działań na których tego nie ma, albo nie widać...
Acha...jeszcze ... ta rurka służyła (jak mi się wydaje) do wentylacji zbiorników lub usuwania gazów gromadzących się w nich na skutek nagrzewania się paliwa. Nie wiem czy wystrzeliwanie przez nią paliwa następowało samoistnie czy też było regulowane w jakiś sposób przez pilota...
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Spitfire PR XI - Arma Hobby 1/72

Postprzez RAV » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 14:53

zegeye napisał(a):Ta rurka niczego nie szuka za dzwigarem... ona zza niego wychodzi w kierunku ''ku przodowi'' tam przed krawedzia skrzydla sie urywa... ma swoj koniec przez ktory to paliwo wytryskiwało w przód....

Jakieś źródło? Bo ja znalazłem opis, jakoby rurka wychodziła z otworu w zbiorniku (przed dźwigarem) i wchodziła w skrzydło za dźwigarem. Istnienie tego otworu potwierdza ten rysunek (prawe skrzydło, poz. 3) i to zdjęcie - oba bez rurki, a na zdjęciu widać zaciek od otworu. Wersję z rurką masz na swoich zdjęciach albo tu - bez zacieku.

Tutaj jest wątek o tych rurkach. Co prawda nie piszą o dodatkowym zbiorniczku, ale o wyprowadzeniu rurki na spód skrzydła, ale jest też jasno powiedziane, że z tym wylotem z przodu to tylko złudzenie.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Spitfire PR XI - Arma Hobby 1/72

Postprzez zegeye » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 15:45

RAV, jakie źródło??? Przecież zamieściłem fotki. Pochodzą one z książki której link również zamieściłem. Wszystko widać jak na dłoni. Jeśli Ciebie to nie przekonuje to ja nie mogę tu nic dodać. Dla mnie jest to wszystko jasne. To co ty pokazujesz dotyczy Spitfirów europejskich, które nie miały takiej instalacji. Na twoich zdjęciach te spity wg mnie nie mają tej rurki. Ten zaciek co go widać na Spicie z pasami inwazyjnymi pochodzi z otworu do napełniania paliwa... (fuel cap). Nie ma to nic wspólnego z tym co jest u mnie. Na drugiej fotce pilot ubrany jest w kombinezon zimowy i sorry ale nie wygląda jakby się opalał, więc na tym spicie też nie ma takiej instalacji. Wyraźnie masz napisane na fotce którą podlinkowałem co to była za instalacja i do czego służyła. Wyraźnie też stoi napisane, że paliwo wystrzeliwało z tej rurki w powietrze jak fontanna wieloryba.... (widać też wyraźnie prawe skrzydło z ogromną plamą po paliwie) no sorry naprawdę nie wiem jak bardziej mógłbym ci pomóc.
Jeśli Ciebie to nie przekonuje to po prostu odpuść i zrób PR XI bez takiej instalacji....

pozdrawiam
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Spitfire PR XI - Arma Hobby 1/72

Postprzez RAV » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 16:13

zegeye napisał(a):Przecież zamieściłem fotki. Pochodzą one z książki której link również zamieściłem. Wszystko widać jak na dłoni.

Na zdjęciach zrobionych z tyłu "jak na dłoni" widać przedni koniec rurki? Gratuluję.

zegeye napisał(a):Ten zaciek co go widać na Spicie z pasami inwazyjnymi pochodzi z otworu do napełniania paliwa...

A skąd. Wlew paliwa był bliżej kadłuba, nad środkiem napisu eksploatacyjnego. Towarzyszy mu ciemny zaciek, a ten długi, jasny, jest z zaworu bezpieczeństwa. A żeby było ciekawiej, to na drugim skrzydle jest rurka, a nie ma zacieku.

zegeye napisał(a):widać też wyraźnie prawe skrzydło z ogromną plamą po paliwie

Tam z kolei nie widać rurki.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości