LiM-1, Eduard, 1:72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

LiM-1, Eduard, 1:72

Postprzez Mecenas » wtorek, 18 kwietnia 2017, 22:25

Grzebiąc w necie dorwałem takie trzy zdjęcia 712 w locie - z portalu Aviateam, Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz z jakiejś grupy miłośników Limów i Migów 15/17 na FB (to ostatnie).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W albumie z MLP jest jeszcze kilka zdjęć tej maszyny z wczesnego okresu pobytu w placówce, na przykład takie:

Obrazek

Obrazek

Model jak to model, powstawał raz w euforii i szale uniesień a innym znowu razem w bólach i mękach. W sumie to zrobiłem go wyłącznie z zestawów Eduarda - plastiku i żywic (Brassiny z hamulcami aerodynamicznymi i kokpitem). Model fajny i dobry, choć moim zdaniem trudny. W tunelu wlotowym widoczne są bardzo brzydkie łączenia ścianek bocznych i pierścienia, które postanowiłem wyprowadzić na gładko. Podobnie we wnęce przedniego koła - na bocznych ściankach ukośnie przebiega łączenie dwóch łączonych części przez co rozjeżdża się "żebrowanie" ścianki. To też szlifowałem na gładko i potem robiłem na nowo detale ścianek. Miejsca tam tyle, że jedyne podejście było ze skrawkiem papieru ściernego przyklejonego na koniec wykałaczki. Każdy z tych elementów obrabiałem przez kilka wieczornych sesji. Było warto bo by mnie to teraz strasznie drażniło. Z innych poprawek zestawu dodałem lufy i podstawę anteny z zestawu Mastera. Lufy 23mm działek lepiej zrobić z igieł iniekcyjnych, ale dla NS-37 i podstawy anteny Master nie ma konkurencji - te dwa detale na prawdę znacznie poprawiają model. Dodałem jeszcze jakieś kabelki z drucików i wyciągniętych ramek w hamulcach aerodynamicznych i na goleniach.

Malowanie to Alclad, mocno rozcieńczony i nakładany w kilku warstwach. Wybrane panele inspekcyjne wcześniej psiknąłem czarnym a resztę modelu szarym podkładem. Na to olejny wash, trochę suchych pasteli i matowy werniks. Po drodze nałożyłem też kalki z zestawy Sagittarius. Fajny zestaw, ale kalki są trochę grube i widać na nich jakby ciemniejszy kontur na numerach burtowych. Wot wsio.

A model tak mi wyszedł.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Reklama

Re: LiM-1, Eduard, 1:72

Postprzez piotr dmitruk » środa, 19 kwietnia 2017, 00:25

Jak brzydki samolot, tak fajny model!
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: LiM-1, Eduard, 1:72

Postprzez Adam » środa, 19 kwietnia 2017, 11:18

Bardzo ładny.

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: LiM-1, Eduard, 1:72

Postprzez Aleksander » środa, 19 kwietnia 2017, 12:11

Wygląda super!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: LiM-1, Eduard, 1:72

Postprzez Łukasz_K » środa, 19 kwietnia 2017, 14:44

Zgadzam sie z Panami powyżej.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: LiM-1, Eduard, 1:72

Postprzez skusz » środa, 19 kwietnia 2017, 18:08

No i fajnie wyszedł, super.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : viewtopic.php?f=207&t=20734
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3142
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 16:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: LiM-1, Eduard, 1:72

Postprzez Mecenas » czwartek, 20 kwietnia 2017, 16:55

Dzięki, cieszę się z pozytywnego odbioru. Pierwszy publiczny debiut miał miejsce w Koszęcinie gdzie zdobył dwa wyróżnienia - festiwalowe i w Euro Pucharach. Pogadałem jednak z kolegami z IPMS Warszawa (dzięki chopy za dobre rady) i przerobiłem podstawkę, dzięki czemu moim zdaniem ogólnie lepiej się prezentuje.

Nie wiem czy zauważyliście, ale na zdjęciach spodu nie ma przedniego koła. Część jest mocowana na bardzo małych powierzchniach styku i przy manipulowaniu po prostu ją urwałem przy wyjmowaniu z otworów montażowych w podstawce. Potem odpadło jeszcze od goleni jedno koło więc model czeka teraz na weekend i nieuchronny remont.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: LiM-1, Eduard, 1:72

Postprzez xmald » czwartek, 20 kwietnia 2017, 20:42

Kawał świetnego modelarstwa! Bardzo elegancko zdetalowany.
piotr dmitruk napisał(a):Jak brzydki samolot, tak fajny model!

Z pierwszą częścią się nie zgodzę - nie ma chyba ładniejszej rury w historii lotnictwa - brzydki to jest F 16 i cała reszta ;o)
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 08:33

Re: LiM-1, Eduard, 1:72

Postprzez golf czarny » piątek, 21 kwietnia 2017, 10:59

Model się mi jednocześnie podoba i zarazem intryguje
Szczególnie interesuje mnie technika z podkładem .
[quote="Mecenas"]Malowanie to Alclad, mocno rozcieńczony i nakładany w kilku warstwach. Wybrane panele inspekcyjne wcześniej psiknąłem czarnym a resztę modelu szarym podkładem. Na to olejny wash, trochę suchych pasteli i matowy werniks. [quote]

Mam zatem pytania:
1) jaki podkład,
2) czy szlifowany i ewentualnie jak .
3) olejny wash i pastele bezpośrednio na Alclada,czy był przedtem zabezpieczany,
4) jaki werniks.

Jestem bardzo początkujący i z wielkimi niestety oporami materii próbuję osiągnąć zadowalające rezultaty w dziedzinie malowania metalizerami i etc. stąd moje pytania.
golf czarny
 
Posty: 136
Dołączył(a): poniedziałek, 5 grudnia 2016, 13:01

Re: LiM-1, Eduard, 1:72

Postprzez Mecenas » piątek, 21 kwietnia 2017, 20:44

Dzięki Xmald! Bardzo się cieszę, że i Tobie się podoba.

Golf - moja droga z Alcladem nie była zbyt szczęśliwa bo robiłem to pierwszy raz i od razu po swojemu a nie jak mądrzy ludzie w necie radzą. Szary podkład dałem firmowy z Alclada, ale coś schrzaniłem i musiałem go przepolerować. Jedyna zaleta tego kroku była taka, że pokazał mi kilka rysek czy ubytków na powierzchni do poprawy. Alclada rozcieńczałem Leveling Thinnerem, lekko polerując każdą warstwę. Używałem włókniny ściernej z marketu, najdrobniejszą jaką znalazłem. Ostatnią warstwę przepolerowałem jedynie jakąś flanelą. Pod kalki dałem delikatną warstwę bezbarwnego błyszczącego lakieru Gunze, na to cieniutki wash olejny. Jak wyschło to delikatnie zawerniksowałem wszystko mieszanką bezbarwnego matu z Revella (bodajże nr.2) mocno rozcieńczonego nitro. Ostatni krok jest mocno ryzykowny jak się nie ma wprawy w malowaniu aerografem bo łatwo zalać model. Zaleta jest taka, że kontrolowałem postępowanie matowości dzięki czemu jest on taki lekko satynowy i chyba nawet zbliżony w efekcie do oryginału. To jest jednak mocno przekombinowana droga z nakładaniem tych podkładów i Alclada, zdecydowanie się oduczyłem tej metody i następną srebrną strzałę zrobię już tak jak to starzy rabini zalecają.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: LiM-1, Eduard, 1:72

Postprzez erkamo » sobota, 22 kwietnia 2017, 18:52

Bardzo ładny model, słynnego i wyjątkowo zgrabnego samolotu.
Wykonanie pierwszorzędne, a i wykończenie w moim guście, czyli bez oblewania olejem i błotem. ;o)
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 22:56

Re: LiM-1, Eduard, 1:72

Postprzez HubertKendziorek » sobota, 22 kwietnia 2017, 19:04

Świetny! Gdyby nie to, że nie ma tak dobrego Miga-15 w większej skali, nie zgadłbym że to 1:72.

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: LiM-1, Eduard, 1:72

Postprzez Mecenas » wtorek, 25 kwietnia 2017, 18:53

Erkamo, Kendzior - dzięki, bardzo mi miło, że trafiłem w gusta i moja praca jakoś się broni.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 24 gości