Bf 109 E-3, 1/72, Academy

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Bf 109 E-3, 1/72, Academy

Postprzez lejgo_inc » sobota, 19 września 2009, 22:26

Taka niespodziewanka wrześniowa - mniej więcej jak nam panowie zza zachodniej granicy zrobili 70 lat temu. Zrobiłem sobie baaaardzo oryginalny samolocik, niespotykany wręcz (w tym roku bodaj dopiero 5-ta 109tka na forum, chociaż statystycznie i tak przegrywa ze spitami i p.11).
Model to academy. Zapewne obarczony jakimiś kardynalnymi błędami merytorycznymi. Mam to gdzieś. Mi posłużył jako królik doświadczalny do malowania aerografem. Poprzednio malowalem ruskim psikadłem jakieś 8 lat temu.
Sklejało się go przyjemnie, spasowanie dobre, szpachlówka w śladowych ilościach, bardziej do pokrycia własnych błędów.
Dodałem conieco blaszek Parta z zestawu do 109F, ale praktycznie poza pasami, to niewiele tego widać. Antenka z wyciągniętej czarnej ramki, skrzydłowe lufy z igieł.
Messerka pomalowałem akrylami Vallejo (RLM02, 70 i 71) i Pactrą (RLM65) rozcieńczanymi wódką. Przedcieniowanie na spodzie niebieskie (gdzieniegdzie widać), na górze czarne (wcale nie widać, dlatego potem było cieniowanie Smokiem Tamiyi).
Wash na spodzie z mikstury brązu Vallejo i wódki, na górze - najpierw "Staraja rezina" Akana, a potem czarny Tamiyi (oba również z wódką).
Minimalne obicia pędzelkowane RLM02.
Kalki techmodu, kladzione na warstwę błyszczącego bezbarwnego (Akan). Schemat malowania skądinąd także wg instrukcji Techmodu. Wszelkie ślady eksploatacji są rezultatem działania mojej hmm... wyobraźni.
Ostatnia warstwa werniksu - satyna Vallejo + psiknięcie drobiazgów (powierzchnie sterowe, i okolice okopceń) matowym Vallejo.
Okopcenia napierw zrobiłem aerografowanym smokiem, potem jak przyszedł matowy bezbarwny i wyrównał (czytaj: zgasił) to doprawiłem je suchą pastelą wpędzelkowaną, już na sam-sam koniec.

Jakby się ktoś martwił tak rozrzutnym stosowaniem wódki poza organizmem - uspokajam - wewnętrznie równolegle był stosowany 10-letni Bushmills.

Fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Komentarze krytyczne oczywiście mile widziane, tylko proszę jeszcze raz o przymknięcie oko na ewentualne braki merytoryczne (eksperci od luftwaffe będą mieli pewnie kwaśne miny), bo nie o to w tym modelu chodziło.
Ostatnio edytowano niedziela, 20 września 2009, 14:41 przez lejgo_inc, łącznie edytowano 1 raz
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Re: Bf 109 E-3, 1/72, Academy

Postprzez Jarek Gurgul » sobota, 19 września 2009, 23:04

Nie skłamię Leszek, jeśli napiszę, że Twój model mi się bardzo podoba. Zarówno montaż, samo malowanie z wykończeniem, jak i wybór tematu, bo wcale nie tak często pojawiają się 109-tki z Września.

Jedyne, co bym 'wytknął' - ale naprawdę bardzo 'na siłę' :) - to trochę za bardzo zlewające się zielenie góry kamuflażu (choć pewnie to przekłamanie aparatu), zbyt słabo złoszowany krzyż na lewej burcie kadłuba, kolor wnętrza kabiny/wnęk podwozia i jakiś glut na maszcie anteny.

Ale, jak napisałem, to tylko tak 'na siłę', bo cała praca na bardzo dobrym poziomie. W mojej ocenie model na '6-'.

Aha, i nie jestem ekspertem od Luftwaffe, dlatego minę mam teraz taką :mrgreen:.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6045
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Bf 109 E-3, 1/72, Academy

Postprzez Jaho63 » niedziela, 20 września 2009, 00:44

Lechu! Nie trzeba być ekspertem ( :mrgreen: ) żeby Academy nie traktować poważnie, ale skoro tylko chciałeś popróbować warsztat malarski, to, cholera, niezły ten Twój warsztacik. :) Jedyne mnie razi w Twojej relacji to, że nie podałeś, jakiej wódki używasz (do aerografu!), i czy robiłeś dłuższe sesje malarskie i czy w ich trakcie robiło się coraz przyjemniej... och nie, zapomniałem, stosowałeś tradycyjne metody aplikacji. :)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Bf 109 E-3, 1/72, Academy

Postprzez spiton » niedziela, 20 września 2009, 01:14

wygląda na 48 !! No może nie na wszystkich zdjęciach, ale złapałem się na tym, ze sprawdzałem , czy to na pewno 72.
Znaczy się OK :-))
Czyściuteńko zrobiony i fajnie pomalowany. Wyczuwam w tym malowaniu jakiś podstęp, bo podejrzanie dobrze wygląda.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Bf 109 E-3, 1/72, Academy

Postprzez greatgonzo » niedziela, 20 września 2009, 01:18

lejgo_inc napisał(a):malowania aerografem

NO! :D
Wybacz, że powstrzymam się od należnych Ci pochwał. W końcu to jednak oni nas... .

Jarek Gurgul napisał(a):zbyt słabo złoszowany krzyż na lewej burcie kadłuba

Niezmiennie fascynuje mnie, że ktoś jest w stanie zobaczyć takie rzeczy! Ja się wpatruję, wpatruję i nic nie widzę. Powiedziałbym, że to wiek ale tu przecież dziadek Jarek...
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Bf 109 E-3, 1/72, Academy

Postprzez hacz » niedziela, 20 września 2009, 09:29

Jak dla mnie super - zresztą ja uwielbiam 109, sam niedługo zacznę swoją (już kolejną -chyba 5). Wracając do twojego modelu bardzo fajny, jak dla mnie 1 zdjęcie jest najlepsze, na kolejnych chyba za dużo światła dałeś. Wybrałeś fajny egzemplarz kogut rządzi. ;o) :!:
Avatar użytkownika
hacz

BoB 3 miejsce
 
Posty: 1416
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Bf 109 E-3, 1/72, Academy

Postprzez lejgo_inc » niedziela, 20 września 2009, 10:43

Dziękuję za odzew :) Model ma więcej drobiazgów co do których można mieć uwagi - np. przykrótkie osłony podwozia.
Z kolorami to jest tak, że faktycznie kontrast między RLM 70 i 71 nie jest zbyt duży. Co ciekawe - zmieniało się to w trakcie pokrywania mesia lakierami - pod bezbarwnym był niemal jednolicie zielony, a po zmatowieniu kontrast wzrastał.

Poniżej wrzucam trzy dodatkowe fotki spod dzisiejszego pochmurnego nieba:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kolorki jak widać poszły w jeszcze inną stronę. Poprzednio po korekcie kontrastu (rozjaśnienie, żeby w ciemnej bryle coś było widać) poprawiałem w fotkach jeszcze zielenie, bo RLM02 wyglądał jak świeżo skoszona trawka. Teraz chłodne niebo daje zupełnie inny koloryt kadłuba, ale za to 02 wyszło w miarę poprawnie. Wniosek - trzeba oglądać na żywo.

BTW - ramy kabiny są z pomalowanej i pociętej na wąskie paseczki taśmy tamiyi. Wczesne 109-ki mają zbyt delikatne oramowanie na jakieś zabawy z maskowaniem.

Sebastian - z malowaniem faktycznie był podstęp. Po zdjęciu maskowania (blutac + maskol gunze) miałem całego RLM71 w zielono-białych plamach. Trzeba było jeszcze raz go nanieść. Starannie pomaskowałem model jeszcze raz, tym razem samą taśmą tamiyi, i popsikalem zielony. Następnie zadowolony z efektu nieco rozjaśniłem zieleń i psikałem środki paneli celem uzyskania lekkiego wypłowienia. Wszystko cacy. Po zdjęciu połowy maskowania, okazało się ze był to NIE TEN ZIELONY!!! (tytuł łosia roku mam chyba zapewniony) Była to doskonała okazja do praktyki w łacinie. Szybko zamaskowałem jeszcze raz i tym razem kładłem już właściwy zielony (71, sprawdziłem dwa razy) + cieniowanie. Ot, taki podstęp RLMu przy ustalaniu mało kontrastowych barw kamuflażu :).

Dodać muszę że porównywać pracę z pseudo-iwatą (z zaworem MAC, zasilaną japońskim powietrzem z puszki) i z ruskim "aerografem" to jak porównywac wakacje na Majorce do budowy kanału Białomorskiego.
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bf 109 E-3, 1/72, Academy

Postprzez spiton » niedziela, 20 września 2009, 12:10

Przestawiłeś balans bieli na światło słoneczne???
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Bf 109 E-3, 1/72, Academy

Postprzez lejgo_inc » niedziela, 20 września 2009, 12:59

Tak, w zasadzie zrobił to za mnie aparat. Ale sprawdzałem też na manualnym balansie, a też i na żywo - w tym świetle które teraz mam za oknem - wygląda to w ten sposób.
Może te vallejo się nadadzą do malowania F-22 z tym jego adaptacyjnym kamuflażem? :)

PS. Zaświeciło słoneczko, zrobiłem jeszcze parę fotek:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Myślę że udział w tym zamieszaniu kolorystycznym, poza małym kontrastem między 70 i 71 ma jeszcze satynowa powierzchnia która conieco odbija otoczenie.

Ahaaa - Janusz - wódka to Putinka, najtańsze 0.25l w tej części świata - 78rubli :)
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bf 109 E-3, 1/72, Academy

Postprzez dewertus » niedziela, 20 września 2009, 23:54

lejgo_inc napisał(a):Mi posłużył jako królik doświadczalny do malowania aerografem. Poprzednio malowalem ruskim psikadłem jakieś 8 lat temu.

Komentarze krytyczne oczywiście mile widziane,


Jeśli tak wyglądają u Ciebie modele "do testu", to jak muszą wyglądać te robione "na poważnie"? :shock: Mnie model bardzo się podoba, w szczególności podziwiam plastykę spodu. Gratuluję modelu :mrgreen:

pzdr.
Hubert
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bf 109 E-3, 1/72, Academy

Postprzez donalyah00 » poniedziałek, 21 września 2009, 13:10

Model wyszedł bardzo czysto – podoba mi się. Nieźle wygląda zużycie górnych powierzchni samolotu - zwłaszcza przyciemnione linie podziałowe. Zastanawia tylko fakt aż takiej rozpiętości zmian kolorów 70 i 71 w zależności od oświetlenia. Ostatnie fotki, "w słoneczku", pokazują chyba największy kontrast między kolorami. Wygląda na to jakby farby Vallejo świetnie nadawały się do malowań typu haze. ;o)

Przyczepię się tylko do jednej rzeczy – dolne powierzchnie spłaszczonych kół w kolorze NPF (Natural Plastic Finish) :P
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: Bf 109 E-3, 1/72, Academy

Postprzez erkamo » poniedziałek, 21 września 2009, 14:20

1:72!
Modelarsko, jak dla mnie, modelik na medal.
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: Bf 109 E-3, 1/72, Academy

Postprzez SOPOL73 » poniedziałek, 21 września 2009, 14:59

Bardzo ładnie wykonany model!!! Sam mam w swoim składziku takiego ale ten model co zaprezentowałeś jest super, fajnie wygląda i ma dobrze zrobionego washa :!: :)
SOPOL73
 

Re: Bf 109 E-3, 1/72, Academy

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 21 września 2009, 17:27

Kolejny fajny model w Twoim wykonaniu. Teraz przydałaby się "Jedenastka" dla równowagi :lol:
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Bf 109 E-3, 1/72, Academy

Postprzez Mac Eyka » poniedziałek, 21 września 2009, 19:57

Leszku kolejny fajowy model w twoim wykonaniu. Troszkę szkoda, że z hakenkrojcami.
Ładnie sklejony, czysto pomalowany, fajowo obfotografowany.
Mech rośnie, obrączka na palcu dalej siedzi.
Gratuluje.

Ps. No wiesz o co się chce jeszcze spytać, no nie.
Choć ze zdjęć wygląda, że odpowiedz jest negatywna.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 71 gości