[SF] P 77 Bielik 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

[SF] P 77 Bielik 1/72

Postprzez SOPOL73 » środa, 23 września 2009, 14:58

Projekt z cyklu SF. PZL P 77 BIELIK.
Jak to często bywa jesteśmy przyzwyczajeni do znanych konstrukcji o nie zaburzonych proporcjach. Co więcej historia nauczyła nas tendencji do umniejszania zdolności własnej myśli konstruktorskiej jaką wyróżniali się polscy specjaliści. Wystarczy pofantazjować z historią i wszystko hipotetycznie jest możliwe.
Wychodzę z założenia że losy Polski po 39 a nawet już w trakcie września 39 potoczyły się troszkę inaczej. Napór Niemiec został osłabiony i zatrzymany przy współpracy sojuszników z zachodu a Rosja nie parła do przody po 17 września ale ostała się w walkach pozycyjnych wzorem pierwszej wojny światowej.
Reszty nie opiszę i zostawię niedopowiedzenie a w tym już rola wasza. Robię przeskok do roku 1944. Polskie lotnictwo nie zostało rozbite mało tego też się nie uwsteczniało. Pojawiła się potrzeba skonstruowania wyspecjalizowanego myśliwca wysokościowego dziennego, było to podyktowane silnym zagrożeniem ze strony ciężkich bombowców dalekiego zasięgu po stronie państw osi zła (Sowieci też).
Polacy nie wywarzali otwartych drzwi i na mocy umowy licencyjnej postanowili jako baze zaadoptować doskonały myśliwiec jakim był P 51 D Mustang. Dokonano bardzo istotnych przeróbek co widać, napęd stanowi specjalna wersja rozwojowa silnika Griffon nazwana Super Griffon lub „ Max Power H altitude” czyli rozbudowany Griffon dedykowany do pracy na dużych wysokościach moc osiągana nominalnie to 2200Km. Zakup takiego rzędowca był możliwy dzięki strategicznemu aliansowi z Anglikami.
Konstrukcja i jej koncepcja nawiązuje do Ta 152 którego plany były dostępne do wglądu.
Powstała rasowa wysokościówka – wściekły pies na ciężkie bombowce. Dodając pikanterii wprawne oko na fotkach dostrzeże japońskie flagi jako trofea zwycięstw – niby skąd na polskim samolocie!!!? Jako alianci również USA wysłaliśmy kontyngent ( eskadrę) za ocean aby wesprzeć siły amerykańskie w odpieraniu ataków ogromnych japońskich 6 silnikowych bombowców które jednak Japonia zaczęła produkować.

Przedstawiam model wykonany z zestawu Hobby boss 1: 72
Malowanie Pactrami , metalizery MM wszystko nanoszone aero. Końcowa faza budowy to zapuszczenie liń podziału i brudzenie ( nie do końca wyszło jak chciałem - nauka)
Dla porównania ostatnie fotki w asyście pierwotnego Mustanga tak dla oceny ogromu pracy i przeróbek.
Uwagi i ocena mile widziane:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tak dla porównania:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przepraszam za sporą ilość zdjęć ale zdjęcia przy różnym oświetleniu mimo że takie same ujęcia a jednąk są różne. ;o) 8-)
SOPOL73
 

Reklama

Re: [SF] P 77 Bielik 1/72

Postprzez shivadog » środa, 23 września 2009, 15:00

Fajny pokrak :D
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: [SF] P 77 Bielik 1/72

Postprzez greatgonzo » środa, 23 września 2009, 15:11

Jest gdzieś galeria tego Landersa? Chętnie bym obejrzał.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4056
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: [SF] P 77 Bielik 1/72

Postprzez spiton » środa, 23 września 2009, 16:26

Linie na skrzydłach są pozbawione sensu ;-))) To że jest to projekt SF, nie oznacza, że może mieć takie nieprzemyślane elementy.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: [SF] P 77 Bielik 1/72

Postprzez Jaho63 » środa, 23 września 2009, 16:43

...to się wycofuję, myślałem, że o kamuflaż znowu chodzi.
Ja zapytam tylko, czy to zwycięstwa jednego pilota? ;o)
Ostatnio edytowano środa, 23 września 2009, 19:19 przez Jaho63, łącznie edytowano 2 razy
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: [SF] P 77 Bielik 1/72

Postprzez SOPOL73 » środa, 23 września 2009, 17:55

spiton napisał(a):Linie na skrzydłach są pozbawione sensu ;-))) To że jest to projekt SF, nie oznacza, że może mieć takie nieprzemyślane elementy.

Zgodzę się z tym że nie do końca linie podziału są takie jak być powinny ale w tym projekcie to nie było na pierwszym miejscu. Uściślając to jedynie układ lotek mógł być inny ale na etapie zaawansowanym w budowie już nie ma czasu na takie poprawki i musiałem zaakceptować to co zrobiłem, lotki są zdwojone. Co do reszty liń podziałowych na skrzydłach to nie doszukiwałem się z zaciekłością błędów.Moim zdaniem w tym modelu jest cała masa niedociągnięć ale postanowiłem go wystawić z racji tego że jeszcze takiego na forum nie widziałem. :roll:
SOPOL73
 

Re: [SF] P 77 Bielik 1/72

Postprzez spiton » środa, 23 września 2009, 19:38

Chodziło i linie ostrzegawcze, mające podobny przebieg jak Bf109, a w tym przypadku, uniemożliwiają zatankowanie, i uzupełnienia amunicji ;-)))))Robienie modeli SF, to świetna zabawa, ale wymaga głębszego wejścia w temat ;-))
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: [SF] P 77 Bielik 1/72

Postprzez SOPOL73 » środa, 23 września 2009, 19:51

Ach o to chodziło - to jest moim zdaniem mały problemik : strefa bezpiecznego zalecanego chodzenia nie zawsze była przestrzegana a personel naziemny ma na to sposoby. Mimo wszystko przyznaję rację że mogło być zrobione to inaczej.
Jest szereg zdjęć z okresu IIWW gdzie mechanicy siedzą na skrzydłach w mniej stosownych " zalecanych" miejscach, dodatkowo istniały specjalne maty które zapobiegały uszkodzeniu płatowca na skutek nacisku zgodnie z prawem ciążenia. ;o) :mrgreen:
SOPOL73
 


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 72 gości