Bf 109g-5 Eduard 1:48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Bf 109g-5 Eduard 1:48

Postprzez xspace » piątek, 25 sierpnia 2017, 16:43

Witam wszystkich.
Chcę podzielić się z Wami ukończonym jakiś czas temu bf-109g-5 Eduarda. Ten konkretnie to "okładkowa", żółta "11" z 9./JG 54, 1944 rok.
Oryginalny kamuflaż górnych powierzchni RLM74 i RLM75 został pokryty nieregularnymi plamami RLM76, co z mocno kontrastującymi żółtymi elementami dało na tyle ciekawy efekt że nie mogłem się oprzeć.
Niestety nie udało mi się znaleźć wielu materiałów, właściwie jedno słabe zdjęcie w necie.
Jeśli ktoś ma wiedzę na temat tej konkretnie maszyny i jej losów to piszcie śmiało, jestem zainteresowany ;).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
xspace
 
Posty: 415
Dołączył(a): wtorek, 22 stycznia 2013, 02:56
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: Bf 109g-5 Eduard 1:48

Postprzez Arcturus » piątek, 25 sierpnia 2017, 16:50

Merytorycznie to ja się nie znam, ale model mi się podoba, i to bardzo!
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 20:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: Bf 109g-5 Eduard 1:48

Postprzez Jacek Bzunek » piątek, 25 sierpnia 2017, 18:12

Tak! Plus za osłonę kabiny bez przeciągów.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bf 109g-5 Eduard 1:48

Postprzez Dominik » piątek, 25 sierpnia 2017, 19:02

Bardzo ładny Mesiek. BSP

Jacek Bzunek napisał(a):Tak! Plus za osłonę kabiny bez przeciągów.


Znaczy się, że osłona tak pasuje jak w Spicie? Czy chodzi o otwartą klatkę?
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Bf 109g-5 Eduard 1:48

Postprzez Jacek Bzunek » piątek, 25 sierpnia 2017, 19:37

Dominik napisał(a):Czy chodzi o otwartą klatkę?

Zamkniętą
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bf 109g-5 Eduard 1:48

Postprzez Rafako » piątek, 25 sierpnia 2017, 20:01

Bardzo mi się widzi! W jaki sposób uzyskałeś tak fajny kopeć?
Pozdrawiam, Rafako !
Avatar użytkownika
Rafako
 
Posty: 227
Dołączył(a): wtorek, 26 lutego 2013, 19:29
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Bf 109g-5 Eduard 1:48

Postprzez karolkonw » piątek, 25 sierpnia 2017, 21:39

MLASKU MLASKU!
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 09:38

Re: Bf 109g-5 Eduard 1:48

Postprzez Adam » sobota, 26 sierpnia 2017, 00:05

Też nie moja dziedzina, ale model mi się bardzo podoba.

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bf 109g-5 Eduard 1:48

Postprzez shadowmare » sobota, 26 sierpnia 2017, 10:21

Finezyjna robota. Wyszedł bardzo realistyczny Meser.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1578
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Bf 109g-5 Eduard 1:48

Postprzez xspace » sobota, 26 sierpnia 2017, 13:18

Ciesze się że się podoba !.
Rafako napisał(a):Bardzo mi się widzi! W jaki sposób uzyskałeś tak fajny kopeć?

Kopeć to bardzo mocno rozcieńczony czarno - brązowy mix Tamki, na to poszedł pędzel i oleje, różne miszmasze brązów i szarości.
xspace
 
Posty: 415
Dołączył(a): wtorek, 22 stycznia 2013, 02:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Bf 109g-5 Eduard 1:48

Postprzez Jarek Gurgul » środa, 30 sierpnia 2017, 10:22

Jeden wielki, zasłużony zachwyt!

Ja bym chciał Cię poprosić, byś napisał co nieco, jak do tego "zachwytu" doszedłeś.
Jaki podkład, jakie farby, jak kładzione, z jaką chemią, co malowane z użyciem masek, a co jest kalkomanią?
Co z brudzeniem i modulacją odcieni? Jakiś delikatny preshading, postshading, pigmenty/washe? Kredki? Co z liniami podziału blach?
I tak dalej, i tak dalej :) ...

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6045
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Bf 109g-5 Eduard 1:48

Postprzez DUDE » środa, 30 sierpnia 2017, 11:59

Dawno nie widziałem tak przykuwającej oko 109tki
Świetnie pomalowany!
pozdrawiam
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 11:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Bf 109g-5 Eduard 1:48

Postprzez xspace » środa, 30 sierpnia 2017, 22:25

Dzięki za wszystkie komentarze !
Jarek Gurgul napisał(a):Jaki podkład, jakie farby, jak kładzione, z jaką chemią, co malowane z użyciem masek, a co jest kalkomanią?
Co z brudzeniem i modulacją odcieni? Jakiś delikatny preshading, postshading, pigmenty/washe? Kredki? Co z liniami podziału blach?
I tak dalej, i tak dalej :) ...

Jarek

Jarku, postaram się odpowiedzieć dokładnie na ile pamięć mi pozwoli, opisze kolejne etapy w podpunktach.
1. Podkład Gunze surfacer 1200.
2. Spód i boki to mieszanka "RLM 76" z farb Tamiya - niestety nie pamiętam proporcji, zmieszałem sobie cały słoiczek
na "oko" do zdjęć dostępnych w sieci. Następnie rozjaśniłem lekko mieszankę białym i pomalowałem w środek paneli.
3. Górne pow. i boki pomalowałem farbami Mr. Hobby color RLM 74 i 75 jak każe instrukcja i bez kombinacji.
4. Powierzchnie pomalowane wcześniej RLM 74 i 75 pokryłem w formie mottlingu mieszanką Tamki RLM 76 mocno
rozcieńczoną, następnie poszła mgiełka z "RLM 76" po całości.
5. Kalkomanie - tu użyłem zestawowych za wyjątkiem krzyży- te pomalowałem od masek własnej roboty. Żałuje że nie
wyciąłem z lenistwa żółtych 11-tek bo zestawowe mają o wiele za cienką czarną obwódkę w zestawieniu za zdjęciem.
6. Wash w 2 etapach. 1-wszy to mieszanka Tamiya enamel XF-63 + XF-64 + ciut białego + 80% rozcieńczalnika EKO-1 i to
zapuściłem w "nity". 2-gi etap to główne linie łączenia blach mieszanką Tamiya enamel X-18 + XF-64 + 80% EKO-1.
7. Okopcenia to bardzo rozcieńczona mieszanka XF-63 + ciut XF-64 ( prawie sam rozcieńczalnik ) i kładłem ją w 6-7
warstwach.
8. Obicia wykonałem akrylem Vallejo pale grey blue mocno rozcieńczonym wodą za pomocą pędzelka 000 ( prawie suchy ).
Obicia na połączeniu skrzydeł z kadłubem zrobiłem kredką Prismacolor metallic silver.
9. Postshading to "kurz"- 99,5% leveling thinnera + mieszanka Tamiya buff + jakiś średni szary i to kładzione po liniach
podziału blach na skrzydłach i bokach kadłuba, następnie powtórka z tego samego z dodatkiem kropki ( nie kropli )
Tamiya XF-64 i to położone wąskim strumieniem po głównych liniach podziału.
10. Brudzenie z farbami lejnymi, kurcze to dość "chaotyczny proces", mieszam 3-4 kolory imitujące kurz, ziemie, brud,
spaliny itp. następnie nakładam je w/g wyczucia za pomocą pędzelka rozm 0 lub 1 w ten sposób że biorę ciut farby na
pędzel i wycieram w ręcznik większość i nakładam trochę jak biedronkę ale tak żeby się wszystko nie wymieszało i żeby
było widać gdzie błotko a gdzie brud po spalinach.

To chyba tyle, preshadingu nie było, pigmentu też nie, modulacji też nie, jeśli czegoś zapomniałem to pytaj.

Mirek

O przepraszam pigmenty były na wydechach spalin.
xspace
 
Posty: 415
Dołączył(a): wtorek, 22 stycznia 2013, 02:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Bf 109g-5 Eduard 1:48

Postprzez Rafako » czwartek, 31 sierpnia 2017, 08:12

xspace napisał(a):Jarku, postaram się odpowiedzieć dokładnie na ile pamięć mi pozwoli, opisze kolejne etapy w podpunktach.
1. Podkład Gunze surfacer 1200.
2. Spód i boki to mieszanka "RLM 76" z farb Tamiya - niestety nie pamiętam proporcji, zmieszałem sobie cały słoiczek
na "oko" do zdjęć dostępnych w sieci. Następnie rozjaśniłem lekko mieszankę białym i pomalowałem w środek paneli.
3. Górne pow. i boki pomalowałem farbami Mr. Hobby color RLM 74 i 75 jak każe instrukcja i bez kombinacji.
4. Powierzchnie pomalowane wcześniej RLM 74 i 75 pokryłem w formie mottlingu mieszanką Tamki RLM 76 mocno
rozcieńczoną, następnie poszła mgiełka z "RLM 76" po całości.
5. Kalkomanie - tu użyłem zestawowych za wyjątkiem krzyży- te pomalowałem od masek własnej roboty. Żałuje że nie
wyciąłem z lenistwa żółtych 11-tek bo zestawowe mają o wiele za cienką czarną obwódkę w zestawieniu za zdjęciem.
6. Wash w 2 etapach. 1-wszy to mieszanka Tamiya enamel XF-63 + XF-64 + ciut białego + 80% rozcieńczalnika EKO-1 i to
zapuściłem w "nity". 2-gi etap to główne linie łączenia blach mieszanką Tamiya enamel X-18 + XF-64 + 80% EKO-1.
7. Okopcenia to bardzo rozcieńczona mieszanka XF-63 + ciut XF-64 ( prawie sam rozcieńczalnik ) i kładłem ją w 6-7
warstwach.
8. Obicia wykonałem akrylem Vallejo pale grey blue mocno rozcieńczonym wodą za pomocą pędzelka 000 ( prawie suchy ).
Obicia na połączeniu skrzydeł z kadłubem zrobiłem kredką Prismacolor metallic silver.
9. Postshading to "kurz"- 99,5% leveling thinnera + mieszanka Tamiya buff + jakiś średni szary i to kładzione po liniach
podziału blach na skrzydłach i bokach kadłuba, następnie powtórka z tego samego z dodatkiem kropki ( nie kropli )
Tamiya XF-64 i to położone wąskim strumieniem po głównych liniach podziału.
10. Brudzenie z farbami lejnymi, kurcze to dość "chaotyczny proces", mieszam 3-4 kolory imitujące kurz, ziemie, brud,
spaliny itp. następnie nakładam je w/g wyczucia za pomocą pędzelka rozm 0 lub 1 w ten sposób że biorę ciut farby na
pędzel i wycieram w ręcznik większość i nakładam trochę jak biedronkę ale tak żeby się wszystko nie wymieszało i żeby
było widać gdzie błotko a gdzie brud po spalinach.

To chyba tyle, preshadingu nie było, pigmentu też nie, modulacji też nie, jeśli czegoś zapomniałem to pytaj.

Mirek

O przepraszam pigmenty były na wydechach spalin.


Wprawdzie pytanie nie było moje, ale przyjmij proszę podziękowania za tak wyczerpującą odpowiedź! Fajnie, że Ci się chciało. Ja kopiuję tę instrukcję do mojego prywatnego archiwum i jestem pewien, ze często będę do niej zaglądał bo jak pokazuje efekt finalny bardzo warto!
Pozdrawiam, Rafako !
Avatar użytkownika
Rafako
 
Posty: 227
Dołączył(a): wtorek, 26 lutego 2013, 19:29
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Bf 109g-5 Eduard 1:48

Postprzez Georg01 » czwartek, 31 sierpnia 2017, 09:54

Świetnie wykonany model ! Ciekawe malowanie i wersja Bf 109. Do tej pory bardzo rzadko spotykało się wykonane modele Bf 109G-5.
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 13:03

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości