PZL P.1/I, Arma Hobby, 1:72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

PZL P.1/I, Arma Hobby, 1:72

Postprzez Mecenas » wtorek, 12 września 2017, 07:58

No to koniec przygody. Oddaję pod Wasz osąd moje najnowsze dzieło. Polepiłem jak umiałem model Arma Hobby. Model jest super, niemal samoskładalny. Ja jednak ze swojej strony troszkę w nim przerobiłem - poprawiając mam nadzieję kilka detali oraz ułatwiając sobie dalszy montaż. Z poprawek to przede wszystkim zmiana kształtu zastrzałów skrzydeł - te z pudełka odpowiadały swym kształtem drugiemu prototypowi. Rozwierciłem też nieco rury wydechowe tak, aby miały ciut cieńsze ścianki i głębsze otwory. Żeby trochę zmniejszyć ciężar modelu wydrążyłem wnętrze silnika, który odlany był jako jeden klocek żywicy a powstały otwór zasłoniłem na szybko dociętym kawałkiem plastiku imitującym ścianę ppoż. W skrzydłach i goleniach podwozia nawierciłem otwory pod druciki usztywniające połączenie z kadłubem. Szpachlowania było tyle co nic, choć wszystkie połączenia wypolerowałem papierem ściernym i gdzieniegdzie naciąłem zatarte linie podziałowe. Kadłub na koniec przenitowałem.

Figurka to produkt Adalbertusa, przedstawia kpt. Orlińskiego. Podstawka to już własny wyrób - drewno i tektura, posypane trawą Pollaka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Reklama

Re: PZL P.1/I, Arma Hobby, 1:72

Postprzez Flyzloty » wtorek, 12 września 2017, 08:13

Klimatycznie.
Fajna scenka.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 00:13
Lokalizacja: Kraków

Re: PZL P.1/I, Arma Hobby, 1:72

Postprzez skusz » wtorek, 12 września 2017, 14:31

Podoba się.
A te przebarwienia na górze skrzydła? Wash czy jakiś inny kolorek?
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : viewtopic.php?f=207&t=20734
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3142
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 16:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: PZL P.1/I, Arma Hobby, 1:72

Postprzez GrzeM » wtorek, 12 września 2017, 21:11

Wspaniały!
Świetnie wyszły nity.
Jedyne co bym w nim zmienił, to farba na śmigle - fajna by była bardziej "lustrzana". No i może trochę więcej washa w linię oddzielającą lotkę od płata.

Jak różnicowałeś odcień blachy? Delikatnym natryskiem szarego na aluminium?
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL P.1/I, Arma Hobby, 1:72

Postprzez Adam » wtorek, 12 września 2017, 22:32

Mi samolot tez bardzo się podoba, scenka z klimatem.

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: PZL P.1/I, Arma Hobby, 1:72

Postprzez Mecenas » środa, 13 września 2017, 05:45

Bardzo dziękuję za komentarze. Cieszę się, że model spotkał się z Waszym pozytywnym odbiorem.

Model został pomalowany praktycznie przy użyciu dwóch farbek - aluminium oraz czarnej z palety Vallejo Metallic. Najlepsza z żon sprawiła mi niedawno prezent w postaci zestawu 16 kolorów więc chciałem go jakoś mądrze wykorzystać, choćby ćwiczebnie. Najpierw całość poleciałem z aerografu aluminium a potem zrobiłem przebarwienia z tego samego aluminium, ale z dodatkiem czarnej i dużej ilości wody. Teraz każdy z paneli na skrzydłach i kadłubie malowałem pyndzlem cieniutkimi warstwami. I tak nakładając nieregularnie kilka razy cienką warstwę "budując" kolor uzyskałem różnorodne odcienie. Jedyny minus tych farb jest taki, że się jednak trochę wycierają. Fakt faktem, że być może popełniłem błąd malując prosto na żywicę bez jakiegokolwiek podkładu. Po skończeniu prac malarskich zauważyłem na grzebieniach skrzydeł gołą żywicę więc musiałem to wyretuszować mniej więcej wyjściowym kolorem. Oczywiście na koniec zapuściłem wszystko washem, choć nie ukrywam, że mocnego zapuszczania i kontrastu na liniach nie lubię.

Śmigło to inna bajka- zupełnie nie miałem na nie pomysłu, ani na kolory ani wykończenie. Swoją drogą plułem sobie w brodę, że i łopat śmigła nie wkleiłem na druciki bo już je chyba 2 razy ułamałem przy podróżach z modelem. Jak ułamię je trzeci raz to wtedy nawiercę i przemaluję. Nie wiem jaki powinien być kolor łopat od strony pilota. Wczesne śmigło było czarne, nie ma wątpliwości. A to późne na pierwszym prototypie jakie było?
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: PZL P.1/I, Arma Hobby, 1:72

Postprzez Murek » czwartek, 14 września 2017, 16:30

Bardzo fajny model Michale, blacha na płacie super (mam na myśli zróżnicowanie koloru) :D
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: PZL P.1/I, Arma Hobby, 1:72

Postprzez Mecenas » czwartek, 14 września 2017, 16:54

Dzięki Artur, bardzo się cieszę.

Z przeróbek jeszcze dwie, o których nie wspomniałem w pierwszym poście. Pierwsza to oddzielenie kołpaka śmigła od osłony silnika. Może wyglądać trochę grubo, ale w modelu jest to tylko ciut więcej niż grubość czeskiej żyletki. Druga poprawka była nieco bardziej czasochłonna gdyż pocieniłem i wyprostowałem trochę linie blach na krawędzi natarcia skrzydła tzn. oryginalne zalałem CA, wyczyściłem wszystko na gładko i na koniec nacinałem nowe. Mam nadzieję, że było warto.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: PZL P.1/I, Arma Hobby, 1:72

Postprzez Aleksander » czwartek, 14 września 2017, 17:45

Świetny!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: PZL P.1/I, Arma Hobby, 1:72

Postprzez xmald » czwartek, 14 września 2017, 18:30

Bardzo udany. Masz ostatnio łapę do tych latadeł wykańczanych metalizerami. Podoba mi się ich subtelne zróżnicowanie.
Malowałeś Alcladami czy SM?
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 08:33

Re: PZL P.1/I, Arma Hobby, 1:72

Postprzez Mecenas » niedziela, 17 września 2017, 09:32

Olo, Filip - dzięki za komentarze, cieszę się bardzo, że i Wam się podoba mój model.

Filip - nie trafiłeś z typowaniem farb. Model jest malowany w całości farbkami z serii Vallejo Metallic, kolory aluminium oraz black metallic. Kolejne kilka "srebrnych" czeka na swoją kolej więc to jeszcze nie jest moje ostatnie słowo.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości