Avia B-135 | Planet Models 1:48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Avia B-135 | Planet Models 1:48

Postprzez HubertKendziorek » czwartek, 14 grudnia 2017, 13:21

W 1936r. konstruktorzy zakładów AVIA rozpoczęli prace nad konstrukcją nowoczesnego myśliwca w układzie dolnopłata, który miał zastąpić w linii starzejące się AVIE B-534.

Pierwszy prototyp nowego samolotu AVIA B-35, o pięknych i czystych liniach, został oblatany 28 września 1938 r. Ponieważ silnik H-S 12 Y-1000 nie był jeszcze gotowy, zastosowano słabszy silnik Hispano-Suiza 12 Ydra z samolotu AVIA B-534. Ze względu na opóźnienie w konstrukcji chowanego podwozia, prototyp otrzymał podwozie stałe. Mimo wszystko, prototyp osiągnął dużą prędkość i wykazywał dobre właściwości lotne. 22 XI 1938r. samolot został jednak rozbity, grzebiąc w swoich szczątkach pilota.

W 1939 r. powstał drugi prototyp oznaczony B-35.2, a już po upadku Czechosłowacji i zajęcia terenów Czech przez Niemcy, w sierpniu 1939 r. trzeci, na którym zostało zamontowane chowane podwozie systemu Messier. Prototyp ten oznaczony B-35.3 stał się wzorem dla finalnej wersji myśliwca, B-135 (pod okupacją niemiecką nazwano je Av-135, ja jednak pozostanę przy czeskiej nomenklaturze).

12 samolotów tej wersji razem z 62 silnikami Hispano-Suiza 12 Ydra zamówiła Bułgaria. Planowano zbudowanie kolejnych 50 egzemplarzy licencyjnych (którym nawet nadano bułgarską nazwę typu DAR-11 Liastovica) w państwowych zakładach DSF.
Do 1942 r. w skrzyniach dostarczono z fabryki w czeskich Letnanach bułgarskim właścicielom wszystkie zamówione samoloty, które do sierpnia 1943 roku zmontowano w zakładach w Łoweczy, oblatano i przyjęto na uzbrojenie. Do Bułgarii dotarły także zapasy części zamiennych, 35 silników i pełna dokumentacja. Z dalszych dostaw i zakupu licencji Bułgaria ostatecznie zrezygnowała.

Avie trafiły do szkoły lotniczej w Dolnej Mitropolji, albowiem Bułgarzy uważali je za wymagające w obsłudze, trudne podczas startu z uwagi na zbyt słaby silnik, delikatne (podczas ćwiczebnych walk prowadzonych z wykorzystaniem figur zaawansowanego pilotażu, dochodziło do odkształceń poszycia kadłuba, skrzydeł) i zbyt słabo uzbrojone (planowanego działka nigdy nie zamontowano), jak na wymagania toczącego się konfliktu.

Tym niemniej, samolot ma na swoim koncie zapisaną chwilę wojennej chwały.
AVIA B-135 o numerze numer bocznym 5 (prawdopodobnie pierwszy złożony w Bułgarii egzemplarz), 30 marca 1944 pilotowana przez feldfebla (sierżanta) Jordana Ferdinandowa, wspólnie z trzema innymi Aviami zaatakowała formację amerykańskich bombowców podczas nalotu na Sofię. Biała '5' wywodziła się z numeru seryjnego płatowca, "105".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trudno obecnie przesądzić, czy właśnie ta maszyna zadała zestrzelonemu wtedy wg opisów pilotów amerykańskiemu B.24 decydujący cios, faktem jest jednak że jedno zestrzelenie dość zgodnie zalicza się na konto Avii B-135 - czy to indywidalnie, czy to tych kilku Avii wspólnie. Należy jednak lojalnie zauważyć, że formalnie to zestrzelenie nie zostało potwierdzone, źródła amerykańskie wskazują tylko tyle, że utracono jeden samolot, prawdopodobnie zestrzelony.

Zdjęcia i informacje o samolocie zaczerpnięto z pięknej monografii: Miroslav Bily, Denes Bernad, Pavel Kucera, Avia B-35, B-135, wydawnictwo MBI, Praga 2003.

Model czeskiej firmy Planet Models. Żywica, mała blaszka, kabina w technice vacu. Model bardzo prosty, mało części. Trochę wymagający, jak chodzi o spasowanie elementów, ich przygotowanie (obecne niemal wszędzie bąbelki powietrza w odlewie, cecha medium, z którego model wykonano) - ale moim zdaniem nie w stopniu wykraczającym poza przeciętne umiejętności modelarskie.

Malowanie RLM 65/70/71 z palety Gunze H. Brudzenie pigmentami AK i MIG.
Jak zwykle u mnie, idealnie nie jest - ale mam nadzieję, że sylwetka samolotu sama się broni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: Avia B-135 | Planet Models 1:48

Postprzez Murek » czwartek, 14 grudnia 2017, 17:40

Fajny i ciekawy model, podoba się :D
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Avia B-135 | Planet Models 1:48

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 14 grudnia 2017, 18:11

Fajnie wyszedł, tylko "X" na skrzydłach takie śnieżnobiałe, przy wypłowiałych zieleniach
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9933
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Avia B-135 | Planet Models 1:48

Postprzez xmald » czwartek, 14 grudnia 2017, 21:39

Walkę z materią podglądałem i muszę przyznać, że efekt końcowy bardzo mi się podoba! Sam samolot też bardzo zgrabny! Gratulacje.
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 08:33

Re: Avia B-135 | Planet Models 1:48

Postprzez Jacek Bzunek » czwartek, 14 grudnia 2017, 22:09

Kendzior napisał(a):mam nadzieję, że sylwetka samolotu sama się broni.

Broniłaby się gdy nie Rumun z piętra niżej ;o)
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Avia B-135 | Planet Models 1:48

Postprzez Aleksander » piątek, 15 grudnia 2017, 13:43

Podoba się!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Avia B-135 | Planet Models 1:48

Postprzez HubertKendziorek » sobota, 16 grudnia 2017, 15:50

Dzięki, cieszę się że Avia się podoba.
xmald napisał(a):Walkę z materią podglądałem i muszę przyznać, że efekt końcowy bardzo mi się podoba! Sam samolot też bardzo zgrabny! Gratulacje.

W sumie model w wykonaniu nie był trudniejszy, niż przeciętny short-run. Trochę męczące jest tylko to, że trzeba piłować i szlifować w masce, wciąż odkurzać miejsce pracy, możliwie precyzyjnie wyciąć i dopasować osłony kabinę z vacu, ale poza tym - zwykły model. Na pewno oryginalność i szczególna uroda samolotu są warte tych dodatkowych trudności.

Mam jeszcze kilka modeli żywicznych w magazynku, będę się starać mieć zawsze choć jeden na warsztacie, są tego warte :)

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Avia B-135 | Planet Models 1:48

Postprzez topik77 » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 11:06

jedna z "legend" PRL, wiele ich zdążyłem złożyć ale to chyba było 1:72 Ładnie wyszło!
topik77
 
Posty: 271
Dołączył(a): piątek, 28 stycznia 2011, 22:15

Re: Avia B-135 | Planet Models 1:48

Postprzez HubertKendziorek » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 11:41

topik77 napisał(a):jedna z "legend" PRL, wiele ich zdążyłem złożyć ale to chyba było 1:72 Ładnie wyszło!

To była B-35.1 z Kovozavody Prostejov. Kolorowe malowanie, stałe podwozie, drewniane śmigło. Fajny był, jeden z moich pierwszych modeli w życiu, malowany artystycznymi olejnymi podbieranymi ojcu. Taki ersatz Spitfire :mrgreen:
No i ten box-art!
W szarych latach osiemdziesiątych kolorowe i błyszczące pudełka KP same w sobie były czymś pięknym - a akurat obrazek z opakowania Avii B-35 był jednym z najładniejszych.

Dzięki za komentarz!

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Avia B-135 | Planet Models 1:48

Postprzez shadowmare » piątek, 22 grudnia 2017, 11:40

Fajnie wyszedł. Ładna maszyna to była, trochę tylko ten wznios, którego nie ma, psuje mu aparycję.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1573
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 19:54

Re: Avia B-135 | Planet Models 1:48

Postprzez Murek » piątek, 22 grudnia 2017, 21:35

Kendzior napisał(a):
topik77 napisał(a):jedna z "legend" PRL, wiele ich zdążyłem złożyć ale to chyba było 1:72 Ładnie wyszło!

To była B-35.1 z Kovozavody Prostejov. Kolorowe malowanie, stałe podwozie, drewniane śmigło. Fajny był, jeden z moich pierwszych modeli w życiu, malowany artystycznymi olejnymi podbieranymi ojcu. Taki ersatz Spitfire :mrgreen:
No i ten box-art!
W szarych latach osiemdziesiątych kolorowe i błyszczące pudełka KP same w sobie były czymś pięknym - a akurat obrazek z opakowania Avii B-35 był jednym z najładniejszych.

Dzięki za komentarz!

Pozdrawiam
Hubert

Mam model KP zrobiony i pomalowany farbkami w szklanych buteleczkach (chyba nazywały się Refleks, jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi) i były o wiele lepsze niż reklamowane Modelaki... Model Avii posiadał dwa rodzaje śmigła, metalowe i drewniane. Ciekawostką były wklęsłe linie podziału (plus wypukłe nity), nie wiem czy tylko w tym zestawie KP ale miałem ich więcej i w żadnym z pozostałych nie odtworzono linii jako wklęsłych tylko jako wypukłe (np. Avia B.534, Mig 19, Mig 15). Co prawda były nieco za szerokie ale i tak był to szok (w pozytywnym sensie) :D
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Avia B-135 | Planet Models 1:48

Postprzez HubertKendziorek » sobota, 23 grudnia 2017, 08:53

Murek napisał(a):Mam model KP zrobiony i pomalowany farbkami w szklanych buteleczkach (chyba nazywały się Refleks, jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi) i były o wiele lepsze niż reklamowane Modelaki

Murek napisał(a):Ciekawostką były wklęsłe linie podziału [...] Co prawda były nieco za szerokie ale i tak był to szok (w pozytywnym sensie)

Moją Avię z KP ostatni raz widziałem jakieś 30 lat temu - wyjeżdzając na studia do innego miasta podarowałem całą kolekcję koledze z osiedla, z którym kontakt się urwał. W moim wypadku jakiekolwiek farbki modelarskie (jak i zachodnie modele) były wtedy zupełnie poza zasięgiem finansowym, korzystałem więc z malarskiej pasji ojca. Minus był taki, że modele schły tygodniami.
A o tych wgłębnych liniach podziału nawet nie pamiętałem - faktycznie, były! Też się na nie nie natknąłem w innych modelach KP, a głównie te kleiłem. Były za to w tych czasach takie wgłębne linie ("rowy") w Matchboxach (miałem Mustanga) i w modelach vacu.

Jak te lata lecą.

shadowmare napisał(a):Fajnie wyszedł. Ładna maszyna to była, trochę tylko ten wznios, którego nie ma, psuje mu aparycję.

Dzięki! Co do braku wzniosu - faktycznie, wygląda przez to mniej dynamicznie. Ale i tak jest bardzo ładny.

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 22 gości