F6F-3 HELLCAT Moniki, Eduard 1/48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

F6F-3 HELLCAT Moniki, Eduard 1/48

Postprzez Daniel iceman Gronowski » czwartek, 1 października 2009, 18:54

Witajcie.

F6F-3 porucznika Richarda E. Stambooka to jeden z najczęściej rozpoznawalnych samolotów z okresu II Wojny Światowej. Również i ja postanowiłem go mieć w swojej skromnej, acz prężnie rozrastającej się kolekcji modeli w podziałce 1/48. W tym celu sięgnąłem (za pośrednictwem małżonki :lol: ) po świetny model Eduarda. Zestaw Edka naprawdę mnie zauroczył i pracowało się z nim świetnie. Wykonanie modelu prosto z pudełka pozwala moim zdaniem na stworzenie dość wiernej repliki Hellcata. Od siebie ponitowałem plastik urządzeniem Trumpetera i dorzuciłem maski Montexu.
W całej zabawie w modelarstwo najbardziej mnie kręci malowanie i w tej dziedzinie staram się zawsze sięgnąć w każdym modelu do swoich granic możliwości. Tutaj standardowo pokryłem model cieniutką warstwą Powierzchniaka 1200, następnie szary preshading i zabawa w malowanie kamuflażu weszła w decydującą fazę. Zacząłem standardowo od malowania spodu. W ruch poszedł biały z Gunze z odrobinką szarego, by nie było zbyt świeżo i czysto ;o) Następny był Intermediate Blue (C 72) położony również bardzo cienką warstwą. Cała zabawa zaczęła się dopiero podczas kładzenia Navy Blue (C 14). Tutaj zastosowałem odwrócony preshading, czyli pokrywałem środki paneli, a nie jak dotychczas linie podziałowe. Uważałem także na biegnące linie nitów. Efekt uważam całkiem ciekawy (widoczny zwłaszcza na zdjęciach na czarnym tle) i kiedyś napewno go powtórzę.
Dalej postanowiłem namalować szczękę od szablonu, bo jakoś mam stracha przed kładzeniem dużych kalkomanii na zaokrąglonych powierzchniach. Wyszło po Japońsku, czyli jako-tako ;o) Za namową kolegów, którzy śledzili wątek warsztatowy, sięgnąłem także po maski Montexu, w celu namalowania oznaczeń przynależności państwowej. Szczególnej uwagi wymagały gwiazdy malowane na kadłubie w części ogonowej. Z racji swej wielkości musiałem zwrócić uwagę, by maski się za bardzo nie rozciągnęły. Jak na drugą zabawę z szablonami uważam, że wyszło ok. Gdy model był już pomalowany, przyszedł czas na odtworzenie śladów eksploatacji. Szczególną uwagę na prawdziwym F6F-3 zwracają „fantazyjne” okopcenia. Starałem się także wyeksponować ten element w mojej replice. Żeby zrobić dobre okopcenia wg mnie trzeba użyć kilku technik. Ja do tego celu użyłem aerografu, kredek akwarelowych, temper i pasteli. Myślę, że osiągnąłem zamierzony efekt. Kolejną techniką, której ostatnio poświęcam więcej czasu jest uzyskanie efektu otarć powłoki malarskiej. Po udanych próbach na P-400 z metalizerem i solą, postanowiłem tym razem potrenować zabawę popularnymi coraz bardziej kredkami akwarelowymi. W tym celu nabyłem w sklepie dla plastyków różne odcienie szarego (np. French Grey, Silver Grey, Gunmetal). Zaletą kredek jest to, że można je zetrzeć z modelu nie zostawiając żadnych śladów, a używając wacika nasączonego wodą możemy tworzyć ciekawe zacieki i przebarwienia. Mój zestaw do makijażu
Obrazek

Po raz pierwszy zainwestowałem także w podstawkę. Produkt Eduarda imitujący pokład lotniskowca pomalowałem i pobrudziłem kredkami. Mistrzostwo świata to to nie jest, ale od czegoś trzeba zacząć.

Model dedykuję mojej żonie Monice - za wyrozumiałość i cierpliwość oraz koledze Radkowi vel Gonzo – On już wie za co :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Reklama

Re: F6F-3 HELLCAT Moniki, Eduard 1/48

Postprzez PrzemoL » czwartek, 1 października 2009, 19:14

Pięknie pomalowany i postarzony. Bardzo się podoba. Gratulacje, Danielu.
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: F6F-3 HELLCAT Moniki, Eduard 1/48

Postprzez Czarny » czwartek, 1 października 2009, 19:18

Model po prostu bajera. Bardzo podoba mi się malowanie, jest po prostu mistrzowskie.

Co do masek, zrobiłem nie dawno Widcata FM-1 z HB w malowaniu Atlantyckim. Pożałowałem kasy na maski i efekt tego jest taki, że gwiazdy kładzione z kalek na białym tle powłoki lakierniczej maja inny odcień białości niże reszta modelu oraz są zupełnie inaczej spracowane. Wybór masek w tym wypadku jest wręcz koniecznością dla uzyskania lepszego, bardziej rzeczywistego efektu. Taki właśnie efekt udało się Tobie uzyskać (mówię tu, w twoim wypadku, w szczególności o spodzie skrzydeł oczywiście).
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Re: F6F-3 HELLCAT Moniki, Eduard 1/48

Postprzez Daniel-Martola » czwartek, 1 października 2009, 20:26

Odlocik!

pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
Daniel-Martola
 
Posty: 1225
Dołączył(a): wtorek, 11 grudnia 2007, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: F6F-3 HELLCAT Moniki, Eduard 1/48

Postprzez kogel_model » czwartek, 1 października 2009, 20:58

Właśnie przymierzam się do kupna tego modelu i w związku z tym mam pytanko: czy te blachy na kadłubie na zakładkę to już jest tak w modelu, czy może przerabiałeś?
Rób swoje, a wszystko się uda. Nie słuchaj zazdrośników, którzy mówią, że jest już na coś za późno lub że w twoim wieku czegoś nie wypada.
Avatar użytkownika
kogel_model
 
Posty: 283
Dołączył(a): wtorek, 27 stycznia 2009, 20:23
Lokalizacja: Dęblin

Re: F6F-3 HELLCAT Moniki, Eduard 1/48

Postprzez Krystian Ciechowicz » czwartek, 1 października 2009, 21:49

Witam.
GRATULUJĘ Daniel, genialna robota !!
Patrząc wstecz na Twoje modele, mistrzowska robota. Ale na tytuł Mistrza musisz jeszcze poczekać, ot tak, żeby Ci sodówka do makówki nie uderzyła. Jesteś na dobrej drodze do sukcesu !

Pozdrawiam
K.
Avatar użytkownika
Krystian Ciechowicz

BoB 2 miejsce
 
Posty: 1477
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:41
Lokalizacja: Łódź

Re: F6F-3 HELLCAT Moniki, Eduard 1/48

Postprzez octan » czwartek, 1 października 2009, 22:56

Pamiętam twoje wczesne modele i powiem że progres niesamowity, super kotek wyszedł .
octan
 

Re: F6F-3 HELLCAT Moniki, Eduard 1/48

Postprzez bartek piękoś » czwartek, 1 października 2009, 23:10

Bardzo bardzo ładny! Jak zwykle najbardziej u Ciebie podoba mi się malowanko. Twoja Żona pewnie zachwycona, hę ;o) ?
Gratulejszyn!

P.S.
Przypomnij jakimi farbami malujesz :oops:
..."a gdzie będziesz trzymał ten embrion, w pudełku?!"...
Avatar użytkownika
bartek piękoś
 
Posty: 800
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2008, 21:20
Lokalizacja: Radom

Re: F6F-3 HELLCAT Moniki, Eduard 1/48

Postprzez fragles » czwartek, 1 października 2009, 23:48

Bardzo ładny model, bardzo! Zbastuj może trochę z tym tempem dochodzenia do mistrzostwa, bo... co później będziesz robił? ;o)

A nie zapomniałeś przypadkiem o okopceniach z silnika na spodzie kadłuba? Tak jakoś czysto tam jest w porównaniu z pięknymi, realistycznymi okopceniami na bokach.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1560
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: F6F-3 HELLCAT Moniki, Eduard 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » czwartek, 1 października 2009, 23:52

Najładniejszy model Hellcata jakiego w sieci widziałem.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: F6F-3 HELLCAT Moniki, Eduard 1/48

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » piątek, 2 października 2009, 00:48

Czuję siarkę i moce piekielne. Nieprawdopodobny skok umiejętności. Nie ma bata - cyrograf podpisałeś ! Zazdroszczę łatwości z jaką Ci przychodzi malowanie i stosowanie pozostałych technik. Rączki Midasa. Gratuluję i zazdroszczę efektu. Jeżeli weźmiesz udział w drugiej edycji konkursu lotniczego to śmiało stawiam na Twoją wygraną.
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: F6F-3 HELLCAT Moniki, Eduard 1/48

Postprzez xenomorph » piątek, 2 października 2009, 09:32

Piękny kociak Ci wyszedł Danielu, gratulacje i czekam na kolejny, zapewne jeszcze lepszy ;o) samolot.


kogel_model napisał(a):...czy te blachy na kadłubie na zakładkę to już jest tak w modelu, czy może przerabiałeś?


Tak wyszło od producenta.

Pozdrawiam 8-)
Obrazek
Jarosław Rzemiński
Avatar użytkownika
xenomorph
 
Posty: 1640
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 12:35
Lokalizacja: Olsztyn

Re: F6F-3 HELLCAT Moniki, Eduard 1/48

Postprzez iras67 » piątek, 2 października 2009, 09:41

Danielu kolejny model na poziomie, i bardzo ciekawe podejście do malowania które sprawia ci frajdę i daje świetne efekty.
Gratuluję.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: F6F-3 HELLCAT Moniki, Eduard 1/48

Postprzez lejgo_inc » piątek, 2 października 2009, 10:02

Pewnie jest dużo Hellcatów bardziej zdetalizowanych albo z dokładniejszymi wymiarami, ale jeżeli chodzi o malowanie, to ten kocur ma niewielką konkurencję. Bardzo do mnie przemawia ta wielobarwność śladów eksploatacji, jest naturalnie różnorodna i przez to autentyczna.
Równocześnie chciałbym zwrócić uwagę, że wątki warsztatowe Daniela są doskonałym źródłem wiedzy o sztuce malowania modeli, opartym w dodatku na żywym doświadczeniu - sukcesach i potknięciach.
Jestem ciekaw następnego modelu :)
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: F6F-3 HELLCAT Moniki, Eduard 1/48

Postprzez Gujos » piątek, 2 października 2009, 11:04

Ślicznie wyglada, co nie jest łatwo osiągnąć robiąc tak brzydki samolot jak Hellcat :mrgreen:
Pozdrawiam
Poszukuję fotki/rysunku ściany ogniowej KI-84.
Avatar użytkownika
Gujos
 
Posty: 622
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 12:01
Lokalizacja: W-wa

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 81 gości