"Karasie spod Radomska" vol.I - Karaś "D1"

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

"Karasie spod Radomska" vol.I - Karaś "D1"

Postprzez kornik » czwartek, 10 maja 2018, 07:29

Witam Wszystkich

W niniejszym poście chciałbym zaprezentować pierwszy model z serii "Karasie spod Radomska". Aby nie była to zwykła galeria modelu, poniżej przedstawiam wprowadzenie do historii maszyny, którą będzie przedstawiać przygotowane w oparciu o artykuł "Karasie nad Radomskiem" Tomasza Kopańskiego opublikowany w Tomie XIII Zeszytów Radomszczańskich":

Wieczorem dnia 2-go września 1939 czołgi niemieckiej 1 Dywizji Pancenrej dotarły do szosy Częstochowa-Gidle, a następnie osiągnęły brzeg rzeki Warty pod Gidlami. Rankiem następnego dnia nad niemieckie kolumny w rejonie Radomsko-Pławno nadleciały kolejne polskie bombowce, tym razem krakowskie Karasie z 1 (21) i 2 (22) Eskadry II Dywizjonu Brygady Bombowej oraz 55 Eskadry Bombowej Lekkiej. Jednym z nich Karaś z oznaczeniem "D1" na usterzeniu. Był to samolot dowódcy II Dywizjonu Bombowego mjr. pil. Jana Białego, którego załogę podczas ostatniego lotu stanowili lotnicy 1 (21) Eskadry: plut. pil. Wacław Buczyłko, kpt. obs. Stefan Alberti (oficer taktyczny eskadry) i strz. sam. pchor. Mieczysław Mazur. Samolot został zastrzelony w trakcie bombardowania kolumn pancernych w rejonie Radomska i rozbił się na polu pomiędzy wsiami Olszynki i Katarzynów (inaczej Karsy). Pilot i obserwator maszyny zdołali się uratować. Niestety strzelec pchor. Mieczysław Mazur zginął podczas tego lotu. Spoczął na cmentarzu położonym o kilka kilometrów dalej w Kobielach Wielkich. Cześć jego pamięci...

Przedstawiona praca bazuje na jednym z ostatnio wydanych model P.23 firmy IBG w skali 1:72. Wzbogacona została o tablicę i sprzączki pasów Yahu Model. Same pasy wykonałem z taśmy Tamiya. Kalkomanie są miksem tych z zestawu oraz godeł (niestety pozostawiających sporo do życzenia) i numerów z arkusza Techmodu. Jako, że dostępna dokumentacja nie daje ostatecznej odpowiedzi czy maszyna ta nosiła godło 21 czy też 22 eskadry, postanowiłem nanieść godło tej pierwszej. Mam nadzieję, że historia wybaczy mi jeśli popełniłem błąd. Zdjęcia wykonałem jeszcze przed wklejeniem okrągłego celownika przed wiatrochronem. Dlatego nie jest on tu obecny. Kolor kolektora jest dyskusyjny (powinien bardziej przypominać przepaloną stal). Mój nie jest idealny, ale wciąż szukam idealnego rozwiązania. Kolejne zapewne będą lepsze.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Za pomoc i konsultację chciałbym z całego serca podziękować Panom: Dariuszowi Solarzowi, Tomaszowi Kopańskiemu i Markowi Roguszowi.

Mam nadzieję, że mój projekt przypadnie Wam do gustu.

Pozdrawiam
Kornik
Pamiętam o Wołyniu [*]
Avatar użytkownika
kornik
 
Posty: 122
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 21:13
Lokalizacja: Częstochowa/Radomsko POLISH REDNEK MODELERS

Reklama

modele polskich samolotów

Re: "Karasie spod Radomska" vol.I - Karaś "D1"

Postprzez Łukasz Kędzierski » czwartek, 10 maja 2018, 14:49

Fajny rys historyczny i model.

Tak z ciekawości to płot naokoło grobu to hołota rozwaliła czy tak ma być?
Pozdrawiam.
Łukasz
www.pme.org.pl
Avatar użytkownika
Łukasz Kędzierski
 
Posty: 256
Dołączył(a): poniedziałek, 2 czerwca 2008, 09:10
Lokalizacja: Melbourne, Australia

Re: "Karasie spod Radomska" vol.I - Karaś "D1"

Postprzez macias13_84 » czwartek, 10 maja 2018, 20:14

Czyli teraz w planach 5-tka, Tadeusza Króla z 21esk. ? Można zawsze dorobić 11stkę Wacława i masz "rodzinny zestaw wrześniowy" ;o)
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 11:59
Lokalizacja: Zabrze

Re: "Karasie spod Radomska" vol.I - Karaś "D1"

Postprzez kornik » piątek, 11 maja 2018, 10:04

Łukasz Kędzierski napisał(a):Fajny rys historyczny i model.

Tak z ciekawości to płot naokoło grobu to hołota rozwaliła czy tak ma być?


Niestety ktoś ktoś wjechał w tę barierkę. Jako, że przez te pola biegnie nowa droga, to jakiś rajder chyba za bardzo pędził raszplem i nie wyrobił. Niestety nieodpowiedzialnych ludzi nie brakuje. Byłem mega wściekły jak to zobaczyłem.

macias13_84 napisał(a):Czyli teraz w planach 5-tka, Tadeusza Króla z 21esk. ? Można zawsze dorobić 11stkę Wacława i masz "rodzinny zestaw wrześniowy" ;o)


W planach tak, choć tych Karasi było aż 7. Jeszcze nie wiem, który będzie następny. Możliwe, że ktoś mnie wspomoże i dołączy na projektu, a jego wybór padnie właśnie na "5". Ja teraz biorę się za inny model, ale następny mój Karaś może być z 21,22 lub 55 Eskadry. Po głowie chodzi również Karaś z 64 Eskadry, który rozbił się w pobliżu Częstochowy. Zginął w nim Ppor. Michał Brzeski. Zbyt dużo maszyn, zbyt mało czasu...

P.11c zrobiłem już "Himka" Dudwała. Z kolejną poczekam aż wyjdzie nowy model w 1/72. Jeszcze nie wiem czyja ona będzie.

Dzięki za miłe słowa i zainteresowanie!

Pozdrawiam
Kornik
Pamiętam o Wołyniu [*]
Avatar użytkownika
kornik
 
Posty: 122
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 21:13
Lokalizacja: Częstochowa/Radomsko POLISH REDNEK MODELERS

Re: "Karasie spod Radomska" vol.I - Karaś "D1"

Postprzez kornik » sobota, 12 maja 2018, 23:48

Witam Ponownie

Poniżej zdjęcia Karasia po drobnych korektach (poprawione celowniki, usunięte fotokarabiny)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Km-y pilota są we wnękach mimo iż ich nie widać.

Pozdrawiam
Kornik
Pamiętam o Wołyniu [*]
Avatar użytkownika
kornik
 
Posty: 122
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 21:13
Lokalizacja: Częstochowa/Radomsko POLISH REDNEK MODELERS


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 119 gości