Caracal Decals - MiGi-29 "Heroes of Kościuszko", 1:48

Caracal Decals - MiGi-29 "Heroes of Kościuszko", 1:48

Postprzez Mecenas » środa, 13 lutego 2013, 12:16

Poniżej prezentuję obydwa zestawy firmy Caracal Decals dedykowane dwóm polskim MiG-om 29 w okazjonalnych malowaniach. Zestawy są wydane w skali 1:48 choć producent deklaruje także edycję w skali 1:72.

Kilka słów ogólnego komentarza z mojej strony. Zestawy pozwalają w zasadzie na niemal kompletne oznakowanie każdej z maszyn. Powstały w ścisłej współpracy z autorem tych malunków na prawdziwych samolotach w oparciu o autorskie materiały i rysunki więc myślę, że jakość portretów i ich merytoryczna poprawność nie będzie budzić zastrzeżeń. Notatki biograficzne, krótka historia godła oraz geneza tych okazjonalnych malowań została opracowana przez Wojtka Matusiaka.

Portrety wydrukowane na kalkomanii są dwukolorowe, trzeci kolor stanowić będzie kolor kamuflażu na modelu. Producent zaleca wykorzystanie modelu firmy Great Wall Hobby choć do Academy też powinny pasować. Niby nie powinno być przeciwwskazań, ale zastanawiam się jak środkowa część godła na grzbiecie kadłuba dopasuje się w obu przypadkach do części modelu.

Instrukcja nakładania godła kościuszkowskiego na kadłubie nakazuje ułożenie najpierw części środkowej i jej precyzyjne wyrównanie do osi podłużnej. Po tym zabiegu nakładamy odpowiednio prawą i lewą część godła. Jeśli zrobimy to dobrze pasy ułożą się równolegle do osi, tak jak powinny. Kolory kamuflażu podane są wg. numeracji FS, brak sugerowanych farb z palet popularnych producentów.

Schematy kamuflażu w instrukcji opracowane są w skali 1:96. Aby uzyskać schemat w skali 1:48 wystarczy powiększyć oryginalną instrukcję o 100%.

Same arkusze kalkomanii zostały wydrukowane przez firmę Cartograf. Jakość typowa dla tego producenta. Niestety jest kilka błędów w napisach eksploatacyjnych. Po pierwsze nie zawierają polskich znaków diakrytycznych - przykład na ostatnim obrazku na dole. Dla maszyny "56 - Pisarek" nie wydrukowano napisu "GOLDEN EYE" pod czujnikiem IR. Pomimo skali 1:48 najdrobniejsze napisy są nie do odczytania gołym okiem, miałem spore trudności żeby doczytać nawet pod szkłem powiększającym a dla niektórych napisów nawet pod szkłem nie byłem w stanie odcyfrować znaków (kalki o nr. od 15 do 20, na dole arkusza).

Zestaw nr. 48029 - F/O Mirosław Ferić, samolot nr 111.

Okładka zestawu oraz notka biograficzna Mirosława Fericia
Obrazek

Schemat malowania i oznakowania.
Obrazek

Widok ogólny arkusza kalkomanii
Obrazek

Zbliżenie na portrety i kilka oznakowań.
Obrazek


Zestaw nr. 48030 - W/Cdr Marian Pisarek, samolot nr 56.

Okładka zestawu oraz notka biograficzna Mariana Pisarka
Obrazek

Schemat malowania i oznakowania.
Obrazek

Widok ogólny arkusza kalkomanii
Obrazek

Zbliżenie na portrety i kilka oznakowań.
Obrazek

Wspólne elementy dla obu zestawów

Dwa schematy nakładania oznaczeń eksploatacyjnych i napisów.

Obrazek

Obrazek

Powiększenie kilku najmniejszych napisów eksploatacyjnych
Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Caracal Decals - MiGi-29 "Heroes of Kościuszko", 1:48

Postprzez BOMI21 » środa, 13 lutego 2013, 20:18

Super recenzja, bardzo przydatna. Przydałoby się jeszcze porównanie do wyrobu IPMS Świdnica ;o) .
Avatar użytkownika
BOMI21
 
Posty: 1821
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2012, 20:27

Re: Caracal Decals - MiGi-29 "Heroes of Kościuszko", 1:48

Postprzez Kuba P. » czwartek, 14 lutego 2013, 12:58

No te kalkomanie wyglądają fantastycznie, mój egzemplarz do 111 już czeka na odbiór. Niebawem będę miał go w rękach.
Teraz tylko czekać, żeby wiosną znów w Mińsku Mazowieckim odbyły się pokazy i pojawił się 111 albo 56 tak jak rok temu.
Świetnie było :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Caracal Decals - MiGi-29 "Heroes of Kościuszko", 1:48

Postprzez Jacek Bzunek » czwartek, 14 lutego 2013, 13:07

BOMI21 napisał(a):Przydałoby się jeszcze porównanie do wyrobu IPMS Świdnica ;o) .

IPMS nie zawiera polskich napisów ekspl. Co więcej dla 111 jasnoszary jest zdecydowanie za jasny. Lewa kosa (ostrze czy coś) jest jednokolorowa. Jak dla mnie tyle wystarczyło żeby zamówić Caracala.
http://www.ipmsswidnica.pl/index.php?op ... &Itemid=19
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Caracal Decals - MiGi-29 "Heroes of Kościuszko", 1:48

Postprzez Jostein » czwartek, 14 lutego 2013, 14:58

A kupić te kalki w Polsce można, czy trzeba zamawiać od producenta? Pytam, bo 72-kę chetnie bym nabył.
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Caracal Decals - MiGi-29 "Heroes of Kościuszko", 1:48

Postprzez BOMI21 » czwartek, 14 lutego 2013, 16:54

Jacek Bzunek napisał(a):
BOMI21 napisał(a):Przydałoby się jeszcze porównanie do wyrobu IPMS Świdnica ;o) .

IPMS nie zawiera polskich napisów ekspl. Co więcej dla 111 jasnoszary jest zdecydowanie za jasny. Lewa kosa (ostrze czy coś) jest jednokolorowa. Jak dla mnie tyle wystarczyło żeby zamówić Caracala.
http://www.ipmsswidnica.pl/index.php?op ... &Itemid=19


No, to zrobiłeś przepiękną antyreklamę Świdnicy :twisted: . Dziękuję bardzo za porównanie! :D
Avatar użytkownika
BOMI21
 
Posty: 1821
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2012, 20:27

Re: Caracal Decals - MiGi-29 "Heroes of Kościuszko", 1:48

Postprzez Jacek Bzunek » czwartek, 14 lutego 2013, 18:17

Dlaczego antyreklamę? Babol z kolorem kosy, odcieniem szarości i brak nigdzieindziejniedostępnych napisów ekspl. z WZL-2 nie wynikają z braku dostępu do dokumentacji czy możliwości technologicznych tylko niechlujstwa. Wolałbym żeby fajne kalki produkowano w Świdnicy a nie w Teksasie ale wydałem kilka złotych na świetny model i chcę do niego równie dobrych kalkomanii.

Dla porównania 111
Obrazek
http://www.1999.co.jp/itbig21/10211074b.jpg

i model z kalkami IPMS Świdnica (znaleziony na ich stronie).
Obrazek
http://www.ipmsswidnica.pl/images/stori ... als_01.jpg
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Caracal Decals - MiGi-29 "Heroes of Kościuszko", 1:48

Postprzez BOMI21 » czwartek, 14 lutego 2013, 20:15

Jacek Bzunek napisał(a):Dlaczego antyreklamę? Babol z kolorem kosy, odcieniem szarości i brak nigdzieindziejniedostępnych napisów ekspl. z WZL-2 nie wynikają z braku dostępu do dokumentacji czy możliwości technologicznych tylko niechlujstwa. Wolałbym żeby fajne kalki produkowano w Świdnicy a nie w Teksasie ale wydałem kilka złotych na świetny model i chcę do niego równie dobrych kalkomanii.

Dla porównania 111

i model z kalkami IPMS Świdnica (znaleziony na ich stronie).




Niechlujstwo ma swoje odbicie też w cenie. Dziękuję za porównanie "na modelu". Teraz już nikt nie bedzie mieć żadnych wątpliwości, które kalki kupić. :D
Avatar użytkownika
BOMI21
 
Posty: 1821
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2012, 20:27

Re: Caracal Decals - MiGi-29 "Heroes of Kościuszko", 1:48

Postprzez Mecenas » piątek, 15 lutego 2013, 09:50

W myśl starego porzekadła ludowego: "Stać Cię na konia, to stać Cię na bat." Jak ktoś wydaje pierdyliard groszy na model GWH to te kalki Caracalu to taki tylko symboliczny dodatek. Mnie by było zwyczajnie żal użyć kalkomanii, które mają takie błędy merytoryczne. O ile w "111" mamy raczej jasność to ja jeszcze proszę o jakiś komentarz do Świdnickich kalkomanii dla "56".
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Caracal Decals - MiGi-29 "Heroes of Kościuszko", 1:48

Postprzez pb299 » piątek, 15 lutego 2013, 11:04

Mecenas napisał(a):O ile w "111" mamy raczej jasność to ja jeszcze proszę o jakiś komentarz do Świdnickich kalkomanii dla "56".

Może drobiazg, ale... Założenie, że "kosy" na wszystkich samolotach są takie same, jest błędne; pasy, gwiazdki i kosy różnią się na każdym egzemplarzu. Przykładowo na 56 z jakiegoś powodu gwiazdy w "dole" godła są namalowane centymetr czy dwa niesymetrycznie, ale to wystarczyło żeby było widać różnicę - szerokości fragmentów czerwonych pasów w otoczeniu gwiazd są różne. Podobnie kosy na różnych samolotach są różnie umieszczone, przez co "odcinają" pasy w różnych miejscach.
Dlatego kalkomanie trzeba niestety opracować oddzielnie dla każdego egzemplarza.
http://lotnictwo.net/foto.php?id=144323

/p.
pb299
 
Posty: 104
Dołączył(a): sobota, 24 listopada 2007, 17:56

Re: Caracal Decals - MiGi-29 "Heroes of Kościuszko", 1:48

Postprzez Kuba P. » piątek, 15 lutego 2013, 11:06

No i dlatego Caracal robi osobno zestaw low-vis dla 111 i kolorowy dla 56.
Pewnie jak pojawi się model szparki to oferta zostanie uzupełniona o kalkomanie na 15.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Caracal Decals - MiGi-29 "Heroes of Kościuszko", 1:48

Postprzez Mecenas » piątek, 15 lutego 2013, 11:21

Kuba P. napisał(a):Pewnie jak pojawi się model szparki to oferta zostanie uzupełniona o kalkomanie na 15.

Raczej małe szanse na tandema, aczkolwiek coś z poloniców jeszcze się ukarze.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Caracal Decals - MiGi-29 "Heroes of Kościuszko", 1:48

Postprzez Kuba P. » piątek, 15 lutego 2013, 11:25

Znaczy szanse małe na model czy na kalki?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Caracal Decals - MiGi-29 "Heroes of Kościuszko", 1:48

Postprzez Mecenas » piątek, 15 lutego 2013, 11:43

Kuba P. napisał(a):Znaczy szanse małe na model czy na kalki?

Kalki oczywiście. Tandem jest z Academy zawsze dostępny a co tam GWH pichci to poza 9.13 nie mam pojęcia.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Caracal Decals - MiGi-29 "Heroes of Kościuszko", 1:48

Postprzez Jacek Bzunek » piątek, 15 lutego 2013, 12:46

Kuba P. napisał(a):Pewnie jak pojawi się model szparki to oferta zostanie uzupełniona o kalkomanie na 15.

Jest jeszcze 40 Urbanowicz o tyle interesujący że z szachownicami na górze skrzydeł.

Mecenas napisał(a):co tam GWH pichci to poza 9.13 nie mam pojęcia.

Jeśli pociągną temat to poza UB (9.51) jedyne możliwości to SMT i K.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Następna strona

Powrót do MiG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości