[wkwg] Hurricane Mk IId Hobbycraft 1:48

(...-08.04.2009)

[wkwg] Hurricane Mk IId Hobbycraft 1:48

Postprzez Jendrek » niedziela, 21 grudnia 2008, 17:55

Część I: Przedstawienie zawodnika, pierwsze podrygi
Witam!
W końcu znalazłem trochę czasu, by przysiąść przy modelu i porobić fotki :) Model ten to Hurricane w wersji IId, czyli słynne "otwieracze do konserw". Jak wskazują cztery magiczne literki w tytule, tym samolocikiem startuję w Wielkim Konkursie Wielkiego Gonza ;o) A oto i bohater relacji we własnej, pudełkowej, osobie:
Obrazek
Model uproszczony, nie mający zbyt dużo detali, ale za to dający się (chyba) bez większej ilości szpachli skleić. W komplecie z samolotem dostałem od razu maski Eduarda:
Obrazek
Jeszcze nie zdecydowałem czy ich użyje :P
Budowę modelu zacząłem od wycięcia większości powierzchni sterowych:
Obrazek
Obrazek
Zacząłem też je trochę obrabiać, lecz po zrobieniu jednej lotki "na glanc" znudziło mi się to, więc po prostu zająłem się czym innym :mrgreen:
Skompletowałem wszystko co potrzebne do kokpitu, czyli osłonka z Pavli, mała blaszka (chodzi głównie o pasy i tablicę przyrządów) i fotel od Hasegawy ( ten z blaszki zostawiłem sobie na późniejszy projekt):
Obrazek
Wkleiłem też dwa takie "dingsy", nie bardzo wiem nawet cóż to takiego:
Obrazek
Połatałem i obrobiłem też elementy podwozia:
Obrazek
I śmigło razem z kołpakiem:
Obrazek
Rury wydechowe tzw. rybie ogony wziąłem od Hasegawy. Śmigło, podwozie i kokpit czeka teraz na podkład. Sterami, działkami i resztą elementów związanych bezpośrednio z bryłą samolotu będę zajmował się w czasie późniejszym.
Obrazek
Zakupiłem też parę przydatnych drobiazgów, oczywiście dopiero przy malowaniu:
Obrazek
Ciekaw jestem jak będzie zachowywał się Surfacer połączony z oryginalnym rozcieńczalnikiem.
Dalsza część wkrótce, tam będzie też trochę więcej o samym samolocie ;o)
Avatar użytkownika
Jendrek
 
Posty: 122
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:13
Lokalizacja: Łęczna k. Lublina

Reklama

Re: [wkwg] Hurricane Mk IId Hobbycraft 1:48

Postprzez Dominik » niedziela, 21 grudnia 2008, 18:12

Jendrek napisał(a):Ciekaw jestem jak będzie zachowywał się Surfacer połączony z oryginalnym rozcieńczalnikiem.


Normalnie. Zawsze nakładam Surfacera 1200 rozcieńczonego Levelling Thinnerem. Bardzo ładnie się układa, i do tego oszczędność.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: [wkwg] Hurricane Mk IId Hobbycraft 1:48

Postprzez Jendrek » niedziela, 21 grudnia 2008, 18:49

Dominik napisał(a):Normalnie. Zawsze nakładam Surfacera 1200 rozcieńczonego Levelling Thinnerem. Bardzo ładnie się układa, i do tego oszczędność.

Wcześniej rozcieńczałem go zmywaczem Wamodu, stąd się bierze moja ciekawość ;o)
Avatar użytkownika
Jendrek
 
Posty: 122
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:13
Lokalizacja: Łęczna k. Lublina

Re: [wkwg] Hurricane Mk IId Hobbycraft 1:48

Postprzez mr.jaro » niedziela, 21 grudnia 2008, 19:32

Jendrek napisał(a):Budowę modelu zacząłem od wycięcia większości powierzchni sterowych

Przed sklejeniem polowek plata i kadluba? Odwazne przedsiewziecie. Jestem ciekaw, jak to wszystko bedzie potem pasowalo, tym bardziej, ze powierzchnie sterowe juz posklejane.

Tak z ciekawosci, dlaczego akurat wybor Hobbycraft, a nie Hasegawa? Ten drugi wprawdzie nie nalezy do absolutnych idealow, ale chyba jednak wykazuje wiecej finezji. Zestawu Hobbycraft nie znam zbyt dobrze, ale juz na zdjeciach widoczny jest na przyklad niewlasciwy przebieg podluznic na grzbiecie kadluba. Jak to chcesz skorygowac? Moja ciekawosc bierze sie stad, ze ja wybralbym raczej Hasegawe bez dodatkow, anizeli Hobbycraft z dodatkami.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: [wkwg] Hurricane Mk IId Hobbycraft 1:48

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 21 grudnia 2008, 22:30

mr.jaro napisał(a): Moja ciekawosc bierze sie stad, ze ja wybralbym raczej Hasegawe bez dodatkow, anizeli Hobbycraft z dodatkami.

Dokładnie tak samo uważam. Hasegawa jest irytująca ale to jedyny godny uwagi model Hurricane w 1/48. Oczywiście nie licząc szmatopłatowego modelu Classic Airframes.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: [wkwg] Hurricane Mk IId Hobbycraft 1:48

Postprzez Slash » niedziela, 21 grudnia 2008, 23:53

No. Widzę, że w konkursie startujemy z tym co sami lubimy najbardziej. Przynajmniej ja i Jenderk :P
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: [wkwg] Hurricane Mk IId Hobbycraft 1:48

Postprzez Jendrek » poniedziałek, 22 grudnia 2008, 11:13

Jeśli chce się zbudować dobrą replikę Hurricana, to rzeczywiście nie ma innej opcji jak Hasegawa (no może poza Airfixem, ale to za wysokie progi..). I taka też u mnie jest, w wersji Mk I, z której zbuduję ( a jakże by inaczej ;o) ) jedną z maszyn z 303.
Tego Hobbycrafta kupiłem z ciekawości, duże pieniądze to nie były, więc jakoś tak samo się zalicytowało ( ehh to allegro :lol: ). No i jak go pooglądałem to doszedłem do wniosku, że modelowi do poziomu Hasegawy brakuje wiele, ale do poćwiczenia pustynnego malowania będzie jak najbardziej ok ;o)

Slash napisał(a):No. Widzę, że w konkursie startujemy z tym co sami lubimy najbardziej.

Wtedy jest szansa, że się to kiedykolwiek skończy :mrgreen:

Edit:
Jest pytanie :D czy to:
Jacek Bzunek napisał(a):Rozpracowuję właśnie temat malowania wnęk podwozia Hurricane i proponowałbym
-wnęki wszystkich wersji z metalowym płatem RAF Interior Green,
-golenie podwozia razem z siłownikami nechanizmu chowania kolor
aluminium,
-wewnętrzne powierzchnie pokryw kolor aluminium,
-zbiornik umieszczony w przedniej cześci wnęki podwozia ciemnoszary
zbliżony do Ocean Grey.

jest nadal aktualne? Cytat pochodzi jeszcze ze starego PWM, z galerii mojego Hurricana ;o)
Avatar użytkownika
Jendrek
 
Posty: 122
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:13
Lokalizacja: Łęczna k. Lublina

Re: [wkwg] Hurricane Mk IId Hobbycraft 1:48

Postprzez uruk-hai » piątek, 26 grudnia 2008, 01:28

Obrys kadłuba za kabiną jest całkowicie do bani czyli do poprawienia, to samo dotyczy usterzenia, trzeba podnieść o 3mm statecznik pionowy i ... najlepiej zrobić go od nowa :D , usterzenie poziome to jakieś kuriozum, to tak z pamięci .... ja na tym modelu poległem, kupiłem sobie kiedyś dwa, bo były tanie a Hasegawa nawet jeszcze nie myślała o Hurricane-ach w 48 ósemce. praktycznie wszystkie linie podziałowe do poprawienia: za grube, głębokie i za szerokie a inne do naniesienia bo ich po prostu nie ma...

Do poćwiczenia technik malowania idealny!

Good Luck !!!
uruk-hai
 
Posty: 167
Dołączył(a): środa, 13 lutego 2008, 16:46
Lokalizacja: Gliwice

Re: [wkwg] Hurricane Mk IId Hobbycraft 1:48

Postprzez Jacek Bzunek » piątek, 26 grudnia 2008, 10:38

Jendrek napisał(a):Jest pytanie :D czy to:

...

jest nadal aktualne? Cytat pochodzi jeszcze ze starego PWM, z galerii mojego Hurricana ;o)


Wnęki podwozia w kolorze aluminium.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: [wkwg] Hurricane Mk IId Hobbycraft 1:48

Postprzez Jendrek » sobota, 10 stycznia 2009, 20:41

Część II: Jazda, jazda!
Prace idą powolutku do przodu, niestety czasu mało, a zapowiada się, że będzie jeszcze gorzej - sesja się zbliża :evil:
Jednak coś tam udało się zrobić:

Obrazek
Łopaty śmigła pomalowałem w tradycyjnej kolejności - 1. srebrny + żółte końcówki 2. maskowanie i czarnym malowanie.
Czemu tak? Może to drobiazg, ale taka kolejność bardzo ułatwia robotę ;o) Czarny ładnie przykrywa tą wspaniałą żółć, a odwrotnie - zwykle jest problem.
Na kołpak położyłem najpierw trochę szpachli Tamiyi (tak się kończy spontaniczność i wyjmowanie części z ramek "gołymi rękoma"), potem Mr. Surfacer 1200, a na koniec Insignia Red Humbrola.
Zarówno śmigło jak i kołpak są w stanie "dziewiczym", będą jeszcze obdrapywane, brudzone i maltretowane.

Obrazek
Partowska tablica przyrządów przyrządzona przeze mnie :) oczywiście te miedziane ślady będą podmalowane :P a powstały w skutek mojej własnej, osobistej, przenośnej głupoty - nie spasowałem, a próbowałem wepchnąć tablicę na siłę w kadłub (złamanie świętej zasady "nic na siłę, lekko młotkiem" przeważnie się mści :D )

Obrazek
A to fotel pilota z Hasegawy połączony z pasami Parta - wybuchowa mieszanka, do której podszedłem standardowo: najpierw wszystko na zielono, potem drapanie, potem kolorowanie pasów mieszanką farb (dopiero sobie teraz uświadomiłem jaką durnotę zrobiłem - zmieszałem biała farbę Tamiyi z zółtym MM olejnym - jak ja tym w ogóle pomalowałem :shock: ) a potem łoszowanie na wiele kolorów (brązy, czarne i inne takie) a potem jeszcze kapka obdrapań.

Obrazek
Nowo zakupione pastele poszły w ruch - pobrudziłem podłogę i troszkę "rozkolorowałem" poduszkę pod głowę pilota (stąd ten pastelowy brud wokół poduszki - spokojnie, jeszcze się go pozbędę). Ogólnie przyjąłem regułę, że skoro zostawiam zamkniętą kabinę pilota, to mogę sobie pozwolić na odrobinę mniej dokładności a więcej zabawy kolorem i - ku mojemu zdziwieniu - daje to więcej radochy niż ślęczenie nad detalami ;o)

Obrazek
Dorobiłem przewody hamulcowe - rzecz niezwykle charakterystyczna w Hurricanach, przynajmniej wg mnie :lol:
Użyłem drutu miedzianego, dość cienkiego (nie umiem powiedzieć jaką ma średnicą) i dodałem takie fajne trzymacze z cieniusieńkich pasków taśmy Tamiyi (umknęła mi ta mądra nazwa, którą sobie powtarzałem patrząc przez lupę jak kolejny raz nie udaje mi się nawinąć taśmy na drucik, nie wiem jak określić inaczej te trzymacze :roll: )

I to co najbardziej mi się podoba w tym modelu - skrzydła złożone z kadłubem "na sucho":

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Większych szpar - brak, nierówności - brak. Dlatego najpierw wolałem zrobić sobie Hobbycrafta niż Hasegawę ;o)
Miałem napisać co nieco o samym samolocie, ale i tak się już tak naprodukowałem, że zostawię to do czasu kolejnej relacji z linii walk z Hurricanem, czyli na odcinek numer 3.
Pozdrawiam!

Ps: Przepraszam za te zdjęcia - wszystkie moje źródła światła wywędrowały na stancję - została tylko jedna lampka, stąd te okropne cienie. Do końcowej galerii na 101% bardziej się postaram!
Avatar użytkownika
Jendrek
 
Posty: 122
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:13
Lokalizacja: Łęczna k. Lublina

Re: [wkwg] Hurricane Mk IId Hobbycraft 1:48

Postprzez Jendrek » czwartek, 19 lutego 2009, 21:28

Część: między II a III
Właściwie progres mizerniutki, ale postanowiłem coś napisać, żeby dać znać, że żyję ;o)
Mój czas poświęcony modelistowaniu zjadła ze smakiem sesja, jednak ten potwór oddalił się do czerwca ode mnie - także wracam zza światów :D
W modelu ruszyłem właściwie tylko jeden temat - zmarnowałem piaskiem i pustynią łopaty śmigła. Wygląda to tak:
Obrazek
Udało mi się też zdobyć przypadkowo trochę literatury, w uczelnianej bibliotece :lol:
Obrazek
Poza tym przybyła jedna rzecz w warsztacie:
Obrazek
I nie chodzi tutaj wcale o moje oldschool'owe sunglasses, ale o nowiuśkiego Canona 1000d. Jestem dalej w niemałym szoku związanym z możliwościami takiego cacuszka w porównaniu do, bądź co bądź zaawansowanego, kompakta. Zakupiłem też adapter do m42, zamontowałem Heliosa od ojcowskiego Zenita - wyborna zabawa ;o)

Na koniec chciałem przeprosić, że tak post pod postem, ale skoro nic nie piszecie, to nie mam innego wyboru :P ;o)
Pozdrawiam :)

Edit:
Skrzydła na miejscu:
Obrazek
:)
Avatar użytkownika
Jendrek
 
Posty: 122
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:13
Lokalizacja: Łęczna k. Lublina

Re: [wkwg] Hurricane Mk IId Hobbycraft 1:48

Postprzez Arkady72 » piątek, 20 lutego 2009, 21:30

Smiglo wyszlo bardzo ladnie. Jaka technika wykonales zdrapki ?
Tworzona dziś przyszłość będzie naszą teraźniejszością!
Avatar użytkownika
Arkady72

WM2
 
Posty: 1910
Dołączył(a): sobota, 19 stycznia 2008, 10:27

Re: [wkwg] Hurricane Mk IId Hobbycraft 1:48

Postprzez Jendrek » sobota, 21 lutego 2009, 11:01

Arkady72 napisał(a):Smiglo wyszlo bardzo ladnie. Jaka technika wykonales zdrapki ?

Suchy pędzel plus aluminium z Gunze ;o)
Avatar użytkownika
Jendrek
 
Posty: 122
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:13
Lokalizacja: Łęczna k. Lublina

Re: [wkwg] Hurricane Mk IId Hobbycraft 1:48

Postprzez Jendrek » niedziela, 22 lutego 2009, 13:30

Znów post pod postem, ale cóż :P
Na warsztat wpadła szpachlówka i wypełnia wszystko to co niepotrzebne :) Nie lubię tego etapu budowy samolocików, ale odkąd odkryłem szpachlowanie "na mokro" przechodzi to bardziej bezboleśnie ;o)
Zaczynam od trzech podstawowych narzędzi:
Obrazek

Po tym etapie szpachlowane miejsce wygląda mniej więcej tak:
Obrazek

Później biorę w ręce takie super narzędzia:
Obrazek

I szlifuję na mokro (tzn., że papier ląduję w tym słoiku z wodą). Co to daje? Papier się nie zapycha, nie ma wszędzie wokół pyłu i ogólnie jest super extra hiper mega :D
Na początku wygląda to tak:
Obrazek

Ale gdy przetrzemy ręcznikiem papierowym to usuwamy cały pył i zostaje aby tyle:
Obrazek

Później wejdzie jeszcze Mr Surfacer 500, powypełnia już wszelkie mikro dziurki i powinno być git 8-)
Na koniec jeszcze jedna foteczka:
Obrazek
Pozdrawiam ;o)
Avatar użytkownika
Jendrek
 
Posty: 122
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:13
Lokalizacja: Łęczna k. Lublina

Re: [wkwg] Hurricane Mk IId Hobbycraft 1:48

Postprzez Jendrek » sobota, 28 lutego 2009, 14:36

Szlifowania, szpachlowania ciąg dalszy :roll:
Dzisiaj odkryłem uroki urządzenia Trumpetera do "robienia" linii podziału:
Obrazek
O niebo łatwiejsza robota, nie trzeba się męczyć igłą, wychodzi bardzo ładnie, i bez problemów :) najlepsze jest to, że kupiłem to urządzonko przypadkiem - zamawiałem blaszkę do Hurricana w Jadarze i szkoda mi było samą blaszkę przesyłać, to poszperałem i dokupiłem jeszcze ten oto bajer :D
Teraz trzeba jeszcze upolować nitowadło :twisted:
Avatar użytkownika
Jendrek
 
Posty: 122
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:13
Lokalizacja: Łęczna k. Lublina

Następna strona

Powrót do Wielki ;) Konkurs Wielkiego Gonza

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości