P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Tutaj uczestnicy konkursu prezentują relacje z budowy swoich modeli.

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez wojtek_fajga » niedziela, 30 sierpnia 2009, 14:21

Niestety przy blaszkach poszycia kadłuba nie sprawdza się metoda dopasowywania przy pomocy prototypów z papieru. Papier nasączony klejem zachowuje się inaczej niż miedziana blaszka. W inny sposób płynie podczas kształtowania
Niestety zdecydowanie wydłuży to prace nad modelem :( Teraz prototypy również trawię. Przy trzeciej iteracji zazwyczaj jest już dobrze - pasuje.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Nacinając poprzednio linie podziału poszycia pracowałem chyba w jakiejś pomroczności jasnej i chyba błędnie przeprowadziłem pomiary. Musiałem na nowo naciąć linie na całej tylnej części kadłuba.
Z pomocą przyszła mi znowu masa MS, której tym razem użyłem w roli szpachlówki.

Masę wciskałem w stare linie "kulając" po niej wykałaczką.

Obrazek

Na poniższych zdjęciach widać jak doskonale się sprawdziła - nie popękała przy prowadzeniu nowych linii praktycznie na zaszpachlowanych starych.

Obrazek


Obrazek


Wróciłem jeszcze na chwilę na ogon modelu, aby dopasować szerokość końcówki kadłuba do steru kierunku ...

Obrazek


...i ustalić położenie obu stateczników względem kadłuba. Kąt zaklinowania statecznika poziomego można regulować, podobnie jak w prawdziwym samolocie.

Obrazek


Obrazek
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Reklama

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez wojtek_fajga » niedziela, 6 września 2009, 13:52

Po uwagach Arka (potez) zdecydowałem się wytrawić jeszcze raz trochę mniejsze ucha zapinek (ten na górze jest nowy). Jest teraz "bardziej w skali" w stosunku do okucia niż poprzedni. Muszę jednak przyznać, że oglądając gołym okiem nie widzę już między nimi różnicy. Widać ja dopiero na powiększeniach.

Obrazek


Zaślepki do ostatniego rzędu otworów wentylacyjnych w okapotowaniu silnika wygniotłem przy pomocy fototrawionego szablonu i zaokrąglonej wylałaczki...

Obrazek


Obrazek


...i przykleiłem przy pomocy kleju CA do odpowiedniego elementu.

Obrazek


Obrazek


Montaż całości okapotowania zajął dosyć dużo czasu ze względu na konieczność dopasowania poszczególnych blaszek do siebie na wzajem.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez wojtek_fajga » środa, 9 września 2009, 21:16

Dzisiaj tylko trzy obrazki...


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez wojtek_fajga » sobota, 19 września 2009, 08:38

O kilka blaszek później...

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez wojtek_fajga » sobota, 26 września 2009, 17:25

Korzystając z techniki, którą pokazał w swoim wątku Irek, wykonałem centralną część płata.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Trochę problemów sprawiło mi wykonanie owiewki za kabiną pilota. W końcu wykonałem ją jako jeden element...

Obrazek



Obrazek



Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


..., który po zamocowaniu przełamałem na pół przy rozdzielaniu połówek kadłuba. Dzięki temu pasują do siebie idealnie.

Obrazek


Obrazek
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez wojtek_fajga » czwartek, 1 października 2009, 23:42

Coraz częściej ostatnio mam jakieś takie niejasne wrażenie, że nie zdążę z tym modelem w terminie :mrgreen:


Przez kilka ostatnich dni naklejałem na model blaszki, które maja symulować różne panele dostępowe, wzierniki, klapki inspekcyjne, zaślepki, okucia, wzmocnienia i jak tam to wszystko jeszcze się nazywa...


Robię to w ten sposób: mocuję tymczasowo element przy pomocy kawałka taśmy samoprzylepnej i w kilku miejscach wpuszczam niewielką ilość kleju CA. Do nanoszenia kleju używam odizolowanego przewodu. W oczku z zakręconego drucika bardzo dobrze utrzymuje się niewielka ilość kleju.

Obrazek


Następnie zalewam uczciwie klejem całą linie klejenia.

Obrazek


Po chwili nadmiar kleju zmywam przy pomocy debondera i patyczka do uszu.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez wojtek_fajga » poniedziałek, 5 października 2009, 19:43

Dorobiłem imitacje zawiasów taśmowych paneli dostępowych. Wykorzystałem do tego drut mosiężny o grubości 0,2mm, który "poradełkowałem" boczną powierzchnia ręcznej wiertarki.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Jutro 6 października - zakończenie konkursu. To jest ostatnia aktualizacja w konkursie.
Niestety nie udało mi się modelu skończyć :(
Dziękuję wszystkim oglądającym i komentującym. Dziękuję wszystkim współuczestnikom konkursu.
W tym konkursie pobiłem taki swój mały rekord - ostatnie zdjęcie jest pięćsetnym zdjęciem z budowy modelu w tym wątku :)

Mimo wszystko zapraszam do oglądania wewnętrznej ćwierćgalerii z tego co udało mi się zrobić:


Obrazek


Obrazek



Obrazek


Obrazek
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Poprzednia strona

Powrót do Relacje z budowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość