P.11c - por.S.Skalski /nr.ew.8.62/

Tutaj uczestnicy konkursu prezentują relacje z budowy swoich modeli.

Re: P.11c - por.S.Skalski /nr.ew.8.62/

Postprzez Grzegorz Stróżek » wtorek, 9 czerwca 2009, 15:09

Postanowiłem zabrać się trochę za elementy kadłuba, które wcześniej potraktowałem dość pobieżnie.
Na pierwszy ogień poszła wnęka dla km-u, dla której wyznaczyłem linię celowania przy pomocy grubej nici, aby wiedzieć czy się pokrywa z wylotem między cylindrami (żółty owal).
Jak widać na załączonym obrazku, trochę brakuje i dlatego postanowiłem ją przenieść o ~1mm do góry.

Obrazek

Ubytek na dole uzupełniłem pręcikami kwadratowymi i cienką płytką polistyrenową, a całość zalałem CA.
Druga rzecz, którą się zająłem to krawędzie boków kabiny w miejscu gdzie wsiada pilot.
Przegiąłem trochę z odchudzaniem kadłuba w tym miejscu i plastik zaczął się w tym miejscu wyłamywać (strzępić).
Poprzyklejałem więc w tym miejscu pręciki przy pomocy CA i zaszpachlowałem, bo krawędź zrobiłem teraz odrobinę grubszą.
Miejsce to będzie jeszcze w przyszłości wzmocnione blaszkami.

Obrazek
Obrazek

Po oszlifowaniu kadłuba z zewnątrz ...

Obrazek

i od wewnątrz, uzupełniłem jeszcze półskorupę od środka dodając po lewej stronie małą puszkę z okablowaniem.
Po przepatrzeniu fotek wydłużyłem też półwręgę na lewej burcie i taką samą zamontowałem na prawej.
Ażurową podstawę pod radiostacje chyba sobie daruję, bo nie posiadam zdjęć, które pokazują ją w całości.
Dokleiłem też od wewnątrz pokrywy km-ów, dzięki czemu usztywni się kadłub i zyskam trochę czasu, bo nie będę musiał w tym miejscu ''rzeźbić'' od zera.

Obrazek
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Reklama

modele polskich samolotów

Re: P.11c - por.S.Skalski /nr.ew.8.62/

Postprzez Grzegorz Stróżek » niedziela, 14 czerwca 2009, 12:33

Dorobiłem sobie trochę wynitowanych płaskowników i kątowników, ...

Obrazek

... którymi postanowiłem wykleić wnętrze kabiny pilota.
Pomysł realizowałem ''na gorąco'', jak tylko wpadł mi do głowy i dlatego elementy mają różne wymiary na szerokość.
Następnym razem zrobię szablon, aby zachować powtarzalność wymiarów i wykonam to z twardszego alu, aby nity były mniejsze.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Re: P.11c - por.S.Skalski /nr.ew.8.62/

Postprzez Grzegorz Stróżek » wtorek, 7 lipca 2009, 02:06

Bytność poza granicami naszego kraju (Niemcy) wpłynęła trochę destabilizująco na budowę modelu i relację z niej.
Ale w ostatni ''łikend'' udało mi mi się trochę ''dziubnąć'' plastiku.
Zająłem się statecznikiem pionowym.
Z wytrawionych szablonów,

Obrazek

wytrasowałem przy pomocy czeskiej żyletki rowki pod grzebienie.

Obrazek

Korzystając z tychże żyletek, obsadziłem szablon po drugiej stronie statecznika

Obrazek

i także wytrasowałem linie pod grzebienie, a następnie odciąłem ster kierunku

Obrazek

Potem przy pomocy skalpeli różnej maści, odchudziłem miejsca, gdzie miały zostać obsadzone panele blachy drobnożłobkowej,

Obrazek

a następnie przyciąłem paski z blachy alu o szerokości 1,5mm i wklejałem je przy pomocy CA, w rowki wytrasowane przy pomocy szablonów.

Obrazek

aby potem między nie wklejać poszczególne panele blachy drobnożłobkowej

Obrazek
Obrazek

Następnie wybrałem karton o grubości 0,5mm i powklejałem go między grzebienie, które doszlifowałem do jego grubości

Obrazek
Obrazek

Obiektywnie rzecz ujmując, to grzebienie ciut za wysokie, ale to nie problem, zawsze można je ''skrócić''
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Re: P.11c - por.S.Skalski /nr.ew.8.62/

Postprzez Grzegorz Stróżek » czwartek, 9 lipca 2009, 23:27

Postanowiłem zrobić sobie dla relaksu małą rzecz, czyli chłodnicę, ale cholerstwo okazało się bardziej upierdliwe w budowie, niż myślałem.
Zeszło mi na tym dwa dni, ale się zaparłem i myślę, że warto było.
Na początek, posiłkując się zdjęciami i planami, wyciąłem kawałek plastiku w którym miała znaleźć się chłodnica, w trochę innym miejscu, niż to przewidział Mirage.

Obrazek

Wykorzystałem następnie ten kawałek plastiku dla zachowania krzywizny, aby przykleić na nim podstawę chłodnicy.

Obrazek

Ponieważ, jak czytałem relacje z budowy ''jedenastek'', były problemy ze zmieszczeniem wszystkich żeberek na podstawie, to postanowiłem się trochę zabezpieczyć i mieć jakiś wymiarowy luz przy składaniu pakietu.
Na początek przetarłem przekładki międzyżeberkowe, papierem ściernym, ale po pomiarach okazało się, że nie ugrałem prawie nic.

Obrazek

Dlatego też, każdą przekładkę po wycięciu z ramki, zaginałem o 90 stopni, wkładałem do suwmiarki, traktowałem pilnikiem, przekładałem, znowu traktowałem pilnikiem i doginałem do 180 stopni. Zarobiłem w ten sposób na zestawie żeberko-przekładka ok. 0,1mm i mogłem w bezstresowo przystąpić do wklejania poszczególnych elementów.
Użyłem do tego przeźroczystego Poxipolu, który daje elastyczna spoinę, a dodatkowo elementy źle przyklejone można łatwo oderwać, bez większego dla nich uszczerbku.
Po przyklejeniu 22 żeberek, przez cały pakiet przewlokłem dwa cienkie druty miedziane, które były mi potrzebne do równomiernego rozłożenia całego pakietu.
Ustawiałem w miarę równomiernie odstępy między żeberkami, a następnie w miejsca, w których były przewleczone druciki, napuściłem rzadkiego CA, utrwalając na stałe ich położenie.

Obrazek

Potem przykleiłem dwa skrajne żeberka i dwa pręty zewnętrzne wzmacniające.

Obrazek

Sklejoną w ten sposób chłodnicę potraktowałem lakierem nitro - tym samym co w przypadku km-ów.
Niebieski efekt po bokach, to efekt doświetlenia lampą błyskową, aby było widać dokładnie strukturę elementu po malowaniu.

Obrazek
Obrazek
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Re: P.11c - por.S.Skalski /nr.ew.8.62/

Postprzez Grzegorz Stróżek » niedziela, 19 lipca 2009, 00:06

Trochę mi zeszło przy kompie na projektowaniu różnych drobiazgów do modelu, które zostały wytrawione.
Czeka mnie jeszcze do wyrysowania, pokrycie dolnej części płata i statecznika poziomego - i już mi się nie chce !

Obrazek

Na dziś wnęki km-ów - poniżej części składowe.
Te dwa długie elementy po prawej stronie, to ramka, która ma za zadanie zmniejszyć wielkość otworu, bo trochę przegiąłem z jego szerokością (3mm), a chcę to zmniejszyć do 2,6mm.

Obrazek

Wkleiłem więc tą ramkę i obficie, na raty oczywiście i potraktowałem CA na zasadzie szpachlówki, aby było co szlifować.

Obrazek
Obrazek

Następnie przy pomocy gumki i wiertła, uformowałem zabudowę wnęki w kształt litery U, ...

Obrazek

...którą wkleiłem w kadłub.

Obrazek

Na koniec montaż dwóch drobnych elementów z otworami pod lufę km-u z jednej strony i kanał wylotowy z drugiej strony.

Obrazek
Obrazek

A jutro, wszystko dla wzmocnienia obleję przeźroczystym Poxipolem
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Re: P.11c - por.S.Skalski /nr.ew.8.62/

Postprzez Grzegorz Stróżek » poniedziałek, 20 lipca 2009, 16:31

Wczoraj i dzisiaj męczyłem zbiornik, a właściwie jego dno.
Zrobiłem do niego nowe części - z partowskiej płytki został pierścień ze śrubami.
Na podstawie nowych zdjęć, głównie tych od poteza, wyrysowałem nowy kształt dna zbiornika.
Stare dno, to od Parta, mogłem doprowadzić do odpowiedniego kształtu przy pomocy pilnika, ale na zdjęciach dostrzegłem kilka szczegółów, które postanowiłem zrobić, a koncepcyjnie stare denko do tego nie pasowało.

Obrazek

Na dolnej części kadłuba uformowałem kształt spodniej części zbiornika ...

Obrazek

...aby go potem okleić pręcikiem polistyrenowym po obrysie zewnętrznym ...

Obrazek

... i na to nakleić część o tym samym kształcie, ale już bez szczegółów, tworząc swego rodzaju kanapkę.
Ze szczelin wyciąłem niepotrzebny plastik i w to miejsce wkleiłem blaszki, które imitują prowadnice dla taśm, aby trzymały zbiornik w określonej pozycji.

Obrazek

Z drugiej strony wzmocniłem mocowanie blaszek pręcikami, aby przetrwały szlifowanie.

Obrazek

Kawałek metalowego paska wcisnąłem w w miejsce taśm, przykleiłem taśmą i oszlifowałem grzebienie na wysokość 0,2mm.

Obrazek

A potem to już tylko został montaż taśm, pierścienia i okucia na brzegu zbiornika z którego wyprowadzona jest rurka.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Re: P.11c - por.S.Skalski /nr.ew.8.62/

Postprzez Grzegorz Stróżek » czwartek, 6 sierpnia 2009, 14:58

Niewiele, ale zawsze coś - czyli pomału do przodu.
Wytrawiłem dolne pokrycie skrzydeł i trochę innych drobiazgów.

Obrazek

Obkleiłem nadburcie kabiny trawionką i aluminiowymi kątownikami z jednej strony...

Obrazek

...i kawałkiem płytki polistyrenowej, z drugiej strony.
Kątowniki na nadburciu będą jeszcze wygładzone i doszlifowane, bo są zrobione z bardzo miękkiego alu.

Obrazek

I nadszedł w końcu czas, aby pierwszy raz uruchomić aero.
Wnętrze pomalowałem Gunze 218 (aluminium), który aby nie bił tak blaskiem po oczach, złamałem lekko czarnym lakierem nitro. Po delikatnym przetarciu szmatką, całość zabezpieczyłem bezbarwnym lakierem nitro.
Dlaczego nitro ? Bo nie mam czasu - farba schnie w kilka sekund, bo nie ma efektu pomarańczowej skórki, bo nie istnieje problem pod nazwą ''źle zmielony pigment''. O ile uda mi się dobrać kolory, to cały płatowiec będzie pomalowany tymi farbami. Będą wtedy bardzo dobrze uwidocznione żłobki na pokryciu.

Obrazek
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Poprzednia strona

Powrót do Relacje z budowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość