Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

(1.02.2009-31.01.2010)

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez Dominik » poniedziałek, 26 października 2009, 21:56

Niestety. Na dzień dzisiejszy to tylko Ultracast robi Rotole. Może kiedyś QuBek zacznie wytwarzać Rotole.

EDIT.

Coś mi się przypomiało. Czy Hurricane'y nie dostały w pewnym momencie śmigieł Rotola od Spitów?

EDIT2:

A co powiesz na TO
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Reklama

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez greatgonzo » poniedziałek, 26 października 2009, 22:11

Dominik napisał(a):Niestety. Na dzień dzisiejszy to tylko Ultracast robi Rotole.


I ja! :mrgreen:

A ten z linku to późniejszy typ. Korekty wymagają łopaty i kołpak.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4056
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » poniedziałek, 26 października 2009, 23:14

Dominik napisał(a):A co powiesz na TO

A wcześniej nie mogłeś się odezwać?

greatgonzo napisał(a):A ten z linku to późniejszy typ. Korekty wymagają łopaty i kołpak.

O ile się orientuję to Rotole miały drewniane i metalowe łopaty ale nie mam pojęcia które są wczesne a które późne.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez Jarek Gurgul » poniedziałek, 26 października 2009, 23:32

Jacek Bzunek napisał(a):O ile się orientuję to Rotole miały drewniane i metalowe łopaty ale nie mam pojęcia które są wczesne a które późne.

'Stare', wcześniejsze Rotole ze Spitów Mk.II i niektórych Mk.V - takie, jak tu viewtopic.php?f=153&t=4221&start=15 - miały metalowe łopaty. Późniejsze Rotole, te z ostrym przejściem u podstawy miały drewniane łopaty.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6071
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez greatgonzo » wtorek, 27 października 2009, 00:13

Można je poznać po kołapakach. Metalowy Rotol miał kołpak o sferycznym kształcie, a drewniany - duży, stożkowaty(kołpak uniwersalny). Duży, bo śmigło DH też miało stożkowaty kołpak, tylko krótszy. Oprócz ściętej podstawy łopat warto zwrócić uwagę na przekrój śmigła u nasady. Ja przerabiałem łopaty z drewnianej wersji i akurat te, które miałem nie miały wyprofilowania wzmacniającego u nasady, które z kolei wypatrzyłem na zdjęciach. Nie wiem jak było w drewnianych. Do niczego nie były mi potrzebne więc się nie fatygowałem. Przeszlifować ten uniwersalny kołpak do standardu wczesny Rotol też nie powinno być trudno. Łatwiej niż ten z DH.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4056
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez Dominik » wtorek, 27 października 2009, 09:23

Jacek Bzunek napisał(a):A wcześniej nie mogłeś się odezwać?


Wczoraj dopiero sobie przypomniałem o zestawie, który kiedyś sobie kupiłem w skali 1/72 (poniżej zdjęcie)
Obrazek

I pomyślałem, że może mają to też w 1/48. Teraz patrzę i faktycznie - niby ta sama tematyka ale śmigła różne.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez Jarek Gurgul » wtorek, 27 października 2009, 15:08

Tak jak radzi Gonzo - spróbuj może Jacku wystrugać wczesnego Rotola maszyn z CBAF z tego, co dała Tamiya. Nie powinno być zbyt skomplikowane - roboty na godzinkę, a satysfakcja na resztę życia :).

Obrazek

Przy okazji - tak wyglądała 'drewniana' łopata późnego Rotola (tu najprawdopodobniej od Seafire'a Mk.XV):

Obrazek Obrazek

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6071
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez greatgonzo » wtorek, 27 października 2009, 16:55

Powiedziałbym, że najmarniej cztery ;o) . Ale z satysfakcją to zgoda.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4056
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » wtorek, 27 października 2009, 19:53

Jarek Gurgul napisał(a):Tak jak radzi Gonzo - spróbuj może Jacku wystrugać wczesnego Rotola maszyn z CBAF z tego, co dała Tamiya.

Spróbuję, zawsze mam w zapasie żywicznego de Havillanda. Teraz skojarzyłem że podobne śmigło było w modelu Hurricane Mk.IIb Hasegawy.
Oprócz pisania postów w swoim wątku staram się czasem zrobić coś bardzoej pożytecznego. Drugi dzień traktuję chemią i dobrym słowem kokardy z dolnych powierzchni skrzydeł. Efekt jest już bliski zadowalającego a ja jestem coraz bliższy nawiązaniu przyjaźni z maskami Montexu.
Na szczęście górne powierzchnie skrzydeł są dużo bardziej gładkie.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Poprzednia strona

Powrót do Merlin Spitfire

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości