Spitfire Mk Vb - Revell+ Airfix -1/72

(1.02.2009-31.01.2010)

Spitfire Mk Vb - Revell+ Airfix -1/72

Postprzez Deco » niedziela, 1 czerwca 2008, 19:18

Do budowy wybrałem model revella . Dokupiłem do niego zooma eduarda oraz kalki Techmodu z oznakowaniami Jana Zumbacha . Kokpit w wykonaniu revella jest dość ubogi więc postanowiłem go trochę wzbogacić własną inwencją . A oto co na razie udało mi się wykonać :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano niedziela, 11 stycznia 2009, 13:50 przez Deco, łącznie edytowano 4 razy
Pozdrawiam Dominik Dec!!!:D
Obrazek
Avatar użytkownika
Deco
 
Posty: 222
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:01
Lokalizacja: Sokołów Małopolski

Reklama

Re: Spitfire Mk Vb - Revell+ Airfix -1/72 -Open

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 1 czerwca 2008, 21:33

Dominiku, chwała Ci, że zabierasz się za detalowanie modeli, ale czy nie zechciałbyś pójść pół kroczku dalej? A właściwie wrócić do etapu, który ominąłeś. Chodzi o czystość sklejania. Kratownice z drucików są precyzyjne, więc zdolności Ci nie brakuje, ale na nich są okropne bulwy kleju, jakiś brud na siedzisku fotela, a więc na tej części, która w kabinie jest najbardziej widoczna, a na dodatek nawet nie spiłowałeś śladów po wypychaczach i tych prostokątnych kołków ustalających na tylnej stronie płyty pancernej. Te paskudztwa są większe niż szczegóły, które pracowicie dorobiłeś, więc nie dziw się, jeśli mimo Twojego wysiłku, nikt tego nie pochwali.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9924
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Spitfire Mk Vb - Revell+ Airfix -1/72 -Open

Postprzez Deco » poniedziałek, 2 czerwca 2008, 06:06

piotr dmitruk napisał(a):Dominiku, chwała Ci, że zabierasz się za detalowanie modeli, ale czy nie zechciałbyś pójść pół kroczku dalej? A właściwie wrócić do etapu, który ominąłeś. Chodzi o czystość sklejania. Kratownice z drucików są precyzyjne, więc zdolności Ci nie brakuje, ale na nich są okropne bulwy kleju, jakiś brud na siedzisku fotela, a więc na tej części, która w kabinie jest najbardziej widoczna, a na dodatek nawet nie spiłowałeś śladów po wypychaczach i tych prostokątnych kołków ustalających na tylnej stronie płyty pancernej. Te paskudztwa są większe niż szczegóły, które pracowicie dorobiłeś, więc nie dziw się, jeśli mimo Twojego wysiłku, nikt tego nie pochwali.


Dziękuję Piotrze za komentarz . Części , które zaprezentowałem na fotkach nie są jeszcze gotowe do malowania . Czeka mnie dużo pracy przy szlifowaniu nadmiaru CA i śladów po wypychaczach na burtach kadłuba . Te elementy które wymieniłeś postaram się poprawić .
Pozdrawiam Dominik Dec!!!:D
Obrazek
Avatar użytkownika
Deco
 
Posty: 222
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:01
Lokalizacja: Sokołów Małopolski

Re: Spitfire Mk Vb - Revell+ Airfix -1/72 -Open

Postprzez wojtek_fajga » poniedziałek, 2 czerwca 2008, 07:41

Mógłbyś jeszcze Dominiku, zanim przystąpisz do prac, przemyśleś sprawę ich kolejności. Oczyszczanie elementów z wad technologicznych warto przeprowadzić przed ich dodatkowym zdetalowaniem. Później wzrasta już mocno ryzyko uszkodzenia dorobionych detali podczas obróbki. Warto w sobie wyrobić nawyk planowania czynności zanim się do nich przystąpi. Zacząłeś poprawiać i dorabiać detale - to bardzo się chwali, ale jak pewnie sam zauważysz wraz ze wzrostem ilości wykonywanych samodzielnie elementów ważna staje się pewna "logistyka" budowy modelu.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Spitfire Mk Vb - Revell+ Airfix -1/72 -Open

Postprzez Deco » poniedziałek, 2 czerwca 2008, 14:19

wojtek_fajga napisał(a):Mógłbyś jeszcze Dominiku, zanim przystąpisz do prac, przemyśleś sprawę ich kolejności. Oczyszczanie elementów z wad technologicznych warto przeprowadzić przed ich dodatkowym zdetalowaniem. Później wzrasta już mocno ryzyko uszkodzenia dorobionych detali podczas obróbki. Warto w sobie wyrobić nawyk planowania czynności zanim się do nich przystąpi. Zacząłeś poprawiać i dorabiać detale - to bardzo się chwali, ale jak pewnie sam zauważysz wraz ze wzrostem ilości wykonywanych samodzielnie elementów ważna staje się pewna "logistyka" budowy modelu.


Masz rację Wojtku i w pełni Cię rozumiem . Po raz pierwszy dość poważnie detaluję model i fakt nie przemyślałem kolejności działań . Postaram się oczyścić te miejsca na tylnej stronie fotela pilota , które mi się uda .
Pozdrawiam Dominik Dec!!!:D
Obrazek
Avatar użytkownika
Deco
 
Posty: 222
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:01
Lokalizacja: Sokołów Małopolski

Re: Spitfire Mk Vb - Revell+ Airfix -1/72 -Open

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 2 czerwca 2008, 16:05

Piszesz , że to ma być Revell+Airfix? Co zamierzasz wziąć z tego Airfixa, który moim zdaniem jest fajniejszym , jeśli chodzi o zgodność bryły, modelem i lepiej "rokuje" na udaną miniaturę niż trochę zepsuty przez projektantów formy Revell.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Re: Spitfire Mk Vb - Revell+ Airfix -1/72 -Open

Postprzez Deco » poniedziałek, 2 czerwca 2008, 18:38

Z zestawu Airfixa mam zamiar wziąć kołpak i śmigło . Revell skopał jeszcze parę rzeczy niektóre są łatwe do poprawienia inne nie . . Najgorszą częścią tego zestawu jest przejście płat-kadłub , ale za to nie będę się zabierał bo nie ma jeszcze tyle umiejętności ani doświadczenia .
Planując poprawianie elementów wzorowałem się na tej stronie :
http://www.ipmsstockholm.org/magazine/1 ... _spitv.htm
Pozdrawiam Dominik Dec!!!:D
Obrazek
Avatar użytkownika
Deco
 
Posty: 222
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:01
Lokalizacja: Sokołów Małopolski

Re: Spitfire Mk Vb - Revell+ Airfix -1/72 -Open

Postprzez Deco » piątek, 24 października 2008, 17:32

Ostatnie efekty mojej dłubaniny :

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na zdjęciach elementy się błyszczą , ale w rzeczywistości są pokryte półmatem.
Pozdrawiam Dominik Dec!!!:D
Obrazek
Avatar użytkownika
Deco
 
Posty: 222
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:01
Lokalizacja: Sokołów Małopolski

Re: Spitfire Mk Vb - Revell+ Airfix -1/72

Postprzez greatgonzo » piątek, 24 października 2008, 18:04

Widzę, że ten model ma drastycznie uproszczone odwzorowanie zespołu fotela pilota - niestety także przekłamane. Twoje uzupełnienie próbuje odwzorować właściwe elementy, ale zupełnie nie w tym miejscu. Przyjrzyj się dokładnie źródłom. Np Super Model 19. Foty restaurowanego Mk IX , bardzo ładny model Mk I. Nieskromnie podrzucam Ci też myśl zajrzenia do mojego wątku o IIa.
Cała twoja doróbka powinna zaczynać się na tej wrędze, do której przyczepiony jest fotel i iść w kierunku śmigła.
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Spitfire Mk Vb - Revell+ Airfix -1/72

Postprzez Deco » piątek, 24 października 2008, 18:11

greatgonzo napisał(a):Widzę, że ten model ma drastycznie uproszczone odwzorowanie zespołu fotela pilota - niestety także przekłamane. Twoje uzupełnienie próbuje odwzorować właściwe elementy, ale zupełnie nie w tym miejscu. Przyjrzyj się dokładnie źródłom. Np Super Model 19. Foty restaurowanego Mk IX , bardzo ładny model Mk I. Nieskromnie podrzucam Ci też myśl zajrzenia do mojego wątku o IIa.
Cała twoja doróbka powinna zaczynać się na tej wrędze, do której przyczepiony jest fotel i iść w kierunku śmigła.
Pozdrawiam.


Racja uproszczenie jest spore w wykonaniu Revella . Ja wzorowałem się na zdjęciu pochodzącym z książki z serii Modellers Datafile ( nie wiem czy dobrze napisałem bo robię to z pamięci). . Nie posiadam jeszcze dużych umiejętności nadal jestem na początkującym etapie więc chciałem tylko w miarę możliwości poprawić wygląd tego fotela. Na przeróbki i poprawki jest już za późno bo "bryła" modelu jest już sklejona , ale zapamiętam twoje uwagi i w następnym modelu Spita ( a mam zamiar wykonać i jeszcze kilka) popracować na detalami.
Pozdrawiam Dominik Dec!!!:D
Obrazek
Avatar użytkownika
Deco
 
Posty: 222
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:01
Lokalizacja: Sokołów Małopolski

Re: Spitfire Mk Vb - Revell+ Airfix -1/72

Postprzez Paweł84 » piątek, 24 października 2008, 18:38

Deco, usuń tę "półeczkę" za fotelem pilota razem z tym radiem(?), czegoś takiego nie było w spitfire'rze. Który samolot Zumbacha masz zamiar wykonać?
Avatar użytkownika
Paweł84
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 lipca 2008, 13:54

Re: Spitfire Mk Vb - Revell+ Airfix -1/72

Postprzez greatgonzo » piątek, 24 października 2008, 23:01

Jak sklejona to nie usunie. Może i dobrze bo to chyba całkowicie zasłoni to mocowanie fotela :lol: - dla kolegi Deco pouczająca lekcja o tym, że większości detali z kokpitu, które z takim zapałem wykonujemy i tak potem nie widać :evil:
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Spitfire Mk Vb - Revell+ Airfix -1/72

Postprzez Deco » sobota, 25 października 2008, 06:21

Paweł84 napisał(a):Deco, usuń tę "półeczkę" za fotelem pilota razem z tym radiem(?), czegoś takiego nie było w spitfire'rze. Który samolot Zumbacha masz zamiar wykonać?


Przejrzę jeszcze swoją dokumentacje odnośnie tej "półki". A co do samolotu Zumbacha to mam zamiar wykonać maszynę z lata 1942 r kiedy dowodził Dywizjonem 303.
Pozdrawiam Dominik Dec!!!:D
Obrazek
Avatar użytkownika
Deco
 
Posty: 222
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:01
Lokalizacja: Sokołów Małopolski

Re: Spitfire Mk Vb - Revell+ Airfix -1/72

Postprzez Deco » niedziela, 11 stycznia 2009, 12:45

Wszystkie ubytki zaszpachlowane, a było ich sporo miałem w różnych częściach modelu jakby zapadnięcia plastiku do wewnątrz stąd w niektórych miejscach dużo szpachli.Teraz pozostaje mi zakupić chemie gunze i położyć Surfacer,

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Dominik Dec!!!:D
Obrazek
Avatar użytkownika
Deco
 
Posty: 222
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:01
Lokalizacja: Sokołów Małopolski

Re: Spitfire Mk Vb - Revell+ Airfix -1/72

Postprzez greatgonzo » niedziela, 11 stycznia 2009, 13:32

A może warto by podłączyć model do projektu grupowego? Zapowniamy miłe towarzystwo i kanapki ;o) .
Szpachlę masz już wyszlifowaną, bo jakoś dziwnie wygląda?
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Następna strona

Powrót do Merlin Spitfire

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość