AMX AUF1 TA,Musée des Blindés(Saumur)-Meng 1:35

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

AMX AUF1 TA,Musée des Blindés(Saumur)-Meng 1:35

Postprzez Bartosz R » niedziela, 7 października 2018, 12:30

Witam,
przedstawiam prace nad jednym z moich najbardziej pracochłonnych modeli, bazą jest produkt firmy Meng (TS-024) za "blaszki" odpowiada firma VoyagerModel (PE 35563), lufę zapewnia RB Model (35B129) reszta dodatków to własna inwencja twórcza 8-)
W założeniu model ma przedstawiać pojazd z muzeum broni pancernej w Saumur ,który jest weteranem misji pokojowej w Libanie z 2006 roku. Tutaj wrzucam link do mojej inspiracji:
https://www.flickr.com/photos/132364361 ... 3768719328


Teraz trochę o moich zmaganiach z tym "wredzielcem", Meng ma w swoim asortymencie dwie wersje tej haubicy jedna z nich to AMX AUF 1 budowana na podwoziu AMX-30 B druga(ta moja) to AMX AUF 1 TA budowany na podwoziu AMX-30 B2 i posiadająca ulepszone systemy kierowania ogniem i radiokomunikacji. Producent w wypadku drugiej wersji (TA) popełnił kilka błędów wykorzystując elementy z zestawu przedstawiającego starszą wersje oraz pomijając niektóre cechy wersji nowej.
Brakło na przykład powłoki antypoślizgowej na przedniej płycie kadłuba oraz faktury odlewu na przedniej części "wanny", źle wymodelowano uchwyty holownicze,błędy zawiera też tylna płyta silnika jednak najwięcej części brakło na wieży gdzie Meng pominął mocowanie reflektora podczerwieni i jego okablowania a tak że otwory odpływowe w osłonach optyki,paski do mocowania ładunku na koszu wieży i przewody hydrauliczne pod jarzmem działa.
Poprawienie błędów producenta to tylko część pracy ponieważ zostaje jeszcze kwestia upodobnienia modelu do oryginału co wiązało się z usunięciem lin holowniczych, narzędzi, gaśnic ,kanistrów oraz zastąpienie ich uchwytów blaszkami fototrawionymi i oprócz tego całą masą innych przeróbek.
Pod spodem wrzucam zdjęcia modelu gotowego do malowania:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-Szczegóły wieży:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-Kadłub:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wielką zaletą zestawu są pracujące gąsienice jednak wymagają sporo pracy, ponieważ każde ogniwo składa się z trzech elementów.
Obrazek

Obrazek

Na razie to tyle, w najbliższym czasie model otrzyma podkład :twisted:

Poprawiłem zdjęcia :roll: i położyłem podkład (Mr.Surfacer 1500 Gray)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

...Nierówna walka z nierównościami :mrgreen:

Obrazek
Ostatnio edytowano poniedziałek, 8 października 2018, 15:52 przez Bartosz R, łącznie edytowano 1 raz
Bartosz R
 
Posty: 18
Dołączył(a): wtorek, 30 czerwca 2015, 20:16

Reklama

Re: AMX AUF1 TA,Musée des Blindés(Samur)-Meng 1:35

Postprzez Bartosz R » poniedziałek, 8 października 2018, 13:46

Zapraszam do komentowania, zgłaszania uwag i krytyki, także tej niekonstruktywnej (ale tylko śmiesznej ;o) )
Bartosz R
 
Posty: 18
Dołączył(a): wtorek, 30 czerwca 2015, 20:16

Re: AMX AUF1 TA,Musée des Blindés(Saumur)-Meng 1:35

Postprzez Bartosz R » środa, 24 października 2018, 09:34

Mały Apdejt :D

Po położeniu podkładu zauważyłem, że mam nadmiar części na kadłubie w stosunku do zdjęć oryginału co skończyło się łamaniem, szlifowaniem i szpachlowaniem czego osobiście bardzo nie lubię :evil:
Obrazek

Ostatecznie wyszedłem na prostą i zaczynam kolorki, na początek standardowy kamuflaż francuski, który będzie bazą pod zdrapki dla białego malowania pojazdów UNIFIL-u.
Będę wdzięczny za wszelkie rady odnośnie malowania plam kamuflażu ponieważ jakoś tak się w moim modelarskim życiu złożyło, że nigdy plamek nie malowałem :mrgreen:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Postanowiłem wrzucić też trochę zdjęć z wcześniejszych etapów budowy (które publikowałem na forum facebook-owym),
więc na początek pokazuje jak przerobiłem puszkę na uchwyty dla kanistrów, które były jedną z najbardziej skomplikowanych części jakie musiałem dorobić od podstaw.
Obrazek
Obrazek
Bartosz R
 
Posty: 18
Dołączył(a): wtorek, 30 czerwca 2015, 20:16

Re: AMX AUF1 TA,Musée des Blindés(Saumur)-Meng 1:35

Postprzez Bartosz R » czwartek, 25 października 2018, 19:48

Rozpędzam się!
AMX nabiera kolorków,farby gunze wymiatają i chyba skończy się to rebrandingiem mojego warsztatu bo działają dokładnie tak jak chcę i nie zapychają aerografu. Plamy czarne robiłem kolorem tire black(H77) a zielone farbą light green (C122), są takie ładne ,że już mi szkoda malować AMX-a na biało :P . Białe plamy to miejsca na kolor brązowy wood brown (H37),który mam zamiar trochę zgasić tire black-iem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze jeden flaszbek z budowy, pomyślałem że komuś może się przydać.
Wiele modeli pojazdów współczesnych nie posiada odwzorowanych powłok antypoślizgowych na pancerzu co często stanowi problem, który u mnie rozwiązał się niejako sam ponieważ równolegle z modelem nabyłem pastę do odtwarzania asfaltowej powierzchni od AK (AK Terrains Asphalt AK8013)
Obrazek
, okazała się ona strzałem w dziesiątkę, idealnie trzyma się plastiku i łatwo korygować jej nakładanie. Wystarczy zamaskować odpowiedni obszar i pędzlem wtapować pastę na miejsce. Dzięki stosunkowo długiemu czasowi schnięcia tej masy można ją zmyć lub zebrać jej nadmiar w razie pomyłki
Bartosz R
 
Posty: 18
Dołączył(a): wtorek, 30 czerwca 2015, 20:16

Re: AMX AUF1 TA,Musée des Blindés(Saumur)-Meng 1:35

Postprzez Bartosz R » sobota, 27 października 2018, 15:50

Mała aktualizacja:

Doszedł kolor brązowy a gąsienice otrzymały kolor bazowy Old Rust (AK709)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gąski:
Obrazek

Zdjęcia są bez szału bo coś nie mogłem dojść do ładu z oświetleniem :cry:
Bartosz R
 
Posty: 18
Dołączył(a): wtorek, 30 czerwca 2015, 20:16

Re: AMX AUF1 TA,Musée des Blindés(Saumur)-Meng 1:35

Postprzez piotr dmitruk » sobota, 27 października 2018, 17:56

Strasznie nieproporcjonalny pojazd, ale fajnie Ci idzie!
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: AMX AUF1 TA,Musée des Blindés(Saumur)-Meng 1:35

Postprzez Bartosz R » sobota, 27 października 2018, 20:23

Dzięki ! Już tak w życiu jest, że jak chce się wcisnąć troje ludzi, magazyn ładunków miotających i pocisków, automat ładujący, zamek haubicy i jeszcze elektronikę na istniejące podwozie z innego typu pojazdu to trzeba kombinować. Na szczęście Francuzi znają się na takich dziwolągach jak mało kto :mrgreen:
Bartosz R
 
Posty: 18
Dołączył(a): wtorek, 30 czerwca 2015, 20:16

Re: AMX AUF1 TA,Musée des Blindés(Saumur)-Meng 1:35

Postprzez Bartosz R » środa, 7 listopada 2018, 12:22

Pisałem ,że się rozpędzam a dawno nic tu nie wrzuciłem.
Więc tak, niedawno rozpoczął się kryzys izraelsko-libański, ONZ zrobiło wielkie OJEJ i wysłało siły pokojowe by chronić libańskich cywilów przed skutkami dziwnej wojny jaką prowadził Izrael z organizacją Hezbollach (która wesoło, z terytorium Libanu ostrzeliwała rakietami przygraniczne tereny Izraela) na ternie Libanu bez udziału wojsk tego kraju ,które wycofały się by nie zaogniać sytuacji. Eee że co? Państwo nie broni swoich obywateli? Właśnie w tym momencie wkracza super uber UNIFIL z pięknymi czołgami w białym "maskowaniu" :mrgreen: (wśród tych pojazdów znajdują się samobieżne armato-haubice AMX AUF1 TA ,przedmiot naszego zainteresowania) i "ochrania" cywili których Izraelowi tak ciężko odróżnić od terrorystów ,że bombarduje dzielnice mieszkalne i jak trafi się tam jakiś niemilec to super a jak nie to upsik bo zabijamy niewinne kobiety i dzieci. Ostatecznie konflikt kończy się wycofaniem wojsk Izraelskich po naciskach ONZ i fiaskiem misji pokojowej ,która nie zapobiegła śmierci ponad tysiąca niewinnych osób. Siły UN wracają do swoich krajów a jeden z AMX-ów zostaje przekazany prawdopodobnie zaraz po powrocie do muzeum w Saumur gdzie zżera go rdza i obrastają glony a z pod białego malowania zaczyna wyzierać pierwotny kamuflaż.

Model jest już po etapie zdrapek i rozpoczynam malowanie detali, chemia wykorzystana w procesie bielenia to: lakier błyszczący od AK-interactive ,który jest bazą pod Worn effects (płyn do tworzenia zadrapań) również od AK na ten specyfik natryśnięta jest biała farba od Gunze (flat white h11). Zadrapania wykonywałem krótko ściętymi okrągłymi pędzlami, wykałaczkami oraz nożykiem modelarskim.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Bartosz R
 
Posty: 18
Dołączył(a): wtorek, 30 czerwca 2015, 20:16

Re: AMX AUF1 TA,Musée des Blindés(Saumur)-Meng 1:35

Postprzez Bartosz R » sobota, 10 listopada 2018, 19:10

Lecą literki, było z nimi trochę przeprawy ponieważ zestawowe kalkomanie nijak nie pasowały do liter na zdjęciach więc pozostało mi tylko stworzenie własnych szablonów. Tak więc przy pomocy Auto cada i brata :mrgreen: udało się narysować literki
Obrazek

następnie po wydrukowaniu UN-ek nakleiłem na nadruk taśmę Tamiya i wyciąłem z niej szablony

Obrazek

które nakleiłem w odpowiednie miejsca na modelu ( nie obeszło się bez wpadek :( )

Obrazek

pozostało tylko pomalować i gotowe. Kolor czarny to tire black od gunze, ostatecznie okazało się, że literki są trochę małe ale już nie zmieniam bo moim zdaniem wyglądają nieźle.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Bartosz R
 
Posty: 18
Dołączył(a): wtorek, 30 czerwca 2015, 20:16

Re: AMX AUF1 TA,Musée des Blindés(Saumur)-Meng 1:35

Postprzez Bartosz R » czwartek, 15 listopada 2018, 11:32

Wczoraj wleciały filterki a trochę wcześniej rozjaśnienia dzięki czemu model nabrał trochę głębi i charakteru. Jako filtrów użyłem płynów Brown for white oraz Grey for white od Ammo Mig, rozjaśnieni wykonałem olejnymi farbami Astra (biel tytanowa i biel cynkowa , które mimo tego ,że bardziej nadawałyby się do muzeum niż na model całkiem nieźle współpracują.
Dzisiaj mam zamiar zaaplikować rdzawe obicia dzięki czemu ( mam nadzieję ) model w końcu zacznie wyglądać jak oryginał ze zdjęć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I moja tajna broń, bo jestem zbyt niecierpliwy by czekać aż to wszystko wyschnie samo z siebie.

Obrazek
Bartosz R
 
Posty: 18
Dołączył(a): wtorek, 30 czerwca 2015, 20:16

Re: AMX AUF1 TA,Musée des Blindés(Saumur)-Meng 1:35

Postprzez Bartosz R » środa, 21 listopada 2018, 10:57

No zadrapania załatwione, zbliżam się do łosza wielkimi krokami :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Bartosz R
 
Posty: 18
Dołączył(a): wtorek, 30 czerwca 2015, 20:16

Re: AMX AUF1 TA,Musée des Blindés(Saumur)-Meng 1:35

Postprzez Bartosz R » poniedziałek, 26 listopada 2018, 13:08

Cyk! i wleciał łoszyk.
Użyłem specyfiku od tamki-super sprawa, a zmywałem go white spiritem od AK.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Bartosz R
 
Posty: 18
Dołączył(a): wtorek, 30 czerwca 2015, 20:16

Re: AMX AUF1 TA,Musée des Blindés(Saumur)-Meng 1:35

Postprzez Bartosz R » czwartek, 14 lutego 2019, 01:33

Dawno mnie nie było, AMX nabrał rumieńców i urósł na dorosły produkt.
Od ostatniego posta doszły zacieki (użyłem zestawu do robienia zacieków od AK oraz wspomnianych wcześniej farb ASTRA),zaglonienia(wykonałem miksturą własnej produkcji na którą składały się specyfiki do zielonych zacieków od AK, trochę szarego pigmentu oraz "zsiadły" szary filtr od AK, po zmieszaniu rozlałem miksturę na docelowych powierzchniach i ścierałem ją lub tapowałem pędzlem w zależności od pożądanego efektu w danym miejscu), gąsienice (ale to była przeprawa, okazało się że są źle zmontowene no ale już trudno) i kończące wszystko podmalunki, napis na urządzeniach powrotnych (jakieś bazgroły), tylny błotnik otrzymał peniska (dosłownie, w oryginale ktoś wydrapał taki rysunek w gumie błotnika) a wieża tabliczki znamionowe (są trochę na odwal się bo spieszyłem się przed wylotem do Australii z której to kończę pisanie tej relacji) na koniec odkleiłem maski z oszklenia i zamontowałem reflektory.

Tu linki do mojej inspiracji, zachęcam do bezlitosnego porównywania :twisted:
https://www.flickr.com/photos/132364361 ... 768719328/
https://milinme.wordpress.com/2015/06/0 ... x-auf1-ta/


Zacieki w trakcie zaciekania. :P

Obrazek

A tu już gotowe zabrudzenia

Obrazek



SKOŃCZONY MODEL
Po około roku pracy (pierwsze zdjęcia modelu mam z 17 lutego 2018) dobiegł końca budowy mój jak dotąd najbardziej szczegółowo oddany model jaki zbudowałem kiedykolwiek, ilość drobnych i wielkich przeróbek zbliża się do nieskończoności podobnie jak ilość roboczogodzin i razów kiedy chciałem z czołgu zrobić samolot i wyrzucić go przez okno.

AMENT

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Reszta zdjęć w galerii.
Bartosz R
 
Posty: 18
Dołączył(a): wtorek, 30 czerwca 2015, 20:16

Re: AMX AUF1 TA,Musée des Blindés(Saumur)-Meng 1:35

Postprzez Bartosz R » czwartek, 14 lutego 2019, 01:47

Bartosz R
 
Posty: 18
Dołączył(a): wtorek, 30 czerwca 2015, 20:16


Powrót do Pojazdy wojskowe - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości