[1:35] M4A2 Sherman Mk.III 'Paluch' ('Cat'), DML

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

[1:35] M4A2 Sherman Mk.III 'Paluch' ('Cat'), DML

Postprzez Jarek Gurgul » sobota, 17 kwietnia 2010, 21:22

Pomysł na model tego Shermana z 2. szwadronu 4. Pułku Pancernego 'Skorpion' przyszedł natychmiast, gdy tylko zobaczyłem tę fotkę w części 3. świetnej serii 'Od Acromy do Zwycięzcy'.

Obrazek

Później znalazłem jeszcze kolejne zdjęcia 'Palucha' na stronie Marche i nie pozostawało już nic innego, jak znaleźć odpowiedni model w 1:35. 'Z pomocą' przyszedł Dragon, który wydał wtedy (koniec 2006 roku) zestaw 6313 'Sherman Mk.III'.

Obrazek
Paluch na tym zdjęciu - ostatni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zdjęcia przedstawiają trójkę Shermanów (pluton) z 2.szwadronu, w trakcie walk o Apenin Emiliański, mniej więcej w listopadzie 1944. Pierwszy z trzech Shermanów w szeregu to 'Pawian', ostatni - 'Paluch'.

Z ciekawszych rzeczy, które można dostrzec na zdjęciach 'Palucha' wymienić trzeba dwie metalowe skrzynie na płycie silnika, imię własne na dopancerzeniu prawej burty, drugie imię własne (?) 'CAT', numer T151217 na obu burtach, małą dwójkę i kwadrat na lewej, pułkowego skorpiona na prawej stronie wieży, kosz wieży w 'pustynnych' barwach.

Zastanawia mnie tylko brak otworu celownika w osłonie jarzma armaty. Być może używano celownika w peryskopie. A może po prostu 'Paluch' był pojazdem dowódczym, na co wskazywałoby na przykład trzymanie się tego czołgu z tyłu kolumny...

---

Model Dragona w sam raz nadawał się do zbudowania 'Palucha', wystarczą jedynie niewielkie korekty i poprawki.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


Odlewaną osłonę przekładni pożyczyłem z Shermana Ic Hybrid Dragona. Trzeba to było trochę obrobić i sztukować, żeby wpasowało się w model M4A2, ale nie było to nic szczególnie trudnego.

Obrazek Obrazek


Wieża w zasadzie jak na razie bez większych przeróbek.

Obrazek

Obrazek


Drzwi pokrywy silnika mają zbyt mało żeberek (widocznych tak naprawdę jako 'pręty'). Żeberka są też zbyt nisko umieszczone, warto by więc to później skorygować.

Obrazek

Obrazek


Dorobiłem również dospawane dopancerzenie burt kadłuba. Brak jeszcze jednej płyty.

Obrazek Obrazek

Gotowe są także wózki i kilka innych drobiazgów.
I na tym skończyłem. Później model przeleżał jakieś trzy lata w pudełku na półce, a teraz przy wiosennych porządkach rzucił się na mnie i nie puszcza...

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6025
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Reklama

modele polskich samolotów

Re: [1:35] M4A2 Sherman Mk.III 'Paluch' ('Cat'), DML

Postprzez Jarek Gurgul » piątek, 23 kwietnia 2010, 21:04

Dziś krótko.

Już wykombinowałem, jak poprawić żaluzje płyty silnika - wyczyszczenie ramy i żmudne wklejanie drutu 0,3 mm - kiedy okazało się, że Dragon pospieszył mi na ratunek. Zamiast mozolnie i z wątpliwym efektem sztukować drut i wklejać w równych, minimalnych odstępach, wystarczyło zajrzeć do leżącego od dawna na półce modelu U.S. M4A1 DV (6404). Zestaw ten zawiera tę samą ramkę 'A' co zestaw Sherman Mk.III, tyle że z wstawionymi nowymi drzwiami płyty silnika. Dragon wziął sobie widocznie do serca uwagi modelarzy i podmienił felerne części. A że M4A1 nie potrzebuje oczywiście płyty M4A2, można było z czystym sumieniem te dwie części pożyczyć.

Dla porównania - stara wersja drzwi po lewej, poprawiona po prawej stronie czołgu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6025
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [1:35] M4A2 Sherman Mk.III 'Paluch' ('Cat'), DML

Postprzez spiton » piątek, 23 kwietnia 2010, 22:00

Czytałeś Tymienieckiego ??
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: [1:35] M4A2 Sherman Mk.III 'Paluch' ('Cat'), DML

Postprzez Kuba P. » sobota, 24 kwietnia 2010, 11:27

Jarek, ja Ci szczerze współczuję.
Nie dość, że Sherman to jeszcze DML i co gorsza - ambitny modelarz.
Życzę Ci wiele, wiele samozaparcia i wytrwałości. Obaj mamy to samo - wykombinowane projekty i stosy zaczętych modeli. Zrób to dla mnie i dłub go regularnie, może i ja się nauczę tego samego.

Fajnie wyglądają te płyty na boku kadłuba, podoba mi się imitacja cięcia palnikiem. Widzę, że przedłużałeś też osłonę przekładni bocznych?
Nie myślałeś, żeby spróbować jednak z Tasca?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: [1:35] M4A2 Sherman Mk.III 'Paluch' ('Cat'), DML

Postprzez Marek Naja » sobota, 24 kwietnia 2010, 13:28

Ta wersja w wykonaniu Tasca jest dopiero "coming soon" ale nie wieszajmy tak psów na Dragonie. Parę błędów dość łatwych do naprawy i jest całkiem zgrabny Sherman :mrgreen:
vel Baldigozz
Avatar użytkownika
Marek Naja

rpm3
 
Posty: 872
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:40

Re: [1:35] M4A2 Sherman Mk.III 'Paluch' ('Cat'), DML

Postprzez Jarek Gurgul » sobota, 24 kwietnia 2010, 14:52

spiton napisał(a):Czytałeś Tymienieckiego ??

Sto lat temu Sebastian. Ale może budowa tego modelu to dobra okazja, by przeczytać to ponownie.

Kuba Plewka napisał(a):Jarek, ja Ci szczerze współczuję.
Nie dość, że Sherman to jeszcze DML...

Myślę Kuba, że z tym DML'em nie jest tak najgorzej. Ja mimo wszystko mam dość dobre zdanie o dragonowych Shermanach. Do tego stopnia, że wczoraj, po wycięciu z ramki drzwi dla M4A2, zacząłem sklejać kadłub tego M4A1 DV :). Tasca może jest i lepsza, ale to nie znaczy, że Dragon jest zły. Gdyby był idealny, dla mnie, bez poprawek czy korekt, nie byłoby frajdy ze sklejania :).

Kuba Plewka napisał(a):Życzę Ci wiele, wiele samozaparcia i wytrwałości. Obaj mamy to samo - wykombinowane projekty i stosy zaczętych modeli. Zrób to dla mnie i dłub go regularnie, może i ja się nauczę tego samego.

Dyplomatyczne sformułowanie. Ale może będzie skuteczne i trochę wspomoże w zmobilizowaniu się i wytrwałości. Jednak, jak znam siebie, będzie ciężko - w tej chwili samych Shermanów w 1:35 mam rozgrzebanych siedem...

Kuba Plewka napisał(a):Fajnie wyglądają te płyty na boku kadłuba, podoba mi się imitacja cięcia palnikiem. Widzę, że przedłużałeś też osłonę przekładni bocznych?

Raczej po prostu dopasowywałem osłonę przekładni z Shermana Hybrid IC do nowszego modelu. Musiałem dołożyć pasek plastiku szerokości mniej więcej 1,5 mm.

Kuba Plewka napisał(a):Nie myślałeś, żeby spróbować jednak z Tasca?

Kiedy zaczynałem budowę tego modelu - jakieś trzy lata temu - nie było jeszcze modelu Tasca.

Marek Naja napisał(a):Ta wersja w wykonaniu Tasca jest dopiero "coming soon"...

Jeśli się nie mylę, to chyba już jest:
http://www.tasca-modellismo.com/seihin/m4a2mid/sherman3mid.html

Marek Naja napisał(a):...ale nie wieszajmy tak psów na Dragonie. Parę błędów dość łatwych do naprawy i jest całkiem zgrabny Sherman :mrgreen:

Też Marku jestem optymistą co do tego modelu :).

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6025
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [1:35] M4A2 Sherman Mk.III 'Paluch' ('Cat'), DML

Postprzez Darek Trzeciak » środa, 5 maja 2010, 21:57

Jarek Gurgul napisał(a):Jeśli się nie mylę, to chyba już jest:
http://www.tasca-modellismo.com/seihin/m4a2mid/sherman3mid.html


Czy to znaczy, że będzie można zrobić polskiego Shermana (M4A2) bez specjalnej gimnastyki :?:
Od wielu lat łazi czy raczej jeździ mi po głowie Sherman (m.in.krechowiaków) Zniechęcała mnie wizja zakupu kilku modeli i paru "aftermarków" żeby zrobić jeden prawidłowy model :-/
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 22:23
Lokalizacja: EPWA

Re: [1:35] M4A2 Sherman Mk.III 'Paluch' ('Cat'), DML

Postprzez Jarek Gurgul » środa, 5 maja 2010, 22:20

Darek Trzeciak napisał(a):Czy to znaczy, że będzie można zrobić polskiego Shermana (M4A2) bez specjalnej gimnastyki :?:

Ale do tego Darku Tasca nie jest potrzebna. Również z zestawu Dragona bez większego problemu można zbudować polskie M4A2.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6025
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [1:35] M4A2 Sherman Mk.III 'Paluch' ('Cat'), DML

Postprzez Mariusz 72 » piątek, 7 maja 2010, 23:10

Jarku, a skończysz go? :-) Chętnie bym to zobaczył.
War-sztat klik: Obrazek Obrazek Obrazek
Portfolio: klik
Avatar użytkownika
Mariusz 72
 
Posty: 1157
Dołączył(a): poniedziałek, 16 czerwca 2008, 23:33
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Re: [1:35] M4A2 Sherman Mk.III 'Paluch' ('Cat'), DML

Postprzez Jarek Gurgul » poniedziałek, 21 czerwca 2010, 14:33

Ekhm, skończę, skończę...

A po tej uroczystej deklaracji prośba.
Szukam zdjęcia, na którym widać by było, jak mocowano do dachu wieży tylną część prętowej osłony 'celownika'.

Obrazek

Przednia część była dospawana - kilkucentymetrowa końcówka dogięta do kształtu wieży. A co z tyłem? Czy tu też wyginano końcówkę i dospawywano 'na płasko', czy może (chyba mniej prawdopodobne) końcówkę dospawywano na styk, pionowo? Nigdzie nie mogę znaleźć dość wyraźnych fotek.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6025
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [1:35] M4A2 Sherman Mk.III 'Paluch' ('Cat'), DML

Postprzez Sherman » poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:23

Ciekawe w jakim on teraz stadium...
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 21:05

Re: [1:35] M4A2 Sherman Mk.III 'Paluch' ('Cat'), DML

Postprzez Mariusz 72 » piątek, 4 maja 2012, 20:13

Pewnie w takim jak moje... ugoru :/
War-sztat klik: Obrazek Obrazek Obrazek
Portfolio: klik
Avatar użytkownika
Mariusz 72
 
Posty: 1157
Dołączył(a): poniedziałek, 16 czerwca 2008, 23:33
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Re: [1:35] M4A2 Sherman Mk.III 'Paluch' ('Cat'), DML

Postprzez cooper69 » sobota, 3 lutego 2018, 14:32

Hej.

Odkopuję bo zastanawiam się nad "Paluchem" wykonanym z Shermana III Asuka.
Kalek chyba nikt nie wydał?
Malowanie ciekawe ale będzie trzeba chyba antycypować.

Z racji mojej lokalizacji kusi mnie jeszcze "Gdańsk" ale tu by było kompletne sci-fi bo zdjęć brak - jest tylko info, że istniał w szwadronie dowodzenia 4 Pułku Pancernego (źródło 3 tom "Od Acromy do Zwycięzcy")
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 862
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Pojazdy wojskowe - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości