Pz.Kpfw.III Ausf.J Dragon 1:35

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Pz.Kpfw.III Ausf.J Dragon 1:35

Postprzez Krzysiek Kowalik » wtorek, 20 kwietnia 2010, 16:48

Witam

Model skleiłem z dwa lata temu (Dragon 6394) w konfiguracji długolufowej z dopancerzeniem. Miała być afryka ale ostatecznie chce go wsadzić na front wschodni w malowaniu panzer grau. I tu pojawia się problem bo producent przewidział malowania dla konkretnego egzemplarza tylko z afryki ewentualnie zimowe. Nie dysponuje ktoś zdjęciami owej III jako zwykłego szaraka? Z góry dzięki.

Obrazek

Przeglądając zdjęcia natrafiłem na takie:

Obrazek
Militaria nr 11 "Panzer III"

Wygląda mi to na J-ke (szczeliny obserwacyjne na boku wierzy, których z tego co wiem w L-kach nie było). Poprawcie jak się mylę. Wiadomo coś na temat tego pojazdu, jednostki itp?
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 950
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 10:12
Lokalizacja: Zabierzów

Reklama

Re: Pz.Kpfw.III Ausf.J /edit

Postprzez Mariusz 72 » środa, 21 kwietnia 2010, 15:26

Model jest prawie bez wad. Nie licząc toprnych haczyków i uchwytów do narzędzi.
Dorób koniecznie okablowanie oświetlenia bo bez tego trąci myszką... ;o)

To co masz na fotce wcale nie musi być panzergrau, równie dobrze może być to dunkelgleb.
Poszukam czegoś jeśli nie zapomnę...
War-sztat klik: Obrazek Obrazek Obrazek
Portfolio: klik
Avatar użytkownika
Mariusz 72
 
Posty: 1157
Dołączył(a): wtorek, 17 czerwca 2008, 00:33
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Re: Pz.Kpfw.III Ausf.J Dragon 1:35

Postprzez Krzysiek Kowalik » czwartek, 30 grudnia 2010, 18:12

Studiowałem to ustrojstwo i coraz mniej wiem.
Mam nadzieje że znajdzie się jakiś spec co ma 3-ki w jednym palcu i rozwieje wątpliwości.
Zdjęć z postępu prac nie będzie, bo od kwietnia poza częściowa kastracja z L/60 na L/42 i ślęczeniem nad literatura nic do przodu nie ruszyło.
Wpadła mi w ręce jakaś knyga pisana cyrylicą i o dziwo był sporo zdjęć J-ek. O ile to J-ki bo poopisywane są całkiem inaczej.
Więc do rzeczy:
1. długolufowe
Obrazek
-pierwszy od lewej- dopancerzona 3-ka (jest wizjer obserwacyjny na boku wieży)
-środkowy- brak wizjera- na maje to L-ka
-po prawej- zwykła długolufowa 3-ka

2. R02, krutkolufowa- nie wiem czemu podpisana jako K. czy K były dopancerzane bo wcześniej się z tym nie spotkałem poza tym taki rodzaj dopancerzenie byłby mega nielogiczny skoro osłona jarzma była krótsza kosztem dodatkowego wizjera:
Obrazek

W ogóle czy to czasem nie wóz z dowództwa, chociaż żadnych anten na kadłubie z tyłu nie widać.
Obrazek

3. Podpisane że L-ki co jest raczej nie możliwe, z tego co tłuka w książkach nie posiadały one tych wizjerów po bokach a owe maja. Ten na pierwszym planie to najprawdopodobniej J-ka dowodzenia ewentualnie K. Na drugim wczesna dopancerzona J-ka 90?. Tylko jaki to nr?
Obrazek

4. 905 długolufowa dopancerzona J-ka z dowództwa.
Obrazek

5. to samo z tym że dziwi ten elemencik przed wizjerem którego montowano tylko we wczesnych J-kach.
Obrazek

6. II01- J-ka tylko czy z tego zdj można wywnioskować czy to krótko czy długolufowa?
Obrazek

Nurtuje mnie też jedno pytanie. Dragon radośnie wypalił że to 2in1 (w sumie można zrobić cztery warianty) tylko że jest chyba mały babol z płytą nad silnikiem. Wczesna:
Obrazek

późna:
Obrazek
a w zestawie dostępna tylko późna.

Ma ktoś jakieś kwity na to czy możliwa była krótkolufówka z późną płyta? Bo jak nie to będę go musiał rekastrować.

PS. Jak ktoś może i zna to przetłumaczył by te krzaczki. Będę wdzięczny.

wszystkie zdjęcia z Panzer III ausf j/l/m no96 wydawnictwa nie jestem w stanie po rosyjsku odczytać
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 950
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 10:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Pz.Kpfw.III Ausf.J Dragon 1:35

Postprzez Mariusz 72 » czwartek, 30 grudnia 2010, 19:33

Tak na szybko bez zagłębiania się w kwity:
Generalnie te pojazdy były dopancerzane i doprowadzane do aktualnych standardów. Stąd ogromna różnorodność.
Ja niestety znam się tylko na Ausf E, F i J/L...
Ad. 3 wygladają na numery z serji 900...
Ad. 6 Mi ten z lewej wygląda na Ausf. F z krótką lufą.

Tak nie do końca rozumiem co chcesz konkretnie ustalić czy tylko podyskutować?
Hm... z późną płytą "krótkolufówka" to chyba tylko 75 mm :-) Postaram się coś sprawdzić.

P.S
Zdjąłbym te ruskie gąsieniece. Jakaś modelarska maniera. Rzadkość na fotach, a standard w modelarstwie...
War-sztat klik: Obrazek Obrazek Obrazek
Portfolio: klik
Avatar użytkownika
Mariusz 72
 
Posty: 1157
Dołączył(a): wtorek, 17 czerwca 2008, 00:33
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Re: Pz.Kpfw.III Ausf.J Dragon 1:35

Postprzez rafal_dr » czwartek, 30 grudnia 2010, 23:10

Umoiłowanie do panzer "trójek" masz Mariusz :). Moło się to ogląda. Obserwuję dalej :)
rafal_dr
 
Posty: 235
Dołączył(a): wtorek, 21 września 2010, 13:59
Lokalizacja: Sonthofen, Bayern, Deutschland

Re: Pz.Kpfw.III Ausf.J Dragon 1:35

Postprzez Krzysiek Kowalik » piątek, 31 grudnia 2010, 12:14

Mariusz 72 napisał(a):Ad. 3 wygladają na numery z serji 900...


Tylko sama 9 w innym kolorze niż reszta. Teraz będzie ruletka; żółty biały...

Mariusz 72 napisał(a):Tak nie do końca rozumiem co chcesz konkretnie ustalić czy tylko podyskutować?


Unormować jakoś posiadana wiedzę bo nie ukrywam że mam ładny bajzel jeśli chodzi o wersje Jki i sąsiednie a 3ki powoli stają się moim fetyszem.
Tak jak np wyszło z tą płytą nadsilnikową, znowu ją muszę przezbrajać na długolufówke.

Mariusz 72 napisał(a):P.S
Zdjąłbym te ruskie gąsieniece. Jakaś modelarska maniera. Rzadkość na fotach, a standard w modelarstwie...


Dawno poszły w odstawkę tak że bez paniki ;) .
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 950
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 10:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Pz.Kpfw.III Ausf.J Dragon 1:35

Postprzez Mariusz 72 » piątek, 31 grudnia 2010, 15:10

Mam tylko monografię Panzer Tracts. 03-2. Panzerkampfwagen III Ausf E-F-G-H.
Wyślę Ci coś na meila. Jeśli chodzi o płytę nadsilnikową to kiedyś drążyłem ten temat ale już nic nie pamiętam.
Avatar użytkownika
Mariusz 72
 
Posty: 1157
Dołączył(a): wtorek, 17 czerwca 2008, 00:33
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Re: Pz.Kpfw.III Ausf.J Dragon 1:35

Postprzez fragles » piątek, 31 grudnia 2010, 17:34

Krzysiek Kowalik napisał(a):wszystkie zdjęcia z Panzer III ausf j/l/m no96 wydawnictwa nie jestem w stanie po rosyjsku odczytać


Pod zdjęciami, w kolejności od góry, masz następujący tekst rosyjski:

1/ PzKpfw III Ausf. J, 4. pułk czołgów [w oryginale "pułk czołgowy"] 13. dywizji pancernej [w oryginale "dywizji czołgów"]. Czołgi zdobyte przez bojowników [ :mrgreen: ] Armii Czerwonej pod Majkopem jesienią 1942 r.

2/ PzKpfw III Ausf. K "R02" był czołgiem adjutanta 25. pułku czołgów 7. dywizji pancernej [w oryginale "dywizji czołgów"], rejon Kurska 1943 r. Ten czołg dowódczy zbudowano z liniowego Ausf. J z krótkolufową 50mm armatą.

3/ Czołg dowódczy PzKpfw III Ausf. L sztabu 11. pułku czołgów 6. dywizji pancernej [w oryginale "dywizji czołgów"], próba przerwania pierścienia okrążenia pod Stalingradem. Zdjęcie zrobione 12 grudnia 1942 r.

4/ Czołg dowódczy PzKpfw III Ausf. L pułkownika von Chjunersdorfa [zapis nazwiska fonetyczny!] (stoi przy wieży), dowódcy 11. pułku czołgów, połowa grudnia 1942 r.

5/ Rozbity PzKpfw III Ausf. L z nieustalonego oddziału.

6/ Czołgi sztabu 15. pułku czołgów i sztabu 11. batalionu, 11. dywizja pancerna.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1559
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pz.Kpfw.III Ausf.J Dragon 1:35

Postprzez Kuba P. » niedziela, 2 stycznia 2011, 11:18

A co powiecie o tym wozie?

Obrazek
Obrazek

Zdjęcie zrobione latem 1945 (lub 1947!) na Górnym Śląsku (Rogów, niem. Rogau, O.S.)
Konia z rzędem temu, kto znajdzie inne zdjęcia tego wozu i w miarę jasno określi wersję...
W każdym razie ciekawe, że taki staruszek dotrwał w służbie do wiosny 1945.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Pz.Kpfw.III Ausf.J Dragon 1:35

Postprzez Krzysiek Kowalik » niedziela, 2 stycznia 2011, 12:24

Jeśli chodzi o wieże strzelałbym w kierunku J-ki. Co do kadłuba; pomiędzy pierwszym a drugim kołem podtrzymującym nie mogę się dopatrzeć włazu ewakuacyjnego albo czegoś co by go przypominało więc kadłub to pewnie M-ka w górę. Zastanawia tylko brak uchwytów na ekrany. K nie wchodzi w grę bo nie widać gniazda antenowego po lewej z przodu.
Ostatnio edytowano niedziela, 2 stycznia 2011, 12:30 przez Krzysiek Kowalik, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 950
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 10:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Pz.Kpfw.III Ausf.J Dragon 1:35

Postprzez Kuba P. » niedziela, 2 stycznia 2011, 12:29

Obstawiałbyś kadłub z uszczelnieniami pod włazami i wydech z tym ustrojstwem do brodzenia z tyłu kadłuba?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Pz.Kpfw.III Ausf.J Dragon 1:35

Postprzez rollingstones » niedziela, 2 stycznia 2011, 12:37

Masz to jeszcze w planach kuba - czy poszedł w odstawkę.

PS. zrobione - w poniedziałek pewnie zauważysz po południu.
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Re: Pz.Kpfw.III Ausf.J Dragon 1:35

Postprzez Krzysiek Kowalik » niedziela, 2 stycznia 2011, 12:40

Kuba P. napisał(a):Obstawiałbyś kadłub z uszczelnieniami pod włazami i wydech z tym ustrojstwem do brodzenia z tyłu kadłuba?


Na dzień dzisiejszy i posiadany stan wiedzy: tak. Z rzeczy przemawiających za M-ka jest jeszcze brak świateł na kadłubie.

Z J-ek ostatnio znalazłem jeszcze na necie takie oto zdjęcie (źródła niestety nie jestem w stanie podać):

Obrazek

Wie ktoś może gdzie zdjęcie było zrobione, ewentualnie co to za jednostka?
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 950
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 10:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Pz.Kpfw.III Ausf.J Dragon 1:35

Postprzez rollingstones » niedziela, 2 stycznia 2011, 12:56

Wygląda to na Tunezję. Świetna fota. Jak dorwę jakąś trójkę to klasyka do inspiracji
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Re: Pz.Kpfw.III Ausf.J Dragon 1:35

Postprzez Marcin Łukawski » niedziela, 2 stycznia 2011, 18:55

Na tym zdjęciu to chyba Tobruk....o ile dobrze pamiętam to z tym nr taktycznym jest także malowanie w zestawie kalkomanii w tym modelu ;). Mam też ten model czeka na afrykańskie malowanie ... :D, Trójeczka to chyba najfajniejszy panzer niemiecki :)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Marcin Łukawski
 
Posty: 360
Dołączył(a): niedziela, 7 października 2007, 21:59
Lokalizacja: Łódź

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości