Panther F DRAGON - Das Reich

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Re: Panther F DRAGON - Das Reich

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 3 stycznia 2011, 21:45

Kiedyś się zastanawiałem, czy od szablonu, czy może po prostu krawędzie poprawiano pędzlem? (bo nie sądzę, żeby cały pancerz malowano w plamy pędzlem).
Jak musiałby wyglądać taki szablon? Naklejane jakieś płachty papieru? Folia jakaś?
Też mnie to ciekawi, sorry za naiwne może pytania ale jestem tego cholernie ciekaw przy Panterach i Tygrysach B.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Reklama

Re: Panther F DRAGON - Das Reich

Postprzez Marek Barański » poniedziałek, 3 stycznia 2011, 21:55

Wszystko zależy od fabryki. Co do panter pasiastych to ta z Kotzing w Bawarii jest czerwono-zielona z cienkimi pasami piaskowymi. A odnosnie tej dwokolorowej to jest gdzieś kolorowe zdjęcie Z Fort Knox (powojenne)i tam widać że jest czerwono zielona.

http://www.panther-elmito.de/panther%20 ... rica.html#
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panther F DRAGON - Das Reich

Postprzez Rayl » poniedziałek, 3 stycznia 2011, 23:33

Świetny link Marku. Wielkie dzięki pooglądałem troszkę zdjęć i trafiłem na takie koła napędowe u późnych jagdpantherów:
Obrazek
Obrazek
Korci mnie żeby mojej pantherze takie zrobić :mrgreen:
Ma ktoś może jakieś informacje i więcej fotek z tymi kołami?

Tutaj podjęto ten temat i ... ciekawe odkrycie. Koło napędowe jak u panther II. Sami zobaczcie:
http://www.network54.com/Forum/47207/message/1255794144/Thanks+everyone!
http://www.peachmountain.com/5star/Tanks_Patton_Tanks_PantherII_tank.aspx
A może to kadłub panthery II? Ma ktoś jakiś pomysł?

A co do tych szablonów to też chciałbym to wiedzieć :mrgreen: . Te kontury pędzlem brzmią ciekawie.

Nie pochwaliłem się co dostałem na mikołaja :P . dostałem takie cudo:
http://www.ecomodelismo.com/ECO_imgArt/DRAG/DRAG-6335.jpg :mrgreen: :mrgreen:
Skąd on to wytrzasnął.
Avatar użytkownika
Rayl
 
Posty: 344
Dołączył(a): czwartek, 14 października 2010, 10:26

Re: Panther F DRAGON - Das Reich

Postprzez Kuba P. » wtorek, 4 stycznia 2011, 00:03

Rayl napisał(a):Ma ktoś może jakieś informacje i więcej fotek z tymi kołami?


W Panzerwrecks jest foto Panther G z takimi kołami. Nie pamietam już w którym zeszycie, jak przekartkuję to dopiszę.

A może to kadłub panthery II? Ma ktoś jakiś pomysł?


Też mi się pochylenie przedniej płyty wydało ciekawe, ale się wstydziłem odezwać.
Nie jest to czasem kadłub Tygrysa B?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Panther F DRAGON - Das Reich

Postprzez Patterson » wtorek, 4 stycznia 2011, 00:11

To nie jest kadłub Panther II , też różnił się dość znacząco, także rozkładem kół. Te koło to nowa uproszczona wersja która miała być standardem od zdaje sie maja 45' ale zamontowano to ledwie w kilku wozach. Zdaje mi się o tym kole wspominał Pan Krzysztof Mucha w jednym ze swoich dzieł, ale nie mam tego pod ręką.
Avatar użytkownika
Patterson

rpm2
 
Posty: 2230
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 17:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panther F DRAGON - Das Reich

Postprzez Kuba P. » wtorek, 4 stycznia 2011, 00:12

Marcin, ale zerknij na proporcje tego kadłuba, pochylenie przedniej płyty, wysokość bocznych płyt pochyłych. Rozmiar otworu na płytę nad stanowiskiem kierowcy i radiooperatora.
To nie jest Tiger II?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Panther F DRAGON - Das Reich

Postprzez Patterson » wtorek, 4 stycznia 2011, 00:38

O tej fotce mówisz?

Obrazek

Gołe Panthery faktycznie można łatwo pomylić z KTII, jednak ten drugi miał wentylator przedziału kierowania montowany w płycie nad kierowcą między włazami, natomiast w tych kadłubach ewidentnie widać takie otwory tuż za brzegiem przedniego pancerza przed otworem na płytę z włazami.
Avatar użytkownika
Patterson

rpm2
 
Posty: 2230
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 17:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panther F DRAGON - Das Reich

Postprzez Rayl » wtorek, 4 stycznia 2011, 00:54

Kingtiger powiadasz. Hmmm raczej nie. Ta płyta faktycznie wygląda nieco dziwnie. Ale wydaje mis się, że raczej to nie jest KT. Takie złudzenie optyczne. Kadłub ten posiada zaczepy na schurceny typowe dla panther. Pierścień wieży jest taki jak u innych. Charakterystyczna dla panther f pogrubiona przednia część dachu kadłuba też daje się zauważyć.
Na tym foto wyraźnie widać, że jest to panthera. KT odpada produkowano je w Kassel. Co jeden robiłby w Berlinie? :shock:
Obrazek
Zamieszczę to foto ponownie by było odniesienie.
Obrazek
Peryskop radiotelegrafisty jest wyraźnie typowy dla panther tzn. nieruchomy. W pantherach II, przynajmniej w prototypie z fortu Knox jest on ruchomy. Coś takiego jak u kierowcy. Być może seryjne pojazdy miały mieć stały peryskop, albo zaspawano taką płytę bo akurat taka była. Wydaje mi się, iż jest to panthera f z jakimś nowym niepoznanym podwoziem bądź też panthera II której kadłub nosi znamiona wersji f. Skłaniałbym się jednak do pierwszej wersji zdarzeń. Kadłub w dali na czarno-białym zdjęciu posiada osiem wahaczy, mimo iż jeden (siódmy) przysłonięty jest przez fragment wywróconego kadłuba. Koło napinające to późne koło panthery. Wywrócony pojazd też takie posiada. Ciekawe czy gąsienice tigera II/panthery II pasują na koła nośne panthery. Może to takie rozwiązanie?
Wywrócony kadłub ma po dwa drążki skrętne na wahacz. Jeden kadłub miałby być panthery II (tej podwozie miało po jednym). Ciekawa sprawa. A może reszta też miała mieć takie hybrydowe zawieszenie?
Ta "inna" płyta przednia to złudzenie optyczne. Czarno-białe zdjęcie to wyjaśnia.
Ostatnio edytowano wtorek, 4 stycznia 2011, 01:31 przez Rayl, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Rayl
 
Posty: 344
Dołączył(a): czwartek, 14 października 2010, 10:26

Re: Panther F DRAGON - Das Reich

Postprzez Kuba P. » wtorek, 4 stycznia 2011, 00:57

Rayl napisał(a):Ta "inna" płyta przednia to złudzenie optyczne. Czarno-białe zdjęcie to wyjaśnia.


No teraz to i ja nie mam raczej wątpliwości. Masz jeszcze w rękawie więcej zdjęć tego miejsca?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Panther F DRAGON - Das Reich

Postprzez Rayl » wtorek, 4 stycznia 2011, 01:04

To nie jest zmodyfikowane koło. Zmodyfikowane koło masz na fotach jagdpantherów. To jest ewidentnie koło napędowe panthery II. Zobacz pod linkiem. Ma ono inny rozstaw zębów, szerokość itd. Jednym słowem jest do innej gąsienicy. Takiej jak u P II i KT. Pytanie czy taka gąsienica pasuje na koła nośne panthery.
Avatar użytkownika
Rayl
 
Posty: 344
Dołączył(a): czwartek, 14 października 2010, 10:26

Re: Panther F DRAGON - Das Reich

Postprzez Kuba P. » wtorek, 4 stycznia 2011, 01:07

Spiegel miał taki film "Das Dritte Reich in Farbe". Oglądałem część tego filmu bardzo dawno temu. Może warto poszukać od tego tropu?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Panther F DRAGON - Das Reich

Postprzez Patterson » wtorek, 4 stycznia 2011, 01:18

Po czym wnosisz, że to kadłuby Panther F? Z tego co ja wiem, to Niemcy sklecili ledwie jeden prototypowy kadłub. A ilość wałków też się zgadza, były dwa na jeden wahacz.
Avatar użytkownika
Patterson

rpm2
 
Posty: 2230
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 17:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panther F DRAGON - Das Reich

Postprzez Rayl » wtorek, 4 stycznia 2011, 02:05

Kadłubów trochę zrobili. Rzecz jasna pustych. Kadłub zmieniono kosmetycznie. Dach nad częścią kierowcy i radiooperatora jest pogrubiony do 25mm. Dospawane są takie kątowniki na wysokości ich włazów. Po dwa z każdej strony.. Włazy otwierały się w inny sposób. I to tyle zmian. Tu zobacz na modelu:http://www.mojehobby.pl/dragon-6403-panther-f-mit-gummiged-mpften-stahllaufrollen-p-1-1300675.html

Panowie rozwiązałem zagadkę tego koła. Mam niezaczętego tigera b z dragona i złożone friule do niego. Więc zacząłem dopasowywać. Otóż gąsienica panthery nie pasuje na to koło. Dalej wziołem gasienice z KT i sprawdziłem na kołach panthery z gumowymi bandażami. Nie pasowała. Odległość między grzebieniami była zbyt mała. Natomiast gąsienica ta idealnie leży na stalowych kołach panthery! :mrgreen: Do pomiaru użyłem gąsienicy z kingtigera, który to miał zunifikowane podwozie z panthera II. Na pantherach II używano gąsienicy transportowej. Mam model późnego kingtigera dragona. Posiada on wszystkie trzy typy kół napędowych przeznaczonych dla KT. Jest też to koło ze zdjęcia. Sprawdzałem na kole standardowym do KT ponieważ posiadam standardowe gąski friula. Jest ono identyczne z kołem ze zdjęcia w kwestii wymiarów. Ma ono jedynie inną ilość zębów.
Zagadka rozwiązana: to panther f ze stalowymi kołami panthery , kołem napędowym i gąsienicami z panthery II. :mrgreen: :mrgreen:
Ciekawe czy było to jednorazowa fantazja czy też planowano szerokie zastosowanie?
Jestem za tą drugą opcją. Planowano przecież zastosowanie stalowych kół na szeroka skalę.
Avatar użytkownika
Rayl
 
Posty: 344
Dołączył(a): czwartek, 14 października 2010, 10:26

Re: Panther F DRAGON - Das Reich

Postprzez Marek Barański » wtorek, 4 stycznia 2011, 17:33

Koła od KT/ P II nie da się załozyć na przekładnię od pantery - koło jest za głębokie od wewnętrznej strony i koliduje z rolką podtrzymującą/ślizgaczem. Dodatkowo, co dobrze widać na zdjęciach KT na transportówkach zewnętrzny pierścień wtstaje poza obrys kadłuba a na załączonych fotkach koło napędowe posiada zwyczajną szerokość i jest jakby "w cieniu spąsonu" że tak powiem. Porównałem sobie panterkę tamijową z kołem zwykłym oraz od KT , mimo najszczerszych chęci koło ot KT nie pasuje, ono jest prawie dwa razy szersze - wewnętrzny pierścień koliduje z rolką podtrzymującą/ślizgaczem więc to cos musiałoby mieć przekładnie od KT. Co więcej widzę na fotkach 17 a nie 18 zębów jak w KT/P II. Obstawiałbym że chodzi to albo o "apteczne złudzenie" ludzkiego oka albo o kółko o którym nikt nie słyszał (co w świetle różnych ciekawostek wypływających ostatnimi aty jest bardzo możliwe).
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panther F DRAGON - Das Reich

Postprzez Rayl » wtorek, 4 stycznia 2011, 17:46

Jeśli chodzi o koła w modelach to faktycznie nie pasują one do siebie. Ale prawdziwe czołgi miały nieco inne montowanie kół niż uproszczone modele. W modelach jest jeden słupek i gitara. W prawdziwych czołgach było to mocowanie na śruby. Być może przekładnia panthery została nieznacznie zmodyfikowana. Jakoś nie pasuje mi tu zabawa w nową przekładnie nie w zakładach DB. Za daleko od Kassel :P .
Avatar użytkownika
Rayl
 
Posty: 344
Dołączył(a): czwartek, 14 października 2010, 10:26

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości