[W] 155mm AUF1 SPH - Meng Models 1:35

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

[W] 155mm AUF1 SPH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » poniedziałek, 6 stycznia 2014, 15:09

Witam,
Zakładam kolejny wątek warsztatowy, tym razem będę się starał na bieżąco wrzucać fotki z postępu prac. Pewnie do zakończenia trochę się zejdzie, ale co tam... W końcu modelarze to z reguły ludzie cierpliwi. ;o)

Sam model wybrałem z dwóch powodów..
Po pierwsze nie było wątku o haubicy AuF1 (przynajmniej ja się nie spotkałem).
Po drugie i ważniejsze - Meng dosyć odważnie sobie poczyna i wypuszcza bardzo ciekawe modele, chciałem się przekonać jak jest z jakością, sklejalnością itp. T-90 z Menaga bardzo często był już robiony więc trafił z powrotem na półkę a ponieważ miałem tylko T-90 i AuF1, wybór był taki, że nie było wyboru.
Inboxa nie będę robił, bo można znaleźć w sieci. Pokrótce napiszę, że model ma kompletne wnętrze wieży, ogniwkowe gąsienice (plus narzędzie ułatwiające ich składanie), ruchome zawieszenie, kilka fototrawionych elementów (u mie w pudle są dwa jednakowe komplety - jak komuś brakuje, mogę dosłać), fototrawione maski do malowania kół i gąsienić, malutki arkusik kalkomani (10cmx4cm).
Ponieważ instrukcja oferuje jeden wzór malowania dla 40-ego Regimentu Artylerii Armii francuskiej w typowym trójkolorowym kamuflażu NATO, to mnie jednak bardziej widzi się takie malowanie (źródło Internet):
Obrazek
Takie malowanie daje pewne pole do popisu i eksperymentowania i jest wodą na młyn mojego frajdoloctwa.

Tymczasem zaczałem zgodnie z instrukcją.
Koła napędowe występują w dwóch wersjach na wypraskach, podobnie jak inne części, nie wiem czy są to części od AMX30 czy może Meng planuje jeszcze coś wydać w oparciu o podwozie AMXa. Tak czy siak wypraski na pewną są wspólne dla obu modeli.
Same koła są ładne ale nie powalają na kolana, natomiast kolki prowadzące miały dziwny zaokrąglony rant, który usunąłem:
Obrazek

Później nadszedł czas na zawieszenie. Dosyć pomysłowe z ruchomymi wahaczami:
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Reklama

Re: [W] 155mm AUF1 SPH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » wtorek, 7 stycznia 2014, 13:44

Dłubania ciąg dalszy, tym razem gąsienice:
Obrazek

Generalnie fajnie że są ogniwkowe bo świetnie pasują do ruchomego zawieszenia idobrze, że jest narzędzie które ułatwia ich składanie, ale trzeba bardzo uważać ponieważ ogniwa klei się na bardzo małej powierzchni, głównie na trzy małe piny i niestety słabo się póxniej trzymają się na zawiasach które są dosłownie mikroskopijne:
Obrazek
Obrazek

Po sklejeniu kilku ogniwek (na wspomnianym narzędziu jest przewidziane miejsce na 12 ogniw) starałem się chwile odczekać, aż klej trochę zwiąże, po czym podważałem i zdejmowałem fragment i sprawdzałem czy połączenia nie zostały zalane klejem i czy wszystkie ogniwka trzymają. Do wykonania jednej gąsienicy wymagane jest 80 ogniw, łącznie 160. W zestawie jest 5 wyprasek po 36sztuk czyli 180, więc jest coś na wszelki wypadek.
Jak kleiłem do Leclerca gąsienice z Bronco to było na styk, pomimo, że na pudełku wyraźnie napisali "with the extra spare tracks" i jak zgubiłem jedną część na dywanie to 20 minut szukałem. :twisted:
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: [W] 155mm AUF1 SPH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » środa, 8 stycznia 2014, 09:10

Po kolejnym skaleczeniu, złamaniu ostrza w nożyku i niezliczonej ilości przekleństw ukazały się ONE:
Obrazek

No i oczywiście jak tu się nie oprzeć pokusie i nie przymierzyć:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Sprawdzenie czy działają i się dobrze układają przy uginaniu.
Obrazek

Niby wszystko jest OK, ale gąski są trochę za luźne. Meng sugeruje 80 ogniwek, ale nauczony doświadczeniem z gąsienicami Bronco
zrobiłem mniej. Niestety 78 to za mało nie da się połączyć. 79 jest na styk przy lekkim ugięciu kół, jednak przy jakimkolwiek ruchu,
gąsienice lubią się rozdzielić na słabszym ogniwku lub wogóle złamią się te mikroskopijne zawiasy.
Chcąc nie chcąc trzeba było zostać przy 80 ogniwach.
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: [W] 155mm AUF1 SPH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » sobota, 11 stycznia 2014, 11:39

Zacząłem przyklejać różnego rodzaju drobiazgi jako wyposażenie i zaczęły się potwierdzać moje obawy. Jak się okazuje pod względem jakości Meng nie jest taki rewelacyjny. Cały czas wychodzą jakieś babole typu jamy skurczowe, niestety jest ich całkiem sporo jak do tej pory i niektóre w miejscach praktycznie nie do usunięcia jak wizjer kierowcy:
Obrazek

Czy róznego rodzaju faktury na jednej części (tak jakby forma była źle przygotowana do wtrysku), jedna połowa elementu jest matowa, porowata, druga gładka i błyszcząca jak lustro:
Obrazek

Do tego dochodzą przesunięcia połowek form względem siebie i szwy na elementach lub nadlewki tak jakby formy nie przylegały idealnie u siebie i część plastika wlała się mieczy połówki. Coś takiego miałem tylko raz u Revella i to w modelu który miał już kilkanaście lat.

Natomiast z drugiej strony są elementy bardzo dobrze dopracowane wręcz wzorcowe, tak jak wywietrzniki przy silniku, składające się z dwóch części idealnie dopasowanych i robiących naprawdę świetne wrażenie:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po tych kilka dniach spędzonych z modelem, mogę powiedzieć, że model i wypraski sprawiają wrażenie, jakby przygotowywały go dwa niezależne zespoły. Część elementów jest opracowana w najmniejszych szczegółach, część jest niewymiarowa i powstają szpary na 0,3-0,7mm, lub ma niedopracowaną fakturę, odróżniającą się od reszty kadłuba itd.
Jakościowo niewiele wyżej niż obecny Trumpeter, ale nadal niżej niż Tamiya (stary model Merkavy od Tamki, jakiś lepszy mi się pod względem spasowania wydawał). Na plus jednak trzeba zaliczyć u Menga ogólną ilość szczegółów, dodatków i opcji.
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: [W] 155mm AUF1 SPH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » czwartek, 16 stycznia 2014, 10:29

Prace trwają i niestety potwierdza się coraz bardziej to co napisałem powyżej. Niektóre części są niezbyt dobrze spasowane:
Obrazek

Skleiłem wydech:
Obrazek

I zaczałem doklejać różne drobiazgi:
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: [W] 155mm AUF1 SPH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » wtorek, 4 marca 2014, 09:58

Niestety prace nie posuneły się za bardzo, choć staram się coś tam robić.
"Prawie" skończyłem kadłub:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I zaczałem prace nad wnętrzem wieży. Na razie elementy w postaci siedzisk i oporopowrotnika i jarzma:
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: [W] 155mm AUF1 SPH - Meng Models 1:35

Postprzez rudolf24 » niedziela, 16 marca 2014, 22:38

Fajnie się zapowiada.
Avatar użytkownika
rudolf24
 
Posty: 1038
Dołączył(a): poniedziałek, 22 października 2012, 19:59

Re: [W] 155mm AUF1 SPH - Meng Models 1:35

Postprzez Paweł Czarnocki » poniedziałek, 17 marca 2014, 19:45

Włączam śledzenie wątku ...
Zakup w MARTOLI portfela nie boli.
Avatar użytkownika
Paweł Czarnocki
 
Posty: 1289
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:32
Lokalizacja: Siedlce

Re: [W] 155mm AUF1 SPH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » piątek, 21 marca 2014, 10:09

rudolf24 napisał(a):Fajnie się zapowiada.
Dzięki.

Paweł Czarnocki napisał(a):Włączam śledzenie wątku ...
Zapraszam.

Ponieważ Meng oferuje wnetrze do wieży, więc postaram się coś tam wyrzeźbić, część rzeczy na pewno będzie widoczna, bo można pootwierać dużo włazów , drzwi, grodzi itp. Zaczynamy od podłogi:
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: [W] 155mm AUF1 SPH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » piątek, 28 marca 2014, 21:30

W międzyczasie kończenia DF-21 zaczałem myśleć nad podstawką i wymyśliłem taki mniej więcej układ:
Obrazek

U góry ewentualie fragment budynku, ale raczej się nie zmieści, płot, chodnik, droga asfaltowa, gdzieś tam drzewko, albo przy chodniku albo za płotem.
Przejrzałem zasoby i powyciągałem co mi pozostawało czyli jakiś słup drewniany, różnego rodzaju bruk, cegły, płytki chodnikowe, krawężniki, fragment płotu i w końcu może coś wykorzystam z zestawu Miniartu:
Obrazek
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: [W] 155mm AUF1 SPH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » poniedziałek, 31 marca 2014, 06:30

Po preshadingu 3 "chińczyków" na raz:
Obrazek

mam chwilowy przesyt malowania, więc tylko zgodnie z sugestami kolegów z "inszego" forum, musze zmienić błękit na inny kolor, więc na początek psiknałem aluminium i trochę czarnego, na to lakier do włosów i odłożyłem malowanie:
Obrazek

po czym zabrałem się za dłubanie płotu. Ten z zestawu Miniartu to się średnio nadawał do moich potrzeb po jakiś taki mały, krótki,
więc postanowiłem sam coś wystrugać. Zaczęło się tak:
Obrazek

Później było lepiej:
ObrazekObrazek

Aby skończyć się tak:
Obrazek
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: [W] 155mm AUF1 SPH - Meng Models 1:35

Postprzez rudolf24 » poniedziałek, 31 marca 2014, 14:14

Super wygląda ten płot.
Avatar użytkownika
rudolf24
 
Posty: 1038
Dołączył(a): poniedziałek, 22 października 2012, 19:59

Re: [W] 155mm AUF1 SPH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » środa, 2 kwietnia 2014, 08:38

rudolf24 napisał(a):Super wygląda ten płot.
Dzięki wielkie.
W międzyczasie przemalowałem i podniszcyłem trochę podłogę i osłony tak żeby było widać amelinium:
Obrazek
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: [W] 155mm AUF1 SPH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » czwartek, 10 kwietnia 2014, 09:52

Nie wiele ale coś tam się dzeje. Pomalowałem boki i sufit wieży, czekają na obicia/otarcia:
Obrazek

I zacząłem robić podstawkę:
Obrazek
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Re: [W] 155mm AUF1 SPH - Meng Models 1:35

Postprzez Przemek Przybulewski » niedziela, 13 kwietnia 2014, 08:16

Podstawka przygotowanie na wylewanie asfaltu:
Obrazek

Drzewko też czeka na obsadzenie:
Obrazek

Delikatnie poobcierałem boki i górę wieży:
Obrazek

W międzyczasie próbuję kończyć chińskie trojaczki.
Wnętrze gotowe, czas zamykać:
Obrazek

i prawie gotowe kółka do wszyskich trzech pojazdów:
Obrazek
Avatar użytkownika
Przemek Przybulewski
 
Posty: 551
Dołączył(a): piątek, 2 września 2011, 15:24

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości