7 TP modernizacja "politycal fiction" Grafika

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

7 TP modernizacja "politycal fiction" Grafika

Postprzez spiton » czwartek, 5 lutego 2009, 20:14

Witam
Oglądałem sobie w necie filmik pt. Eksperyment Nowy Wiśnicz, dotyczący walk we Wrześniu 39 prowadzonych przez brygadę generała Maczka. Nie jestem pewien, czy był juz generałem, ale to nie ma znaczenia. Pod wpływem tego typu bodźców, postanowiłem zmodernizować czołg 7 TP. Założenia jakie sobie przyjąłem są takie, że nie zmieniam siły ognia, ani nie wprowadzam, nowych technologii, tylko koncentruje się na komforcie pracy załogi. Podstawowa sprawa, to zapewnienia dobrego dowodzenia, poprzez zamontowanie radiostacji, i znalezienie miejsca dla dowódcy-obserwatora, a nie dowódcy -celowniczego. Oczekując na model firmy Mirage, zacząłem modelować czołg w kompie. Oczywiście podstawowe wymiary wanny , i podwozia to 7-TP.

Obrazek
Tak to na razie wygląda. Nie mogłem się oprzeć pokusie zaprojektowania własnych ogniw gąsienic :-)). I kusi mnie ,żeby przeprojektować jeszcze wózki podwozia, z zwłaszcza ich amortyzację.
Pozdrawiam, i mam nadzieje, że to nie jest profanacja. :-))
Ostatnio edytowano czwartek, 5 lutego 2009, 23:54 przez spiton, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Reklama

Re: 7 TP modernizacja "politycal fiction"

Postprzez kazio » czwartek, 5 lutego 2009, 20:38

Na "desce kreślarskiej" wygląda to jak skryżowanie przedniej płyty nadbudówki i błotników od Stuarta z tyłem kadłuba o kształcie zbliżonym do Pantery + wieża z tej prototypowej Flakpanthery... Te "inspiracje" są świadome, czy przypadkowe?

A sama koncepcja jest interesująca :).
kazio
 
Posty: 180
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 00:18
Lokalizacja: Posen

Re: 7 TP modernizacja "politycal fiction"

Postprzez spiton » czwartek, 5 lutego 2009, 21:08

He, he, to nie tyle inspiracje, co naturalna kolej rzeczy :-)).Rozbudowując przedział bojowy, przesuwamy przedział silnikowy do tyłu. Ale skojarzenia ze Stuart'em sa o tyle dobre, że czołg ten przeszedł podobną modyfikacje :-)). Stąd pewnie podobna sylwetka. Ale to nie wszystko, bo kombinuje dalej :-))) Na "tapecie jest jarzmo i sposób obserwacji terenu przez kierowcę :-))
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: 7 TP modernizacja "politycal fiction"

Postprzez mihe » czwartek, 5 lutego 2009, 22:43

A w jakim programie eksperymentujesz?
Pozdrawiam Michał
Obrazek
Avatar użytkownika
mihe
 
Posty: 67
Dołączył(a): czwartek, 20 listopada 2008, 17:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: 7 TP modernizacja "politycal fiction"

Postprzez spiton » czwartek, 5 lutego 2009, 23:39

Bawię się w Archicadzie . To program do architektury, i kiepsko się nadaje do tego typu rzeczy, ale jego duży plus jest taki, że go znam :-)))
Przy okazji wkleję następny obrazek
Obrazek
Wieża straciła symetrię, żeby zmieścić przyrządy celownicze .
Obrazek
Wieżyczka dowódcy, to osiem peryskopów w rurze :-)). Taka tańsza wersja niemieckiego rozwiązania.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: 7 TP modernizacja "politycal fiction"

Postprzez spiton » piątek, 6 lutego 2009, 00:37

Zrobiłem taki właz kierowcy, i jeden obrotowy peryskop, ale mi się nie podoba, bo nie bedzie wygodnie kierować kierowcy z wystawiona głową, a to zmniejszy manewrowość, i szybkość czołgu podczas przemarszów.
Obrazek
Zatem wykombinuje coś prostszego.
Poszukiwań ciąg dalszy:
Obrazek
Zrobiłem taką ławeczko półeczkę z tyłu wieży, do wożenia desantu, bądź dobytku. Jej dodatkowy sens jest taki, że dystansuje desant, lub dobytek, od szczelin wentylacyjnych silnika.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: 7 TP modernizacja "politycal fiction"

Postprzez Mariusz 72 » piątek, 6 lutego 2009, 03:21

Cześć. Zadziwia mnie, że Ci się chce takie sf-cuda robić.
Też pracuję w tym programnie, tyle, że zawodowo...
Jak na mój gust to w tej konwersji brakuje mi polskiego ducha...takiej specyficznej szkoły projektowo-plastycznej.
Trudno to opisać słowami ale mam wrażenie, że polscy konstruktorzy by nie poszli w tym kierunku...
Za bardzo poszedłeś w niemiecką pancerkę ...ale pomysł bardzo ciekawy :o)

P.S. poza tym podwozie i napęd 7TP nie dałoby sobie rady z takim tonażem. Nie ta kategoria.
Jeszcze jedno... Po co większa wiża skoro kaliber armaty ten sam?
Avatar użytkownika
Mariusz 72
 
Posty: 1157
Dołączył(a): wtorek, 17 czerwca 2008, 00:33
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Re: 7 TP modernizacja "politycal fiction"

Postprzez spiton » piątek, 6 lutego 2009, 12:45

Mariusz, miło że zajrzałeś.
1. Nie zwiększam w znaczący sposób masy. No może z 2 tony. To cały czas byłoby 12 T. Układ jezdny zamierzam przeprojektować :-))).
A większa wieża jest po to, by zapewnić miejsce dla dowódcy. W czołgach polskich dowódca był celowniczym. A w Niemieckich dowódca dowodził, co w czołgu nie jest łatwa sprawą. Maczek wyposażył swoje Vickersy w radiostacje, żeby lepiej dowodzić. Ale dopiero połączenie radiostacji, dobrego intercomu, dobrej wieżyczki obserwacyjnej, automatycznego sposobu obracania wieżą, i "przytwierdzenie" załogi wieży do wieży za pomocą siodełek i kosza daje w miarę dobry komfort pracy.
Maczek był nowoczesnym dowódcą, i ten czołg jest robiony dla Niego :-)).
Co do ArchiCada. Też na nim pracuję, Tu:
http://modelwork.pl/viewtopic.php?t=690 ... B1%BFownik
jest mój krążownik 3D (też moja fantazja) tez robiony na ArciCadzie :-))
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: 7 TP modernizacja "politycal fiction"

Postprzez Mariusz 72 » piątek, 6 lutego 2009, 16:02

Krążownik bardzo piękny. Gratuluę.

Myslałem trochę i taki mam pomysł rozwojowy dla 7TP.
Jakie miał wady? Słaby pancerz i armata do niczego... więc...
zbuduj działo samobierzne z pochyłym grubym pancerzem z przodu i jakimś dużym kalibrem.
Może z armatą typu Shneider 75 mm? Co ty na to?
Avatar użytkownika
Mariusz 72
 
Posty: 1157
Dołączył(a): wtorek, 17 czerwca 2008, 00:33
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Re: 7 TP modernizacja "politycal fiction"

Postprzez Akahoshi » piątek, 6 lutego 2009, 16:09

Jakiś km by się przydał do obrony przed piechotą. Najlepiej w kadłubie.
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Re: 7 TP modernizacja "politycal fiction"

Postprzez Jendrass » piątek, 6 lutego 2009, 19:52

Akahoshi - a kto ten km by obsługiwał ? Chyba nie kierowca ?

Spiton - ciekawe jest to co robisz ale jak już powiedział Mariusz nie ma w tym krztyny polskiego ducha. Fabrykowski i Gundlach z całym PZInż mocno by się drapali po głowach. Nawet 9TP ma niewiele wspólnego z tym :) Tyle historii - rozumiem, że to SF, ciut tylko większy niż mój 7TP AA.
http://modelwork.pl/viewtopic.php?t=11363&start=255

Sam pojazd sprawia wrażenie ciężkiego, masywnego. Wzrost masy byłby znaczny.
Piszesz:
Spiton napisał(a):Rozbudowując przedział bojowy, przesuwamy przedział silnikowy do tyłu

Przecież w 7TP przedział silnikowy był z tyłu. Gdzie chcesz przesunąć silnik ?
Spiton napisał(a):Pod wpływem tego typu bodźców, postanowiłem zmodernizować czołg 7 TP. Założenia jakie sobie przyjąłem są takie, że nie zmieniam siły ognia, ani nie wprowadzam, nowych technologii, tylko koncentruje się na komforcie pracy załogi. Podstawowa sprawa, to zapewnienia dobrego dowodzenia, poprzez zamontowanie radiostacji

7TP miał radiostację :)
Całość ma być nitowana czy spawana ? Jeśli wieża w nitach i do tego np odlewany właz dowódcy to masa wieży ... ten czołg przy standardowym silniku Saurera i nawet przekładni z C7P byłby bardzo powolny. Myślę, ze masa przekroczyła by z pewnością bazową czyli 10 ton (a nie 12 jak piszesz). Jeśli wóz miałby ważyć 12 to podnosisz jego wagę o 20% Poza tym znacznie podnosisz całą sylwetkę, wieża 7TP miała 70cm.

działaj działaj ale taka "profanacja"...
Zostaje kibicem
http://www.whiteeagle.net.pl
Projekty "C2P "Goerz" "Przyczepy WP 1939"
Avatar użytkownika
Jendrass
 
Posty: 477
Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Polskie miasto Poznań

Re: 7 TP modernizacja "politycal fiction"

Postprzez spiton » piątek, 6 lutego 2009, 20:34

Kolejne postępy :-))
Kolego Jendrass, Obserwuje Twojego 7 TP z zainteresowaniem, ale nie wiem czemu niby mój jest bardziej SF. Twój 7 TP to świetny pomysł. Nie będę się wdawał w polemikę, bo w końcu to tylko modelarstwo, do tego SF :-)).
Powiem tylko,że przebudowałem właz kierowcy, tak, by mógł prowadzić z głową na zewnątrz. Peryskop obrotowy umieściłem we włazie.
Radiostacja to podstawa. Mój 7 TP ją ma :-)). Przy okazji pytanie: Gdzie najlepiej umieścić zbiorniki z benzyną???.
Jeden km będzie w wierzy, sprzężony z armatą. W tym czołgu zrobiło się dużo miejsca, Na razie przewiduje 4 załogantów.
Obrazek
Zmieniłem też kształt wieży. Tak naprawdę to nie wiem o ile zwiększam masę. Może jakieś 2-3 tony. Nie wydaje mi się żeby to było dużo.:-))
I dodam, że nie podniosłem w ogóle sylwetki. Jedynie wieżyczka dowódcy wystaje ponad oryginał. Ale to juz kwestia ergonomii. Nie chce ,żeby dowódca się garbił.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: 7 TP modernizacja "politycal fiction"

Postprzez Mariusz 72 » piątek, 6 lutego 2009, 21:00

Moim zdaniem ten pojazd nie ma sensu. Napiszę to wprost...
Wiecej załogi, cięższy, większy, droższy, wolniejszy, bardziej paliowżerny.
Co w zamian? Lepszy komfort jazdy... i może pancerz... żeby chociaż lepsze działo miał.
Obawiam się, że w biednej Polasce 1939 r. ten projekt nie ujrzałby światła dziennego :-)
...ale jestem niedobry co?

Aaa!! To jeszcze się poznęcam he, he...
Siatki i ruszt na silniku. Wystarczy mała buteleczka ze szmatką i po wielkim czołgu.
Niemcy w póżnych jedynkach montowali osłony z płyt w tych miejscach.
Ostatnio edytowano piątek, 6 lutego 2009, 21:03 przez Mariusz 72, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Mariusz 72
 
Posty: 1157
Dołączył(a): wtorek, 17 czerwca 2008, 00:33
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Re: 7 TP modernizacja "politycal fiction"

Postprzez Jendrass » piątek, 6 lutego 2009, 21:01

spiton napisał(a):Kolego Jendrass, Obserwuje Twojego 7 TP z zainteresowaniem, ale nie wiem czemu niby mój jest bardziej SF.

Bo mój miał faktycznie powstać :)

spiton napisał(a):Twój 7 TP to świetny pomysł.

Dzięki

spiton napisał(a):Przy okazji pytanie: Gdzie najlepiej umieścić zbiorniki z benzyną???.
W tym czołgu zrobiło się dużo miejsca, Na razie przewiduje 4 załogantów.

W oryginale był z przodu wozu po lewej stronie, obok kierowcy.

spiton napisał(a):Zmieniłem też kształt wieży. Tak naprawdę to nie wiem o ile zwiększam masę. Może jakieś 2-3 tony. Nie wydaje mi się żeby to było dużo.:-))


Kolejny załogant to kolejny wzrost masy. 2-3 tony to mało ?? to 20-30 % czołgu. Tak jak byś na Panterę wsadził dodatkowe 13 ton :) ekhemm ten SF ;)

spiton napisał(a): Ale to juz kwestia ergonomii. Nie chce ,żeby dowódca się garbił.


Ludzki Pan z Ciebie ;)
Pozdrawiam
http://www.whiteeagle.net.pl
Projekty "C2P "Goerz" "Przyczepy WP 1939"
Avatar użytkownika
Jendrass
 
Posty: 477
Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Polskie miasto Poznań

Re: 7 TP modernizacja "politycal fiction"

Postprzez spiton » piątek, 6 lutego 2009, 21:13

Mariusz 72 napisał(a):Moim zdaniem ten pojazd nie ma sensu. Napiszę to wprost...
Wiecej załogi, cięższy, większy, droższy, wolniejszy, bardziej paliwożerny.
Co w zamian? Lepszy komfort jazdy... i może pancerz... żeby chociaż lepsze działo miał.
Obawiam się, że w biednej Polasce 1939 r. ten projekt nie ujrzałby światła dziennego :-)
...ale jestem niedobry co?

Przewaga niemieckich wojsk pancernych nad francuskimi, czy rosyjskimi, nie wynikała z lepszych parametrów technicznych, czy z przewagi liczebnej, tylko z lepszej organizacji. ślepy czołg, z dowódcą który musi wykonywać wiele rzeczy na raz, , nie ma kontaktu z dowódcą, i nic nie widzi, nie nadaje się do prowadzenia nowoczesnej wojny manewrowej. Mój 7 TP. Miał lepiej widzieć, Mieć dowódcę z "dobrym widokiem", i bez dodatkowych zajęć, większy zasięg, wieżę obracana automatycznie, i załogę wieży obracająca się wraz z nią. Pewnie wzrost masy z 10 do 13 ton , nie polepszy możliwości manewrowych, ale można przecież wymienić silnik. Nie w tym rzecz. Staram się go unowocześnić , nie zwiększając uzbrojenia i opancerzenia. Z definicji to projekt bez sensu. Takie ćwiczenie z modernizacji :-))
Pozdrawiam.
Jeszcze pytanko, czy umieszczenie zbiorników paliwa w nawisach w tylnej części pojazdu ma sens??. Czy w jakiś czołgach tam je umieszczano??
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości