T35 S Model

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

T35 S Model

Postprzez mysiek13 » wtorek, 25 marca 2014, 14:17

Witam

Aby odpocząć po zmaganiach z Diamondem z WESPE ( który notabene otrzymał wyróżnienie w Bytomiu w "feralnej" klasie dioram :) )postanowiłem skleić coś prostego :) Drogą zakupu w sklepie "który podobno portfela nie boli" zanabyłem 1/2 zestawu SModelu - w przypadku tak dużego modelu pakowanie 1+1 uważam za nieco dziwne...Na szczęście pewien Zasłużony Modelarz ;o) odebrał drugą połowę zawartości pudełka, co znacząco obniżyło koszty :)

Model praktycznie samosklejalny, ale polistyren użyty do wtrysku jest fatalny w obróbce (podobnie jak w tankietkach FtF) :( szlifowanie dość niewdzięczne, trzeba bardzo dokładnie wycinać elementy super ostrym nożykiem lub żyletką aby uniknąć piłowania/szlifowania... Szczególnie uważać na anteny, lufy km itd :evil: Bardzo dobre do obróbki tworzywo jest za to w nowych Airfixach - np. Bomber Re-Supply Set ...

Model nieco podrasowałem ( bazując na literaturze - Militaria nr 159 i EKCMO "T35 Tiażełyj tank") montując osłony na wózkach jezdnych, dodając uchwyty i reling, otwierając wieżyczki ( będą w nich zasiadali Preiserowi sowieccy tankiści). Przy montażu należy wg mnie koniecznie powycinać łączenia kół w podwoziu - jednak należy to zrobić dopiero po zmontowaniu gąsienic - w jednym boku najpierw powycinałem a potem kleiłem gąski i zajęło mi to ponad godzinę, bo się wszystko rozłaziło, ile k.. poleciało :x . Drugą stronę kleiłem w poprawnej kolejności i zajęło to z docinaniem 20min bezproblemowej pracy... :mrgreen:

Podkład Field Greenem Model Master - po prostu taka farbę miałem nieruszaną, kolor podobny do sowieckiego ( czyli zielony :) ) a emalia , więc jako podkład idealna... Jedna wieżyczka spadła i się ubrudziła, więc wczoraj trafiła do kreta a dziś dostała podkład akrylowy AK Dark Yellow ( bo mi się nie chciało malować aero emailią i wietrzyć pół dnia mieszkanie).

Obrazek

Obrazek

Kolejny planowany krok to cieniowanie akrylami AK - pierwszy raz będę je stosował, wg forum na Armoramie podobno rewelacja w porównaniu np. z Vallejo... Zobaczymy, Vallejo mam szary podkład - dobrze się kładzie, ale przy obróbce na żywicy ( szlifowanie) potrafi odłazić płatami :evil: Dla mnie ważne w podkładzie żeby nie śmierdziało bo mnie Małżonka chce zastrzelić za "trucie" jej i 4 letniego syna ( oczywiście mądre ), stąd Model Masterem malowałem przy chorobie rano jak ich wysłałem do pracy i przedszkola a i tak sam czuję że pomimo wietrzenia dawało - gdzie te czasy kiedy się malowało pół nocy Humbrolami w pokoiku 2,5x3m i człowiek był szczęśliwy że farbki zachodnie miał 8-) ...

Obrazek

Testowałem też podkład AK na Grancie z Mirage - pierwsze wrażenie super - zobaczymy jak się obrabiał będzie jutro - producent zaleca 24h schnięcia.

Obrazek

Fotka placu boju z serii pokaż swój stół :twisted:

Obrazek

I stanowisko do fotek - folia to biały PET grubości ok 0,2mm - wadą jest że się kurzy i trzeba przy każdym użyciu przetrzeć suchą szmatką :lol:

Obrazek

Pozdrawiam
Michał
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 818
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Reklama

Re: T35 S Model

Postprzez mysiek13 » czwartek, 27 marca 2014, 13:22

Poruszony niezwykłym i optymistycznym odzewem na pierwszy post postanowiłem kontynuować relację z mojej przygody z sowieckim stalowym kolosem wykonanym z polistyrenu :)

Chciałbym zaprezentować moje pierwsze podejście do tematu "color modulation" i cieniowania - powierzchnie duże , prawie jak w 35 to mogę popróbować :)
Model pokryty zasadniczo kolorami akrylowymi AK interactive Russian 4BO Light Base AK-032 i 4BO High Light AK-033. zagłębienia i płyta silnika mix Vallejo 70893 US Dark Green i AK-032, a krawędzie rozjaśnione Vallejo Model Air 71025 Dark Yellow.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na razie efekt jest nieco zbyt ostry - ale dojdą wash'e ( czarny i ciemno brązowy) i pigmenty ( dużo jasnego pyłu i piasku)...

Proszę o komentarze i pozdrawia Michał
Ostatnio edytowano czwartek, 27 marca 2014, 19:13 przez mysiek13, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 818
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Re: T35 S Model

Postprzez Tomek Hejmo » czwartek, 27 marca 2014, 15:52

Jak na modulację to zdecydowanie za słabe kontrasty, na następnym zrobisz lepiej :) Dobrze że działasz coś.

Szkoda, że w Bytomiu się minęliśmy w locie, musimy się na jakieś spotkanie umówić.
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Re: T35 S Model

Postprzez Radek Pituch » czwartek, 27 marca 2014, 16:08

Tomek Hejmo napisał(a):Jak na modulację to zdecydowanie za słabe kontrasty, na następnym zrobisz lepiej :) Dobrze że działasz

Dlaczego za słabe? Modulacja jest sama w sobie techniką cieniowania, a intensyfikowanie kolorów i kontrastów przy jej stosowaniu to zedcydowanie odrębna sprawa i w dużej mierze zależna od gustów autora.
Dobrze natomiast byłoby się zaopatrzyć w drugą lampę by równomiernie z obu stron oświetlać model.

RP
Avatar użytkownika
Radek Pituch
 
Posty: 2152
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: T35 S Model

Postprzez mysiek13 » czwartek, 27 marca 2014, 18:43

Tomku - jak najbardziej trzeba się spotkać - zapraszam na browara do mnie :) Niestety w Bytomiu byłem z latoroślą, więc miałem nieco ograniczone możliwości, szczególnie jak Mati zobaczył "starwarsów" i chciał uciekać do mamy bo go zastrzelą :)

Co do "modulacji" to moje pierwsze podejście i nie chciałem przegiąć :) i tak wydaje mi się, że jest zbyt mocno :?

Radku - do następnych zdjęć użyję 2 lamp na pewno - dziś fotki robiłem w dość mocnym słońcu i myślałem że jedna lampa z bliska załatwi temat , ale niestety nie :( balans bieli chyba nastawiłem coś nie tak :(((

Pozdrawiam Michał
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 818
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Re: T35 S Model

Postprzez Tomek Hejmo » czwartek, 27 marca 2014, 22:39

Radek, jasne że to sprawa gustu autora, tutaj sobie pozwoliłem na taką opinię, bo to pierwsza próba Michała i mam nadzieję, że potraktuje to jako radę na przyszłość a nie krytyczną uwagę.
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Re: T35 S Model

Postprzez Sherman » piątek, 28 marca 2014, 01:30

Małe kontrasty są jak najbardziej OK, ja bym bardziej zwrócił uwagę na to że model jest podmalowany różnymi kolorami a nie różnymi odcieniami tego samego koloru ;o) więc ciężko to z technicznego punktu widzenia uznać za cieniowanie. Z czasem się wyrobisz, poczytaj sobie o wynalazku jakim jest koło barw, poprzeglądaj posty w warsztatach Ewpigi, on sobie z tym świetnie radzi. Bo to wbrew pozorom nie jest tak że do zielonego dodasz ciemnozielonego/jasnozielonego i będzie git :lol:
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: T35 S Model

Postprzez mysiek13 » niedziela, 30 marca 2014, 10:12

Trochę postępów przy modelu - pomalowane narzędzia, gąski - podstawa gun metal Model Master, potem będzie "wycieranie" stalowym...pomalowane "kółka" i elementy podwozia - czyli monotonne czynności, których za osłonami/fartuchami nie będzie widać...Wieżyczki w środku na biało, km na gun metal Humbrola itd. itp... Wydaje mi się , że mam solidną podstawę pod washa - planuję czarny Vallejo i pigmenty...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety nie mam drugiej lampy z podobnym, led-owym źródłem światła, tylko o dość mocno żółtym świetle więc musiałem z doświetlenia druga lampą ( dobra rada Radka) zrezygnować :( W tygodniu zaopatrzę się w drugie źródło światła led ...
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 818
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Re: T35 S Model

Postprzez Tomek Hejmo » niedziela, 30 marca 2014, 14:59

Przyjemny kolorek wyszedł, ale pomyśl nad brązowym washem zamiast czarnego. Warto by też podmalować na inny odcień zielone fragmenty lin, teraz się zlewają z resztą czołgu.

Mnie też na sowieta wzięło, tylko inna kategoria wagowa :mrgreen:
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Re: T35 S Model

Postprzez spiton » niedziela, 30 marca 2014, 16:03

Nieźle Ci z tym potworem idzie T35. Bardzo fajne subtelne cieniowanie.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: T35 S Model

Postprzez mysiek13 » sobota, 12 kwietnia 2014, 14:32

Witam

Dziękuję Spitonie za miłe słowa :) Tomku bardzo fajny Bystrochodnyj Tank Ci wychodzi, która to wersją?

Model "zwaszowany" ciemnym brązowym washem Vallejo, włazy czarnym washem. Gąski jako podstawa gun metal MM, przecierane stainless steel MM. Na fartuchach i podwoziu pigmenty piaskowe Agama i MIG. Okucia lin już przemalowane najjaśniejszym zielonym...
Kadłub czeka jeszcze na "piaskowanie" pigmentami - podstawka to piaszczysta droga, nieutwardzona - a taki kolos musiał wzbudzać tumany piasku/pyłu/kurzu podczas jazdy... Żadnych obić czy większych brudzeń nie planuję... Zapylony na poligonie może być, ale obity wg mnie raczej nie, bo to była pokazowa, "stalowa pięść RKKA", więc tankiści Tuchaczewskiego musieli o nie dbać.

Fotki robione już z przy 2 lampach LED z obu stron, więc doświetlenie powinno być lepsze :razz:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszelkie komentarze mile widziane :D Michał
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 818
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Re: T35 S Model

Postprzez Panzer » poniedziałek, 14 kwietnia 2014, 08:48

No i coraz ładniej Ci to wychodzi. Nie wiem, czy te washe akrylowe to najszczęśliwszy pomysł. Wydaje mi się, że emalie typu AK albo Ammo są lepsze - masz znacznie więcej czasu i kontroli nad tym co robisz.

Sam model bardzo mi się podoba.
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2402
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: T35 S Model

Postprzez mysiek13 » poniedziałek, 14 kwietnia 2014, 13:00

Radku

W pełni się z Toba zgadzam co do washy... Mam niestety napalonego na pomaganie przy modelowaniu 4-latka, który ma problemy z kaszlem, więc jakbym otworzył emalię AK czy Humbrola albo umył pędzel w benzynie to następne modelowanie musiałoby mieć miejsce w garażu :( Nawet z podkładem na modele musiałem przejść na coś "bezwonnego" - ostatnio jestem zadowolony z tego żółtego podkładu PU z AK, wcześniejszy z Vallejo był nie najgorszy, ale miał tendencję do odchodzenia przy większych obróbkach ściernych ... także na kilka lat o zaletach emalii mogę zapomnieć :evil:
A za miłe słowa dziękuję :mrgreen:
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 818
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Re: T35 S Model

Postprzez Tomek Hejmo » czwartek, 17 kwietnia 2014, 00:14

Ma wyjść coś takiego

Obrazek

Ale może już Ci przestanę w wątku śmiecić ;o)
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Re: T35 S Model

Postprzez Patryk » piątek, 18 kwietnia 2014, 16:49

Właśnie byś swój założył kolego sympatyczny. :)
Obrazek
KLIKNIJ
Patryk Krupiński
Avatar użytkownika
Patryk
 
Posty: 1049
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 19:19
Lokalizacja: Lublin

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości