Crusader AA Mk.III Hasegawa+ja 1/72

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Crusader AA Mk.III Hasegawa+ja 1/72

Postprzez temir2 » piątek, 31 maja 2013, 23:43

Witam!
W kolejnej edycji zabawy pt.”Zróbmy sobie czołg” ofiarą zmagań padnie nieszczęsny wytwór „Hasegawy” który będzie poddawany wymyślnym zabiegom mającym na celu doprowadzenie go w efekcie końcowym do powstania modelu tytułowego pojazdu.

Obrazek

I .Wprowadzenie
W chwili obecnej model „Crusadera” w wersji AA w skali 1/72 nie istnieje więc chcąc posiadać taki pojazd w kolekcji trzeba się zdecydować na samodzielną przebudowę któregoś z egzystujących na rynku zestawów „Crusadera” bądź też skorzystać z gotowej żywicznej konwersji firmy VVV Model dedykowanej do modelu „Hasegawy” - jest to moim zdaniem jednak strata pieniędzy: na ów zestaw składa się wieża z ubogim detalem i wyglądem marnie przystającym do oryginału, z zasłoniętym wnętrzem, wykonana w formie bryłki żywicy + lufy działek.
Z „bazą” do przebudowy też jest krucho :-/ .
„Crusader” wszelkich odmian niestety nie cieszy się zainteresowaniem producentów zarówno modeli wtryskowych jak i żywicznych. W chwili obecnej na rynku dostępne są następujące modele wtryskowe - o żywicznych nic mi nie wiadomo - tego pojazdu w skali 1/72 -chronologicznie - są to : „Airfix” z połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku ( wg. producenta to skala 1/76) w wersji Mk.II, „Hasegawa”- niewiele młodszy – wersja Mk.III , „Armourfast’ wersja Mk.II oraz najnowszy chiński produkt „S-Model” wersja Mk.I/II. Dwa ostatnie z wymienionych zestawów ze względu na ubóstwo detalu, uproszczenia i błędy wymiarowe (wyrób chiński nominalnie w skali 1/72 jest mniejszy od „Airfix’owskiego” w skali 1/76!) predestynuje je jedynie jako rekwizyty do gier bitewnych. Warto jeszcze odnotować istnienie żywicznej konwersji na czołg Mk.I/II do modelu „Hasegawy” produkcji „ModellTrans’u” oraz zestawu blaszek z podstawowymi detalami produkcji „OKB Grigorow” również do modelu „Hasegawy”.

II. Model
Trzeba sobie powiedzieć jasno i wprost : na placu boju pozostają modele w wieku mocno zaawansowanym z wszelkimi tego konsekwencjami. Oba posiadają istotne błędy i uproszczenia których wyliczania pozwolę sobie pominąć, nadmienię tylko że sytuację ratowałby nieco mixt obydwu zestawów ale koszty i nakłady w stosunku do uzyskanego rezultatu czyni takie przedsięwzięcie wątpliwie opłacalnym. Przystępując do budowy byłem wolny od tego dylematu gdyż onegdaj drogą wyłudzenia wszedłem w posiadanie gotowego modelu „Hasegawy” i ten to zestaw został poddany kaźni.

III. Budowa
Z gó…na pomarańczy nie zrobisz głosi stare powiedzenie które idealnie pasuje do inkryminowanego zestawu „Hasegawy”. Model cechuje rostrzał wymiarowy – każdy wymiar modelu jest w innej skali (!) . Podarowałem sobie drobiazgowe przeliczanie i po prostu pracę podjąłem z tego co jest. Oparłem się na dostępnych fotografiach oryginału i planach pojazdu zamieszczonych w książce p. Z.Lalaka i A.Kamińskiego „Artyleria samobieżna w PSZ 1940-45” oraz planach „Crusadera” zamieszczonych w „Modelist Konstruktor”. Leciwe plany „Crusadera” z „Modelarza” można sobie śmiało darować jako niewiele mające wspólnego z rzeczywistością.
Przystępując do zabawy początkowo zakładałem jedynie dorobienie od podstaw wieży i uzupełnienie lub przerobienie tylko niektórych detali, ale im bardziej porównywałem model z ze skromną dokumentacją fotograficzną i jeszcze skromniejszymi planami stawało się jasne że zakres zmian będzie się powiększać z każdym kolejnym krokiem zgodnie z zasadą że im dalej w las tym więcej drzew… Poprawki nanosiłem spontanicznie, bez wcześniejszego planowania i przez to wielokrotnie musiałem poprawiać to co już wydawało się poprawione :cry:
Model nad którym rozpocząłem prace jak już wspomniałem był gotowy i pomalowany ponoć „Humbrolami” . W pierwszej kolejności starałem się możliwie najdokładniej rozebrać go na czynniki pierwsze by później szczątki poddać ablucjom w „Krecie”. Rozbiórce towarzyszył wielce niecenzuralny bluzg :twisted: gdyż model był solidnie sklejony, spoiny mocne a plastik hasegawowski dodatkowo twardy i jednocześnie kruchy co zaowocowało szeregiem pęknięć i mimowolnych zniszczeń :twisted: .

Obrazek

Obrazek

Po oczyszczeniu ze starej farby zacząłem sklejać model na powrót.

Obrazek

Od razu ujawniły się rozbieżności modelu w stosunku do oryginału: np. koło napinające okazało się dużo za małe, wyloty powietrza za wąskie, skrzynki za krótkie itp. … Żółtym ludziom udało się nawet zepsuć taki drobiazg jak reflektory czy „budka” kierowcy :mrgreen: … Ilość korekt rosła wykładniczo… Daruję sobie spis zmian i przeróbek, z ważniejszych wymienię tylko wykonaną od podstaw wieżę, zmianę położenia włazu powstałego w wyniku usunięcia wieżyczki z km., korekta wylotów powietrza z silnika i osłon przeciwpyłowych…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Efekt zmagań na chwilę obecną:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostały jeszcze drobiazgi…

C.d.n.

Pozdrawiam!
Piękna wieś Bulowice
Avatar użytkownika
temir2
 
Posty: 217
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 23:17

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Crusader AA Mk.III Hasegawa+ja 1/72

Postprzez piotr dmitruk » piątek, 31 maja 2013, 23:58

Gdyby ktoś nie doczytał, to przypominam, że to jest 1:72, nie 1:35 !
:shock:
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9957
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Crusader AA Mk.III Hasegawa+ja 1/72

Postprzez Sherman » sobota, 1 czerwca 2013, 00:29

toś przywalił...

Wieża jest piękna. Podziwiam, robisz niesamowite rzeczy. Poprawki kadłuba też podziwiam, choć... włożłeś weń tyle pracy, to dalej Hasegawa... I Crusadera to przypomina z daleka, szkoda że nie trafiłeś na Airfixa, model ma dużo większy potencjał (moje szczęście że ostatnio wpadł mi taki w ręce).

Oczywiście po malowaniu poza takimi oszołomami jak ja nikt uwagi na takie niuanse nie zwróći, malowaniem odwrócisz od tego uwagę.

Będzie z wiewiórą?
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Crusader AA Mk.III Hasegawa+ja 1/72

Postprzez spiton » sobota, 1 czerwca 2013, 01:00

O rzesz w mordę !! Piękna robota !
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Crusader AA Mk.III Hasegawa+ja 1/72

Postprzez uki761 » sobota, 1 czerwca 2013, 13:48

Szacun !
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
uki761
 
Posty: 1280
Dołączył(a): piątek, 28 maja 2010, 19:07
Lokalizacja: poznań

Re: Crusader AA Mk.III Hasegawa+ja 1/72

Postprzez Axel1st » sobota, 1 czerwca 2013, 13:59

Magik :)
Warsztat: Szyłka 1:35, T-55AM 1:35
Pozdrawiam Paweł Koseda
http://www.plasticscalemodels.blogspot.com

Grupa Modelarska Valkyria Grudziądz
https://web.facebook.com/grupamodelarskavalkyria/
Avatar użytkownika
Axel1st
 
Posty: 606
Dołączył(a): poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 13:02
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Crusader AA Mk.III Hasegawa+ja 1/72

Postprzez gumowy01 » niedziela, 2 czerwca 2013, 07:25

W wykonaniu temiera 2 można być spokojnym o efekt końcowy. Należy zasiąść i poczekać aż pogaże gotowego, a szczena sama opadnie :)
Pozdrawiam Artek

Krakowska grupa modelarska "Grupa B"
https://www.facebook.com/GrupaBiezanowska
Avatar użytkownika
gumowy01
 
Posty: 483
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2012, 02:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Crusader AA Mk.III Hasegawa+ja 1/72

Postprzez mysiek13 » niedziela, 2 czerwca 2013, 07:44

Przepiękny, Twoja "Suczka" byla suuuper ale ten Crusader jest chyba najlepszy pod względem "budowlanym". Z jakich planów korzystales do wieży ? Istnieje konwersja zywiczna NR albo HR model ( chyba nazwy nie przekrecilem :) ) ale do AA mkII, i w porównaniu z Twoja praca bardzo słaba . Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy i pozdrawiam Michal
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 818
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Re: Crusader AA Mk.III Hasegawa+ja 1/72

Postprzez GrzeM » czwartek, 6 czerwca 2013, 23:39

Rewela, gratuluję odwagi i samozaparcia. U mnie ten model leży rozgrzebany i nie mam zapału, by się za niego zabrać...
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3106
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Crusader AA Mk.III Hasegawa+ja 1/72

Postprzez Panzer » niedziela, 9 czerwca 2013, 10:05

Mistrzostwo świata. Jak zwykle zresztą. Jak sam widzisz, musisz jednak na konkursach dokładać album ze zdjęciami tego co zrobiłeś po drodze :)
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2402
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: Crusader AA Mk.III Hasegawa+ja 1/72

Postprzez temir2 » sobota, 15 czerwca 2013, 23:52

Witam!
Na początek mała skrzynka odpowiedzi:

mysiek13 napisał(a): Z jakich planów korzystales do wieży ?


temir2 napisał(a):Oparłem się na dostępnych fotografiach oryginału i planach pojazdu zamieszczonych w książce p. Z.Lalaka i A.Kamińskiego „Artyleria samobieżna w PSZ 1940-45”


Panzer napisał(a):Mistrzostwo świata. Jak zwykle zresztą.


To miłe, ale bez przesady :roll:

Panzer napisał(a): Jak sam widzisz, musisz jednak na konkursach dokładać album ze zdjęciami tego co zrobiłeś po drodze


Taaa… A przy ocenie typu „podoba się/nie podoba się” na pewno będzie brane to pod uwagę :lol:

A teraz kolejna odsłona dramatu:

…ostatnie zmiany i poprawki:

Obrazek

Obrazek


…i surfejser Gunze 1000:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


C.d.n.

Pozdrawiam!
Ostatnio edytowano niedziela, 16 czerwca 2013, 19:03 przez temir2, łącznie edytowano 1 raz
Piękna wieś Bulowice
Avatar użytkownika
temir2
 
Posty: 217
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 23:17

Re: Crusader AA Mk.III Hasegawa+ja 1/72

Postprzez Sherman » niedziela, 16 czerwca 2013, 00:27

Pytanie nr 1. Z czego są lufy?
Pytanie nr 2. Z czego są śruby na przedniej płycie wieży?
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Crusader AA Mk.III Hasegawa+ja 1/72

Postprzez temir2 » niedziela, 16 czerwca 2013, 00:34

Witam!
Sherman napisał(a):Pytanie nr 1. Z czego są lufy?

Igły lekarskie + profile.
Sherman napisał(a):Pytanie nr 2. Z czego są śruby na przedniej płycie wieży?

To również odpowiednio obrobiony profil.

Pozdrawiam!
Piękna wieś Bulowice
Avatar użytkownika
temir2
 
Posty: 217
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 23:17

Re: Crusader AA Mk.III Hasegawa+ja 1/72

Postprzez gumowy01 » niedziela, 16 czerwca 2013, 11:08

I tu też zdjęcia poszły się .... :evil:
Pozdrawiam Artek

Krakowska grupa modelarska "Grupa B"
https://www.facebook.com/GrupaBiezanowska
Avatar użytkownika
gumowy01
 
Posty: 483
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2012, 02:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Crusader AA Mk.III Hasegawa+ja 1/72

Postprzez temir2 » niedziela, 16 czerwca 2013, 19:07

Witam!
gumowy01 napisał(a):I tu też zdjęcia poszły się .... :evil:


:evil: Niestety to wynik przekroczenia limitu na „darmowym" hostingu zdjęciowym :( :( :( :twisted: , podobno z czasem fotki wrócą :?
Tymczasem przebudowałem swój wpis i przynajmniej ostatnie fotki można ogladać...

Pozdrawiam!
Piękna wieś Bulowice
Avatar użytkownika
temir2
 
Posty: 217
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 23:17

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości