Sturminfanteriegeschütz 33B

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Re: Sturminfanteriegeschütz 33B

Postprzez matejson » czwartek, 5 marca 2015, 13:42

Witam,

Czasu mało, a co dopiero robić zdjęcia i publikować je w sieci. Priorytet - zdążyć na Festiwal w Bytomiu, który odbywa w kolejny weekend. W ostatnim tygodniu wykonałem gruzowisko wokół ruiny i na drodze. Użyłem do tego pokruszonych kawałków z gipsu. Szybki i tani sposób, aczkolwiek planuję sobie kupić zestaw z cegiełkami w skali 1/72. Może ktoś poleci jakiś konkretny :?:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Całość wypadałoby pomalować w odpowiednie kolory. Najprościej można by pokryć wszystko farbami za pomocą aerografu, jednak zdecydowałem się na mozolne malowanie każdego detalu pędzlem w różnych odcieniach. W następnym etapie zadbam o to, żeby część gruzowiska miała kolor tynku stojącego budynku.

Sama ruina została dodatkowej warstwy olei w postaci wash'a i zacieków. Efekt na zdjęciach jest trochę przekłamany, ponieważ wcześniejszą sesje wykonywałem w świetle dziennym a tą w świetle sztucznym. Programy edytorskie do zdjęć dużo nie pomogły.
Obrazek
Obrazek

Wkrótce zdjęcia dalszych postępów, ponieważ cała realizacja nabrała tempa.

Z pozdrowieniami,
Mateusz
Mateusz Mathea
http://matejson.blogspot.com
"Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne.
Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe." A.E.
Avatar użytkownika
matejson
 
Posty: 2312
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:34
Lokalizacja: Gdynia

Reklama

Re: Sturminfanteriegeschütz 33B

Postprzez Korowiow » czwartek, 5 marca 2015, 18:43

Mateusz dobrze dajesz. Chciałbym być na takim etapie jak Ty. Zdążę na Bytom ale w przyszłym roku.
Obrazek
Tomek Rojek
Avatar użytkownika
Korowiow
 
Posty: 2633
Dołączył(a): niedziela, 20 marca 2011, 10:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sturminfanteriegeschütz 33B

Postprzez wapel » czwartek, 5 marca 2015, 19:33

Super Mateusz to wychodzi. Cegiełki to może te, których ja użyłem? Co prawda Juweela z małych skal robi tylko w 1:87, ale po przeliczeniu cegła zamiast 3,5mm w 1:72 wychodzi 2,8mm w 1:87. Możesz rozważyć.
Tu link http://www.juweela.de/de/produkte/massstab/produkt/sc/187/no/ziegel_nf_rot_dunkel-1.html

Budyneczek wychodzi super. Bruk pewnie jeszcze ujednolicisz? Po mojej normandzkiej dioramie doszedłem do wnioski, że gdy będę robił gruz następnym razem to uformuję sobie na boku parę kupek i każdą machnę na inny kolor. Po zmieszaniu pewnie by dobrze wyglądało, a było mniej pracochłonne.
Jakieś okna przewidujesz?
Gładko tak, lekko tak toczy się w dal,
Jak gdyby to była piłeczka, nie stal,
Nie ciężka maszyna zziajana, zdyszana,
Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana.

pozdrawiam, Paweł
Avatar użytkownika
wapel
 
Posty: 887
Dołączył(a): czwartek, 28 października 2010, 10:55
Lokalizacja: Wejherowo/Gdańsk

Re: Sturminfanteriegeschütz 33B

Postprzez matejson » czwartek, 5 marca 2015, 22:27

wapel napisał(a):Super Mateusz to wychodzi. Cegiełki to może te, których ja użyłem? Co prawda Juweela z małych skal robi tylko w 1:87, ale po przeliczeniu cegła zamiast 3,5mm w 1:72 wychodzi 2,8mm w 1:87. Możesz rozważyć.
Tu link http://www.juweela.de/de/produkte/massstab/produkt/sc/187/no/ziegel_nf_rot_dunkel-1.html

Budyneczek wychodzi super. Bruk pewnie jeszcze ujednolicisz? Po mojej normandzkiej dioramie doszedłem do wnioski, że gdy będę robił gruz następnym razem to uformuję sobie na boku parę kupek i każdą machnę na inny kolor. Po zmieszaniu pewnie by dobrze wyglądało, a było mniej pracochłonne.
Jakieś okna przewidujesz?


Dzięki koledzy za komentarze.

Paweł, rozważę zakup. To z Saharahobby pewnie można zamówić, dobrze pamiętam :?: Pomysł z brukiem bardzo fajny :mrgreen: Co do okien, przyznam szczerze...nie chce mi sie :mrgreen: chcę już zacząć kolejny projekt...

Pozdrawiam,
M.
Mateusz Mathea
http://matejson.blogspot.com
"Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne.
Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe." A.E.
Avatar użytkownika
matejson
 
Posty: 2312
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sturminfanteriegeschütz 33B

Postprzez wapel » piątek, 6 marca 2015, 09:48

Tak w Saharze. Ej jak to się nie chce :>? Dobra scenka jest - dopieść ją, choćby po Bytomiu. Zrób ramki okienne z balsy a same skrzydła mogę Ci laserowo zrobić z grubego papieru.
To znasz :mrgreen: ? czas 0:43
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cln8Wku4fvA[/youtube]

Oczywiście nie bierz tego na serio, bo i tak jest "good job"
Ostatnio edytowano piątek, 6 marca 2015, 20:24 przez wapel, łącznie edytowano 1 raz
Gładko tak, lekko tak toczy się w dal,
Jak gdyby to była piłeczka, nie stal,
Nie ciężka maszyna zziajana, zdyszana,
Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana.

pozdrawiam, Paweł
Avatar użytkownika
wapel
 
Posty: 887
Dołączył(a): czwartek, 28 października 2010, 10:55
Lokalizacja: Wejherowo/Gdańsk

Re: Sturminfanteriegeschütz 33B

Postprzez matejson » piątek, 6 marca 2015, 16:37

No masz rację...może ją dopieszczę. Figurkę już pomalowałem, ale średnio jestem z niej zadowolony. Zaleta szybkiego tempa jest fakt, że szybciej rozpocznę kolejny projekt, wadą, że nie wszystko wychodzi jak powinno z pośpiechu...w końcu to ma być tylko podstawka pod model z kawałkiem terenu.

A Ty w końcu wybierasz się na zawody z żoną :?: :->

Pozdrawiam,
M.
Mateusz Mathea
http://matejson.blogspot.com
"Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne.
Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe." A.E.
Avatar użytkownika
matejson
 
Posty: 2312
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sturminfanteriegeschütz 33B

Postprzez wapel » piątek, 6 marca 2015, 20:26

A nie jedziemy w końcu. Przypomniało mi się, że w tym samym czasie w Gdyni są "Kolosy za 2014". Za to w przyszłym roku jak najbardziej :)
Gładko tak, lekko tak toczy się w dal,
Jak gdyby to była piłeczka, nie stal,
Nie ciężka maszyna zziajana, zdyszana,
Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana.

pozdrawiam, Paweł
Avatar użytkownika
wapel
 
Posty: 887
Dołączył(a): czwartek, 28 października 2010, 10:55
Lokalizacja: Wejherowo/Gdańsk

Re: Sturminfanteriegeschütz 33B

Postprzez matejson » niedziela, 22 marca 2015, 15:06

wapel napisał(a):A nie jedziemy w końcu. Przypomniało mi się, że w tym samym czasie w Gdyni są "Kolosy za 2014". Za to w przyszłym roku jak najbardziej :)


Paweł, żałuj, że Cie nie było :mrgreen:

"Premiera" gotowej pracy była już na zawodach w Bytomiu, ale dokończę wątek warsztatowy jeśli koledzy pozwolą, ponieważ w ostatnim zamieszaniu nie nadążałem z regularnym wrzucaniu postępu prac.

Poniżej kolejne zdjęcia z weathering'u. Efekt osmolenia wykonany zwykłą czarną farbą pryśniętą z aerografu. Na tym etapie próbowałem Lavado Shade z Vallejo, ale efekt był mierny.

Obrazek

Farby jakich głównie użyłem do malowania cegieł i gruzu.
Obrazek

Pozdrawiam,
M.
Mateusz Mathea
http://matejson.blogspot.com
"Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne.
Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe." A.E.
Avatar użytkownika
matejson
 
Posty: 2312
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sturminfanteriegeschütz 33B

Postprzez matejson » piątek, 3 kwietnia 2015, 23:37

Wstyd, że jeszcze nie ukończyłem tego wątku. Wreszcie trochę wolnego więc mogę dalej dzielić się relacją z warsztatu. Mam nadzieję, że ktoś zerka do tego tematu i ogląda moje wypociny sprzed miesiąca :)

Tak więc kolejnym etapem wykańczania podstawki było nałożenie warstwy śniegu zarówno na podłoże, budynek a nawet szpary w elewacji :) Wykorzystałem do tego bardzo drobnoziarnisty krzemowy piaseczek, który służy jako wypełniacz do żywicy dentystycznej. Śnieg werniksowałem świetnym specyfikiem od AMMO "Sand & Gravel Glue".
Obrazek


Kolejną fazą było ubrudzenie podłoża. Z początku dużo się zastanawiałem jak się do tego zabrać, jednak za radą kolegi Grzegorza ulicę brukowaną ubłociłem za pomocą kilku prostych technik.
1. Zapuściłem szpary między kostkami oleją "Fresh Mud" od AK, aplikując pędzelkiem prosto ze słoiczka (bez rozcieńczenia).
2. Nabrałem pigmentu Russian Earth od MIG Productions na pędzel i posypałem pigmentem w kilku miejscach (również na śnieg) w sposób jaki strzepujemy kip z papierosa.
3. Za pomocą Wet Effects od Ammo zawerniksowałem i rozsmarowałem miejsca gdzie spadł pigment, dzięki czemu uzyskałem efekt mokrej powierzchni.
4. Na sam koniec wykonałem małe delikatne kałuże zapuszczając w kilku miejsach Still Water od Vallejo. Po czym odstawiłem podstawkę na 24h do wyschnięcia.
Obrazek

Na sam koniec przygotowałem podwozie Stug'aa 33b tak, aby znaczącą nie odbiegało kolorystyką brudzenia od podłoża. Naprzemiennie aplikowałem bez rozcieńczenia oleje z AK tak jak na zdjęciu. Jak widać nie ograniczam się do jednej marki produktów... :mrgreen:
Obrazek

I to chyba koniec, dziękuje za uwagę! Mam nadzieję, że się podobało :)

Pozdrawiam,
M.
Mateusz Mathea
http://matejson.blogspot.com
"Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne.
Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe." A.E.
Avatar użytkownika
matejson
 
Posty: 2312
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sturminfanteriegeschütz 33B

Postprzez wapel » sobota, 4 kwietnia 2015, 11:49

Cześć Mateusz,
napisz coś więcej o tym piaseczku. On ma taki biały kolor czy jest malowany? jak to wygląda w porównaniu do sody?
Czekam na galerię.
Gładko tak, lekko tak toczy się w dal,
Jak gdyby to była piłeczka, nie stal,
Nie ciężka maszyna zziajana, zdyszana,
Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana.

pozdrawiam, Paweł
Avatar użytkownika
wapel
 
Posty: 887
Dołączył(a): czwartek, 28 października 2010, 10:55
Lokalizacja: Wejherowo/Gdańsk

Re: Sturminfanteriegeschütz 33B

Postprzez matejson » sobota, 4 kwietnia 2015, 13:53

On ma śnieżnobiały kolor i ma gradację mniejszą niż soda :) pyłek dosłownie.
Mateusz Mathea
http://matejson.blogspot.com
"Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne.
Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe." A.E.
Avatar użytkownika
matejson
 
Posty: 2312
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sturminfanteriegeschütz 33B

Postprzez grzegorz75 » sobota, 4 kwietnia 2015, 15:17

Super scenka , super efekty !

Ale pamiętaj Mateo , że na prawdziwym czołku żołnierze nie malowali modulacji .Znam czlowieka co znał człowieka co był dowutcom czołgu w tysiącdziewiecsetsześdziesiątymdziewiątym przez pieć lat a potem przez pieć lat ładowniczym i mówił , że nie malowali modulacji w koszarach .

Szkoda że to nie Bryza ....
Obrazek
Avatar użytkownika
grzegorz75
 
Posty: 871
Dołączył(a): poniedziałek, 30 marca 2009, 19:37

Re: Sturminfanteriegeschütz 33B

Postprzez matejson » sobota, 4 kwietnia 2015, 15:38

grzegorz75 napisał(a):Super scenka , super efekty !

Ale pamiętaj Mateo , że na prawdziwym czołku żołnierze nie malowali modulacji .Znam czlowieka co znał człowieka co był dowutcom czołgu w tysiącdziewiecsetsześdziesiątymdziewiątym przez pieć lat a potem przez pieć lat ładowniczym i mówił , że nie malowali modulacji w koszarach .

Szkoda że to nie Bryza ....

Grzegorz, zabrakło mi argumentów :mrgreen:

Dzięki za komentarze!
Mateusz Mathea
http://matejson.blogspot.com
"Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne.
Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe." A.E.
Avatar użytkownika
matejson
 
Posty: 2312
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sturminfanteriegeschütz 33B

Postprzez matejson » wtorek, 7 kwietnia 2015, 21:56

Mateusz Mathea
http://matejson.blogspot.com
"Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne.
Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe." A.E.
Avatar użytkownika
matejson
 
Posty: 2312
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:34
Lokalizacja: Gdynia

Poprzednia strona

Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości