Panzer V Panther 1/72 ESCI

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Panzer V Panther 1/72 ESCI

Postprzez Bosy1992 » wtorek, 13 stycznia 2015, 18:25

Witam wszystkich forumowiczów :) :!: Jestem nowym użytkownikiem, to mój pierwszy post na tym forum. Militariami interesuję się od dwóch lat, ale modelarstwem mam styczność dopiero od nie dawna. Do tej pory wykonałem trzy modele, wszystkie w skali 1/72. Pierwszy, Tiger II od Italeri, wyszedł okropnie przez pośpiech, brak odpowiednich narzędzi, zły dobór farb i brak zdolności plastycznych. Kolejne dwa modele (PZL Karaś i PZL 11) wyszły już nieco lepiej dzięki lepszemu doborowi kolorów, nowym narzędziom i drobnemu doświadczeniu zdobytemu przy Tygrysie. Dalej są one dalekie od doskonałości, często dość nieudolnie naklejam kalkomanię, malowanie nie zawsze w 100% zgadza się z oryginalnym historycznym malowaniem oraz moje modele wyglądają jak zabawki, a nie prawdziwe pojazdy.

Przy składaniu kolejnego modelu postanowiłem poprosić o pomoc bardziej doświadczonych ludzi. Zamierzam złożyć czołg Panther w skali 1/72 od firmy ESCI. Ze względu na niskie zdolności plastyczne, brak odpowiednich narzędzi oraz to że nie zależy mi na odwzorowaniu konkretnej jednostki/wozu zamierzam pomalować czołg jednolitym malowaniem. Postanowiłem aby był to kolor podobny do repliki czołgu Panther z serialu Czas Honoru. Proszę o pomoc w doborze jakiegoś koloru farby akrylowej tak aby mój model przypominał czołg z wspomnianego serialu. W linku załączam zdjęcia z serialu.
Pozdrawiam i proszę o pomoc ;o)

http://img.interia.pl/rozrywka/nimg/o/y ... 453392.jpg

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/ ... d417bfc2d5
Avatar użytkownika
Bosy1992
 
Posty: 6
Dołączył(a): poniedziałek, 12 stycznia 2015, 16:50

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Panzer V Panther 1/72 ESCI

Postprzez Sherman » środa, 14 stycznia 2015, 03:08

Zasadniczo to Panthery jak i reszta niemieckich czołgów w tym okresie jako kolor bazowy miała farbę Wehrmacht Olive.
Możesz użyć np. Vallejo. http://www.martola.com.pl/pl2681/produkty24181/Tank_Dark_Yellow_1943
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Panzer V Panther 1/72 ESCI

Postprzez Bosy1992 » środa, 14 stycznia 2015, 13:57

Wielkie dzięki :D Sam też trochę poszperałem i znalazłem dwa ciekawe kolory:
http://www.mojehobby.pl/products/Germ.- ... MC103.html

http://www.mojehobby.pl/products/Germ.- ... MC128.html

Mam jeszcze jedno pytanie. Zastanawiam się nad kupnem do tej Pantery metalowej lufy np. tej:

http://www.mojehobby.pl/products/7-5-cm ... nther.html

Tu moje pytanie na czym polega wyższość tej metalowej od plastikowej z zestawu :?:
Avatar użytkownika
Bosy1992
 
Posty: 6
Dołączył(a): poniedziałek, 12 stycznia 2015, 16:50

Re: Panzer V Panther 1/72 ESCI

Postprzez Sherman » środa, 14 stycznia 2015, 18:39

Metalowej nie musisz sklejać z dwóch połówek dzięki czemu nie musisz jej potem szlifować. W efekcie lepiej wygląda ;o) ale poszukaj produktu firmy RB, znacznie tańsze od Abera.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Panzer V Panther 1/72 ESCI

Postprzez Bosy1992 » piątek, 30 stycznia 2015, 16:09

Miałeś rację, różnica w cenie jest znaczna :D Ostatnie pytanie, niedługo będę robił zamówienie i kupię lufę oraz farbę dla Pantery będącej bohaterką tego tematu, chciałbym jeszcze prosić o jakiś lakier bezbarwny albo coś w tym rodzaju do pokrycia kalkomanii którą nałożę na model :)
Avatar użytkownika
Bosy1992
 
Posty: 6
Dołączył(a): poniedziałek, 12 stycznia 2015, 16:50

Re: Panzer V Panther 1/72 ESCI

Postprzez Sherman » piątek, 30 stycznia 2015, 20:51

Use google. Or poczytaj forum. Your welcome.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Panzer V Panther 1/72 ESCI

Postprzez Marcin B. » poniedziałek, 9 lutego 2015, 15:24

Bosy1992 napisał(a):Mam jeszcze jedno pytanie. Zastanawiam się nad kupnem do tej Pantery metalowej lufy np. tej:

http://www.mojehobby.pl/products/7-5-cm ... nther.html

Tu moje pytanie na czym polega wyższość tej metalowej od plastikowej z zestawu :?:

Geranie metalowe części pozwalają uzyskać lepszą jakość detali oraz grubość elementu lepiej odwzorowaną w skali. Często tej grubości plastik po prostu by się połamał, jak np. osłony trakcji, błotniki itp. W metalowej lufie na pewno hamulec wylotowy będzie dużo ładniejszy niż w plastiku.
"Accept the challenges, so that you may feel the exhilaration of victory." - G.S. Patton
Avatar użytkownika
Marcin B.
 
Posty: 76
Dołączył(a): czwartek, 19 lutego 2009, 16:49
Lokalizacja: Toruń

Re: Panzer V Panther 1/72 ESCI

Postprzez Bosy1992 » poniedziałek, 18 maja 2015, 16:46

Zacząłem składać moją Panterę. Wyposażyłem się w klej modelarski Wamod, a farba którą maluję model to Pactra A104 Panzer Dunkelbelg 1943. Tak jak pisałem jestem początkujący w tej dziedzinie, nie mam aerografu wszystko maluję pędzlem rozmiar 0. Do tej pory udało mi się ukończyć wieże i pracuję nad kadłubem. Proszę o porady. Zamieszczam zdjęcie poglądowe zawartości pudełka.
Obrazek
Prace nad modelem zacząłem od złożenia wieży. Wszystko starałem się wyciąć dokładnie. Następnie wszystkie części wykąpałem w wodzie z płynem do mycia naczyń. Następnie złożyłem kilka części wieży, pomalowałem je, a następnie złożyłem całość. Nakleiłem kalkomanię którą zabezpieczyłem farbą bezbarwną Pactra A48 Clear Mat (trochę z nią przesadziłem).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Następnie zabrałem się za kadłub. Złożyłem ściany boczne, ścianę tylną i spód. Następnie pomalowałem je tak jak wieżę (5 warstwami farby).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Następnie zająłem się górną częścią kadłuba. Nakleiłem na nią drobne elementy takie jak włazy, wizjery, uchwyty.
Obrazek
Do tej pory nad modelem spędziłem trzy posiedzenia po 1,5 h każde. Proszę o porady i wyrozumiałość. Zamieszczam jeszcze zdjęcie poglądowe z wieżą.
Obrazek
Avatar użytkownika
Bosy1992
 
Posty: 6
Dołączył(a): poniedziałek, 12 stycznia 2015, 16:50

Re: Panzer V Panther 1/72 ESCI

Postprzez Sherman » wtorek, 19 maja 2015, 13:37

Czy kupiłeś sobie też szpachlę (polecam Tamiya, Wamod omijaj szerokim łukiem)? Masz jamkę skurczową na klapie wizjera kierowcy, warto ją zaszpachlować i wygładzić.

Co do malowania jedna zasadnicza uwaga. Malujesz zbyt gęstą farbą, w efekcie widać "mazy" od pędzla. Trzeba ją delikatnie rozcieńczyć i malować cieniutkimi, lekko transparentnymi warstwami. Nie przejmuj się jednak, to wymaga wprawy, chyba u każdego z nas ;o) Zerówka jest też chyba trochę za drobna, lepiej kup jakiś płaski 1-2. Istotne znaczenie ma też rodzaj włosia, do farb akrylowych bardziej pasuje syntetyczne.

Popracuj też ciut nad zdjęciami, model na nich jest dość ciemny i niewiele widać. Na forum jest kilka wątków o tym jak fotografować.

Nie przejmuj się też, jeśli coś na początku nie wychodzi. Z każdym kolejnym modelem będzie lepiej ;o)
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05


Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości