PzKpfw III Ausf. E/F, FtF + Trumpeter 1/72

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

PzKpfw III Ausf. E/F, FtF + Trumpeter 1/72

Postprzez Jorge Thorvaldsson » niedziela, 10 kwietnia 2016, 19:33

Mój pierwszy warsztat...

Jednym z pojazdów, które wciąż nie doczekały się porządnej wtryskowej miniatury w skali 1/72 jest PzKpfw III w swoich wczesnych, uzbrojonych w armatę 37mm, wersjach. Chyba jedynym obecnie dostępnym modelem tego pojazdu w wersji E jest miniatura firmy First to Fight, której szerzej nie trzeba przedstawiać.
Model jest dość prosty, jednakże widać dobrze dopracowane i dopasowane formy, bardzo nieliczne jamy skurczowe (naliczyłem trzy), dość delikatne detale i ostre delikatne linie klap i pokryw.
Minus – to bardzo uproszczony układ jezdny, typowy zresztą dla FtF. O ile dla miłośników gier bitewnych i początkujących modelarzy nie ma to znaczenia, o tyle dla bardziej wymagających będzie raczej nie do przyjęcia.

Obrazek

Najprostszym wyjściem na podrasowanie Panzera wydaje się stworzenie Frankensteina na bazie: modelu FtF – od błotników w górę, Stug III ausf. B Trumpetera – wszystko co poniżej, Nashorna z Dragona – koła napędowe oraz Stug III także Dragonowskiego – wloty powietrza do silnika.
Model Trumpetera nadaje się nie tylko ze względu na zgodność wymiarową – wanna jest jedynie ok. 0,5mm za wąska, co daje się skorygować, ale także na koła napinające, które również należy wymienić.

Obrazek

Porównując wanny kadłuba obydwu modeli można zauważyć sporo podobieństw jeśli chodzi o ilość i położenie detali. Czyżby formy powstawały w tym samym miejscu?

Obrazek

Połączenie wymienionych powyżej elementów docelowo powinno dać nam ciekawy model „trójki”, i to nie jednej wersji.
Kadłub zaproponowany przez FtF pozwala na wykonanie pojazdu w wersji E, E modyfikowanej lub F. W zależności od tego, jaki pojazd chcemy wykonać, należy usunąć lub pozostawić wloty powietrza (1), usunąć lub pozostawić śruby dodatkowego pancerza (2), dorobić wizjer radiotelegrafisty (3) oraz Notek (4).

Obrazek

Model Trumpetera nie posiada bocznych włazów ewakuacyjnych w wannie kadłuba, więc te należy dorobić lub adaptować z wanny FtF.

Obrazek

Drobnego upgradu wymaga też tył kadłuba, gdzie należy dorobić tylne lampy (1), wraz z otworami w błotnikach, pokrywa gniazda na korbę rozruchową też jest mało finezyjna (3), należy też usunąć część kadłuba (4), która pokrywa się z elementem wanny Trumpetera.

Obrazek

W wannie Trumpetera niezbędne jest przesunięcie do tyłu pierwszych rolek (1), trzeba usunąć nity z lewej strony kadłuba (2) i wykonać od podstaw amortyzatory - te ze Stuga odpowiadają wersji „H”.

Obrazek

Żeby uniknąć dorabiania przednich zaczepów do holowania (1), zamierzam wykorzystać przednią dolną płytę kadłuba FtF i przeszczepić do Trumpetera. W tym miejscu widać różnicę w grubości bocznych płyt wanny. Wydaje się, że FtF bardziej realnie oddaje rzeczywistą ich grubość.

Obrazek

W zwiazku z tym, oprócz usunięcia przedniej części wanny, trzeba boczne płyty pocienić o ok. 0,4 mm z każdej strony.

Obrazek

Jedyny element wymagający potraktowania szpachlówką, to na chwilę obecną osłona armaty - jamy skurczowe na jej górnej i dolnej powierzchni.

Obrazek

Tyle oględzin, wkrótce pierwsze cięcia. Nie ukrywam, że będę liczył na Wasze wsparcie.
Jorge Thorvaldsson
 
Posty: 147
Dołączył(a): czwartek, 6 sierpnia 2009, 08:54

Reklama

Re: PzKpfw III Ausf. E/F, FtF + Trumpeter 1/72

Postprzez Jorge Thorvaldsson » niedziela, 10 kwietnia 2016, 20:31

Proszę Moda o przesunięcie do 1/72 - z rozpędu założyłem w złym dziale... :oops:
Jorge Thorvaldsson
 
Posty: 147
Dołączył(a): czwartek, 6 sierpnia 2009, 08:54

Re: PzKpfw III Ausf. E/F, FtF + Trumpeter 1/72

Postprzez GrzeM » poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 09:02

Kibicuję! Sam kiedyś rozgrzebałem Revellowskiego "L" w celu przeróbki na wrześniowy "E", ale dzieci się zaczęły rodzić i wymiękłem. Teraz FtF daje spore możliwości!

Tu sobie zobacz (niezbyt daleko zaszedłem): http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=169&t=6507
O wiele bardziej polecam wątek Mariusza (1/35): viewtopic.php?f=16&t=4909
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PzKpfw III Ausf. E/F, FtF + Trumpeter 1/72

Postprzez Jorge Thorvaldsson » poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 19:36

Dzięki za linki! W Twoim wątku nie widzę wszystkich zdjęć, ale za to model Mariusza inspiruje do poważnych ingerencji w oryginał. Tego mi było potrzeba!
Jorge Thorvaldsson
 
Posty: 147
Dołączył(a): czwartek, 6 sierpnia 2009, 08:54

Re: PzKpfw III Ausf. E/F, FtF + Trumpeter 1/72

Postprzez GrzeM » poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 22:41

No - wycięło zdjęcia...
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PzKpfw III Ausf. E/F, FtF + Trumpeter 1/72

Postprzez Murek » środa, 13 kwietnia 2016, 12:48

Bardzo fajnie, przejrzyście prowadzony warsztat, podoba się :D
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: PzKpfw III Ausf. E/F, FtF + Trumpeter 1/72

Postprzez Jorge Thorvaldsson » niedziela, 17 kwietnia 2016, 09:49

Pierwsze podejście do amortyzatorów – nie jest to coś co mnie zadowala, więc będę próbować dalej. Mocowanie pierwszej rolki już przesunięte:

Obrazek

Usunąłem przednią dolną płytę wanny, i dopasowałem wstępnie płytę z modelu FtF. Boczne płyty wanny Trumpetera zostały lekko spiłowane.

Obrazek

A tak wygląda wanna z dopasowanym kadłubem.

Obrazek

Pora na koła napędowe.

Obrazek

Koło napędowe w modelu Dragona ma inne mocowanie niż Trumpeterowski, więc niezbędne jest lekkie spiłowanie osłon mechanizmów skrętu – o ok. 0,25mm każda strona.

Obrazek
Jorge Thorvaldsson
 
Posty: 147
Dołączył(a): czwartek, 6 sierpnia 2009, 08:54

Re: PzKpfw III Ausf. E/F, FtF + Trumpeter 1/72

Postprzez Voltan » wtorek, 19 kwietnia 2016, 14:31

Zasiadam i patrzam, bardzo mnie się to podoba.
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 19:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: PzKpfw III Ausf. E/F, FtF + Trumpeter 1/72

Postprzez Jorge Thorvaldsson » niedziela, 24 kwietnia 2016, 13:46

Kadłub po przeszczepie włazów ewakuacyjnych i wlotów powietrza do silnika, oraz wstępnym szpachlowaniu.

Obrazek

Różnica w przekroju wlotów Dragona i FtF (kwadratowe), a zwłaszcza różnica w ich szerokości na wysokości błotników spowodowała, że nie możliwe było wykorzystanie tych oryginalnych. Na szczęście łatwo można zaadaptować fototrawione, co prawda do wersji „M”, ale różnice są łatwe do skorygowania.

Obrazek

A na koniec skorygowany amortyzator – podejście drugie. Ten już mnie bardziej zadowala.

Obrazek
Jorge Thorvaldsson
 
Posty: 147
Dołączył(a): czwartek, 6 sierpnia 2009, 08:54

Re: PzKpfw III Ausf. E/F, FtF + Trumpeter 1/72

Postprzez Jorge Thorvaldsson » niedziela, 7 sierpnia 2016, 20:16

Po dłuższej przerwie ciąg dalszy. W modelu wymieniłem amortyzatory na plastikowe i rozpocząłem montaż błotników.

Obrazek

Małe porównanie układu jezdnego FtF i Trumpeter/Dragon. W oryginale koła jezdne wydają się być troszkę lepiej wykonane.

Obrazek

Zamontowane błotniki oraz poprawiona tylna płyta pancerza. Klapka na środku podkolorowana dla lepszego kontrastu podczas montażu.

Obrazek

Zdecydowałem na wykonanie wersji F. Poprawki rozpocząłem od osłony pierścienia wieży.

Obrazek

Następnie klapa otworu obserwacyjnego strzelca – radiooperatora oraz mała płytka przy gnieździe anteny.

Obrazek
Jorge Thorvaldsson
 
Posty: 147
Dołączył(a): czwartek, 6 sierpnia 2009, 08:54

Re: PzKpfw III Ausf. E/F, FtF + Trumpeter 1/72

Postprzez Jorge Thorvaldsson » wtorek, 9 sierpnia 2016, 21:44

Mały upgrade wieży. Dodałem uchwyty na dachu, zaczepy do podnoszenia wieży, blokady otwartych włazów, celownik przy wieżyczce dowódcy, podkreśliłem lekko spawy, a na kadłubie dodałem linię podziałową ze spawem, pomiędzy przedziałem bojowym i silnikowym.

Obrazek

Do poprawy został spaw na osłonie oporopowrotnika armaty.
Jorge Thorvaldsson
 
Posty: 147
Dołączył(a): czwartek, 6 sierpnia 2009, 08:54

Re: PzKpfw III Ausf. E/F, FtF + Trumpeter 1/72

Postprzez Panzer » środa, 10 sierpnia 2016, 09:32

Super. A te kratki na wlotach nie lepiej wymienić na siatki? Te z Voyagera kosztują jakieś psie pieniądze. Zamieniłbym też lufy km-ów w wieży (może Aber?), bo te mają kaliber zbliżony do głównego uzbrojenia :)
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2401
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 15:50
Lokalizacja: Tychy

Re: PzKpfw III Ausf. E/F, FtF + Trumpeter 1/72

Postprzez Jorge Thorvaldsson » środa, 10 sierpnia 2016, 19:23

Kratki sobie odpuszczę. Te dragonowskie nie są takie złe. Lufy to dobry pomysł, tylko nie pamiętam gdzie mi się rzuciły w oczy. Z Abera może da się coś z luf lotniczych dopasować?

[edit] Jednak znalazłem MG aberowskie...
Jorge Thorvaldsson
 
Posty: 147
Dołączył(a): czwartek, 6 sierpnia 2009, 08:54

Re: PzKpfw III Ausf. E/F, FtF + Trumpeter 1/72

Postprzez Jorge Thorvaldsson » niedziela, 28 sierpnia 2016, 20:43

W oczekiwaniu na nowe metalowe lufy km zrobiłem światła pozycyjne i okablowanie. Pozostaje jeszcze klakson, ale prawdopodobnie mam gdzieś taki resztkach blaszek.

Obrazek

Dodatkowo dorabiam/ przerabiam narzędzia na błotnikach.

Siekiera/ topór - wykonany od podstaw:
Obrazek

I lewa strona. Nożyce do cięcia drutu, to o ile pamiętam MK72 i ich SdKfz 250, podnośnik oryginalny od FtF, łom i gaśnica to kawałki plastiku i resztki blaszek.

Obrazek
Jorge Thorvaldsson
 
Posty: 147
Dołączył(a): czwartek, 6 sierpnia 2009, 08:54

Re: PzKpfw III Ausf. E/F, FtF + Trumpeter 1/72

Postprzez Panzer » wtorek, 30 sierpnia 2016, 08:18

Fajny kitbasz Ci wyszedł.
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2401
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 15:50
Lokalizacja: Tychy

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości