BTR-70 ACE 1/72

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

BTR-70 ACE 1/72

Postprzez temir2 » niedziela, 6 sierpnia 2017, 20:36

Witam!
Ochotniczy udział w szeregach "Brygadach Męczenników Al ACE'" zobowiązuje to też na kolejną ofiarę zabawy pt. "Zróbmy sobie czołg" wybrałem tytułowego paskudnika - jeden z nowszych wypustów tego producenta.

Tytułem wprowadzenia:
Przez wiele lat jedynym dostępnym na rynku modelem tego pojazdu był żywiczny zestaw czeskiego producenta "Planet Models" - drogi i niemiłosiernie uproszczony. Onegdaj na pewnym "znanym portalu aukcyjnym" w przypływie niczym nieuzasadnionego entuzjazmu miałem nieszczęście nabyć wytwór enigmatycznego producenta z upadającej krainy kryjącego się pod nazwą "ЮМТК" :twisted: . Z braku lepszego określenia to cóś imitowało nieudolnie wtrysk a rzeczywistości było kawałkiem białego tworzywa, za formę mającą bryłę nieumiejętnie ulepioną z plasteliny :twisted: . Pokusę stanowiły naklejki przedstawiające pojazdy z walk w kilku postsowieckich republikach a nawet pojazd w barwach Kuwejtu! Niestety poziom ich wykonania był adekwatny do całej reszty. Obecnie niemal równocześnie pojawiły się w sprzedaży produkty "ACE" oraz "Trumpetera" - każdy w dwu wersjach: wczesnej i późnej produkcji. "ACE" tym razem zaskakuje bardzo dobrym odwzorowaniem i dużą ilością części natomiast wyrób żółtych braci jest miejscami nieco uproszczony ale bez szkody dla detalu i tańszy od konkurenta.

O modelu:
Jako że zestaw "ACE" pojawił się w sprzedaży wcześniej od swojego chińskiego konkurenta to też on wpadł w moje posiadanie. Już jego wstępne oględziny utwierdziły mnie w przekonaniu iż mierząc się z nim upragnionej palmy męczeńskiej tym razem nie zdobędę. Model -choć jeszcze daleko mu do naszego "IBG"- w stosunku do poprzednich wypustów tego producenta to niebotyczny skok jakościowy! O detalach wspomniałem -głównie dotyczy to elementów podwozia: bardzo drobiazgowo odwzorowane. Brak jest nadlewek ale wystąpiły tu i ówdzie jamy skurczowe, na szczęście łatwe do usunięcia. Podział technologiczny modelu i skomplikowane detale podwozia mogą sprawić nieco trudności w montażu początkującym modelarzom. W modelu można wykonać otwarte boczne włazy do przedziału desantowego a także włazy kierowcy i dowódcy. Opony- gumowe ale z doskonałym bieżnikiem! Kalkomanie dla czterech wersji oznakowania, tym razem brak elementów fototrawionych.

Ku memu rozczarowaniu model ulepiłem praktycznie bez wkładu własnego (nie licząc liny holowniczej) i przeróbek:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

C.d.n.

Pozdrawiam!
Piękna wieś Bulowice
Avatar użytkownika
temir2
 
Posty: 217
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 23:17

Reklama

Re: BTR-70 ACE 1/72

Postprzez fragles » poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 07:37

Odciąłeś jakimś izolantem bezpośredni styk gumowych opon od plastikowych felg?
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1559
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: BTR-70 ACE 1/72

Postprzez temir2 » poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 23:39

Witam!
fragles napisał(a):Odciąłeś jakimś izolantem bezpośredni styk gumowych opon od plastikowych felg?

Nie, ale nie do końca rozumiem czemu taki zabieg miałby służyć...
Pozdrawiam!
Piękna wieś Bulowice
Avatar użytkownika
temir2
 
Posty: 217
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 23:17

Re: BTR-70 ACE 1/72

Postprzez fragles » wtorek, 8 sierpnia 2017, 07:57

Ulatniające się z gumy substancje rozpuszczają plastik. Nie wiem w jakim tempie zachodzi reakcja - ja odkryłem to w modelu po roku od jego skończenia, kiedy zauważyłem zdeformowane felgi. To samo miałem z gumką do wycierania pozostawioną dłuższy czas na plastikowej ekierce: wytopiła swój kształt na powierzchni. Ale to była chińska gumka. :)
A model, o którym wyżej, to stary Blitz z Italeri - nie podejrzewam, żeby był robiony w Chinach.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1559
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: BTR-70 ACE 1/72

Postprzez Murek » wtorek, 8 sierpnia 2017, 10:16

Kolega fragles ma rację, guma wchodzi w reakcję z plastikiem i niszczy go. Przerabiałem to w modelu Me 262 Revella (1-48) z gumowymi oponami, guma przylepiła się do skrzydła i odcisnęła dość głębokie ślady :-/
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3003
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: BTR-70 ACE 1/72

Postprzez temir2 » wtorek, 8 sierpnia 2017, 21:13

Witam!
fragles napisał(a):Ulatniające się z gumy substancje rozpuszczają plastik. Nie wiem w jakim tempie zachodzi reakcja - ja odkryłem to w modelu po roku od jego skończenia, kiedy zauważyłem zdeformowane felgi.

Murek napisał(a):Kolega fragles ma rację, guma wchodzi w reakcję z plastikiem i niszczy go.

Trochę podejrzewałem że oto chodzi.
Jak do tej pory nie zauważyłem występowania opisanych zjawisk w moich modelach. Taki np. Laffly z "ACE" :arrow: sklejony, pokryty podkładem Gunze a potem akrylami - od conajmniej dwóch lat i nic. Może to kwestia gatunku zastosowanej gumy? Natomiast na pewno nieodseparowana guma gryzie się z emaliami.

Pozdrawiam!
Piękna wieś Bulowice
Avatar użytkownika
temir2
 
Posty: 217
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 23:17

Re: BTR-70 ACE 1/72

Postprzez temir2 » poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 21:18

Witam!
Kolejna odsłona dramatu a w niej wkracza do akcji surfejser "Gunze 1200":

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

C.d.n.

Pozdrawiam!
Piękna wieś Bulowice
Avatar użytkownika
temir2
 
Posty: 217
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 23:17

Re: BTR-70 ACE 1/72

Postprzez temir2 » piątek, 25 sierpnia 2017, 20:26

Witam!
Kolejna odsłona dramatu a w niej pojawia się kolor podstawowy :arrow: barwy uzupełniające :arrow: Sidolux :arrow: kalki a na koniec łosz :arrow: :

Obrazek

Obrazek

...i to na razie tyle przed wejściem na dłużej w strefę cienia.

C.d.n.

Pozdrawiam!
Piękna wieś Bulowice
Avatar użytkownika
temir2
 
Posty: 217
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 23:17


Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości