Autoblinda AB.41 - Supermodel - 1:48 - Standard

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

Autoblinda AB.41 - Supermodel - 1:48 - Standard

Postprzez dewertus » wtorek, 3 stycznia 2012, 20:53

No to ja będę drugi - przedstawiam mój pierwszy (i prawdopodobnie przedostatni) model pojazdu wojskowego. Wyboru w doborze modelu specjalnie nie maiłem, a że był to jedyny nielotniczy model jaki miałem to z niekłamaną ciekawością zabrałem się za jego budowę w ramach toczącego się własnie konkursu.

Pomimo pierwotnych obaw muszę przyznać, że (o dziwo) sklejanie pojazdów wydaje mi się mniej stresogenne aniżeli budowanie modeli lotniczych - zwłaszcza brudzenie i "męczenie" modelu jest bardziej przyjazne.

Rys historyczny
Poszukując materiałów dotyczących bojowego zastosowania AB.41 w kampanii Tunezyjskiej natrafiłem na zdjęcie, którego opis (kolumna włoska – Gafsa) bardzo mnie zaintrygował. Jako, że wygląd i malowanie pojazdów na zdjęciu było zbieżne z tym co sam chciałem uzyskać postanowiłem skoncentrować swoje poszukiwania w tym obszarze.

Obrazek
źródło: http://wojna-mussoliniego.pl/?page_id=335

To co udało mi się odnaleźć: Gafsa została zajęta w lutym 1943 przez Włochów w trakcie bitwy o przełęcz Kesserine. Miasto zdobyła 131 Dywizja Pancerna „Centauro”. W skład jednostki wchodziły następujące pododdziały: 31 pułk pancerny, 131 pułk pancerny, 5 pułk piechoty Bersaglieri (3 bataliony zmot.), 131 pułk artylerii, 31 batalion inżynieryjny (zmot.), batalion p-panc (zmot.). W marcu 1943 Gafsa została zaatakowana przez II Korpus USA, Włosi pomimo olbrzymiej dysproporcji sił i skromnych zapasów amunicji stawiali twardy opór przez 12 dni zanim nie zostali zluzowani przez 21 Dywizję Pancerną (Afirka Korps). Pancerne niedobitki „Centauro” zostały wcielone do 10 Dywizji Pancernej (Afirka Korps). Resztki 131 Dywizji Pancernej „Centauro” poddały się w Tunezji w kwietniu 1943.

W krótkiej historii samej Autoblindy AB.41 znalazłem informację, że tego typu pojazdy trafiały na wyposażenie jednostek rozpoznawczych, „kawaleryjskich” i… Bersaglieri. Na tej podstawie (nie wiem czy słusznie) przyjąłem, że pojazdy widoczne na zdjęciu mogą należeć do 5 pułku piechoty Bersaglieri.

Jako, że Włosi nie stosowali specjalnych oznaczeń poszczególnych jednostek (tak wywnioskowałem z lektury książki wydawnictwa Militaria, nr 023 – Afryka 1940-43; Włochy 1943-45 malowanie i oznakowanie) oraz bazując na dostępnych kalkomaniach i wcześniejszych założeniach co do pojazdów na zdjęciu zakładam, że mój model może prezentować jeden z pojazdów trzeciego plutonu, drugiej kompanii jednego z batalionów 5 pułku piechoty Bersaglieri stacjonującego w okresie luty-marzec 1943 w Gafsie.

Ciekawostką dla mnie było znalezienie informacji o zdobyciu i użyciu kilku Autoblind AB.41 przez Pułk Ułanów Karpackich w trakcie kampanii północnoafrykańskiej.

Obrazek

Obrazek
źródło: http://italie1935-45.forumactif.org/t90 ... en-general



Model
Model wykonałem z zestawu firmy Supermodel (Italeri). Wątek warsztatowy znajduje się pod adresem: viewtopic.php?f=282&p=240278#p240278. Model malowany farbami i lakierami akrylowymi Agamy. Brudzenie i wash wykonany produktami MIG’a: Dark Wash i Neutral Wash. Otarcia wykonane Humbrolem 53 (gun metal) naniesionego metodą suchego pędzla. Kalkomanie z zestawu producenta.

A tak prezentuje się gotowy model.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Autoblinda AB.41 - Supermodel - 1:48 - Standard

Postprzez Mac Eyka » wtorek, 3 stycznia 2012, 21:19

E nie ni całkiem fajowy ci ten samochodzik wyszedł.
No może troszku za mocno się oponki świecą, ale ogólnie to gra gitara.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Autoblinda AB.41 - Supermodel - 1:48 - Standard

Postprzez spiton » wtorek, 3 stycznia 2012, 21:45

Jak na lotnika to nieźle. Brudzenie to fajna przygoda. Generalnie za bardzo się świeci i środki wyrazy trochę monotonne.
Na fotach oryginałów pojazdy wygladaja na "ubrudzone" w znacznie bardziej skomplikowany sposób.
Ja bym jeszcze się popastwił nad tym modelem.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Autoblinda AB.41 - Supermodel - 1:48 - Standard

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 3 stycznia 2012, 23:42

Nie słuchaj tego złego ducha! Apage Satanas!
Mię się podobie, choć może faktycznie nieco się świeci.
Ale ja jestem starszawy pan i na takich małych zdjęciach :!: niewiele już widzę.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Autoblinda AB.41 - Supermodel - 1:48 - Standard

Postprzez czak45 » piątek, 10 lutego 2012, 00:23

Mac Eyka napisał(a):No może troszku za mocno się oponki świecą, ale ogólnie to gra gitara.


Model wygląda jakby był po deszczu, ale to wcale nie jest na minus.
Avatar użytkownika
czak45
 
Posty: 1123
Dołączył(a): poniedziałek, 19 maja 2008, 23:40

Re: Autoblinda AB.41 - Supermodel - 1:48 - Standard

Postprzez Sherman » piątek, 10 lutego 2012, 05:38

Jakoś mnie nie porywa. Zdecydowanie na minus jest świecenie się, przetarcie gunmetalem też nie sprawiają dobrego wrażenia na tych zdjęciach.
dewertus napisał(a):Ciekawostką dla mnie było znalezienie informacji o zdobyciu i użyciu kilku Autoblind AB.41 przez Pułk Ułanów Karpackich w trakcie kampanii północnoafrykańskiej.

Nie kilka a jeden wóz. Po drobnych modyfikacjach (m.in. przełożenie gniazda anteny na drugą burtę) AB41 używał ówczesny dowódca szwadronu rotmistrz Bilewicz. Pojazd ten nie został zdobyty przez PUK który stacjonując w okolicy Gizy był na zapleczu frontu i nie brał bezpośredniego udziału w walkach. AB41 oraz kilka innych pojazdów (2 Rollce-Royce-y, co najmniej 3 Pz.Kpfw.III) którymi uzupełniano stany etatowym samochodów opancerzonych Marmon Herrington Mk.II, pochodziły z brytyjskiej bazy ze zdobycznym sprzętem. Polscy mechanicy wśród różnych szrotów wygrzebali kilka pojazdów które dało się doprowadzić do stanu używalności. Co ciekawe polska AB41 miała 3 opony oryginalne i 3 z ciężarówki z wzorem bieżnika niespotykanym na AB. Po zluzowaniu PUK z odcinka obronnego w Egipcie ten konkretny egzemplarz AB41 został wysłany do Wlk. Bryt. na badania, drugie z podesłanych przez Ciebie zdjęć pochodzi właśnie z nich.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05


Powrót do Pojazdy wojskowe - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości