Tiger I - AFV Club - 1:48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

Tiger I - AFV Club - 1:48

Postprzez hiwis » sobota, 21 maja 2016, 08:53

Kolejne "48" w moim dorobku.
Rewelacyjny model AFV (według mnie najlepszy model jaki miałem przyjemność sklejać) wzbogacony lufami Aber i RB, linami Eureki.
Pędzlowany Tamiyą, brudzony AK-owskimi wynalazkami i po raz pierwszy "pudrami" Tamiyi (w mej opinii rewelacja).

A oto ofiara mych poczynań :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podstawka oczywiście będzie.... w "najbliższym wolnym terminie"
Pozdrawiam.
Marcin.
PORTFOLIO
FB
Avatar użytkownika
hiwis
 
Posty: 380
Dołączył(a): piątek, 1 lutego 2013, 09:32
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: Tiger I - AFV Club - 1:48

Postprzez Georg01 » sobota, 21 maja 2016, 13:47

W oryginale pojazdy z 503 batalionu, czyli słynny 334 również, nosiły kamuflaż afrykański, czyli niemiecki piaskowy jako baza i średnio ciemnozielone plamy. Pojazd z Bovington ma dokładnie taki kamuflaż. Oczywiście przebieg plam w 334 był inny niż w 131 z Bovington. W wielu monografiach malowanie 334, a taże całej palety wozów z 503 batalionu ma nieprawidłowo pokazane malowania.

Model wykonany bardzo ładnie i świetnie się prezentuje :)
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 12:03

Re: Tiger I - AFV Club - 1:48

Postprzez hiwis » sobota, 21 maja 2016, 19:59

Georg01 napisał(a):W oryginale pojazdy z 503 batalionu, czyli słynny 334 również, nosiły kamuflaż afrykański, czyli niemiecki piaskowy jako baza i średnio ciemnozielone plamy. Pojazd z Bovington ma dokładnie taki kamuflaż. Oczywiście przebieg plam w 334 był inny niż w 131 z Bovington. W wielu monografiach malowanie 334, a taże całej palety wozów z 503 batalionu ma nieprawidłowo pokazane malowania.

Model wykonany bardzo ładnie i świetnie się prezentuje :)

Gwoli wyjaśnienia dlaczego mój Tygrys wygląda właśnie tak:
od początku chciałem zrobić maszynę w jednobarwnym malowaniu i miała być jedna z wersji pudełkowych to jest:
- pojazd nr "143" z 505 batalionu
lub
- pojazd nr "I" z 503 batalionu.
Niestety zestawowe kalkomanie nie nadawały się do niczego i zacząłem szukać czegoś innego.
Z pomocą przyszedł jeden z kolegów z Modelworku, który podesłał mi właśnie oznakowanie do "334".
I tu zaczynają się pewne niejasności (przynajmniej dla mnie).
Producent kalkomanii podaje taki schemat malowania/oznakowania:

Obrazek

Szukając dodatkowych informacji o tym pojeździe trafiłem między innymi ma takie jego zdjęcia (o ile to ta sama maszyna, tylko w różnych okresach użytkowania):

Obrazek
Malowanie wydaje się jednobarwne
Obrazek
Tu już chyba niekoniecznie
Obrazek
Tu juz plamy ewidentnie widać.
(źródło zdjęć: http://www.worldwarphotos.info/)

Ponieważ chciałem Tygrysa z filtrami w jednobarwnym malowaniu to wyszedł mi taki hmm... "nieprawdziwek "
W zasadzie nie przywiązuję zazwyczaj ogromnej wagi do merytoryki (liczenia nitów i poszukiwaniu jedynego właściwego odcienia farby) ale w tym wypadku zainteresował mnie ten pojazd.
I tu prośba - mógłbyś zinterpretować powyższe zdjęcia i naświetlić choć trochę historię tej maszyny i jej ewentualnych przemalowań?
Lub żeby Cię za bardzo nie kłopotać podać jakieś dobre kompetentne źródło informacji o tym i innych Tygrysach (w planach mam jeszcze dwie takie maszyny więc może się lepiej przygotuję)

Georg01 napisał(a):Model wykonany bardzo ładnie i świetnie się prezentuje :)

Bardzo dziękuję.
Pozdrawiam.
Marcin.
PORTFOLIO
FB
Avatar użytkownika
hiwis
 
Posty: 380
Dołączył(a): piątek, 1 lutego 2013, 09:32
Lokalizacja: Kraków

Re: Tiger I - AFV Club - 1:48

Postprzez Georg01 » sobota, 21 maja 2016, 21:08

Tiger 334 to pojazd z nowszych dostaw dla 503 batalionu około maja 1943. Dowódcą wozu był Heinz Rondorf, który jako dowódca Tygrysa został z czasem jednym z czołowych asów Panzerwaffe mając ponad 100 zniszczonych czołgów przeciwnika.
Tiger 334 został dostarczony w malowaniu afrykańskim z bazą RAL 8020/8000 (nie jest jasne którą farbę użyto) i plamami RAL 7027 lub RAL 7008. Kolor plam na tle brązowo-piaskowego RAL 8020 (lub RAL 8000) na wielu zdjęciach był ledwie widoczny. Podobnie wygląda to na oryginalnych zdjęciach z Afryki czołgu 131 z 504 batalionu. Tam również malowanie wydaje się jednobarwne. Jednak takie nie było. Po prostu różnica w jasności plam na tle koloru bazowego jest niewielka. Po zastosowaniu do zdjęć filtrów różnica jest bardziej widoczna.

Wóz 334 miał podobnie jak inne pojazdy z 503 ciekawą cechę - do prawej burty wozu przyspawano wystąjące znacznie haki do umieszczenia na nich belek drzewa do podkładania pod gąsienice w grząskim terenie. To były metalowe płaskowniki wygięte w kształt wydłużonego U. Widać to na wielu zdjęciach wozu 334 i wielu innych z 503.
Wóz 334 ulegał stopniowej dewastacji wyposażenia i postęp ten również widać na zdjęciach. Utracił filtry Feifel, trochę błotników, inne drobne detale wyposażenia. Przednia część wozu dostała nowe malowanie i to malowanie wykonano dla odmiany już farbami w standardowych wtedy kolorach RAL 7028/ RAL 6003. Zrobiono to w charakterystyczne pasy ukośne i widać to również na wielu zdjęciach. Widać wtedy również różnicę w jasności RAL 7028 i RAL 8020 lub 8000. Nie znam losów 334, ale najpewniej skończył walkę jesienią 1943, kiedy to 503 batalion otrzymał nowe Tigery z zimmeritem tzw. średniej serii produkcyjnej. Rondorf walczył w zimie 1943/44 dalej na nowym 334 i potem wraz z batalionem przerzucony został do Francji na front w Normandii. Jednak tu szybko otrzymał przydział do szkoły oficerskiej i na dobrych kilka miesięcy wrócił do Niemiec. Na froncie pojawił się dopiero w roku 1945 w batalionie Jagdtigerów i na tym pojeździe zniszczył jeszcze 5 czołgów aliantów.

Jego nowego Tigera 334 w Normandii w 503 batalionie przejął kolejny as - Fw. Gaertner (pisany przez "a z kropkami")

Co do źródła o malowaniach Tigerów to takie nie istnieje. Jedynie forum Missing-lynx i uczestnictwo w nim grupy fascynatów Tygrysami pozwala pozyskać takie informacje.
Żadne pisane w sensie książkowym źródła tym się po prostu nie zajmują i szczerze mówiąc nie mają o tym zielonego pojęcia. Ja regularnie czytam (i wrzucam swoje 3 grosze od czasu do czasu) na forach TIIF.de i Missing-lynx od wielu lat. Polecam :)
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 12:03

Re: Tiger I - AFV Club - 1:48

Postprzez hiwis » sobota, 21 maja 2016, 21:30

Georg01 napisał(a):(...)

Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Pozdrawiam.
Marcin.
PORTFOLIO
FB
Avatar użytkownika
hiwis
 
Posty: 380
Dołączył(a): piątek, 1 lutego 2013, 09:32
Lokalizacja: Kraków

Re: Tiger I - AFV Club - 1:48

Postprzez HubertKendziorek » sobota, 21 maja 2016, 22:40

Bardzo fajnie wyszedł, bez względu na niezgodność kamuflażu z rzeczywistością - technicznie wręcz świetny i zrobiony z pomysłem.
A mając na koncie późną wersję Tygrysa z AFV Club (z fabrycznym zimmeritem i stalowymi kołami) potwierdzam, że to jeden z najlepszych modeli czołgu w tej skali. Równie dobry jest ich Sturmtiger.

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Tiger I - AFV Club - 1:48

Postprzez hiwis » wtorek, 14 czerwca 2016, 14:37

Kendzior napisał(a):(...)

Dzięki.
Za jakiś czas pewnie zabiorę się za drugiego Tygrysa z AFV.

Tymczasem pierwszy Tygrys dostał skromną podstaweczkę:
http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=29&t=81616
Pozdrawiam.
Marcin.
PORTFOLIO
FB
Avatar użytkownika
hiwis
 
Posty: 380
Dołączył(a): piątek, 1 lutego 2013, 09:32
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Pojazdy wojskowe - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości