Apel o pomoc dla muzeum Techniki w Warszawie

Coś nie działa tak jak trzeba ? Czegoś brakuje ? Planowane przerwy w działaniu forum.

Apel o pomoc dla muzeum Techniki w Warszawie

Postprzez zegeye » środa, 22 czerwca 2016, 14:38

Drodzy Koledzy! Proszę Was bardzo o wzięcie udziału w akcji ratowania Muzeum Techniki i Przemysłu, które nie dostało w tym roku dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w zamian tego otrzymało od administracji Pałacu Kultury i Nauki wymówienie umowy najmu pomieszczeń, z ostatecznym terminem wyprowadzki do 30 września br. Przesyłam link do strony z deklaracją poparcia dla Muzeum http://www.swtp.pl/nasze-inicjatywy/rat ... m-techniki Adres ten możecie znaleźć także na stronie internetowej Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w zakładce Aktualności. Proszę Was bardzo o poparcie, a także przekazanie tej informacji wszystkim Waszym znajomym i nieznajomym do których dotrzecie. Celem kampanii jest poinformowanie polskiego społeczeństwa o obecnej trudnej sytuacji Muzeum Techniki i Przemysłu, która jeśli nie zostanie rozwiązana, doprowadzi do jego likwidacji. Wierzę, że Polacy, ceniąc dorobek naszych wynalazców, podpiszą się pod wspólną deklaracją, której celem jest przekonanie Władz, że warto ocalić eksponaty dokumentujące naszą polską historię w dziedzinach techniczno-inżynierskich. W trakcie kampanii Muzeum będzie systematycznie prezentować najcenniejsze eksponaty zgromadzone w Muzeum Techniki. Wiemy, że uratować Muzeum Techniki od likwidacji możemy tylko i wyłącznie razem i dlatego liczy się każde wsparcie. Pamiętajmy że wyprowadzka Muzeum z Pałacu to praktycznie likwidacja Muzeum i utrata jego zbiorów. Pamiętajmy także że Pałac Kultury miał od samego początku mieścić Muzeum Techniki i część pomieszczeń na wniosek Polski była z tego względu odpowiednio projektowana. Szczególnie proszę Kolegów ze środowiska akademickiego o poparcie akcji i przekazanie mojej prośby pracownikom uczelni i studentom. Każda osoba do której dotrzemy ma ogromne znaczenie. Nie pozwólmy zaprzepaścić dowodów materialnych i wiedzy o dorobku polskich inżynierów i techników. Pamiętajmy, że zabytki techniki to też dziedzictwo naszej Polskiej kultury, nie są nim wyłącznie zabytki i dorobek humanistów. Myślę, że również humaniści włączą się do naszej akcji. Popierając tą akcję możecie zapisać się także do tworzonego m. in. w tym celu Stowarzyszenia Wspierania Techniki Polskiej http://www.enot.pl/wniosek/item/15-1 ).
Krzysztof Wagner
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1702
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 15:03
Lokalizacja: warszawa

Reklama

Re: Apel o pomoc dla muzeum Techniki w Warszawie

Postprzez Adam » środa, 22 czerwca 2016, 14:47

Pamiętam jako mały szkrab byłem przyprowadzany tutaj przez rodziców, potem bywałem tam z moimi synami.
I niestety jest szansa, że nie zdążę z wnukami. :cry:

Ja już oddałem swój głos, zróbcie coś nie tylko dla moich wnuków i nie tylko proszę poprzyjcie wniosek!!!!!!

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Apel o pomoc dla muzeum Techniki w Warszawie

Postprzez Tomasz Dzieciątkowski » środa, 22 czerwca 2016, 15:05

Zrobione i tu, i tu...
Nie wyobrażam sobie muzealnego świata Warszawy bez Muzeum Techniki. To muzeum było zawsze jednym z moich ulubionych i jednym z pierwszych, jakie pokazałem synowi. Musi zostać!
If on my journey, should I encounter God, God will be cut...
Avatar użytkownika
Tomasz Dzieciątkowski
 
Posty: 988
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Apel o pomoc dla muzeum Techniki w Warszawie

Postprzez dewertus » środa, 22 czerwca 2016, 16:50

Głos poparcia poszedł. Jeśli włodarze potrafią znaleźć 27 mln na " Promocja polskiego wkładu w rozwój cywilizacyjny i kulturowy Europy" dla Fundacji o.Rydzyka to ochrona zabytków i historii rozwoju Polskiej myśli technicznej zasługuje na nie mniejsze wsparcie... Widać "dobra zmiana" dotyka także muzealnictwo - najwidoczniej podpadli brakiem relikwi w postaci jakiś fragmentów tupolewa w zbiorach i brakiem przygotowanej na ten cel stosownej sali...
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Apel o pomoc dla muzeum Techniki w Warszawie

Postprzez waran » środa, 22 czerwca 2016, 17:29

Oczywiście popieram Twoje zdanie dewertus, a mój głos poparcia też poszedł.Muzeum odwiedziłem w moim 55 letnim życiu może z dziesięć razy i zawsze to była dla mnie frajda , żal by było gdyby to wszystko poszło w niwecz przez pislamską dobrą zmianę. :roll:
Szmatopłaty ponad wszystko.
waran
 
Posty: 1623
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 07:02
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Apel o pomoc dla muzeum Techniki w Warszawie

Postprzez HK1885 » środa, 22 czerwca 2016, 18:22

Artykuł z grudnia 2013 roku.

Szef muzeum Edward Malak zwraca uwagę na fakt, że muzeum nie otrzymuje stałych dotacji państwowych. Przyznawanie środków odbywa się w trybie nadzwyczajnym, co przekreśla szanse na normalną pracę. Wcześniej Muzeum Techniki finansowane było z budżetu państwa. Kłopoty zaczęły się ponad dwa lata temu razem z nowelą ustawy o finansowaniu nauki i wstrzymaniem dotacji przez ministerstwo nauki.


A tutaj tefałeny

Pojawiają się długi. To jest efekt tego, że nie posiadamy jeszcze dotacji na 2016 rok z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - mówi Piotr Mady, dyrektor muzeum. - W ubiegłym roku przesunięto termin składania wniosków na grudzień i nadal nie ma decyzji, czy ją dostaniemy - dodaje.


Tak więc nie grzejcie się panowie nadmiernie... :mrgreen:
Avatar użytkownika
HK1885
 
Posty: 1912
Dołączył(a): wtorek, 25 czerwca 2013, 12:14

Re: Apel o pomoc dla muzeum Techniki w Warszawie

Postprzez Aleksander » środa, 22 czerwca 2016, 21:25

Zrobione!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Apel o pomoc dla muzeum Techniki w Warszawie

Postprzez Coppercat » środa, 22 czerwca 2016, 21:33

Moje też poszło 8-)
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): piątek, 5 kwietnia 2013, 23:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Apel o pomoc dla muzeum Techniki w Warszawie

Postprzez skusz » czwartek, 23 czerwca 2016, 08:05

Mój nr zgłoszenia 2485.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : viewtopic.php?f=207&t=20734
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3142
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 16:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Apel o pomoc dla muzeum Techniki w Warszawie

Postprzez grzegorz75 » czwartek, 23 czerwca 2016, 08:13

POPIERAM . Podpisuje się obiema rękami i nogami !
Obrazek
Avatar użytkownika
grzegorz75
 
Posty: 871
Dołączył(a): poniedziałek, 30 marca 2009, 18:37

Re: Apel o pomoc dla muzeum Techniki w Warszawie

Postprzez GrzeM » czwartek, 23 czerwca 2016, 10:47

Ja mam w tej sprawie bardzo mieszane uczucia. Też się na Muzeum wychowałem, chodziłem tam - prawie co niedziela - z dziadkiem, potem sam. Teraz chodzę z synem. Jest tam mnóstwo wspaniałych eksponatów. Mogę wymieniać je z pamięci.
Jednak czas jakby się tam zatrzymał. Wiele innych muzeów, nawet tych pochodzących z dawnych czasów, pięknie się rozwija - wcale niekoniecznie dzięki wielkim dotacjom. A Muzeum Techniki niestety jest muzeum... starej techniki. Wiele sal wypełnionych jest eksponatami nie pokazującymi techniki takiej, jaką ona jest, tylko takiej, jak była. Diorama kopalni, sala poświęcona hutnictwu z dziwnymi, niedziałającymi od dawna makietami. Owszem, pobudza wyobraźnię, ale obraz hutnictwa czy górnictwa tam pokazywany jest dość odległy od rzeczywistości. Można tam zagrać w Prince of Persia na komputerze 286 z 1990 r. ale nie można zobaczyć nowoczesnego komputera np. z goglami wirtualnej rzeczywistości...

W dużej mierze rolę nowoczesnego Muzeum Techniki przejęło w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.

Zasadniczy problem Muzeum polega na tym, że jego właścicielem jest stowarzyszenie, które nie jest w stanie utrzymać placówki. Co roku stowarzyszenie stara się o dotację od państwa, co roku jest z tym problem (nie z powodu PiS, bo wcześniej było tak samo - ktoś tu już linkował). Miasto (rządzone przez PO) wynajmuje Muzeum wielkie i prestiżowe sale Pałacu Kultury i w efekcie to Miasto (a nie Muzeum) w dużej mierze dostaje pieniądze z tej dotacji. Gdy dotacji nie ma, Miasto nie chce Muzeum pomóc, choć Muzeum jest w Warszawie. (na komentarz polityczny pozwalam sobie ze względu na to, że koledzy wcześniej odnosili się do polityki w sposób wymagający wyjaśnienia)

Dyrekcja Muzeum - owszem - dociera do opinii publicznej z apelami o niezamykanie muzeum i o kolejne dotacje, ale dużo mniej skutecznie dociera z przekazem, jaką ma strategię rozwoju.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: Apel o pomoc dla muzeum Techniki w Warszawie

Postprzez HK1885 » czwartek, 23 czerwca 2016, 10:58

GrzeM napisał(a): A Muzeum Techniki niestety jest muzeum... starej techniki.

Czyli może jest szansa na nowe i nowczesne MT...
Avatar użytkownika
HK1885
 
Posty: 1912
Dołączył(a): wtorek, 25 czerwca 2013, 12:14

Re: Apel o pomoc dla muzeum Techniki w Warszawie

Postprzez GrzeM » czwartek, 23 czerwca 2016, 11:10

Tylko w jaki sposób miałoby się to stać? Szukałem, ale nie znalazłem projektów rozwoju MT.
Stowarzyszenie mogłoby np. wnioskować o środki unijne. Nie słyszałem o takim działaniu.

Ministerstwo Nauki jest w 1/3 "właścicielem" CN Kopernik (pozostałymi są Warszawa i Ministerstwo Edukacji) i rozumiem, że tam inwestuje - z resztą efektywnie i efektownie. Dotacje dla Muzeum Techniki "topione" były dotychczas głównie w wynajem lokalu.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: Apel o pomoc dla muzeum Techniki w Warszawie

Postprzez suchy » sobota, 25 czerwca 2016, 18:22

Wyobraźcie sobie Państwo, że 45 lat temu wagary spędzałem w MT!!!
Jestem nowym i ( na razie ) mało aktywnym członkiem Forum, ale proszę Was wszystkich: podpiszcie apel, co ja już uczyniłem.
suchy
 
Posty: 30
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2015, 19:52
Lokalizacja: Sankt Paul - Austria

Re: Apel o pomoc dla muzeum Techniki w Warszawie

Postprzez xmald » wtorek, 28 czerwca 2016, 20:28

Zrobione!
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 08:33

Następna strona

Powrót do Sprawy pwm.org.pl

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości