Sd.Kfz. 7/3 & V-2, Planet Models/Condor, 1/72

Właśnie skończyłeś model w 'małej' skali, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

Sd.Kfz. 7/3 & V-2, Planet Models/Condor, 1/72

Postprzez PiterATS » piątek, 7 maja 2010, 17:13

Witam
Chciałbym zaprezentować kolejny mój wyrób, którym jest rakieta V-2 z ciągnikiem i platformą transportową.
Model wykonany jest w tradycyjnie w skali 1/72 i ma 31cm długości.
Jego pełna nazwa brzmi: Sd.Kfz. 7/3 Feuerleitpanzerfahrzeug Zugkraftwagen 8 tonner & Aggregat A4/V-2 Rakete auf Vidalwagen Anhänger. Prawda, że trochę przydługawo :mrgreen:

Cały zestaw składa się ze standardowego ciągnika Sd.Kfz. 7 firmy Krauss-Maffei, w specyfikacji 7/3, czyli z zamontowanym pancernym stanowiskiem odpalania rakiet V-2. Jest również platforma transportowa Vidalwagen i rakieta balistyczna A4/V-2.

Ciągnik Sd.Kdz. 7/3 to żywiczny model czeskiej firmy Planet-Models. Odlewy żywiczne są wykonane bardzo starannie, beż żadnych pęcherzyków powietrza. Przy kołach trzeba tylko usunąć niewielkie nadlewki żywicy. Dodatkowo dostajemy małą blaszkę fototrawioną, z ramą przedniej szyby, hakami, tylną płytą stanowiska wraz z otwieranymi wizjerami, górnym włazem, wycieraczkami, kierownicą itp. Najsłabszym elementem zestawu są gąsienice, które bardziej nadają się na pasy jakiejś przekładni pasowej. Zastąpiłem je więc ogniwkowymi gąsienicami z modelu ciągnika Famo Sd.Kfz. 9 Trumpetera, bo takie akurat mi pasowały pod względem szerokości. W czasie prac musiałem od podstaw wykonać przednią szybę wraz z dachem „kabiny pasażerskiej”, ponieważ zestawowa szyba była o wiele za niska, co powodowało że i dach musiałem poprawić. Poprawiłem również instalację elektryczną na lewej ścianie pancernego stanowiska odpalania, i dodałem lewarek. Od podstaw wykonałem też cały błotnik ukł. gąsienicowego i znaczniki skrajni na przednich błotnikach.

Elementy ciągnika przed malowaniem, jeszcze ze starą szybą i dachem, które potem wykonałem od nowa:

Obrazek Obrazek

Platforma Vidalwagen, to plastikowy produkt czeskiej firmy Special Armour, wzbogacony niewielką blaszką fot otrawioną, jaka jest dołączona do zestawu.

Rakieta A4/V-2 to model czeskiego Condora. Tył rakiety obłożyłem pokrowcem transportowym. Pokrowiec rakiety wykonałem z chusteczki nasączonej wikolem, a zapięcie wykonałem z drutu. Samą rakietę uzupełniłem o elementy, których nie było, a które widać na archiwalnych rysunkach konstrukcyjnych.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Cały zestaw jest przymocowany do podstawki z kawałkiem betonowej drogi, gdzieś w środkowych Niemczech, pod koniec wojny :)

Zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Budując model opierałem się głównie na doskonałej stronie http://www.v2rocket.com, oraz na numerze specjalnym Militarii XX wieku z monografią i rysunkami ciągnika Sd.Kfz. 7.

Chciałbym bardzo podziękować koledze Slash, za odstąpienie mi ogniwkowych gąsienic z Famo, Trumpetera. Dzięki :)
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 789
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Sd.Kfz. 7/3 & V-2 1/72

Postprzez matejson » piątek, 7 maja 2010, 21:46

Bardzo przyzwiocie wykonany modelik :) Gratuluje :)
Mateusz Mathea
http://matejson.blogspot.com
"Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne.
Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe." A.E.
Avatar użytkownika
matejson
 
Posty: 2312
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sd.Kfz. 7/3 & V-2 1/72

Postprzez Slash » piątek, 7 maja 2010, 22:44

Miło, że mogłem pomóc w powstaniu tej efektownej pracy. U mnie gąski by tylko leżały do końca świata z innym śmieciem.
Jednak przyznam że bardziej do gustu przypadła mi fałka, uroczy model zupełnie nie zdradza śmiercionośnego potencjału samej broni. Bardzo dobre malowanie. :mrgreen:
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50


Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - galeria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości