OT-130/2 Mirage/UM, 1/72

Właśnie skończyłeś model w 'małej' skali, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

OT-130/2 Mirage/UM, 1/72

Postprzez Bushi » wtorek, 6 grudnia 2011, 15:38

Obrazek

Przedstawiam model radzieckiego czołgu chemicznego OT-130/2. Został zbudowany na bazie zestawu firmy Mirage Hobby nr 72615, dodałem do niego gąsienice firmy UM/MT, plus pewną ilość elementów dorobionych samodzielnie. Sklejalność modelu jest raczej kiepska, dużo części do siebie nie pasuje, jest zbyt gruba lub źle zwymiarowana. Największy problem był z dopasowaniem zestawowych kół do gąsienic firmy UM/MT.
Po długich zmaganiach, kiedy model zaczął jakoś tam wyglądać, wpadłem na pomysł umieszczenia go na podstawce.
Doszedłem do wniosku, że warto spróbować pokazać model w trakcie działań bojowych z zastosowaniem uzbrojenia głównego jakim był miotacz ognia.
Na podstawce o wymiarach 12x12cm umieściłem kawałek lasku i niemiecki okop będący celem ataku.
Fotografie zamieszczam poniżej.

Model (zbliżenia)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cała podstawka

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

"Lewatywa to fundament cesarstwa" - Szwejk
Avatar użytkownika
Bushi
 
Posty: 41
Dołączył(a): środa, 1 października 2008, 13:40
Lokalizacja: Zgierz

Reklama

modele polskich samolotów

Re: OT-130/2 Mirage/UM, 1/72

Postprzez Panzer » wtorek, 6 grudnia 2011, 23:12

Pomysł zastosowany już kiedyś przez KFS, ale nie zmienia to faktu, że wygląda to efektownie. Niektóre zdjęcia jeszcze to uwydatniają. Bardzo mi się podoba całość jak i poszczególne detale. No i oczywiście bardzo ciekawy temat. Widzę, że kolekcja pt. "Czerwona Potęga" rozrasta się. Ile to już eksponatów?

Jedyny minusik to gąski. Wiem, że pewnie było ciężko, ale wyglądają trochę jakby były umaziane w kisielu nie pierwszej świeżości.

Koledzy z okopu to mają generalnie przesr..ne...
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2402
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: OT-130/2 Mirage/UM, 1/72

Postprzez PsyhoSpider » środa, 7 grudnia 2011, 14:48

Mnie nie przekonuje ten ogień. Słup ognia powinien przechodzić od koloru praktycznie białego u wyjścia z lufy, do koloru prawie czerwonego w okopie. U ciebie jest jednolity i wygląda jak by sikali farbą lub budyniem (nie wiem czemu mam takie skojarzenie, chyba z głodu :mrgreen: )
Warsztat Obrazek
Avatar użytkownika
PsyhoSpider
 
Posty: 230
Dołączył(a): poniedziałek, 16 listopada 2009, 18:57
Lokalizacja: Nysa

Re: OT-130/2 Mirage/UM, 1/72

Postprzez Bushi » środa, 7 grudnia 2011, 15:31

PsyhoSpider napisał(a):Mnie nie przekonuje ten ogień. Słup ognia powinien przechodzić od koloru praktycznie białego u wyjścia z lufy, do koloru prawie czerwonego w okopie. U ciebie jest jednolity (...)

Popatrz na film, ogień ma jednolity odcień na prawie całej długości płomienia:
http://www.youtube.com/watch?v=8pRihxvk4YY
Obrazek

"Lewatywa to fundament cesarstwa" - Szwejk
Avatar użytkownika
Bushi
 
Posty: 41
Dołączył(a): środa, 1 października 2008, 13:40
Lokalizacja: Zgierz

Re: OT-130/2 Mirage/UM, 1/72

Postprzez PsyhoSpider » środa, 7 grudnia 2011, 16:07

Bushi napisał(a):Popatrz na film, ogień ma jednolity odcień na prawie całej długości płomienia:
http://www.youtube.com/watch?v=8pRihxvk4YY


No tak, Mustang i F-22 też są samolotami, jednak chyba się troszkę różnią.
Miotacze ognia na przestrzeni lat zmieniały paliwo jakim strzelały. Ty zrobiłeś model jednego z pierwszych miotaczy który strzelał mieszanką 60% mazutu z 40% nafty a dałeś filmik z M132 który używał prawdopodobnie napalmu. Różne paliwa mają różną temperaturę palenia, różne dodatki zagęszczające oraz są wspomagane różnymi gazami. W czasach pierwszych miotaczy nie było tak rozwiniętych konstrukcji i dlatego miały zasięg ok.40m a nie prawie 200m jak M132.
Jeśli by się trzymać dosłownie faktów, to te pojazdy pluły praktycznie czarną jak smoła chmurą, która na końcu dopiero zmieniała kolor.
Warsztat Obrazek
Avatar użytkownika
PsyhoSpider
 
Posty: 230
Dołączył(a): poniedziałek, 16 listopada 2009, 18:57
Lokalizacja: Nysa

Re: OT-130/2 Mirage/UM, 1/72

Postprzez Bushi » środa, 7 grudnia 2011, 16:47

Na zdjęciach z przełomu lat 30 i 40 płomień też jest jednolity. Filmu z lat 30 niestety nie mam, więc posłużyłem się współczesnym. Podejżewam, że i mazut z naftą i napalm płoną tak samo mocno a ogień ma podobny kolor.
Różnica w spalaniu występowała zapewnie przy kontakcie z podłożem, mazut pewnie strasznie dymił.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

"Lewatywa to fundament cesarstwa" - Szwejk
Avatar użytkownika
Bushi
 
Posty: 41
Dołączył(a): środa, 1 października 2008, 13:40
Lokalizacja: Zgierz

Re: OT-130/2 Mirage/UM, 1/72

Postprzez kjujik » czwartek, 8 grudnia 2011, 14:57

Jak dla mnie zarówno czołg jak i reszta prezentuje się bardzo dobrze, poza tym kolorem płomienia - faktycznie przydałoby się troszkę go podkolorować i (ewentualnie) dorobić dym (na http://www.bennosfigures.com/forum/index.php ktoś prezentował pierwszowojenną dioramę, na której dym zrobił bodajże z rozplecionej włóczki - wyglądało całkiem dobrze) , choć z tym dymem może wyjść ok, a może też wyjść sztucznie - przy tej ilości dymu, jaką wytwarza mazut z innymi świństwami musiałbyś chyba użyć waty ;o). I troszkę ten gościu z granatem mnie nie przekonuje - płomień prawie go liże, więc chyba raczej kryłby się, jak to robi jego kumpel. Ale to już zwykłe czepiactwo - pewnie się czepiam, bo zrobiłeś podłoże, do jakiego się parokrotnie przymierzałem i wyszło mi jak wyszło :lol:.

(A nie mogłeś go zrobić podczas Wojny Zimowej? Chyba już wtedy występował OT-130?)
kjujik
 
Posty: 82
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 10:34
Lokalizacja: z lasu


Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - galeria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości