T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Właśnie skończyłeś model w 'małej' skali, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Archelaos » wtorek, 5 marca 2013, 18:59

A więc model skończony. Chyba mój pierwszy udany (doprowadzony do szczęśliwego finału :mrgreen: ) warsztat na forum, dlatego pozwoliłem sobie wstawć masę zdjęć. Mam nadzieję, że się spodoba!
Przypomnę tylko, że wykorzystałem znany zestaw Trumpetera, lufę D-10S z RB Model i sporo własnej inwencji (oraz cyny i polistyrenu) zaś sam model jest oparty na dwóch zdjęciach:

Obrazek Obrazek

Warsztat jest tutaj: viewtopic.php?f=169&t=21289

Udało mi się go skończyć na Bytom, ale nie znalazł niestety uznania u komisji. Niestety tym bardziej, że wybrano świetnie pomalowany, ale z masą braków model T55 z trałem przeciwminowym (chyba też Trumpka).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 7 marca 2013, 09:04 przez Archelaos, łącznie edytowano 1 raz
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Reklama

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Michal » wtorek, 5 marca 2013, 20:31

Mi się podoba. Fajnie wyszły gąsienice - pamiętam jak się przy moim mordowałem z ułożeniem trumpkowych gumisiów w charakterystyczny dla T-54/55 zwis. Dał by tylko ciut ciemnego washa w zakamarki - np. w zagłębienia zbiorników paliwa - zyskał by na przestrzenności. Chyba że na fotkach washa nie widać?
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Axel1st » wtorek, 5 marca 2013, 20:57

Widziałem na żywo w Bytomiu:) model podoba mi się zarównood strony technicznej, malowanie również całkiem zacne.
Archelaos napisał(a):
Udało mi się go skończyć na Bytom, ale nie znalazł niestety uznania u komisji. Niestety tym bardziej, że wybrano świetnie pomalowany, ale z masą braków model T55 z trałem przeciwminowym (chyba też Trumpka).


No niestety, to nie jedyny przypadek takiego sędziowania w Bytomiu.. :) Jedynie wielkie gwiazdy mają gwarantowane miejsce na pudle w Bytomiu...
Warsztat: Szyłka 1:35, T-55AM 1:35
Pozdrawiam Paweł Koseda
http://www.plasticscalemodels.blogspot.com

Grupa Modelarska Valkyria Grudziądz
https://web.facebook.com/grupamodelarskavalkyria/
Avatar użytkownika
Axel1st
 
Posty: 606
Dołączył(a): poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 13:02
Lokalizacja: Grudziądz

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Modelarz » wtorek, 5 marca 2013, 21:24

Mi się podoba, sporo pracy Cię kosztował.

Michał napisał(a):Dał by tylko ciut ciemnego washa w zakamarki - np. w zagłębienia zbiorników paliwa - zyskał by na przestrzenności.

Ja sugeruję coś wręcz przeciwnego - jasny wash i trochę piaskowego pigmentu na błotniki żeby go bardziej rozjaśnić.

Podstawka jednak mi się podoba, tylko potrzebna jest jakaś elegancka tabliczka żeby było wiadomo z czym mamy do czynienia i też trochę piaskowego pigmentu się przyda żeby było bardziej kolorowo.

Archelaos napisał(a):Udało mi się go skończyć na Bytom,...

W Bytomiu byłeś mój faworyt w tej skali, no cóż, widać widowiskowe malowanie ważniejsze niż detal.
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:20
Lokalizacja: Toruń

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Tomek Hejmo » wtorek, 5 marca 2013, 21:27

Model bardzo fajny, tak jak Marek zachęcam do popracowania jasnym washem w zakamarkach.

Odnośnie Bytomia - zostawiłeś jakąś dokumentację z przeróbkami?
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Modelarz » środa, 6 marca 2013, 15:56

Tomek, dokumentacja nie potrzebna - wystarczyłoby go postawić obok pozostałych T-55 i już byłoby widać jak na dłoni, że detali więcej ma.
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:20
Lokalizacja: Toruń

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Archelaos » czwartek, 7 marca 2013, 09:03

Właściwie mogłem dać dokumentację, uznałem jednak, że wszystko jest na widoku (bo w końcu dorabiałem tylko elementy zewnętrzne) więc nie jest potrzebna. Trochę tak jak pisze Modelarz, wystarczy porównać.
Na następne zawody chyba jednak zrobię, choć nie mam zdjęc kilku w ostatniej chwili robionych detali (np zaczepów do zbiorników paliwa) ale przynajmniej będę miał podkładkę w razie jakichś wątpliwości.
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Panzer » czwartek, 7 marca 2013, 12:05

Jęczycie jak dziadki w poczekalni do proktologa. Sędziowanie odbywało się metodą "podoba się - nie podoba się". Widać Twój się nie spodobał. Spodobał się inny. Dlaczego niby twoje detale mają być lepsze od malowania innego modelarza i jak chcesz to rozstrzygnąć? Wyróżniony został też super zdetalowany żywiczny Schneider i to może z nim właśnie przegrałeś.
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2402
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Axel1st » czwartek, 7 marca 2013, 20:00

Panzer napisał(a):Jęczycie jak dziadki w poczekalni do proktologa.


Ja tu nie słyszę żadnych jęków, a porównywanie forum do lekarskiej poczekalni... Hmm... Jak widzę ktoś ma dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Jeżeli nie interesuje Cię dyskusja, to udzielaj się w innym wątku?
Warsztat: Szyłka 1:35, T-55AM 1:35
Pozdrawiam Paweł Koseda
http://www.plasticscalemodels.blogspot.com

Grupa Modelarska Valkyria Grudziądz
https://web.facebook.com/grupamodelarskavalkyria/
Avatar użytkownika
Axel1st
 
Posty: 606
Dołączył(a): poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 13:02
Lokalizacja: Grudziądz

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Panzer » czwartek, 7 marca 2013, 21:16

A to nie mogę wyrazić opinii o innej opinii? Np. Twoją opinię o "gwiazdach w Bytomiu" uważam za niesprawiedliwą i tendencyjną.

Axel1st napisał(a): Jeżeli nie interesuje Cię dyskusja, to udzielaj się w innym wątku?


Wyganiasz mnie z nie swojego tematu?
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2402
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Axel1st » czwartek, 7 marca 2013, 21:45

Panzer napisał(a):
Wyganiasz mnie z nie swojego tematu?


Pewnie, że nie.
Warsztat: Szyłka 1:35, T-55AM 1:35
Pozdrawiam Paweł Koseda
http://www.plasticscalemodels.blogspot.com

Grupa Modelarska Valkyria Grudziądz
https://web.facebook.com/grupamodelarskavalkyria/
Avatar użytkownika
Axel1st
 
Posty: 606
Dołączył(a): poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 13:02
Lokalizacja: Grudziądz

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Archelaos » sobota, 9 marca 2013, 15:51

Fajnie wyszły gąsienice - pamiętam jak się przy moim mordowałem z ułożeniem trumpkowych gumisiów w charakterystyczny dla T-54/55 zwis.


Gąskę przykleiłem do trzech środkowych kół a nad przednim wkleiłem w ścianę wanny drucik, który utrzymuje gąski we właściwej pozycji. Był brudzony razem z gąską więc udało się go dobrze ukryć. Poza tym, żeby nic mi się nie rozjechało, dałem łączenie na dole, pod jednym z kół

Panzer napisał(a):Jęczycie jak dziadki w poczekalni do proktologa. Sędziowanie odbywało się metodą "podoba się - nie podoba się". Widać Twój się nie spodobał. Spodobał się inny. Dlaczego niby twoje detale mają być lepsze od malowania innego modelarza i jak chcesz to rozstrzygnąć? Wyróżniony został też super zdetalowany żywiczny Schneider i to może z nim właśnie przegrałeś.


Schneidera nie ruszam bo bardzo mi się podobał :D.
T-55 też mi się podobał, ale tylko malowanie. Miał poważnie błędy konstrukcyjne - chociażby brak zaczepów do sprzętu inżynieryjnego na przedniej górnej płycie. Oczywiście nie wszystkie czołgi je miały, ale ten czołg miał zamocowany na przedniej dolnej płycie trał, a z tego co wiem, te zaczepy były zawsze w komplecie (na górnej i dolnej płycie).
Z mniejszych rzeczy: klapa na tylnym grilu była błędna (Trumpek skopał ten element - klapa na grilu jest niżej niż identyczny gril obok). Nie miał przewodów do lamp i przewodów paliwowych między zewnętrznymi zbiornikami. Brakowało też małych lampek na narożnikach czołgu i z tyłu wieży (choć istnieje możliwość, że ten konkretny czołg ich nie miał). Itd.

Poza tym, dlaczego uważasz, że nie mam prawa wyrazić swojej opinii? Czy proste stwierdzenie, że nie zgadzam się z werdyktem komisji zasługuje na opis "Jęczycie jak dziadki w poczekalni do proktologa"? Oni mieli swoje typy i w porządku. Ale nie muszę się z tym zgadzać.
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Panzer » sobota, 9 marca 2013, 16:28

Oczywiście możesz się nie zgadzać, ale argumentacja pod tytułem detale kontra malowanie jest w przypadku takiej oceny raczej nietrafiona. Dodałeś ileś tam dodatkowych rzeczy do swojego modelu, ale np. sędzia mógł wziąć uwagę dość mocno psujące efekt zapadnięcia gąsienic na kołach napędowych i napinających. Tak więc wyrazić opinię możesz zawsze, pytanie tylko, czy przy takim systemie oceniania oburzanie się na werdykt ma sens w sytuacji gdy na stole stało 50 modeli, z których większość była na takim poziomie, że mogła z czystym sumieniem zostać wyróżniona.

Poza tym wymaganie od komisji znajomości zagadnień uchwytów do trału przeciwminowego w T-55 jest mocno na wyrost. Nawet porównując dwa modele to niby skąd ktoś, kto np. nie interesuje się tym typem czołgu ma wiedzieć, który z prezentowanej dwójki jest "prawidłowszy".
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2402
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez spiton » sobota, 9 marca 2013, 17:10

bardzo realistyczny
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko


Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - galeria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości