BTR-60 PB ICM 1/72

Właśnie skończyłeś model w 'małej' skali, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

BTR-60 PB ICM 1/72

Postprzez temir2 » wtorek, 15 sierpnia 2017, 10:21

Witam!
Kolejna ofiara zabawy pt."Zróbmy sobie czołg" . Tytułowego nieszczęśnika katowałem przez bardzo długi czas i dopiero zupełnie niedawno w niczym niewytłumaczalnym przypływie weny twórczej doczołgałem się z jego budową do finału :shock: . Prace ciągnęły się bez końca i entuzjazmu - choć model jest stosunkowo prosty w budowie - kilkakrotnie bowiem dokonywałem jakiejś tam przeróbki i won z powrotem do pudła.

Zamiast warsztatu:
W moim egzemplarzu brak było jam skurczowych czy nadlewek w wypraskach. Detale miejscami bardzo delikatnie odwzorowane, większe uproszczenia występują w obrębie zawieszenia ale w żaden sposób to nie razi bo przesłaniają je koła - z nieco uproszczonym bieżnikiem na oponach ale ujdą. Włazy załogi i desantu a także osłony okien można wykonać jako otwarte. Zestaw posiada jeden dosyć krytyczny błąd - stosunkowo prosty do skorygowania jeśli wychwyci się go na samym początku budowy a czego ja niestety nie zrobiłem. Mianowicie - otwory włazów kierowcy i dowódcy producent wykonał w jednej linii (jak w wersji PA) podczas gdy w oryginale są przesunięte względem siebie. Właz dowódcy należy cofnąć o ok.1,2 mm. Jeśli chce się wykonać ten detal jako zamknięty to pikuś a jeśli otwarty a dodatkowo wpadnie się na to już po sklejeniu wanny kadłuba do kupy to czeka gimnastyka . To też miałem okazję nieco poćwiczyć przy wtórze słów powszechnie uznawanych za obraźliwe :mrgreen: . Po za tym model skleja się bezproblemowo (minimalna ilość szpachlówki tu i tam), nie wymaga większych korekt czy waloryzacji i można go śmiało polecić nawet początkującym modelarzom. Dawno, dawno temu zestawy tego pojazdu (w trzech wersjach: P, PA, PB) produkowało "ACE", w tej chwili dostępne tylko na aukcjach a obecnie pojawił się chiński konkurent z "S-Model'u" (jak to u tego producenta dwupak!) ale moim zdaniem nie pozbawiony istotnych błędów i póki co "ICM" ze swoimi zestawami (wersje P i PB) w tej konkurencji wygrywa, dodatkowym atutem jest też ich niska cena.

Po przydługim wstępie:
Dzięki swym nieprzeciętnym zdolnościom udało mi się utracić bezpowrotnie zdjęcia z przebiegu kolejnych etapów budowy modelu :oops: :cry: i tylko w wyniku niebywałego wręcz przypadku zachowały się wyłącznie fotki modelu pokrytego surfejserem "Gunze 1200":

Obrazek

Obrazek

...a potem jedynie pojazd gotowy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

...i oto co ostatecznie wymęczyłem:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam!
Piękna wieś Bulowice
Avatar użytkownika
temir2
 
Posty: 217
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 23:17

Reklama

Re: BTR-60 PB ICM 1/72

Postprzez dzejo » sobota, 19 sierpnia 2017, 21:12

temir2 napisał(a):...i oto co ostatecznie wymęczyłem:

Bardzo ładnie wymęczyłeś, podoba mi się zmęczenie pojazdu, a jeszcze bardziej podstawka do której go tak pięknie wymęczyłeś :mrgreen:
pozdrawiam
Andrzej
dzejo
 
Posty: 395
Dołączył(a): poniedziałek, 17 grudnia 2007, 20:21
Lokalizacja: Koło


Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - galeria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości