inbox: 38M Toldi I (1:72, IBG Models)

Nabyłeś nowy model, chcesz pokazać zawartość pudełka lub o nią zapytać, słyszałeś o fajnych nowościach - podziel się tym z innymi.

Moderator: xenomorph

inbox: 38M Toldi I (1:72, IBG Models)

Postprzez Cichociemny » niedziela, 6 grudnia 2015, 23:44

English version available here.

38M Toldi, węgierski czołg z okresu drugiej wojny światowej, nie miał do tej pory szczęścia do wtryskowych modeli w skali 1:72. Dopiero ostatnio polski IBG Models podjął temat i wypuścił na rynek dwa zestawy, umożliwiające wykonanie miniatur pojazdów z tej rodziny bez sięgania po żywiczne alternatywy. Ja wybrałem "Toldi I" o palindromicznym numerze katalogowym 72027. Oprócz tego dostępny jest aktualnie także "Toldi II" (72028), a w przyszłości mają zostać wydane także wersje IIa i III. Producent przyznał także, że spodziewać możemy się kontynuacji tematu w postaci modeli szwedzkiego protoplasty tytułowego czołgu.


Zestaw w typowym dla tej marki estetycznym opakowaniu, z przyjemną dla oka ilustracją. W środku znajdziemy cztery ramki wtryskowe z jasnoszarego plastiku, mały arkusz kalkomanii i instrukcję. Ta ostatnia udostępniona została także w formacie pdf na stronie www IBG Models (link bezpośredni).
Obrazek

Wypraski sprawiają bardzo dobre wrażenie na pierwszy rzut oka. Ładnie odlane cześci, bez jakichkolwiek zapadnięć tworzywa i z prawie nieobecnymi szwami. Detale powierzchni, odwzorowane zarówno jako wklęsłe jak i wypukłe, tylko potwierdzają pierwotną reakcję. Pierwsza ramka, oznaczona jako "A", zawiera elementy kadłuba.
Obrazek

"B" (zdublowana)- to układ jezdny czołgu.
Obrazek

"C" i "D" otrzymujemy połączone. Pierwsza zawiera części do budowy wieży, druga- elementy charakterystyczne dla czołgu typu Toldi I.
Obrazek

Sprawdźmy, czy dobre wrażenie utrzyma się po bliższym zapoznaniu się z niektórymi elementami zestawu. Na początek górna część kadłuba z całkiem niezłymi detalami powierzchni. Do tego właz kierowcy zaprojektowany jako oddzielny element.
Obrazek

Zaznaczone zostały także boczne otwory wentylacyjne.
Obrazek

Częśći wanny kadłuba z punktami mocowania zawieszenia.
Obrazek

Wyposażenie przewożone na zewnątrz czołgu zostało odlane jako oddzielne elementy, co zapewne niektórych ucieszy, innych- wręcz przeciwnie.
Obrazek

Różnice pomiędzy Toldi I i II sprowadzają się do odmiennych przednich płyt kadłuba. Tu widoczne części charakterystyczne dla pierwszej wersji.
Obrazek

Wieża z odwzorowanymi detalami zarówno na górnych jak i bocznych powierzchniach.
Obrazek

Kolejny właz wykonany jako oddzielny element.
Obrazek

Uzbrojenie. O ile się orientuję, nie ma na rynku odpowiednich luf metalowych, więc zabawy z tymi delikatnymi częściami raczej nie unikniemy.
Obrazek

Główne koła jezdne.
Obrazek

Przednie koła napędowe, napinające i rolki.
Obrazek

Gąsienice. Zaprojektowane jako pojedyncze ogniwa i odcinki.
Obrazek

Kalkomania wydrukowane przez Techmod. Tylko jedna opcja- pojazd w trójkolorowym malowaniu kamuflażowym (ale nie ten widoczny na pudełkowej ilustracji). Instrukcja malowania zawiera listę kolorów z palet firm Vallejo Model Color, AK Interactive i Pactra.
Obrazek


Po oglądnięciu fotografii pewnie każdy już wyrobił sobie opinię, ale pozwolę sobie na wyrażenie i swojej. Wg mnie nowy zestaw od IBG prezentuje się naprawdę dobrze. Widać że z kolejnymi modelami jakość poprawia się, a przecież i wcześniejsze ciężko uznać za fatalne. Co prawda nie dysponuję praktycznie żadną wiedzą na temat węgierskich konstrukcji pancernych z okresu drugiej wojny światowej, więc być może zostaw ma jakieś "niewybaczalne" błędy (znaczy jak każdy kiedykolwiek wydany model). Nie wiem. W każdym razie wygląda nieźle, zachęcająco do budowy. To mi wystarczy. Ale to oczywiście tylko moja opinia.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Reklama

Re: inbox: 38M Toldi I (1:72, IBG Models)

Postprzez GrzeM » poniedziałek, 7 grudnia 2015, 10:16

Na zdjęciach wygląda naprawdę imponująco!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39


Powrót do Pojazdy wojskowe - in-boxy, nowości, opinie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości