* [GAL] Spitfire Mk Vb SZ-X (1/48 Tamiya)

Złośnice gotowe na bal...

* [GAL] Spitfire Mk Vb SZ-X (1/48 Tamiya)

Postprzez Aleksander » wtorek, 4 sierpnia 2009, 12:31

Projekt z cyklu PzP (prosto-z-pudła) zakończony - jak wspomniałem w wątku warsztatowym, końcówka bez satysfakcji :? . Mimo składalności prawie idealnej, model będę wspominał jako koszmar z powodu malowania i kalkomanii. Górne i dolne kokardy położyły się tragicznie - zużyłem dwa komplety kalek i jest, jak jest. Mam nadzieję, ze dla kolejnego Spita Mk Vb tejże firmy w malowaniu 302 Sqn, kalki Techmodu będą łaskawsze. Zobaczymy.
Najpierw trochę urlopu od Spitfire'ów - chwilowo mam "Spitowstręt", muszę go wyleczyć jakimś klinem (chyba P-40) :lol:
Zdjęcia "poczwary" z obowiązku kronikrskiego i dla zakończenia projektu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trudno mi prosić o pozytywne komentarze, prawdziwe (czyli negatywne ;o) ) przyjmę z bólem, ale i z godnością, bo mam pełną świadomoć niedociągnięć. Tym łatwiej będzie mi zrobić lepszy następny ;o) :D

Dla Maćka P. - śmigło się kręci, ale niezbyt swobodnie - na "dmuch" nie da rady :lol:
Ostatnio edytowano środa, 5 sierpnia 2009, 10:10 przez Aleksander, łącznie edytowano 2 razy
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7924
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Reklama

Re: [GAL] Spitfire Mk Vb SZ-X (1/48 Tamiya)

Postprzez Krystian Ciechowicz » wtorek, 4 sierpnia 2009, 12:42

Witam.

A mnie się widzi, że chyba marudzisz. Marsz na półkę z tym modelem, ale nie do gabloty, tylko do DATA !!

Pozdrawiam
K.
Avatar użytkownika
Krystian Ciechowicz

BoB 2 miejsce
 
Posty: 1477
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:41
Lokalizacja: Łódź

Re: [GAL] Spitfire Mk Vb SZ-X (1/48 Tamiya)

Postprzez Aleksander » wtorek, 4 sierpnia 2009, 12:55

No nieeee, do DA-TA to ona się na pewno nie nadaje, zwłaszcza teraz - przy obecnej wystawce. Może następny...
Ale dziękuję za słowa otuchy :D
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7924
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: [GAL] Spitfire Mk Vb SZ-X (1/48 Tamiya)

Postprzez Mecenas » wtorek, 4 sierpnia 2009, 13:21

Tragizujesz Olek i tyle. Bardzo ładny modelik. Ja bym chciał coby moja Airfixowa IX-tka wyszła w połowie taka ładna...

Jakich farb i kolorów używasz do "RAFów", mnie bardzo przypadają do gustu i może bym coś dodał do swojej palety bezczelnie zrzynając kolory... :)
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: [GAL] Spitfire Mk Vb SZ-X (1/48 Tamiya)

Postprzez greatgonzo » wtorek, 4 sierpnia 2009, 16:52

Albo daj foty, na których będzie widać te tragedie albo bądź mężczyzną, nie rób scen tylko przyznaj, że zrobiłeś piękny model!
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: [GAL] Spitfire Mk Vb SZ-X (1/48 Tamiya)

Postprzez RAV » wtorek, 4 sierpnia 2009, 17:16

Porównałem model ze znanym kolorowym zdjęciem SZ-X i znalazłem pewne różnice:
- Inny rozkład plam kamuflażu na prawym boku;
- Brak łaty zaklejającej wylot rakietnicy (prawy bok, na lewo-w górę od litery X);
- W oryginale nie było maszcika na sterze kierunku. Obecności anten IFF wg tego zdjęcia nie da się rozstrzygnąć.
Obrazek

Poza tym niezbyt mi pasują zabrudzenia przy wylotach łusek. Wyglądają jak naniesione aerografem w okolicach otworów, a nie na wypływające z nich ze strumieniem powietrza.

Poza tym jest fajnie i nie ma co dramatyzować.
Ostatnio edytowano wtorek, 4 sierpnia 2009, 21:35 przez RAV, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: [GAL] Spitfire Mk Vb SZ-X (1/48 Tamiya)

Postprzez Aleksander » wtorek, 4 sierpnia 2009, 18:57

RAV napisał(a):Porównałem model ze znanym kolorowym zdjęciem SZ-X (na okładce BSP 42) i znalazłem pewne różnice:
- Inny rozkład plam kamuflażu na prawym boku;
- Brak łaty zaklejającej wylot rakietnicy (prawy bok, na lewo-w górę od litery X);
- W oryginale nie było maszcika na sterze kierunku. Obecności anten IFF wg tego zdjęcia nie da się rozstrzygnąć.

Poza tym niezbyt mi pasują zabrudzenia przy wylotach łusek. Wyglądają jak naniesione aerografem w okolicach otworów, a nie na wypływające z nich ze strumieniem powietrza.

Poza tym jest fajnie i nie ma co dramatyzować.


No cóż - trudno się z tym nie zgodzić - na usprawiedliwienie jedynie dodam, że rozkład plam poznałem (na zdobytej fotce) już po pomalowaniu góry. Zresztą udało mi się raptem zobaczyć jedno zdjęcie tego samolotu. Miałem też wątpliwści co do koloru ramy ruchomej części oszklenia - ktoś gdzieś podał, że było to gołe aluminium - rzeczywiście, przy odrobinie dobrej woli na zdjęciu można to tak zinterpretować.
Wychodzi na to, że skleiłem miniaturę, zamiast zrobić model redukcyjny :? .
Poprawię następnym razem - do tego już nie mam serca :evil: .
Jutro, jak wrócę "z fabryki", zrobię zdjęcia tych baboli, które mnie męczą. Zabrudzenia przy wylotach dadzą się łatwo poprawić - to na szczęście tylko pastele.

Jeżeli zaś chodzi o farby, to używałem autentyków ModelMastera - Dark Green jest chyba tylko akrylem Pactry - aha, a żółty na krawędzi natarcia, to Gunze
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7924
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: [GAL] Spitfire Mk Vb SZ-X (1/48 Tamiya)

Postprzez Jaho63 » wtorek, 4 sierpnia 2009, 19:16

Po pierwsze Spitfira się nie da zepsuć ;o) a po drugie Twój model jest całkiem, całkiem. Jeżeli denerwują Cię te wyraźne kontury kalek pod napisami eksploatacyjnymi to je zlikwiduj (to tylko moje zdanie), bo lepszy brak napisów od demaskatorsko srebrzącej kalki. P-40 zrób, bo to piękny samolot, ale na Spita się nie bocz gdyż "miłość Ci wszystko wybaczy..." ;o)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: [GAL] Spitfire Mk Vb SZ-X (1/48 Tamiya)

Postprzez Daniel iceman Gronowski » wtorek, 4 sierpnia 2009, 19:18

Nieee no trzymajcie mnie! Co za maruda ;o) ZDECYDOWANIE lepszy od Airfiksowego. Fajne 2 zdjęcie, brudzenie brzuszka też mi się podoba. Robisz postępy w tej materii.

Na minus lakierowane gumy ;o)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 09:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: [GAL] Spitfire Mk Vb SZ-X (1/48 Tamiya)

Postprzez Aleksander » wtorek, 4 sierpnia 2009, 19:25

Jaho63 napisał(a): P-40 zrób, bo to piękny samolot, ale na Spita się nie bocz gdyż "miłość Ci wszystko wybaczy..." ;o)


Nie, no oczywiście, że Spita nie zdradzę, choćby dlatego, że Greatgonzo narysował dla mnie taki piękny obrazek, z dedykacją "Spitfire Constructor" ;o) .
Poza tym, jak mawiał Pawlak, cyt. "jest u mnie jeszcze dwa granaty w świątecznym ubraniu" - :mrgreen: czyli jeszcze 5 Spitfire'ów w 1/48 czeka na wykonanie (Mk I, Mk IIa, Mk Vb, Mk VIII i Mk IXc), ale przerwę MUSZĘ zrobic, bo mnie szlag trafi. A na Tamiyę się na chwilę obrażam za kalki :P

Aha, Daniel, gumki w realu są matowe - to fotka taka
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7924
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: [GAL] Spitfire Mk Vb SZ-X (1/48 Tamiya)

Postprzez Jacek Bzunek » wtorek, 4 sierpnia 2009, 19:38

Nie wiem czy zdjęcia są słabe czy model dobry ale bardzo się podoba.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: [GAL] Spitfire Mk Vb SZ-X (1/48 Tamiya)

Postprzez Aleksander » wtorek, 4 sierpnia 2009, 19:40

Pokażę jutro babole, żeby nie było, że marudzę, ale dziękuję za miłe słowa - no to może jednak wrócę do Mk IIa, a dopiero potem P-40 ;o)
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7924
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: [GAL] Spitfire Mk Vb SZ-X (1/48 Tamiya)

Postprzez Jacek Bzunek » wtorek, 4 sierpnia 2009, 19:42

Aleksander napisał(a):no to może jednak wrócę do Mk IIa, a dopiero potem P-40 ;o)

Nie, nie, nie, model jest straszny, paskudny i patrzeć na niego nie można. Zapomnij o Spitfire i pomyśl o P-40 :mrgreen:
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: [GAL] Spitfire Mk Vb SZ-X (1/48 Tamiya)

Postprzez Aleksander » wtorek, 4 sierpnia 2009, 19:45

Jacek Bzunek napisał(a):model jest straszny, paskudny i patrzeć na niego nie można. Zapomnij o Spitfire i pomyśl o P-40 :mrgreen:


Ano - chyba że tak :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7924
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: [GAL] Spitfire Mk Vb SZ-X (1/48 Tamiya)

Postprzez Stratocaster » wtorek, 4 sierpnia 2009, 21:27

Aleksandrze, proszę, nie kokietuj! ;o)
Powołujesz się na "kaszkę", ale tutaj tego nie widać. Bardzo przekonywujące przebarwienia koloru, realistyczne ślady "używania" i fajny ostateczny werniks. Taki satynowy, jak lubię...Gratuluję!

Malutki kamyczek: spróbuj powalczyć z fotografią na innym tle. Zobaczysz, jak świetnie można podkreślić pewne kolory. Ten "modelarski" blue-box to dziwna sprawa.

Czy można z bliska zobaczyć go w DATA? Może będziesz miał chwilkę - daj znać, chętnie zobaczę "na żywca".
Stratocaster
 
Posty: 656
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 08:00
Lokalizacja: Łódź

Następna strona

Powrót do Merlin Spitfire - Galeria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość