Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Lewy » niedziela, 6 czerwca 2010, 15:51

Witam.
Jeśli modelarstwo redukcyjne w Polsce jest raczej niszowym sposobem spędzania wolnego czasu, to, nazwijmy to "agromodelarstwo" prawie nie istnieje. Ludzi którzy się zajmują tą dziedziną można by wyliczyć na palcach jednej ręki. Od dłuższego czasu chodziło mi po głowie zrobienie jakiegoś modelu z tego pomijanego tematu. Padło na chlubę polskich pól- Bizona. Chyba nie ma osoby, która by o nim nie słyszała, nawet jeśli nie ma nic wspólnego z rolnictwem. Swego czasu śpiewał o nim nawet Rudi Schubert "Kombajn Bizon". Maszyna ta była także hitem eksportowym do min. Czech, USA, Brazylii. Niska cena, bardzo prosta konstrukcja, stosunkowo mała awaryjność (dopóki części zamiennych nie zaczęły produkować prywatne firmy) oraz powszechność spowodowała, że do dziś jest to bardzo popularny kombajn spotykany na całym świecie.
Obrazek
Budowę zacząłem kilka miesięcy temu na pewnym forum poświęconym starym maszynom RetroTRAKTOR. Na materiał do budowy wybrałem płytki polistyrenowe kupione za grosze na portalu aukcyjnym, lecz niektóre elementy będę chciał zrobić metodą foto trawienia oraz w postaci odlewów żywicznych. Planów oczywiście nie uświadczyłem, więc musiałem wziąć miarę, ołówek i kartkę w rękę i postarać się o nie samemu. Korzystam z katalogu części oraz instrukcji obsługi, gdzie znalazłem sporo ładnych rysunków poglądowych. Przeskalowałem sobie uzyskane wymiary i ręcznie narysowałem kilka rzutów na kartce, a ostatnio też zacząłem przenosić je do programu wektorowego.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Narazie prawie ukończony mam wózek transportowy na którym przewożony jest heder oraz trochę "bebechów". Kadłub kombajnu zrobiłem żeby sprawdzić czy to w ogóle na moje siły i umiejętności. Za jakiś czas zrobię go na nowo, dokładniej i staranniej. A właściwie to zrobię dwa kadłuby, bo mam zamiar zbudować odrazu dwa modele. Jeden pootwierany i ze zdemontowanymi blachami, żeby pokazać jego budowę wewnętrzną, a drugi całkowicie zamknięty np. podczas pracy w polu. Tyle teorii, teraz fotki.
Kadłub młocarni i część tylna:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Podsiewacz z koszem sitowym (do poprawki):
Obrazek
Klepisko, bęben młócący i odrzutnik słomy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
"Buda" kombajnu, a właściwie tylko jej część:
Obrazek
Wózek transportowy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak oto wygląda model z którym zdradzam modelarstwo lotnicze :D .
To tylko wybrane zdjęcia, więcej na "Retrotraktorze". Będę prowadził ten wątek równocześnie z tamtym. Może koledzy pomogą mi przejść przez budowę doradzając to i owo. Mam nadzieję, że podołam wyzwaniu i dobrnę kiedyś do mety.

Pozdrawiam Marcin.
Ostatnio edytowano niedziela, 6 czerwca 2010, 16:21 przez Lewy, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 05:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Reklama

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez klajus » niedziela, 6 czerwca 2010, 16:14

Świetny temat. Gratuluje pomysłu i czekam na gotowy model!
Pozdrawiam z mojego brodzika intelektualnego, Paweł Klaja, Fun-sklejacz tworzący rzeczy z gruntu słabe albo przeciętne...
http://pawelklaja.blogspot.com
Tekst roku:
[..] ... więc nie ma go co manieryzmem rodem z "Super modelu" psuć. Modelarstwo redukcyjne to fakty w skali a nie mity i radosna twórczość. ... [...]
Avatar użytkownika
klajus
 
Posty: 1913
Dołączył(a): środa, 24 października 2007, 13:24
Lokalizacja: Jülich/Niemcy

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 6 czerwca 2010, 16:26

Nawet nie wiedziałbym do czego służą elementy, których nazwy wymieniłeś, ale z ciekawością obserwuję. Bardzo lubię nietypowe modelarstwo, zwłaszcza kiedy trzeba włożyć spory wkład własnej pracy.
Chętniej zobaczę Twoje Bizony niż kolejny oklepany mainstreamowy składak, a na razie wygląda to bardzo dobrze.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9931
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Lewy » niedziela, 6 czerwca 2010, 18:57

Bardzo lubię nietypowe modelarstwo, zwłaszcza kiedy trzeba włożyć spory wkład własnej pracy.

Bo to w końcu "Modelarstwo z pasją" :D

Nawet nie wiedziałbym do czego służą elementy, których nazwy wymieniłeś, ale z ciekawością obserwuję.

No tak, zapomniałem wyjaśnić tych terminów, ale już śpieszę z odpowiedzią. Użyję schematu innego kombajnu, ale działającego na tej samej zasadzie co Bizon.
Obrazek

Po pierwsze heder (header?), zwany zespołem żniwnym to takie szerokie z przodu kombajnu :mrgreen: , numerki od 1-3 na schemacie.
1. Motowidły- inaczej nagarniacz, służą do "rozczesywania" łanów zboża oraz nagarniania ich do hedera.
2. Motokosa- jak sama nazwa świadczy służy do podstawiania nogi biegnącemu, a tak serio to są to trójkątne żyletki (troszkę grubsze od tych w maszynce do golenia) połączone nitami do długiej, ruchomej listwy. Żyletki znajdują się pomiędzy umocowanymi na stałe bagnetami (przypominającymi bardziej grot włóczni, ale co tam) i tną to co znajdzie się pomiędzy nimi. A propos kosy:
Obrazek
3. Podajnik ślimakowo-palcowy - zgarnia ścięte zboże i kieruje je do środkowej części hedera, gdzie czeka już na nie numer 4 w tej opowieści- podajnik pochyły. Przenosi on ścięte łany z hedera do zespołu młócącego.
Zespół młócący- numery 6 i 7.
5. Chwytak kamieni- zagłębienie do którego wpadają różne dziwne, ciężkie przedmioty.
6. Bęben młócący- składa się z kilku cepów, które uderzając z dużą prędkością o kłosy (450-1150 obr/min) młócą je.
7. Klepisko- u Kargula to był kawałek "podłogi" w stodole, w kombajnie jest to konstrukcja kratownicowa, przez którą przelatuje ziarno.
Słomę, czyli wszystko co pozostało z młócenia "przepycha" dalej odrzutnik i trafia na wytrząsacze nr.8, tam jeśli jeszcze jakieś ziarenko zostało w kłosie to zostanie ono wytrząśnięte i poleci sobie rynienkami z powrotem.
9. Podsiewacz- poruszający się w przód i w tył kawał blachy po których ziarno przesuwane jest dalej.
10. Wentylator- nie służy do chłodzenia kombajnisty :mrgreen: , lecz do zdmuchiwania różnych plew lżejszych od ziarna.
11-12. Sita- ich ilość jest inna w różnych kombajnach, Bizon ma dwa sita. Zbudowane są tak jak żaluzje w oknie, przerwy są ustawione tak, żeby przeleciało przez nie ziarno i nic więcej. To co nie jest w stanie przez nie przelecieć (np. kłosy) trafia albo na zewnątrz (jest wydmuchane), albo piętro niżej do podajnika.
13-14. Podajnik kłosowy dolny i górny- łopatkami przymocowanymi do łańcucha przenosi kłosy z powrotem do młocarni.
15. Podajnik ziarna- całe ziarno, które zostało wymłócone trafia podajnikiem (takim samym jak kłosy) do zbiornika.
16. Zbiornik- w Bizonie troszkę ponad dwie tony ziarna, zimą pięciogwiazdkowy hotel dla myszy.
17. Sieczkarnia- wirujące z dużą prędkością noże tnące słomę na małe kawałeczki, tak aby można je było zaorać. Można ją włączać i wyłączać, zależnie od tego, czy potrzebujemy słomę na snopki, czy nie.
18. Sterownia :mrgreen: - jeśli jest kabina to fajnie, jeśli nie to wdychamy kilogramy kurzu i pokryci jesteśmy kożuszkiem, jak spleśniały ser.
19. The diesel is here- jak by w żniwa było za zimno, można iść się ogrzać do silniczka pracującego cały czas na granicy przegrzania.

To chyba tyle by było.
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 05:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 6 czerwca 2010, 20:15

Czego to się człowiek nie nauczy na forum :shock: ...
Dzięki!
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9931
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Fred-k2 » niedziela, 6 czerwca 2010, 21:47

piotr dmitruk napisał(a):Czego to się człowiek nie nauczy na forum :shock: ...

dokładnie!
pozdrawiam Fryderyk, modelarz ambitny lecz leniwy
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Fred-k2
 
Posty: 1488
Dołączył(a): środa, 20 maja 2009, 21:17
Lokalizacja: Poznań

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez SKYRAIDER » niedziela, 6 czerwca 2010, 21:52

Chyba nie ma rzeczy, nie do zrobienia.
Jestem w szoku ! ! ! Bardzo fajny pomysł, A PRACY ??????? UHUUHU.
Marek
Avatar użytkownika
SKYRAIDER
 
Posty: 1111
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 10:26
Lokalizacja: EPTO

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Yantom » niedziela, 6 czerwca 2010, 23:09

Gratuluję pomysłu. Gdybyś potrzebował fotek szczegółów to chętnie pomogę, u znajomych ranczerów jakieś niedobitki jeszcze pozostały.

pozdrawiam
Avatar użytkownika
Yantom
 
Posty: 843
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 13:13
Lokalizacja: Granowo

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Jaho63 » poniedziałek, 7 czerwca 2010, 01:55

Super, tylko błagam, posadź w nim figurkę Andrzeja L. :mrgreen:
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Lewy » poniedziałek, 7 czerwca 2010, 07:27

Nie spodziewałem się takiego zainteresowania, bardzo się cieszę, że się podoba.

Po pierwsze heder (header?)

Heder ;o)

A PRACY ??????? UHUUHU.

Nawet mi nie mów, ale na szczęście mam tak, że jak się zabiorę za coś to skończę... tylko kiedy :) .

Gdybyś potrzebował fotek szczegółów to chętnie pomogę, u znajomych ranczerów jakieś niedobitki jeszcze pozostały.

Narazie fotem mam dość, ale dzięki za chęci, jak by co to się zgłoszę.
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 05:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Meksyk89 » poniedziałek, 7 czerwca 2010, 15:09

Wow! Za podjęcie tego tematu masz u mnie mega duże piwo! Aż się łezka w oku zakręciła :) Powodzenia w budowie :) Jak byś chciał jakieś dokładniejsze zdjęcia to pisz ;p
Avatar użytkownika
Meksyk89
 
Posty: 75
Dołączył(a): wtorek, 23 czerwca 2009, 10:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez subgrafik » poniedziałek, 7 czerwca 2010, 15:11

Fajny patent.

Pawel
You need nothing to be happy. You need something to be sad.
~ Mooji.
Avatar użytkownika
subgrafik
 
Posty: 1788
Dołączył(a): środa, 12 grudnia 2007, 15:46
Lokalizacja: Wolne Miasto Wroclaw

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Robert P. » poniedziałek, 7 czerwca 2010, 16:14

No teraz to mało z krzesła nie spadłem. Nie sądziłem, że ktoś się podejmie takiego tematu ;o)
Jak tylko będę miał chwilę uważniej przyjrzę się tej pracy. A na razie coś miłego do posłuchania:

http://www.youtube.com/watch?v=x5MBG_oz ... re=related

Oraz:

http://www.youtube.com/watch?v=mqPiHbFdXI8

Będzie Ursus C-360 do kolekcji? :lol:
...cars that were like wild ferocious animals.
Avatar użytkownika
Robert P.
 
Posty: 1761
Dołączył(a): czwartek, 18 czerwca 2009, 20:08
Lokalizacja: Kraków, czasem Świętokrzyskie

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez spiton » poniedziałek, 7 czerwca 2010, 19:52

Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Lewy » poniedziałek, 7 czerwca 2010, 22:36

spiton napisał(a):Ja podrzucę hit z mojej młodości
http://www.youtube.com/watch?v=ybBeI3t_ ... re=related


Lewy napisał(a): Swego czasu śpiewał o nim nawet Rudi Schubert "Kombajn Bizon".


Trzeba czytać, a nie tylko obrazki oglądać :twisted: .
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 05:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Następna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości