[F1] BMW Sauber F1.06 /Revell 1:24/

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: [F1] BMW Sauber F1.06 /Revell 1:24/

Postprzez portalus » sobota, 20 grudnia 2008, 23:34

Dzięki wuen za zdjęcia.
Chyba wszystkie dziurki w poszyciu na tym etapie nawierciłem.
Obrazek
Przygotowałem fotel pod pasy.
Obrazek
Te nity wykorzystam ostatecznie.
Obrazek
Jutro mam zamiar pomalować co nieco na czarno. Potem będę sobie obklejał detale karbonem i powoli przez święta dłubał przy kokpicie – pasy.
Jak złożę kadłub to będzie dłubanina przy nosie i przyjdzie czas na właściwe malowanie.
Taką mam koncepcję sklejania, że muszę kompletny kokpit z pasami wkleić wcześniej.
Zdjęcia wnętrza albo pasów z analogicznego okresu innych bolidów również mile widziane.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Reklama

Re: [F1] BMW Sauber F1.06 /Revell 1:24/

Postprzez portalus » wtorek, 23 grudnia 2008, 23:28

Wszystko co ma być na czarno lub czarny pod kalkomanie karbonowe już jest pomalowane.
Deska pod kadłubem również, teraz czymś ciemniejszym trzeba ją ożywić i nanieść ślady przytarci oraz wykonać jakieś imitacje mocowań.
Obrazek
Silnik pomalowany super metalizerem stal z Gunze – trochę za ciemny ale tak już zostanie, wydechy to tytan też super metalizer z Gunze – rzeczywiście są one super.
Obrazek
Końcówki wydechów i widoczna część chłodnic.
Obrazek
Mocowania kół pomalowane na czarno i zaciski w złotym Gunze – tak mi wyszło z wpatrywania się w zdjęcia. Tarcze zrobię gunmetalem imitującym dość dobrze tarcze ceramiczne.
Obrazek
Felgi to polerowane aluminium z AII na połysku z Testorsa.
Obrazek

Teraz przez święta mam zamiar dojść do etapu zamknięcia kadłuba czyli zrobienie siedziska z pasami. I tutaj utknąłem ponieważ nie mam odpowiedniego zdjęcia a z tych co mogę się domyślać, to wynika jakieś dziwne mocowanie pasów w kroczu. Wygląda to tak jakby były one połączone z pasam biodrowymi i naramiennymi. Chciałem zrobić je standardowo ale to chyba będzie za proste.
Jakby ktoś miał odpowiednie zdjęcie to niech je podeśle – nie musi być z BMW Sauber – taki element myślę, że jest standaryzowany i może być z innego wozu.
Koledzy robiący wozy z wcześniejszych epok są w uprzywilejowanej pozycji – odpada wam ta cała zabawa z karbonem.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [F1] BMW Sauber F1.06 /Revell 1:24/

Postprzez RAV » środa, 24 grudnia 2008, 00:34

Twoja relacja uświadamia mi wiele spraw, o których nie wiedziałem, a powinienem wiedzieć, zanim wezmę się za autko Kubicy. Trzymam kciuki!
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3300
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: [F1] BMW Sauber F1.06 /Revell 1:24/

Postprzez portalus » środa, 24 grudnia 2008, 12:16

No właśnie powiem Tobie, że czekam na deklarowaną relację z budowy F1.06-Kubica.
Jeśli chcesz się wzorowa na moim masz do poprawy:
- linie skurczowe na podwoziu
- kolorystyka silnika i chłodnic - silnik w aluminium a chłodnice też na jakiś jaśniejszy metalizer
- ten element nad silnikiem powinien by obklejony taką strukturalną folią alu - zasugerowałem się instrukcją Revell'a, u mnie silnik będzie niewidoczny dlatego zaniechałem poprawek
- hamulce - nie jestem do końca pewien ich kolorystyki.
Pasy w kabinie są w dalszym ciągu dla mnie zagadką.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [F1] BMW Sauber F1.06 /Revell 1:24/

Postprzez Macio4ever » środa, 24 grudnia 2008, 13:17

To Ci może pomóc z pasami. Te dwa w kroczu mają oczka, przez które idą biodrowe lub są spięte dużą klamrą, która jest wpinana do zatrzasku. Jak jest w Sauberze, to musisz poszperać :)

http://www.f-autronica.it/f399cockpit.jpg
http://homepage.eircom.net/~goconnor/Fvee1/cockpit.JPG
http://www.formula1.com/photos/597x478/ ... kpit01.jpg
http://farm1.static.flickr.com/7/104007 ... 64.jpg?v=0
First Man Than Machine
Avatar użytkownika
Macio4ever
 
Posty: 3720
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 21:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: [F1] BMW Sauber F1.06 /Revell 1:24/

Postprzez portalus » czwartek, 25 grudnia 2008, 15:59

Zdjęcia – źródeł nie pamiętam, ogólnie Internet.
Tak wyglądają pasy w bodajże F2000 lub wcześniejszym F399 wspomianym przez Macio4ever:
Obrazek
Takie chciałem zrobić pierwotnie:
Obrazek
Obrazek
Potem znalazłem to zdjęcie z MP4/13 i pomyślałem, że to jest to:
Obrazek
Jednak jak znalazłem te materiały na temat F2002 to byłem niemal pewien, że to ta wersja, której jak się okazuje nikt nie robi, oprócz MG Model w swoich produktach:
Obrazek
Obrazek
Potem przypomniałem sobie, że kiedyś zbierając materiały do F2001 zakupiłem taką szczegółową relację ze zdjęciami jak poniżej:
Obrazek
Obrazek
Są to zdjęcia z relacji budowy F2001 przez Willian Chan’a.
Kompilacja MG i tej z F2001 to będzie najodpowiedniejsza wersja i na czymś takim będę się wzorował.

Jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje, na pasach są/były logo producenta czy nie, Revell nie dał kalek a n żadnym zdjęciu nie widać tego odcinka.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [F1] BMW Sauber F1.06 /Revell 1:24/

Postprzez portalus » niedziela, 28 grudnia 2008, 11:52

Uplotłem pasy.
Obrazek
Kokpit gotowy do wklejenia i zamknięcia, wnętrze wymalowane a krawędzie sklejenia oczyszczone z farby.
Obrazek
Uzupełniłem zapięcie pasów oraz podkleiłem je gdzieniegdzie CA.
Obrazek
Kadłub sklejony i zamaskowany, spasowanie elementów takie sobie, trzeba się było wspomagać klamerkami.
Obrazek
Obrazek
Elementy zawieszenia oklejone karbonem oraz gdzie potrzeba BMF.
Obrazek
Kolejnym elementem za który się zabrałem to pomalowanie tarcz, które teraz już są obklejone kalka karbonową tam gdzie konieczne.
Obrazek
Na razie najtrudniejszy element malarski w tym modelu – deska pod podwoziem.
Wyszła nienajgorzej, na drugim zdjęciu farby jakie wykorzystałem, do nadania kolorytu bazie 382 rozcieńczałem 381 i 81 white spiritem.
Obrazek
Obrazek
Deska ukończona, czyli pobrudzona i poprzecierana, trochę nie pasuje do ogólnej wizji jaką mam na ten model show-car ale traktuję to jako takie ćwiczenia z malarstwa. Nie jest idealnie ale do zaakceptowania jak myślę. Zostało jeszcze uzupełnić miejsca mocowania nitami.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [F1] BMW Sauber F1.06 /Revell 1:24/

Postprzez TomekWnęk » niedziela, 28 grudnia 2008, 20:44

Deseczka pierwsza klasa. Nie wiem czy tak wygląda w oryginale ale jeśli o malowanie chodzi to bardzo przyjemna decha.
'Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.'
Avatar użytkownika
TomekWnęk
 
Posty: 1716
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [F1] BMW Sauber F1.06 /Revell 1:24/

Postprzez Macio4ever » poniedziałek, 29 grudnia 2008, 20:53

Co prawda, to prawda z tą dechą...

Nos będziesz szpachlował czy zostawisz podział wg Revella? (mocowanie zawieszenia)
First Man Than Machine
Avatar użytkownika
Macio4ever
 
Posty: 3720
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 21:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: [F1] BMW Sauber F1.06 /Revell 1:24/

Postprzez Seweryn » poniedziałek, 29 grudnia 2008, 21:12

Decha ładnie pomalowana, ale bardziej wyglada jak panel na deskę rozdzielczą niż duży kawałek płyty ;o) Wizualnie super a o to chyba nam chodzi. Tempo budowy iście F1.
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2075
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:05
Lokalizacja: Ustroń

Re: [F1] BMW Sauber F1.06 /Revell 1:24/

Postprzez wuen » poniedziałek, 29 grudnia 2008, 22:19

Deska wizualnie super ale... czemu nie skleiłeś jej i nie zaszpachlowałeś łączenia a dopiero potem malowanie? - przecież to jest jeden kawałek deski a na tym krótszym odcinku nie ma otworów do mocowania...
człowiek bez pasji to producent g...
Avatar użytkownika
wuen
 
Posty: 2400
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 08:44
Lokalizacja: okolice Halinowa ok. 25 km od Wawy

Re: [F1] BMW Sauber F1.06 /Revell 1:24/

Postprzez portalus » poniedziałek, 29 grudnia 2008, 23:01

Deska nie będzie szpachlowana, zostanie z podziałem podzielona. Od spodu i tak będzie to niewidoczne a od góry będzie wyklejona karbonem.
Tą deskę i tak traktuję ćwiczebnie.
Muszę jeszcze z tyłu zrobić modyfikację – otwór pod rozrusznik silnika.

Zawieszenie z przodu jest pocięte i będzie mocowane wg mojego konceptu, to co zaproponował Revell z podcięciem to fataliza. Kadłub już mam poszpachlowany.
Zawieszenia z tyły nie ruszam.

Tak w międzyczasie wykończyłem sobie felgi oraz dokończyłem obklejanie karbonem tego co już mogłem.

Jak obrobię nos to się będę powoli brał za malowanie.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [F1] BMW Sauber F1.06 /Revell 1:24/

Postprzez portalus » czwartek, 1 stycznia 2009, 00:03

Kółka a właściwie felgi:
Obrazek
Obrazek
Karbonu ciąg dalszy:
Obrazek
Obrazek
Modyfikacje płyty podwozia czyli nity 0,8mm i rurka do rozrusznika:
Obrazek
Obrazek
Wyszpachlowany białą szpachlą Gunze i na to CA kadłub:
Obrazek
Poprawki szpachlą G500:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [F1] BMW Sauber F1.06 /Revell 1:24/

Postprzez portalus » niedziela, 4 stycznia 2009, 21:54

Całość mam już pomalowaną na biało.
Najpierw wszystkie elementy co maja być białe bez względu na to czy były szlifowane i obrabiane czy nie pokryłem dla sprawdzenia jakości powierzchni mieszanką Base White i Surfacera 1200 (2:1).
Drugi etap tu był czysty Base White. Dopiero na to kolor z ZERO.
Tak wygląda kadłub.
Obrazek
Teraz najtrudniejszy etap czyli maskowanie pod niebieski. Potem cienka warstwa werniksu zabezpieczająca biel przed zabrudzeniem.
Kalki.
Ostateczny werniks.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [F1] BMW Sauber F1.06 /Revell 1:24/

Postprzez portalus » piątek, 9 stycznia 2009, 22:26

Wszystko zamaskowane i gotowe do kolorowania na niebiesko. Mam nadzieję, że się zgra z kalkami.
Obrazek
Obrazek
Kolor na teraz mam już nałożony ale zapomniałem aparatu i nie mam fotografii. W kilku miejscach muszę zrobić chyba delikatny retusz pędzelkiem – ale to dopiero po kalkach bo może się okazać zbyteczny.
W dwóch miejscach podszedł mi odkurz z aero – pozbyłem się go w minutkę, pasta fine na patyczek higieniczny i nie ma śladu, poza bardziej wypolerowaną farbą.
Całe szczęście, że mamy globalne ocieplenie bo bym był na minusie – po nagrzaniu temperatura podskakuje no +12-14st.C już da się robić.
Obrazek
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości